folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Celeron 2.2 İşlemciye Nası Overclock Yapabilirim?

Celeron 2.2 İşlemciye Nası Overclock Yapabilirim?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    prokto
    prokto's avatar
    Erkek

şimdi computerwolf abi benim pc nin tam olarak özeliklerini yazıom

celeron 2.2

368 DDR Ram

Asus P4800S-X anakart

40gb Hdd

Ekran kartı onboard olduu için 16Mb(onuda ramden alıo zaten)

Benim pc budur.Hiç bi parçaya zarar vermeden nası yaparız bu işi?

İrtibat msnem : seyitgokce@gmail.com    

Bu imza çok eskidi artık...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LordVader
    LordVader's avatar
    Erkek

--------------------------

şimdi computerwolf abi benimde evde bi halı var onada overlok yaparmısın ehehhe

--------------------------

Zuhahhahhah abi kopardın kırdın beni süper ya :D:D:D

I find your lack of faith disturbing.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Taso Pezevengi
    iso
    iso's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    detay bunu yazdı:

computer la benimde bi zamanında aldığım Veezygo var yani amd K7 800mhz var bunada bişii yapabilirmiyiz yakmadan falan yani yoksa  nasıl bulacam ben aynı işlemciyi falan :D ciddiyim sana göndersem yapabilinmi bişeyler?

veezygo amd k6 ~ 2*350  die hatırlıorum ben..
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    İnce Memed
    ComputerWolf
    ComputerWolf's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

..olm iso karışma sen :)) hem ne var p4 3.0 p4 2.66 celeron D 2.66(rekora gidecektim5000mhz i aştım valla ama göremedik)...9600xt ekran kartı...Asus cx(p3 anakart) p4 ABİT AI7 guru anakart...yaktım ne var a.q :))

Hacı daha halı overlogu yapmıyoruz :)).......Lem oc isteyenler  "SpeedFan"--- 3dMark--Aidata32--Pi Testi-- bu programları download edip bekleyin beni..Birde reçetesi yok bu işin herkese aynı her sisteme aynı sistematik işlemez...oc ile ilgili ön bilgi verim 1dk...aşağıdaki yazıyı 1-2 kez okuyun ama uygulamayın :))

Hep denedin. Hep yenildin. Olsun yine dene , yine yenil ama daha iyi yenil !
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    İnce Memed
    ComputerWolf
    ComputerWolf's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

1.)Overclock nedir ?

overclock basit anlamiyla islemci, grafk karti,ram,veya anakartin veriyolu hizini tasarlandigi frekanstan daha yuksek degerlerde calistirlmaya verilmis ad.Derseniz bunun Turkcesi yok mu diye hemen soyleyeyim Turkcesi hizasirtma (terimi sanirim Volkan Ersoy bulmustu).simdi konuya asina olmayan arkadaslar genelde forumumuzda suna benzer konularla baslik acmaktalar.'p4 2.2 ghz islemcim var nasil overclock yaparim' soru kalibi genelde buna yakin oluyor 3 senedir gorugum kadariyla.bu isleme ilk baslayan akadaslarin kafasinda bir soru var. Nasil olurda 2.2 ghz de calismasi icin tasarlanmis bir islemci daha yuksek frekanslarda calisir?bu konu basit olarak soyle aciklaniyor.Ayni serideki islemcilerin hepsi wafer adi verilen tabakalardan elde ediliyor.bu islemciler arasinda tasarimsal bir farklilik yok.Hepsi ornek olarak soyleyeyim 3.4 ghz olarak uretiliyor.Ureticinin testlerinden basariyla gecen bu islemciler 3.4 ghz olarak etiketleniyor ve paketleniyor.E peki 3.4 ghz testini gcemeyenler ne oluyor 3.2 ghz de deneniyor calisirsa 3.2 ghz calismazsa bir alt grup 3.0 ghz de deneniyor basarili olana kadar bu boyle devam ediyor.Peki bunun overclock la ilgisi ne adlari ustunde testleri gecememisler diye soranlariniz olacaktir.Bu testler bizim testlerimiz gibi degil islemcileri cok daha zorlayan deyim yerindeyse ağlatan testler.Bu testlerden gecememis fakat ufak bir gerilim arttirimiyla(voltaj demiyorum turkcesi var gerilim ne o oyle elektrik teknisyeni gibi)belki sizin 3.0 ghz diye aldiginiz islemci 3.4 ghz lerde sorunsuzca calisacak.Overclock isleminin mumkun olmasinin nedenlerinden biri bu digeri ise islemci ureticilerinin pazardaki talebe gore daha yuksek hizdaki islemcileri daha dusuk hizda piyasaya surmesi.Bunun en buyuk ornegi bizzat kullandigim 1700+,1800+ troughbred b ler aslinda bu islemcilerin cogu 2600+ veya 2800+ olarak uretilmis fakat pazardaki duruma gore 1800+ veya 1700+ olarak etiketlenmis urunler bu yuzden hic gerilim vermeden 2800+ in hizina gerilim vererek daha yuksek frekanslara ulasmalari olasi.Bu olay bugunde aynen bu sekilde devam etmekte tabi boyle bir islemciye denk gelip gelmemeniz sansiniza bagli.Neyse overclock un nasil mumkun oldugunu ogrendikten sonra 2. sorumuza gecelim

