folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilgisayarla İlgili Diğer Konular
linefolder CCTV Sistemlerinden Anlayanlardan Tavsiye İstiyorum

CCTV Sistemlerinden Anlayanlardan Tavsiye İstiyorum

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Merhabalar

Bir pasaj var , koridor şeklinde, buraya CCTV / IP kamera sistemi koymak istiyorum ama bu iş için olan donanım ve yazılımlar hakkında fazla deneyimim yok.

İhtiyaçlarım

1) Uzaktan rtsp üzerinden 5-6 adet kamerayı izleyebilmek istiyorum.

2) bunları kurmuşken tabi kayıt da tutsun, disk doldukça üstüne yazsın. Kayıt cihazını uzaktan manage edebileyim.

3) Bu pasaja giren ve çıkanları kameralardan face detection yapmak istiyorum (yaş / cinsiyet vs tahmin için)  ve saymak istiyorum.

Bunun kodunu kendim yazabilirim fakat 5 kameraya aynı anda iç networdeki yazılımla erişirsem ve diğer ihtiyaçları karşılayabilirse bunu yapabilirim. Bunun için bulduğum open source yazılımlar var onları kullanarak yapabileceğimi düşünüyorum. Daha iyi çözümleri var derseniz onları da öğrenmek isterim.

Hangi marka cihazlar kullanayım?

Tamamen open source yazılımlarla bir mini pc ve ip kameralarla kurulum yapabilirmiyim?

Bir tane de kafası dönen kamera istiorum uzaktan istedigim açıya dönsün, bunu da bu sisteme dahil edebiliomuyum?

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ebmarteu
    ebmarteu's avatar
    Erkek

Ben Dahua kullaniyorum, bir bak istersen. Face detection / counting her kamerasinda yok, istersen yardimci olabilirim.

**EbMaRtEu**
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    interfector
    interfector's avatar
    Homo

Hikvision ürünlerini de incele hoculatte.

Aldanma insanların samimiyetine, menfaatleri için gelirler vecde, vaad etmeseydi allah cenneti, ona bile etmezlerdi secde..
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cybermole
    cybermole's avatar
    Erkek

starlight ozellikli kamera al. dahua haikon hikvision markalarindan sasma. starlight tuzlu gelirse mutlaka smart ir destegi olan kamera al yuz tanimaicin gerekli 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    emnimax
    emnimax's avatar
    Erkek
    cybermole bunu yazdı

starlight ozellikli kamera al. dahua haikon hikvision markalarindan sasma. starlight tuzlu gelirse mutlaka smart ir destegi olan kamera al yuz tanimaicin gerekli 

+1

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Foxxxxxx
    Foxxxxxx's avatar
    Erkek

Eger ben yazılımı yaparım diyorsan tahminim ip kameralarda pixel olarak yüksek 3mp ve yükseği işini görür bir koridor ne kadar yüksek olabilir ki 

İkinci konu ip kameraların bağlı olduğu herhangi bir yerden izleyebilirsin lokal olarak uzaktan p2p olarak izlersin fakat bu Upload hızıyla alakalı bir durum görüntü netliği ve akışı için yazılım konusunda herhangi bir sıkıntın yoksa pahalı bir ip kameraya ihtiyacın yok 

Mini pc den alırsın görüntüyü ancak kayıt olayı biraz sıkıntı onu nvr yapman gerekiyor h264 formatı ile çok fazla yer kaplayan video h265 çok değişti 8 tb disk 13 kamera ile 1 ay kayıt yapabiliyor lokal agda ag trafiği 40mbit kayıt olayını nvr la halledip yüz tanıma işini mini pc de yapabilirsin 

Teknik konularda herhangi birşeye ihtiyacın olursa sorabilirsin 

Aha şunuda şuraya bırakayım bu tür programlarla işini görebilirsin 

https://youtu.be/9S3Bg1uasog

Foxxxxxx tarafından 16/Ara/19 23:56 tarihinde düzenlenmiştir

Babamı namaz kılmış, dua ederken görünce Benim için de dua et deyiveriyorum Ve babamın cevabıyla sarsılıyorum Kendisi nerede, derse, ne diyeyim?
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek

Takip,

bu yüz tanıma vs işleri hangi yazılımla oluyor? 

next next next install
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yazilimci
    Yazilimci's avatar
    Erkek

Hocam unutmadan kvkk konusunada dikkat et derim. Görüntü kayıt olayı kvkk hükümlerine giriyor. Pasajda görüntü radarına girmeden önce okunur bir şekilde pasajda kamera kaydı alındığını bir panoya yazman gerekiyor. 

Titanyumun gücü adına!!!
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek
    ilteris bunu yazdı

Takip,

bu yüz tanıma vs işleri hangi yazılımla oluyor? 

OpenCV +(ML/AI/Data Mining).

EDİT;

@HolyOne ,

Abi, senin yaptığın şeyin aynısını yaptım bitirme projemde. Savuma Sanayi Bakanlığı (SSB) de kullanılıyor şuan. 

Benim senaryom şöyleydi. Mesela 10 tane blok var. MhmdAlmz Holi dede ziyaret edecek diyelim.

MhmdAlmz fotoğrafları çekiliyor girişte (Face) Daha sonra bu adam binada gezerken mesela Holi dede B blok 3. katta diyelim.

