folder Tahribat.com Forumları
linefolder Programlamaya Giriş
linefolder Büyük Projelerde İzlediğiniz Adımlar

Büyük Projelerde İzlediğiniz Adımlar

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ozgunlu
    ozgunlu's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Kodlamaya başlamadan önce büyük projelerde izlediğiniz adımlar nelerdir ?

Benim sistemimde yanlış birşeyler var ya da normali bu ?

Teknoloji seçimi yapıyoruz, uygun programlama dilini seçiyoruz.

Buraya kadar herşey tamam ama işin içeriğindeki adımları düşünüp, kendimize bir döküman çıkarıyoruz. 

Herşeyi en ince detayına kadar yazıyorum, yazılacak modüller içerikleri vs.

Sonra sistemi kodlamaya başlayınca (yani işin içine girince), kafamda ampuller yanmaya başlıyor. 

Şurası şöyle olsa daha iyi olur, burası şöyle olsa daha iyi olur diye diye. Ve başta hazırladığım mekaniğin dışına çıkıyorum.

Herşey bir anda çorba olmaya başlıyor, çünkü her zaman şunu şöyle yapsam daha iyi olur diyebileceğim birşey oluyor.

Ve ben bu daha iyi olurların içerisinde kaybolup gidiyorum, sonuç odaklı çalışmak yerine detaylarda boğuluyorum. 

İşin kötüsü bu detayların sonu gelmiyor. Ne kadar genel bir yapı oluşturmaya çalışırsam çalışıyım, her zaman daha iyisini kafamdan çıkarıyorum.

Best case' lere baktığınız siteler var mı ? Ya da siz nasıl bir yol izliyorsunuz ?

NOT : Tabi burada müşterinin bitmek bilmeyen istekleri de var.

AMAÇ ?

Müşteriyi memnun edip, saçmasapan da olsa çalışan bir sistem mi hazırlamak (nasıl olsa background' unu o görmüyor)

yoksa

Harika bir kod altyapısı mı hazırlamaktır ?

Ek not: Mükemmel olmadığı sürece hiçbir keyif almıyorum, işe başlarken çok mutlu harika hissederken işler ilerledikçe aşırı mutsuz oluyorum.

ozgunlu tarafından 24/Kas/15 06:23 tarihinde düzenlenmiştir

Hello, i am nothing. I come from Neverland.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek

Agile(çevik-hızlı) süreç uygulamak gerekiyor.

Yani gereksinimleri en başta belirleme.

Senin ki waterfall model oluyor ama sen bir askeri uygulama yapmıyorsan her ayrıntıyı en başta öğrenmene gerek yok.

Bence yapılması gereken ana gerekinimleri tepit edip işe başlamak ve süreç işledikçe yeni gereksinimleri -cözümleri işe dahil etmek.

Yoksa altndan kalkmak zor olur.

zeybekustasi tarafından 24/Kas/15 06:25 tarihinde düzenlenmiştir

https://www.youtube.com/watch?v=WC3-71NKwPw
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rappermcs
    rappermcs's avatar
    Erkek

@ozgunlu hocam vakti gelmiş hayatına yeni bir kelimenin daha katılma zamanı gelmiş :)

Welcome to Anti Pattern.. Uzun uzadıya anlatmak yerine google da anti pattern nedir diye aratman iyi olacaktır. Aşağıdaki arkadaşı okumaya başladım 1-2 makalesini okudum sıkmadan olayı anlatıyor tavsiye ederim..

http://ayhanugur.com/tag/antipattern-nedir/

Paslanmış bir uygulama geliştirici.. #AnalistŞart
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    badass
    badass's avatar
    Erkek

Her Zaman daha iyisi olur. Cizdigin plani takip et. Sonra update edersin. Onemli olan ilk versiyonu. 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

herkesin önemlilik noktası farklıdır ama profesyonel yazılımda genişletlebilir esneklikte olması esastır. en iyi çalışan programı da yapsan küçük bir değişiklik için bir sürü kod değiştiriyorsan yazılım bilgini sorgula. buradaki bilgi de oo tabanlı yazmak. mesela n-tier çalışırsan işini parçalarw bölersin, ve gerekli yerde gerekli kısmı değiştirmen kafi.