2.)Overclock tehlikeli mi ?Donanimlarin omrunu kisaltir mi?

Acemi kullanicilarimizin en cok sordugu sorulardan ikisi de bunlar.Arkadaslar islemciler ve gafik kartlari oldukca uzun zaman dayansin diye uretilmislerdir.Mesela islemciler icin bu zaman yaklasik 10(+ - 2 yil) yil kadardir.Uzun bir sure degil mi?evet cok uzun kim bir islemciyi 10 yil kullanir ki cogu kullanici 3 yilda bir islemci anakart degisimine gider.Bu durumda overclock ile normal kullanimdaki 10 yil 6 yila dusecektir ornegin.Unutmamaniz gereken overclock edilmis donaniminizin garanti kapsami disinda olacagidir.

3.)Nasil baslayacagim

overclock her ne kadar bazi arkadaslara biosa gir sunu sunu yukselt save &exit yap gibi gelsede tamamen bilimsel bir olaydir.sinirlarinizi analiz etmeniz gerekir.Overclcok islemi donanimlarinizi aldiginiz dukkanda baslar.Overclcok icin yatkin donanimlari almaniz elzemdir.Sozgelimi Abit marka i875 chipsetli bir anakart doyurucu bir overclcok potansiyeli sunarken ayni chipsetli Intel veya Foxconn bir anakart size iskenceler cektirebilir.(Bu yazida sadece islemci ram ve anakart veriyolu hizindan bahsedecegim ekran kartlarini o bolumun yoneticilerine sorun)Anakarti arastirdiniz aldiniz iyi bir overclcok potansiyeli oldugunu biliyorsunuz overclock icin her sey hazir mi?Tabii ki degil aldiginiz ram de overclcok a uygun yuksek fsbler de dusuk zamanlamalari destekleyebilen bir modul olmali.tabii 3 lunun diger parcasi islemciye gelince o sansa kalmis bi olay tabii intenetten islemci kodlarina bakip islemciyi alma sansiniz var(box islemciler icin soz konusu degil ama)Ama nacizane gorusum gunumuzde her islemcinin bir nebze overclock potansiyelinin oldugudur.yine bitmedi powersupply inizda onemli zira overclock edilmis anakart islemci ram ve fanlardan olusan sisteminiz elektrigi buyuk bir istahla hupletecektir.Zaten overclock lu olmasa bile saglam ps gerekliliktir sisteminizin dogru duzgun calismasi acisindan.

