C Sorularım

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Easx
    Easx's avatar
    Erkek
    niRvana_GG bunu yazdı

C de operatorler deger uretebilir yada nesne nin degerini degistirebilir. a>b yazdigin zaman karsilastirmanin sonucunun bi sekilde belirtilmesi lazim. Buda zero yada non-zero deger uretilerek yapilir yani sifir yada sifir olmayan deger. a ile b yi karsilastirdiginda > operatorunu kullaniyorsun yani 2 terim (operand) isteyen operator . > operatoru 6. oncelik seviyesinde ve oncelik yonu soldan saga. Simdi a>b>c ifadesinde soldan saga dogru bakacak ,a b den buyuk ise 1 degeri uretilecek, yani dogru. Simdi ifaden 1>c oldu. Bu yuzden C de operator kullanirken uretilen degeri goz onunde bulundurmak zorundasin. a>b && b>c dedigin zaman iki kosulda dogru ise 1 && 1 olacak. iki kosulda dogru dondugu icin if in icine girecek. "&& ve" , " || veya "opertorlerinede bir bak istersen kitaptan.

şu anda arkadaların ve sizin dediğiniz şekilde hallettim hocam.Daha ilk ünitede olduğumdan fazla detay vermiyor. Örneğin aritmetik ortalamasını alamadığı sayılarda filan yanlış değer veriyor çünkü virgüllü yapıları öğretmedi daha. int ile yazıyorum herşeyi. Bu operatörlerin detaylı anlatımını sanırım ilerde anlatıcak. Sırayla gitmeyi tercih ediyodum ama bakıyım ben en iyisi. Tekrar sağolun

www.kriptopedi.com
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KizilS
    KizilS's avatar
    Homo

Türkçe mi çalışıyorsun? Deitelin original kitap 850;sayfaya yakın Türkçe kitap 500 Sayfa

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Easx
    Easx's avatar
    Erkek
    tustanbakanadam bunu yazdı

Türkçe mi çalışıyorsun? Deitelin original kitap 850;sayfaya yakın Türkçe kitap 500 Sayfa

ingilizce intermediate-upperint arası hocam. zorluk çekerim diye türkçeden çalışıyorum.

aynı zamanda ingilizcede kasıyorum . eğer bu seviyeyle zorlayarakda olsa anlayabilirsem ing kitabını ing çalışmayı tercih ederim.

www.kriptopedi.com
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hardening_Temp
    Hardening_Temp's avatar
    Erkek

Deitel adli kitabi ingilizce ebook olarak paylasabilirmisiniz

Söyleyeceklerimin kifayesi yok...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Easx
    Easx's avatar
    Erkek
    Hardening_Temp bunu yazdı

Deitel adli kitabi ingilizce ebook olarak paylasabilirmisiniz

türkçesi var hocam 

https://yadi.sk/i/d1SeYZiFWcQFR

link bu ingilizcesine bakarım birazdan

www.kriptopedi.com
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hannibal_King
    Hannibal_King's avatar
    Erkek

Dostum türkçe kaynaktan çalışıyorsan eğer yanlış öğrenmek istemiyosan

/// direk indir kolayca http://goo.gl/NuSK5E

ya burdan çalışmalısın

http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=18599

yada burdan  benim tavsiyem 2 sini aynı anda calıs.Deitel ı unut hocam.

En büyük sayıyı yada en küçük sayıyı bulurken şu şekilde yapıyoruz.Ben sana 17 , 5, 22, 8 ,36, 10 şeklinde 6 adet sayı versem insan beyni en büyük sayının 36 olduğunu söylemek için bütün sayılara bakmak zorunda. Demekki bizimde program içinde bütün sayıları gezmemiz gerekiyor.

Soldan başlar bakarsın en büyük sayı 17 dersin sonra bakarsın 5 var tamam hala 17 büyük dersin, sonra 22 var artık en büyük 22 dersin, bakarsın 8 var hala 22 en büyük, sonra 36 geldi en buyuk 36 olur sonra 10 var yine 36 büyük ve dizi bitti. en sonda en büyük 36 dersin.

Bu arada stdio.h kütüphane değildir.Başlık dosyasıdır.İçinde fonksiyonların bildirimlari vardır tanımları yoktur.Tanımı demek kodu demek yani.

Kütüphane farklı bişey genelde yeni başlayan kişiler bunuda yanlış öğreniyor.Programlama ile ilgilenmediğini varsayarak uzunca açıkladım.Yoksa herkes biliyodur en büyük sayıyı bulan algoritmayı yeni başlayan arkadaslara faydalı olur belki diye.

#include <stdio.h>

int main()

{

int a[6] = {17,5,22,8,36,10};

int max;

int i;

max = a[0];

for(i = 1; i < 6 ; ++i)

if (a[i] > max)

max = a[i];

printf("en büyük sayı = %d\n", max);

return 0;

}
    Hannibal_King tarafından 16/Tem/14 12:40 tarihinde düzenlenmiştir
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Easx
    Easx's avatar
    Erkek

Hocam teşekkür ederim. Üşenmemiş yazmışsın. 

Kitabı indirip en iyisi oradan devam edeyim ben. (üyelik paralıymış. indirmeden okurum artık )

Sanırım necati ergin Cderneğinde eğitmendi . Ekşiden hatırlıyor gibiyim. Başlangıç seviyesi için sorun olmaz sanırım bu kitap.

Tekrar sağol

Easx tarafından 16/Tem/14 03:04 tarihinde düzenlenmiştir

www.kriptopedi.com
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    strudll
    strudll's avatar
    Erkek

doğru, yanlış, basit kaçar mı diye düşünmeden sorabildiğin kadar sor, sormadan öğrenemezsin. bi de tavsiye, dilin direk kendisini türkçe kaynaktan çalışma. genel olarak yazılım nedir, mimarisi nedir, algoritma gibi konular belki türkçe kaynaktan çalışılabilir ama C dilinin direk kendi yazım kurallarını ingilizce kaynaklardan çalışmanı tavsiye ederim.  

boş tenekeden çok ses çıkar
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hannibal_King
    Hannibal_King's avatar
    Erkek

http://goo.gl/NuSK5E    ilk verdiğim link ücretliydi ama burdan direk indirebılıosun ilk mesajı editledim ama eski link kalmıs

Hannibal_King tarafından 16/Tem/14 12:24 tarihinde düzenlenmiştir
Toplam Hit: 4179 Toplam Mesaj: 20