folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder CERN'de Neler Olup Bitiyor ?

CERN'de Neler Olup Bitiyor ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Not
    Not's avatar
    Erkek
    RETRET bunu yazdı
    anubisx bunu yazdı

2 yildir CERN'de calisiyorum, 6 ay kampuste, 1.5 yil da uzaktan calistim universiteme devam etmem gerektigi icin. 

TL;DR: CERN'de silah uretmiyoruz :) 

PS: Yarin quizim oldugu icin ona calismam gerek, ama istediginiz komplo teorisiyle ilgili soruyu yanitlamaya calisirim. Cok derin bir fizik bilgim yok daha cok muhendislik calismalarini biliyorum. Ciddi ciddi CERN'de farkli calismalar oldugunu dusunen varsa sorularinizi alayim..

EDIT : Ingilizce komplo sorulari cevaplari : http://press.web.cern.ch/backgrounders/cern-answers-your-queries-about-23-september-2015 

güzel karılar var mı orada?

Herkes asıl olayı kaçırmış abi :D

Birinci vazifen,Türk istiklalini,Türk Cumhuriyetini,ilelebet,muhafaza ve müdafa etmektir.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    anubisx
    anubisx's avatar
    Erkek
    Lightsaber bunu yazdı
    anubisx bunu yazdı

2 yildir CERN'de calisiyorum, 6 ay kampuste, 1.5 yil da uzaktan calistim universiteme devam etmem gerektigi icin. 

TL;DR: CERN'de silah uretmiyoruz :) 

PS: Yarin quizim oldugu icin ona calismam gerek, ama istediginiz komplo teorisiyle ilgili soruyu yanitlamaya calisirim. Cok derin bir fizik bilgim yok daha cok muhendislik calismalarini biliyorum. Ciddi ciddi CERN'de farkli calismalar oldugunu dusunen varsa sorularinizi alayim..

EDIT : Ingilizce komplo sorulari cevaplari : http://press.web.cern.ch/backgrounders/cern-answers-your-queries-about-23-september-2015 

Hocam sen CS alanında çalışıyordun, computer science namına neler yapılıyor CERN'de şu anda?

Hocam ben EEEciyim. CS alaninda CERN'de yapilanlarin haddi hesabi yok. Genel olarak ikiye ayrildigini soyleyebilirim ben kendi gozlemime dayanarak:

1- Scientific Computing

2- IT 

1. secenekte LHC'den gelen deney datalarinin islenmesini saglayan High Performance Computing calismalari yapiliyor. Data analizini saglayan araclar, simulasyon toollari ve yuksek performanstaki optimizasyonlar Intel'in NVdia'nin hatta ARM'in destegiyle piyasadaki cikan/cikmak uzere olan son islemcilerde yapiliyor. Burada amac, daha iyi data analizi, daha hizli calisan bir hesaplama gucu.

2. secenekte calisan insan sayisinin daha fazla oldugunu saniyorum. Bu ise, CERN'un calismasi icin gerekli olan tum altyapi, database, internet baglantilari, data paylasim methodlari, guvenlik vs. tum konulari calisan insanlarla dolu. 

Butun calismalar, son 1-2 yilin bilim dunyasinda duyurulan en son methodlar ve yontemler ile yapiliyor. Son derece keyifli ve iyi is arkadaslarinin oldugu bir meslek grubu CS.

http://yigitdemirag.com
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    anubisx
    anubisx's avatar
    Erkek
    Opsiyonel_Bilgiler bunu yazdı

şu ana kadar kayda değer bi sik yapamadılar. yapsalardı bilirdik, ne bok yedikleri belli değil. kpss ile atanmışlar topluluğu gibi çalışma yapıyoruz ayağına para yiyen akademislerimize benzetiyorum.