4.)Basliyoruz
    a.)
    Anakart aldiniz kasaya monte ettiniz islemciyi taktiniz ramlerde hazir.Peki overclock konsunda ilk akla gelen sey nedir? Bildiniz; sogutma.Eger box islemci kullaniyorsaniz islemcinizin yaninda size bir sogutucu verecekler.yeni islemcilerle birlikte cogu zaman bakir tabanli aluminyum sogutucular veriliyor.bu sogutucular iyidir hostur ama yuksek duzey overclock islemlerinde yetersiz kalma olasiligi vardir.Retail bir islemci aldiysaniz sogtucu da almaniz gerekecektir.Bazi arkadaslar ben oveclock yapmiyorum bana dandik fanlarda yeter diyorlar.Onlara uyarimdir ; islemciler overclocksuz da bayagi bir guc cekiyor aman diyim.486 zamanindan beri islemciler santimetrekare basina elektrikli firindan daha fazla isi uretiyor desem anlarsiniz sanirim.Simdi saglam bir powersupply ,iyi bir sogutma, saglam bir kasa,iyi ramler,bize ince ayar yapma sansi taniyan bir anakart ve bir cpu muz var.Oveclocka haziriz degil mi?Evet sonunda haziriz.(unutmadan soyliyim islemci ile sogutucunuz arasina termal pastaniz surmeyi unutmayin).(overclock la ilgili son bir uyari asla ve asla verilerinizi yedeklemeden bu ise girismeyin ayrica is yerinizdeki bilgisayara yapmayin)

b.)
    Bilgisayari actiniz ekranda once ekran karti bilgisi gorunur sonrada hizlica genelde sistemdeki ide aygitlari gosteren bir ekran cikar.Burada press del to enter setup adli kucuk bir not goruruz.Del tusuna bstigimiz zaman biosa girmis oluruz(abarttigimin farkindayim).genelde islemci ve ram ayarlari advanced setup, cpu frequency settings, jumper free configuration altinda falan olur.Biosta bu bolumlere girdigniz zaman islemcinizin carpani veriyolu hizi calima gerilimi ramlerin hizi calisma gerilimleri gibi ayarlara rastlayacaksiniz.islemcilerin hizini 486 zamanindan beri iki adet parametre degistirir.(33 mhz lik 486 sistem veriyolu ile ayni hizda calisiyordu bundan sonra intel veriyolunu hizlandiramadigi icin saat carpanini buldu sozgelim 486dx33 33 mhz de sistem veriyolu ile senkron calisiken 486dx66 2 carpanini kullanarak 66 mhz 486dx100 ise 3 carpani ile 99 mhz de calisiyordu.performasnlarda saat hizina bagli olarak artiyordu.fakat intelde 66 mhz lik islemcisinin 66 mhz lik veriyolu kullanan bir 66 mhz lik dx66 kadar hizli olamayacagini itiraf etti.Tarih boyle)Bunlardan ilki saat carpanidir ne oldugunu uzun uzun anlattim parantez icinde.Bazi islemcilerde degisitirilebilir bazilarinda sabittir.pentium 200 den beri butun intel islemcilerde kapalidir.amd lerde ise islemcilerin serilerine gore degisiklik arzeder.Digeri ise veriyolu hizidir fsb seklinde kisaltilir genelde.Saat carpanini anlatikta bu veriyolu hizi nedir diye dusunuyorsniz.veriyolu hizi islemcinin anakartin kuzey koprusuyle haberlesmede kullandigi veriyolunun frekansidir.Bu frekans 33 mhz den baslayip 66 100 133 266 333 400 533 800 1066 mhz gibi frekanslara ulasti tarih icinde.Cogunluk intel kullandigi icin bende Dayimin prescott 2.4A sini konuya dahil edecegim ve overclock islemini buna gore anlatacagim.Bu guzide islemcimiz 18*133 =2400 mhz gibi bir hizda calismakta.islemci kendi orjinal intel sogutucusu ile calisiyor.Asus p4p800 se uzerinde gorevini basari ile surdurmekte.İslemcimiz 1 mb onbellekli 90 nm uretim bir islemci.ramlerimiz ise standart oem 400 mhz ramler 2*256 dual modunda kullaniliyorlar