Bu MhmdAlmz denen gevşek 5. kata çıkarsa (binada kör bölge yok) adam tanınmayan kişi diye kafasında kırmızı bir ampul oluyordu. Güvenlik görevlileri de oraya gidip hayırdır birader senin burda ne işin var ? Sen Holi dedeyi ziyarete gelmedin mi? O B blok 3. katta diyor.

4. sınıfta hiçbir sınava felan girmedim SSB ye gidip geliyordum (9 ay). En son proje bir yerlere geldi sonra İstanbula döndüm ne alemde bilmiyorum. Fakat mantık seninkinin birebir benzeriydi.

Abi iş yükünü falan da söyleyeyim sana. 

Anlık olarak ortalama 3.000 kişi binada gezebilecek bir sistem tasarladık.

Ortalama 5 milyon fotoğraf eklendi sisteme (Bazı insanlar her gün geliyor tanıdık kişiler olduğu için onların fotoğrafı her seferinde çekilmiyordu vs vs.).

400 adet IP kamera vardı.

Saniyede (17-20) FRAME işleniyordu.

600-700 Threadli makina vardı 512 GB RAM,

20-30 tane Ekran kartı takmıştık (CPU çok yavaş çalışıyordu. Ekran kartlarını hatırlamıyorum ama sağlamdı).

Sistemin başarı yüzdesi %80 lerde bir şeydi. 

Kullandığımız Teknoloji Framework ve diller şu şekildeydi.

-OpenCV: node.js library vardı onu kullandık.

-Fotoğraf çekildikten sonra sistemi eğitmek için SVM algoritmasını kullandık.

-Socket.OI: RTSP protokolüyle bütün kameraları izlemek yerine belirli zaman aralıklarında (Queue kullandık.) kameradan fotoğraf çektiriyorduk bu fotoğrafı işliyorduk eğer live stream yaparsak bellek uçuyordu kamera sayısı çok fazla olduğu için. Socket.IO ile kameraları izleyen makinadaki görüntüleri Detection yapılacak makinaya gönderdik.

-MongoDB: SVM ye vereceğimiz datayı belirli bir formatta saklayıp buradan çekiyorduk her akşam başarım yüzdesi hesaplanıyordu. Mesela Koridorda adam X yönüne doğru hareket ediyor diyelim;
    X+1 ,X+3, X+4, X+5 zamanında orada ahmet varken 

X+2 zamanında osmanın orda olduğu sonucu çıkıyordu mesela adam ahmet ama osman diyordu o an. Biz onun Ahmet olduğunu anlıyor ona Ahmet diyorduk. Başarımı da buna göre hesaplayıp algoritmayı güncelliyorduk.

Neden Ahmet'i Osman olarak gösterdiğini bulup datayı yada algoritmayı güncelliyorduk başarımı arttırıyorduk.

-Yapay sinir ağları ile de başarımı arttıran bir algoritmamız vardı. t, t+1, t+2 zamanındaki dataları karşılaştırıp SVM den çıkan sonuca göre örneğin SVM den %80 Ahmet çıkıyordu Neural Networkten %40 Osman çıkyordu (En yüksek Osman benziyor diyelim.) Biz ona Ahmet diyorduk. Ama data toplyorduk böyle bizim YSA yı güncelliyorduk.

Kodların örnekleri vs elimde var. Destek olabilirim eğlenceli günlerdi :P

Deneme için https://play.google.com/store/apps/details?id=com.pas.webcam&hl=tr bu app'i kullanıyordum Mobil cihazlardan test ediyordum. Bu uygulama telefonu IP kamera gibi gösteriyor.

Yaş ve cinsiyet tahmini biraz sıkıntı abi. Bizde o işe girecektik olmadı yapamadık. Çok sıkıntı yüz hatlarını falan bulmaya çalışıyorduk ama adam o kadar uzakta duruyordu ki koridorun bir ucunda bu adamın yüz hatlarını falan bulmak mümkün değildi. Ek olarak, yaşı tahmin edebileceğin kriterler çok kısıtlı ve başarımı çok düşük olur. Yaparsan nasıl yaptığını görmemde sakınca yoksa öğrenmek isterim :P

Kolay gelsin abi, etimden sütümden yararlanabilirsin.

MhmdAlmz tarafından 17/Ara/19 10:55 tarihinde düzenlenmiştir

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

@MhmdAlmz bu çözüm iyiymiş fakat 30 ekran kartı koyacağıma onun maliyeti ve elektrik parası ile başına adam koyar manual saydırırım.

Pasajın görüntüsü şudur

https://www.youtube.com/watch?v=gwe8fl3ujuU&feature=youtu.be

Marka model tavsiye etsenize

hepsini dome kameralardan mı alsam yoksa uzunlamasına bi yer için daha iyi seçenekler varmı?

Uzaktan döndürmek de iyi olurdu giriştekileri

HolyOne tarafından 18/Ara/19 10:52 tarihinde düzenlenmiştir

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Bu arada bu tool baya hoşuma gitti, marka model seçip istediginiz açıda yerleştirince nasıl bir görüntü alacağınızı, hangi uzaklıkta observation hangi uzaklıkta identification yapabileceinizi gösteriyor

https://www.youtube.com/watch?time_continue=15&v=gTJaRXAEK70&feature=emb_title

Toplam Hit: 1982 Toplam Mesaj: 13
cctv sayaç dükkan