kısaca küçük parçalara böl, yönetmesi kolay olur

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LeveragEffect
    LeveragEffect's avatar
    Homo

use-case oluşturmak. 

work breakdown structure oluşturmak.

müşteri ile güven ortamını tahsis etmek. -olmayan ürünü olmuş gibi proje aşamalarında sunmamak-

rigit bir sistemdense esnek olmanın yollarını aramak. update ler için çok ideal.

in-house çözümler de sunmak. -müşteri olayın sadece senin elinde bittiğini farkederse stratejik anlamda iş ortaklıgından soğuyup mevcut alternatiflere yönelecektir.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    snnyk
    snnyk's avatar
    Erkek

ben 10 seneden fazladır bişeyler yazıyorum bu sektöre
    daha hiç görmedim baştan planlandığı gibi biten bir proje 
    lider sinan derki yapta içek bi filtre kahve 
    boş ver skerim demekki olmuyor use case ile

snnyk.com - code is poetry all that i know...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    camarade
    ontedi
    ontedi's avatar
    Erkek

Bazen dersin ki, projeyi kağıda dökeyim. Daha sonra kağıda yazdıkça yazasın gelir yapacaklarını, metodlarını vs... Baktın ki almış başını gidiyor. Beyaz kağıt, beyaz olarak kalmalı dersin kendi kendine. Başlarsın kod yazmaya.

İşin özeti, usta şoförü direksiyonda görmek kafidir 😃

Matematikçi ve Yazılımcı. http://www.ontedi.com ve http://www.cizgi.site Siteme beklerim herkesi.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ozgunlu
    ozgunlu's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    rappermcs bunu yazdı

@ozgunlu hocam vakti gelmiş hayatına yeni bir kelimenin daha katılma zamanı gelmiş :)

Welcome to Anti Pattern.. Uzun uzadıya anlatmak yerine google da anti pattern nedir diye aratman iyi olacaktır. Aşağıdaki arkadaşı okumaya başladım 1-2 makalesini okudum sıkmadan olayı anlatıyor tavsiye ederim..

http://ayhanugur.com/tag/antipattern-nedir/

Hocam şimdi işyerindeyim fazla vaktim olmuyor ama göz gezdiriyim dedim ve ilk cümlede kalbimden vurdu :D Aradığım şey bu galiba sağol :D

En önemli etken patronların- yada ekip liderlerinin yazılıma ve yazılımcıya bir an önce olsun, sahaya çıksın,müşteriye hemen çalışır bir şeyler göstermek lazım tutumudur. 

not: diğer yorumlar hakkında fikirlerimi yazıcam. sizlerin metotlarını da merak ediyorum bu konuda ?

ozgunlu tarafından 24/Kas/15 11:25 tarihinde düzenlenmiştir

Hello, i am nothing. I come from Neverland.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erc
    erc's avatar
    Erkek

Kamban bana mantıklı geliyor ya. Kamban veya scrum

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    erc bunu yazdı

Kamban bana mantıklı geliyor ya. Kamban veya scrum

zeybekustasi ile yaptığımız bir projede kanban üzerinden gidiyoruz (her ne kadar kendisi pek ilgilenmese de)

https://tree.taiga.io/

burada ücretsiz bir hesap oluşturup kanban ya da scrum yaklaşımı seçilierek tasklar oluşturulabilir. Kanban, scrum a oranla daha basit bir yaklaşım ve ben de tercih ediyorum.  Tabi firmada scrum yaklaşımı kullanıyoruz tfs de ama kişisel projelerde kanban güzel

unbalanced tarafından 24/Kas/15 12:07 tarihinde düzenlenmiştir

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
Toplam Hit: 1874 Toplam Mesaj: 13
mutsuzluk izlenen adımlar çorba olan kodlar