- Bizi bilen bilir, bilmeyen de kendisi gibi bilir. (Hz. Mevlana)

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    anubisx
    anubisx's avatar
    Erkek
    KarakartaL bunu yazdı

babamın orada calısan bı profesor arkadası varmıs o gezdirmiş bir kısmını. bir ucu fransada bir ucu isviçrede felanmıs. bende görmeyi cok isterdim:))

Evet hocam. Ana kampus Cenevre'de Fransa sinirinda bulunuyor. Ancak 2-3 km otede Fransa tarafinda bir diger Prevessin kampusu de var. LHC her iki ulkenin de altindan geciyor. Bir gun denk gelirsek, gezdirmeyi isterim. 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek

Hocam o kadar teknik konusmussun ki computer engineering okudugum halde cs yi anlamadim sonra lhc demissin oda cern demek herhalde :)

Iyi bir tecrube olsa gerek. Bildigim kadariyla internete ilk resim de oradan yuklenmis. Yani sadece tek bi isi yapmiyolar diye anliyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=WC3-71NKwPw
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    anubisx
    anubisx's avatar
    Erkek
    zeybekustasi bunu yazdı

Hocam o kadar teknik konusmussun ki computer engineering okudugum halde cs yi anlamadim sonra lhc demissin oda cern demek herhalde :)

Iyi bir tecrube olsa gerek. Bildigim kadariyla internete ilk resim de oradan yuklenmis. Yani sadece tek bi isi yapmiyolar diye anliyorum.

LHC, protonlari hizlandirdigimiz 27km lik icerisinde parcacik hizlandiricilari ve dedektorleri bulunan tunel hocam. Yeryuzundeki en buyuk deney, CERN' un temel veri kaynagi.

Ilk resmin yuklenmesinden ziyade WWW orada bulundu :) bunun disinda orada ortaya cikan bilimsel gelismeler sadece fizik uzerine degil. Takdir edersiniz ki 27kmlik deneyi Petabyte/sec seviyesindeki data akisini, datalarin analiz edilip saklanmasini, bunlarin gitgide daha yuksek kalitede ve daha hizli yapilmasini saglayanlar muhendisler oluyor. O sebeple sahada 7 muhendise 3 fizikci dusuyor. Bu surec boyunca her grup her yil 1-2 makale yayinliyorlar zaten bilime yaptiklari katkilariyla. Bunun disinda antimadde veyahut maddeden olusan sistemlerin dizayni ile, CERN'de fizik, muhendislik, astronomi, enerji, medikal, eczacilik gibi konular uzerine de calismalar/katkilar yapiliyor. 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Naruto
    Naruto's avatar
    Erkek

hocam yanılmıyorsam türkiyenin maliyeti çok bulduğu için girmediği deneydi,100 milyon lira gibi bir rakamdı.

la geldik bi fırtına gidiyoruz bi fırtına
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Opsiyonel_Bilgiler
    Opsiyonel_Bilgiler's avatar
    Erkek
    anubisx bunu yazdı

şu ana kadar kayda değer bi sik yapamadılar. yapsalardı bilirdik, ne bok yedikleri belli değil. kpss ile atanmışlar topluluğu gibi çalışma yapıyoruz ayağına para yiyen akademislerimize benzetiyorum.

- Bizi bilen bilir, bilmeyen de kendisi gibi bilir. (Hz. Mevlana)

yav he he

imza mı gelmiş?
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    T3SL4
    T3SL4's avatar
    Erkek

Bilimle uğraşmak güzel bir duygudur herhalde biz eşşek gibi çalışmaktan eve gelince yorğunluktan uyuya kalıyorum(z).

Gitmek ve Görmek istediğim yer NSA ve Google bir gün olurda gidersem bol bol gezip işin ustalarından öneriler alıp makale olarak yazmak.

Stay hungary Stay foolish
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nickalti
    Lightsaber
    Lightsaber's avatar
    Erkek

bilmemelerinin sebebi onların kayda değer bir şey yapmaması değil, senin cehaletin. en basitinden yukarılarda dendiği gibi WWW orda geliştirildi. Ordaki deney ortamlarının geliştirilmesi esnasında bir sürü mühendislik teknolojisinin gelişmesine ortam hazırladı. Aynı şekilde yapılan deneyle fizik tarihine önemli sonuçlar olarak geçti(bkz. W ve Z parçacıklarının keşfedilmesi).

Bir şey bilmeden atıp tutmak, bunun da ötesinde çamur atmak çok kolay di mi?

İnsan; insan olsaydı,insan olmazdı..
Toplam Hit: 4042 Toplam Mesaj: 36
cern noluyor lan?