folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Çanakkale"De Kaybolan AlayÇanakkale"De Kaybolan Alay

 1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  ombra
  ombra's avatar
  Kayıt Tarihi: 04/Eylül/2005
  Erkek
  Çanakkale'de kaybolan alay

  10 Ağustos 1915 Çanakkale...Güneşin göz kamaştıran parlaklığı,topların tükenmek bilmeyen gürlemelerine karışıyor...Gelibolu savaşının son dönemi,cehennemi Çanakkale'ye taşımış...Siperler fırın gibi...Savaş kokusu ile dolu sıcak bir rüzgar.Ovada eserken ,ince bir toz tabakasını da birlikte havaya kaldırıyor.Yiyeceklerin,siperlerin,ölü ve yaralıların üzerine bulutlar halinde çöken iri yeşil sinekler ,dizanteriye yakalanan İngiliz askerlerini perişan ediyor...
  İngiliz askeri tarihinin en büyük yenilgilerinden birine adım adım yaklaşıyor.
  İngiliz komutan Sir Lan Hamilton ,korkunç bir yenilgiye uğrayacaklarını sezmiş,savaşı kazanmanın tek şansını ,taze kuvvetlerle birlikte yapılacak büyük bir saldırıda görmüştü.
  Kraliyet Nortfolk Alayı taze kuvvetlerin bir parçası olarak 29 temmuz 1915 de İngiltere'de gemilere bindirildiler.Savaş tecrübeleri yoktu.Ordu mensuplarınca tatil gecesi askerleri diye anılan savunma birliklerine bağlıydılar.Nortfolk alayı,savaş hattı gerisinde iklime alışmak için bekletilmeden 10 Ağustos günü Suvla Koyu'nda unutulmaz bir macera yaşamak hayali yerine cehennemi andıran bir kabusla karşılaştı.
  Sahile yakın bir yerdeki tuz gölü ,kavurucu yaz sıcağının etkisi ile kurumuş ve güneşin parlaklığını ve ısısını ayna gibi Norfok alayı'nın üzerine yansıtıyordu.Kuzeydeki Kireçtepe ,iki yanında Kavaktepe ve Tekketepe, güneyindeki Sarıbayır arasından kalan Suvla düzlüğü ,dev bir arenayı andırıyordu. İngiltere'nin Dereham kasabasında toplanan Norfolk Alayı 4.ve5.taburları ,anayurtlarından uzak bu topraklarda kendilerinden önce gelenlere mezar olan bölgede şaşkına döndüler.Savaşta herşey olabilirdi ama,Norfolklular ,savaşın dışında başlarına gelecek olayı asla düşünemezdi.
  Sir Hamilton,Tekke ve Kavaktepelerine bir gece karanlığında ani ve hızlı bir saldırı yapmayı planlamıştı.Bu iş için 12 Ağustos gecesi 54.Tümen ilerlemeye başladı.İçlerinde Nortfolklular'ın tugayı da bulunuyordu.Tepelerin yamacına kadar gelecekler ve şafak sökerken saldırmak üzere hazırlanacaklardı.Fakat Anafarta Ovası denilen yerde,Türk askerinin pusuya yattığı sanılıyordu.Bu yüzden Norfolklular'ın bir Tümeni önde giderek yolu açsın diye 12 Ağustos öğleden sonra harekete geçti.
  Bu öncü tümenin ilerleyişi tam bir bozgunla sonuçlanmıştı.Gelibolu Savaşında İngilizlerin gösterdiği şaşkınlık ve beceriksizliğin tipik bir örneğini verdiler.Öğleden sonra saat 4 te topçu desteği ,başlayacaktı.Ama 45 dakikalık bir gecikme oldu.Haberleşme hatası yüzünden gecikmeyi öğrenemeyen topçu desteği gereksiz yere,saatinden önce başladı ve boşuna ateş gücünü harcadı.
  Savaş alanı hiç incelenmemişti.İngiliz komutanların,arazi hakkında bilgileri yoktu,hedefleri hakkında tam bir karara varamamışlardı.Haritaların çoğu son anda çalakalem çizilmişti ve yarımadanın diğer tarafını gösteriyordu.Türk kuvvetlerinin gücünden de habersizdiler.
  4.Nortfolk Taburu ,geride olmak üzere,163.tümen ,gün ışığında çıplak ovayı geçmeye çalışmanın bariz bir hata olduğunu anladığında ancak 900 m.kadar ilerleyebilmişti.Türklerin direnci.İngilizlerin tahmininden çok daha büyüktü.İngiliz tümeninin büyük bir kısmı makineli tüfek ateşi altında kaldığı için olduğu yerde çakılmıştı.Ancak sağ tarafta yer alan 5.Nortfolk taburu daha az bir mukavemetle karşılaştığından ilerlemeye devam etti.
  İşte tam bu sırada 22 kişilik bir Yeni Zelanda sahra birliğinin gözleri önünde Norfolk alayı'nın 4.taburuna bağlı çok sayıda asker,karşılarında ki tepeye doğru yürümeye başladılar.
  Tepenin üzeri ekmek somunu şeklinde beyaz bir bulutla kaplıydı.İngiliz askerleri ,yavaş yavaş tepeye yaklaştılar ve bulutun içinde kayboldular.Son asker de bulutun içine girdikten sonra ,beyaz bulut yavaşça havalandı ve rüzgarın aksi yönüne doğru hareket etti...