c.)islemcimiz in uzerinde hic bir oynama yapmadan 133 mhz olan (533 mhz 4*133 quad pumped seklinde)veriyolu hizini 140 mhz e cikartiyoruz.tabi ramlerimizde veriyolu ile senkron onlarda 140 mhz de calismaya basliyorlar(140*2= 280 mhz) seklinde ilk overclockumuzu yapmis olduk.ve 2.4 ghz lik islemcimiz 2520 mhz de calimaya basladi 120 mhz artis elde emis olduk.Bu ufak bir overclock miktari. hemen windows a donup prime95 yazilimini calistiriyoruz eger overclock sonrasi sistem stabil degilse prime95 yazilimi cok rahat cokertecektir.Tabi bu 120 mhzlik artisi begenmedigimiz icin devam ediyoruz.Size tavisyem 5 mhz lik araliklarla fsb yi yukseltmeniz.Ben deneyerek gittigim icin 183 mhz fsb ye islemciye gerilim vermeden ulastim bu hizda islemcimiz 3294 mhz e ulasti.ramlerimiz ise (183*2=366)mhz de calismaktalar..tabi dual channel oldugu icin bu sayida ikiyle carpilacak.Bundan sona islemciye gerilim vermek istemedigim icin overclock macerami noktaladim.Makinenin internet baglantisi olmadigi icin herhangi bir skor veremedim kusura bakmayin.
    d.)
    bu durumda ramlerde overclock edilmis oldu onlarinda performansini iredeleyelim.Ramlerin frekansi arttikca performanslari da artar tipki islemciler gibi fakat etki eden bir faktor daha var o da ramlerin samanlamalari ram ayarlarinda yuksek ihtimalle timingler ve frekans icin by user veya by spd adli ayarlar gormussunuzdur.By spd yi secerseniz ramin ustundki ufak bir chipe gore ayarlariniz yapilir by user derseniz bu ayarlamalari siz yapmalisiniz.timingler genelde 8-3-3-3 gibi ayar gruplari ile belirtilir hepsinin dusuk olmasi performans acisindan yararlidir.Zaten satilirken ramler ddr400 cl2.5 gibi sondaki gecikme degerini bildiren isimlerle satilir.Dusuk zamanlamalara ve yuksek frekanslara sahip ramler hep daha pahali olmustur.

e.)
    Peki daha yuksek frekanlarda durum nasil oluyor.Biraz once anlattigim overclockta ne anakarti ne de ramleri overclock etmis sayilmayiz.ama 200 fsb nin(800 yani quad pumped)uzerine ciktigimiz zaman ramleride veriyolunu da overclock etmis olacagiz.Sozgelimi 210 fsb ye ciksak ne olur.veriyolu hizimiz 210*4 yani 840 mhz oldu ramlerimiz ise 420 mhz de calismaya basladilar.boylece hem islemci hem veriyolu hem de ramler daha hizli calismaya basladilar.Boylece daha fazla performans artisi saglamis olduk.Yalnz bir sorun var gerci yeni chipsetlerde boyle bir sorun yok ama 33 mhz de calismasi gereken pci ve 66 mhz de calismasi gereken agp veriyollari nispeten eski anakartlarda veya intel icin i845pe,i845,i850 amd icin kt600 ,kt400 gibi chipsetlere sahip anakartlarda hizlanmaya baslayacaktir.Bunun sonucunda ozellikle pci veiyoluna bagli komponentlerde sorunlar cikacaktir.Mesela kt600 chipsetli bir anakartiniz var bu anakrtta pci carpani 1/6 agp carpani 2/6 dir buyuk ihtimalle.siz fsb yi 200 den 222 ye cikardiginizda pci 37 mhz e agp 74 mhz cikacaktir.bu durumda ozellikle ide harddiskinizdeki veriler tahlikeye girecektir.pci da 37 den sonrasi agpde ise 75 ten sonrasi tehlikelidir ekseriyetle aman dikkat diyim uyariyim.