  Kumandan Hamilton İngiliz Savaş Bakanı Lord Kitchener'e gönderdiği telgrafta ,olayı şöyle anlatıyordu.
  "Savaş sırasında 163.tümen her bakımdan üstün olduğu bir anda,çok garip bir olay meydana geldi.Türklerin zayıflamakta olan kuvvetlerine karşı ,Albay Sir H.Beauchamp,cesur ve kendinden emin bir kumandan olarak büyük bir gayretle hızla ilerledi ve savaşın en güzel kısmı böyle başladı.Mücadele daha kızışmış ve iyice karışmıştı.
  Bu sırada askerlerin çoğu yaralı ve susuzluktan perişan bir haldeydiler.Bunlar kampa ancak gece vakti geri dönebildiler.Fakat,albay,16 subayı ve 250 askeri ile önüne düşmanı katmış ,hızla ilerlemesine devam ediyordu...Daha sonra bunlardan hiçbir haber alınamadı.Ormanlık bölgeye hücum ettikten sonra gözden kayboldular ve sesleri de duyulmadı.İçlerinden hiçbiri geri dönmedi."
  267 kişi hiçbir iz bırakmadan kaybolup gitmişti.O gün öğleden sonra başlayan ilerleyişin başarısızlıkla sonuçlanması ,Sir Lan Hamilton'un savaşı kendi lehine döndürme ümidini de yok etmişti.Böylece 1915 yılı sonunda Müttefik kuvvetler,geri çekilerek,büyük bir yenilgiye uğradılar.Gelibolu Savaşı,Sekizbuçuk ay sürmüştü ve 46.000 askerin ölümüyle sonuçlandı.O zamanın savaşları için korkunç bir rakamdı bu.1926 da İngiliz hükümeti ,savaşın kaybedilme nedenlerini araştırmak üzere resmi bir kurulu görevlendirdi.
  Gelibolu Kurulu'nun son raporu adı altında baştan aşağı sansür denetiminden geçmiş bir rapor,önce 1917 de ve daha sonra da 1919 da yayınlandı.Raporun aslı ,1965 yılına kadar ortaya çıkarılmadı.1918 sonunda,İngilizler Gelibolu'ya sanki galip gelmişçesine geri döndüler.İşgal Kuvvetleri'nin bir askeri,savaş alanında gezinirken Kraliyet Norfolk Alayı'na ait bir rozeti buldu.Çevrede yaptığı soruşturma sonunda ,bir Türk çiftçisinin kendi arazisinde bulduğu bir sürü cesedi,yakında bir dereye attığını öğrendi.23 Eylül 1919 günü ,cesetleri çıkarmak gibi,zevksiz bir işin ardından ,mezar kayıt birliğine başkanlık eden bir subay şu açıklamayı yapıyordu.:
  "Kayıp Norfolk Birliği'ni bulduk.Toplam olarak 180 ceset.bunların 122 si Norfolk'tan,bir kısmı da diğerlerinden.Yalnız iki erin kimliğini öğrenebildik.Cesetler 3 km2 lik bir alana yayılmıştı.Bulundukları yer Türk Cephesi'nin 750 m.gerisindeydi.Çoğu anlaşıldığına göre ,bir çiftlikte öldürülmüş,bütün bunlar,başında düşündüğümüzün doğruluğunu gösteriyor.Herhalde fazla ilerleyemediler ve teker teker temizlenip gittiler.Yalnız çiftlik evine ulaşanlar kurtulmuş olabilir.
  Kayıp 267 Norfolklu'dan 122 sinin ceseti bulunabildi.Geri kalan 145 kişinin ne cesedi bulundu ne de kendilerinden bir daha haber alınabildi.Yeni Zelandalı askerlerin anlattığı rüzgarın kendi yönünde giden beyaz bulut,kendi esrarını da birlikte götürmüştü.
  Çanakkale Savaşı 8,5 ay sürdü.Bu süre zarfında Boğaz'ın iki yanı,tam bir cehennem olmuştu.Bu savaşta hayatta kalanlar,yaşadıklarını hiç bir zaman unutmadılar.Hatıralarını gelecek kuşaklara anlattılar.Fakat tek bir insan ancak kendi çevresinde olanları görebilirdi.Halbuki savaş çok geniş bir alana yayılmıştı.Ölen askerlerin cesetleri çürüyüp gitmesine karşın denizdeki gemilerin enkazı hala duruyor.
  Savaşın tarihi yazıldı.Ölenlerin ,yaralıların kaybolanların sayısı tesbit adildi.Fakat bir tek şey unutulmadı,o da Norfolk alayı'nın akıbeti.Bu askerler normal yolla ölmüş olsalardı bu kadar dikkat çekmez unutulurdu.Fakat tam aksi unutulmadı ve bir çok araştırmaya konu ve yazılan kitaba konu oldu
 2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Herbokolog
  KaptaN
  KaptaN's avatar
  Kayıt Tarihi: 30/Ağustos/2005
  Erkek
  teşekkürler... güzel bi yazı
 3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  be_cool
  be_cool's avatar
  Kayıt Tarihi: 19/Eylül/2005
  Erkek
  canakkale savasi ile ilgili bir cok kitap okudum cok etkileyici hikayeler barindiriyor canakkale iman gucumuz heralde