5.)gerilim verecekmiyiz? ne zaman ne kadar

Evet islemcimizi anakartimizi ramimizi overclock ettik.Bedavadan performans artisi yaptik.Helal bize aa windows acilmiyor.hemen uzulmeyin gerilim vermeyi deneyin.islemcimize gerilim verelim duzelme ihtimali var mi bakalim biostan frequency voltage settingse girdik. islemcimize genelde 0.025 voltluk artislarla gerilim vermeliyiz.bu artistan sonra acilip acilmadigina acildiktan sonrada nereye kadar daha overclcok yapabilecegimize bakabiliriz.Ayni durum kuzey koprusu ve ramler icinde gecerli fakat dikkat edilecek husus ramlerin sogutuculu olmasi.yoksa yuksek gerilim ramlerinizi zorlayabilir stabilite sorunlari bas gosterebilir.Genele ramler sogutucuyla birlikte(ddr ramler kastim)3.0 volta kadar dayaniyorlar.kuzey koprusunde zaten sogutucu oldugu icin az miktarda gerilim vermek pek soun olmayacaktir

6.)Niye gerilim veriyoruz?Sonuclari neler?
    Fizik muh okudugum icin burada biraz formul girecegim delirdi zannetmeyin oki?Simdi cogunuz lisedeki fizik dersleriden elektriksel gucu hesaplamayi biliyorsunuzdur.bilmeyenler icin p=akimin karesi*direnctir=gerilim carpi*akimdir burada goruldugu uzere islemci hizlandikca guc ihtiyaci artacak sizde gerilimle guc vereceksiniz degil mi?Ama kazin yurume organi oyle degil maalesef.Bildiginiz uzere islemciler elektrik akiminin var olmasi(1) olmamasi(0) temeline gore ikilik tabanda calisirlar.İslemciler belli bir gerilim degerine kadar gelen gerilimleri 0 olarak sayarlar.bu gerilim degerine esik degeri dersek islemci hizlandikca bu esik degeri artar.Esik degerini gecmek icin daha fazla gerilim vermeniz gerekir.ornegin 1.4 volt iken 1.5 volta cikmamiz gerekebilir.Peki gerilim verdik sonuclari neler olabilir.Cogu forum userinin yaptigi bir hataya dikkatinizi cekmek istiyorum.Bu arkadaslar islemciye gerilim vermeden frekans arttirmanin islemcinin harcadigi gucu arttirmayacagini savunurlar oysaki bu yanlis bir kanidir.İslemcimizin harcadigi gucun formulu gercekte soyledir.p=1/2 *kapasitans degiskeni*gerilimin karesi*frekans goruldugu uzere frekans ta etki ediyor islemcinin harcadigi guce.Bu formulde kapasitans degiskeni islemiciye bagli bir sabittir.Fakat asil dikkatinizi cekmeye calistigim konu harcanan gucun gerilimin karesiyle artmasidir.yani harcanan guc verilen gerilimden daha fazla artiyor.E bu da isi olarak aciga cikiyor.

7.)isi ne kadar zararli?

bu sorunun kesin bir cevabi yok cunku olusan isiyi islemciyi isitmadan uzerinden atabilirseniz isi pek zararli olmayacaktir.sicalik meselesine gelince bugunku islemciler genelde 80 derece sicaklikta civarinda cekirdek erimesi ile karilasiyorlar.fakat gerek celeron,p3,p4 ve athlon64 teki diyotlar gerekse athlonxp anakatlarindaki(c.o.p) koruma sistemleri sayesinde islemciyi overclockla kavurmaniz cok zor bir durum.

8.)Aman tanrim makine acilmiyor ne yapacagim?

telasa mahal yok hemen clear cmos jumperini anakartin kitapcigindan bakip bios reset yapacaksiniz.Bulamadiysaniz bios pilini cikarsaniz da sorununuz cozulecektir.Duruma gore ya gerilim ya da biraz daha az overclock la isten siyirabilirsiniz.

9.)iyi overclock cu olmak icin ne lazim?

uc sey lazim para,para,para saka bir yana overclock sizde bagimlilik yaptiysa 3dmarkta pcmarkta tepelerde olmak istiyorsaniz paraya, cok okumaya,sansa,guzelce bir klimaya,sabirli bir anneye babaya/ese bir adet te karbondioksitli yangin sondurme tupune ihtiyaciniz var.

hARDWAREMANİA

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    İnce Memed
    ComputerWolf
    ComputerWolf's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

%203 CPU Overclock

4 Ocak 2006 – Robert "Crotale" Kihlberg'in İsveç'te 6000 donanım

meraklısı önünde, dünyanın en büyük bilgisayar fuarı olan DreamHack'te

gerçekleştirdiği inanılmaz 6 GHz CPU overclock'unu duyurmuştuk. Bu mantık

dışı overclock değerine ulaşmak için Robert, ABIT AW8-MAX ve Pentium 4

660 (3.6 GHz hızında) kullanarak 6009 MHz'ye erişmişti.

Çılgın İsveçli yine yapacağını yaptı! Donanım meraklılarına özel

websitesi NordicHardware.com, İsveç Performans Şampiyonası 2005'i

düzenlediğinde, ortaya kimsenin Robert'ın rekorunun yanına yaklaşamadığı

çıktı. Robert "Yüzdeli Overclock" kategorisinde tartışmasız birinciliği

yakaladı. Bunu yapmak için eski bir Intel Celeron-M (1400 MHz hızında)

işlemcisini 4243 MHz hızında çalıştırdı!

NordicHardware ekibinin notlarında akıl bulandıran %203'lük performans

artışını "Robert'in SPC2005'de elde ettiği skor bu yarışma tarihinde

şimdiye kadar gördüğümüz en yüksek sonuçtu, ve bunu bir kez daha görüp

göremeyeceğimizi bilemiyoruz. Yüzde 200 overclock yapmayı çoğu insan

hayal bile edemiyor." şeklinde yorumlandı.

Eğer en iyi yüzdesel overclock'u yapmak istiyorsanız, en son CPU'ları

fabrika çıkışı en yüksek hızda geldiklerinden kullanamazsınız. Frekans

aralığını daralttığınızda, tavan değere ulaşmak kısa sürecektir. Bu

yüzden, Robert eski bir CPU platformu ve eski anakartlarla çalışmayı

tercih etti: "Önceki yıl yaptığım gibi bir Celeron Mobile kullandım,

fakat bu yıl kullandığım soğutma daha iyiydi. Ana testi (-100C) soğutan

bir ortamda yaptım ve anakartın çalışıp çalışmadığını gördüm. Sonuçta

ABIT'in IS7 anakartı 280FSB değerini geçemedi, o yüzden büyük kardeşi

olan IC7 ile 300'e kadar çıktım. 4 gün farklı denemeler yaptıktan ve sıvı

nitrojenle çalıştıktan sonra 4200 MHz'yi geçtik, böylece %200 overclock

yapmış oldum."

Uç noktada bir overclock meraklısı olarak, bu adamın ABIT anakartlara bir

ilgisi olduğu görülüyor. AW8-MAX veya IC7 ile IS7 gibi eski klasikler

olsun, ABIT dünya overclock tarihinde efsane niteliğindeki kazanımların

bir parçası olmaktan gurur duyar.