  adam bana çay verdi çay. bana çay verdi. çay veren adam kötü olur mu hiç?
 4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  antivir-US
  antivir-US's avatar
  Kayıt Tarihi: 04/Ocak/2006
  Erkek
  bu olay ingilizlerin okullarda okuttukları tarih kitaplarında bile geçiyor.Gerçekten bir destan yazıldı o tarihte.

  Camınızı kırar, duvarınıza işer, bisikletinize biner, tekerini keser, arabanızı çizer, zilinize basar kaçarım. Kısacası ben annenizin sokağa çıkarken uzak dur dediği çocuklardan biriyim.
 5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  İnce Memed
  ComputerWolf
  ComputerWolf's avatar
  Üstün Hizmet Madalyası
  Kayıt Tarihi: 26/Mart/2003
  Erkek
  İngilizlerin kitaplarinda geciyor dogru ama neden sunu goremiyorsunuz...Burada bir uydurma hikaye anlatiliyor burada Türk Milleti olmanin gucu degilde ummet olmanin gucu gosteriliyor...ne toz bulutu ne yesil sariklilar bunlar emperyalizmin bir milletin uyanisini ortbas etmek icin uydurmasi..Biz orada bir millet olarak atese elimizi soktuk...250 bin memet kan doktu orda ne cini ne perisi dostlar gozunuzu acin...İnsan kan doktu orda bagimsizligi icin...Elbette inancli insanlardi duzenli namaz vakitleri falan gelince kiliyorlardi ibadetlerini yapiyorlardi ama amac Mustafa Kemal in ve Millet olmanin gucunu ort pas etmek...

  Hep denedin. Hep yenildin. Olsun yine dene , yine yenil ama daha iyi yenil !
 6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  RedKit
  RedKit's avatar
  Kayıt Tarihi: 08/Şubat/2006
  Erkek
  çok haklısın!!! madem herşey iman gücüyle oldu sonra neden ingilizler istanbula rahatca girdi,padişah az mı dua etti?bizim milli uyanışımızı örtmek,türklüğümüzü 2. plana atmak için uyduralan hikayeler!!!gerçek olanlarıda war ama bunlar dinle fazla alakası olmayan tamamen milli gücümüzün,milli uyanışımızın gücüyle olmuştur

  her horoz kendi çöplüğünde denizli horozu her yerde öter
 7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  kesikkafa
  kesikkafa's avatar
  Kayıt Tarihi: 11/Eylül/2005
  Erkek
  böyle şeylere nasıl bu kadar kolay inanabiliriz.anlayamıyorum

  Sizce bu bir vedamıydı?
 8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  taner_erkan
  taner_erkan's avatar
  Kayıt Tarihi: 04/Ocak/2006
  Erkek
  paylasım için saol
 9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  manglerman
  manglerman's avatar
  Kayıt Tarihi: 30/Aralık/2003
  Erkek

  türk kızlarından sabun yapalım, rus kızları elini yıkasın.:)
 10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  manglerman
  manglerman's avatar
  Kayıt Tarihi: 30/Aralık/2003
  Erkek
  arkadaşlar reklama girmezse bende bi link vercem bu konuyla ilgili
  www.geliboluyarimadasi.org
  şu anda milli savunma bakanlığından bir grup subay toplandı ve bu sitenin içeriğini redakte ediyor programlama bana (bizim şirkete ) ait içinde çanakkale savaşı ile ilgili bir çok ayrıntı bulabilirsiniz
  ayrıca sitede çanakkale savaşında şehit olan türk askerlirini aramak içinde bir bölüm bulunmakta yakınlarını bulmak isteyeneler bakjabilirler
  kolay gelsin

  türk kızlarından sabun yapalım, rus kızları elini yıkasın.:)
 11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  weskeyy
  weskeyy's avatar
  Kayıt Tarihi: 21/Ağustos/2005
  Erkek
  eyvallah saol dostum super paylasimin icin.su an zamanim yok ama bende ilave ekler birakicaktim ingiliz savas muzesi kayitlarindan osun.Genelkurmay arsivleri olsun.Alman arsivleri olsun bunu yazicam arkadaslar.benim ilgi alanlarimdan biridir bu olaylar sadece Canakkale savaslarini da burada isliyecegim bu konu altinda da olabilir.ama sizden sunu isticem dogru bilgileri kendiniz bulun ve pekistirin karsilastirin dolduruslara gelmeyin bunu istiyorum sadece hadi saglikla kalin arkadaslar.

  Bedenin BAKİRE olmasi onemli degil,Yeterki ruhun OROSPU olmasin!!!
Toplam Hit: 3688 Toplam Mesaj: 18