İlgilenenler aşağıdaki linki ziyaret etsin.

http://www.nordichardware.com/Articl...&skrivelse=460

a.q bizde oc yapızo diye geçinioz ama bu adam harbi hayvan çıkmış :)...Ben en fazla Celeron D 2660mhz yi 4728mhz ye çıkarttımı biliom ); %100 bile değil :(  :))

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Liquid
    Liquid's avatar
    Erkek

comp.wolf

o/c yapmasına yaparsın her mak. de o mak. yi  zar zor ayakta tuttuktan sonra bir değeri kaLmaz ha yandı ha yancak öbür türlüde gerekli soğutma için zaten daha ii mak. aLırsın.Mak. sine göre o/c yapmak lasım :D

İmzalamazsam ne olcak?
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Shaban Interactive
    Dj_DooM3
    Dj_DooM3's avatar
    Erkek
    Haci islemciye over clock yaparsan en fazla 3 ay veriyorum sana... sonrasi fissssssss :) islemcinin belirli MHZ larda over clock kaldirma kapasiteleri vardir... ornegin islemcin 600mhz over clocku kaldiriyor olabilir ama ana kartin bum hizi kaldiramayabilir... genellikle anakartlar 300mhz yi zor kaldiriyor... hem daha bunun ekran karti da var... duzgun calisabilmeleri icin hepsinin clock ozelliginin birbirine uymasi gerekir... yani en fazla 3 ay diyorum... dene ve gor....

Shaban Interactive Pro.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    detay
    detay's avatar
    Erkek
    nickimyok bunu yazdı:

detay bunu yazdı:

computer la benimde bi zamanında aldığım Veezygo var yani amd K7 800mhz var bunada bişii yapabilirmiyiz yakmadan falan yani yoksa  nasıl bulacam ben aynı işlemciyi falan :D ciddiyim sana göndersem yapabilinmi bişeyler?

veezygo amd k6 ~ 2*350  die hatırlıorum ben..

hacı o dediğin ilk verilenlerdendi ikicisinde1000 ve 800 olarak  çıktı bir yıl sonra onu alıp k7 800 ü döşediler

maaasebeci....
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    İnce Memed
    ComputerWolf
    ComputerWolf's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    anlamadım birşey var benim yıllardır bendeki sistemler en az %40 45 oc ile çalışır ne anakart sorun veriri ne işlemci...Zaten bir işlemcinin ortalama ömrü 9-10 yıl oc ile 6-7 yıla iner bu süre bu süreyi göze almıyorsan zaten yapma...üstelik oc öyle elinde yüksek bir işlemci varken yapılmaz işlemci senin isteklerine cevap veremiyorsa Oc yaparsın zevk için yapanlarda var(ben)...Ama anakart 300mhz den üstünü kaldıramaz gibi birşey söz  konusu değil...zaten stabilite denilen şey burda belli olur anakart çarpanını 830 kadar artırdın diyelim baktın güzel çalışyıor oyun oynadn kastın makineyi hala düzgün çalışıyor o zaman stabil...ama bi bakarsın +5 değerinde anakart zıçar gidip intel in kalas anakartlarını alıp oc yapamazsın..ne bilim bi asrock -biostar gibi markalar üzerinde oc yapamazsın...Abit -MSI bu firmalar özellikle intel için oc destekli anakartlar üretiyor Abit AI7 guru--- Abit fatal1ty  gibi...AMD için epox başlı başına oc devi..işlemciyi tak power a bas %30 oc değeri kafadan geliyor epoxlarda elin adamı boşuna %210 larda oc değerine vurmuyor...Oc demek zaten Anakart--işlemci-ram-ekran kartı nı stabil düzeyde çalışır noktada sabitlemektir....elimde şimdi amd athlon 3700 var bu 2.2ghz işlemci 2.9ghz e yaklaştırdım oc ile harika bir hız farkı var epox 9npa ultra board kullanıyorum... oc işlemci ömrünü 1-2 yıl kısaltır ancak 6-7 yılda işlemci değiştirmiyorsanız o da sizin sorununuz....600 lük p3 var 1110  mhz de oc li 3 yıldır çalışıyor sorunsuz :))...Overclock sanattır.

Toplam Hit: 4427 Toplam Mesaj: 21