folder Tahribat.com Forumları
linefolder Elektronik / Embedded / Mobil Cihazlar
linefolder Chromecast Ve Airplay Alternatifi? / Tv İçin Mini Pc Toplamak?

Chromecast Ve Airplay Alternatifi? / Tv İçin Mini Pc Toplamak?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Selamlar. 

Öğrenci evine eski bi televizyon temin ettik, HD-ready olanlardan, 2008 model falan. Çok aman aman bişey değil ama sony, taş gibi çalışıyor.

HDMI ile bilgisayarı falan bağlıyorum ama alıştığımız konfor yok tabi kablolarda.

Chromecast fiyatlarına baktım epey tuzlu. Zaten airplay de desteklemiyordu en son.

Şimdi ben buna bi cast cihazı alayım istiyorum, hem android/ios telefon-tabletlerden hem de windows/osx bilgisayarlardan yansıtma yapabileyim.

Chromecastin bir güzel özelliği, misalen youtube netflix vs için telefondan açıyorsun ama sonra telefon ekranını kapatıp atıyorsun hatta komple bataryasını bile çıkar, chromecast direk modeme bağlı olduğundan streaming yapabiliyor. Netflixini denemedim gerçi ama youtube, spotify vs bir çok şeyde bu geçerli. Yani televizyon bi nevi akıllı tv oluyor.

Ama fiyatları 300-500tl civarı işte.

Mi tv box bakim dedim o da 400 küsür

Sonra Anycast, miracast tarzı şeyler gördüm. Tam emin olamadım.

Şimdi anladığım kadarıyla bunlar kendi streaming yapmıyor da ekranda ne varsa onu yansıtıyor. Yani yine HDMI kablosu takılı gibi, tvde bişey açıp pcde başka bi işlem yapamıyorsun. Ha HDMI takınca en azından 2. ekran olarak ayarlıyorum tvyi, pc ekranı yine bana kalabiliyor.

Bunun yerine direk cihaz kendi streaming yapsa efsane olacak.

Bunun dışında bu cihazlar sanırsam modem/router a bağlanmıyor da, wifi direct teknolojisi ile çalışıyorlar. Yani telefondan netflix yansıtacağım zaman filmi telefon mobil veri ile çekip wifi ile mira/any-cast cihazına yolluyor. Eşzamanlı olarak routera bağlanıp evdeki internetten yiyemiyorum. Bu d0ru mu?

Anycast m100 diye bir modelin sayfasında sanki router a bağlanıyormuş gibi bir ibare var ama tam emin olamadım malesef.

Neyse uzun yolun pardon lafın kısası, 100 lira (hadi max 150 olsun) civarına, kablo kargaşasında kurtulacağım ve istediğim cihazdan yansıtma yapabileceğim bir seçeneğim olsa ne güzel olurdu. Var mı böyle bir cihaz?

Tercihan 5ghz çekim gücü de iyi olsun da donma takılma yapmasın :(

Tenks

noname tarafından 19/Oca/19 05:43 tarihinde düzenlenmiştir

...said addicted.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

EzCast diye bişey varmış sanırım aradığım şey bu mu acaba ki ne

http://www.dark.com.tr/dark-ezcast-kablosuz-hdmi-goruntu-aktarim-kiti.html

gibi

...said addicted.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Wort
    Wort's avatar
    Erkek

Ezcast ikinci ekrana videoyu sunumu müzik falan aktarıyor ekranı komple yansıtmıyor.Miracastde ekranı komple aktarıyor.

Miracastde hdmı daki gibi görüntüyü uzat seçeneği kullanılabiliyor.Bide bilgisayarının miracasti desteklediğinden emin ol benimki desteklemiyor mesela :)

Karanlıklara sitem edeceğimize hepimiz bir mum yaksak karanlıklar aydınlığa dönerdi…
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Wort
    Wort's avatar
    Erkek
    Wort bunu yazdı

Ezcast ikinci ekrana videoyu sunumu müzik falan aktarıyor ekranı komple yansıtmıyor.Miracastde ekranı komple aktarıyor.

Miracastde hdmı daki gibi görüntüyü uzat seçeneği kullanılabiliyor.Bide bilgisayarının miracasti desteklediğinden emin ol benimki desteklemiyor mesela :)

Edit: Telefon ile cihazı bağladıktan sonra ayar yapıp telefonu routera bağlanabiliyor.

Karanlıklara sitem edeceğimize hepimiz bir mum yaksak karanlıklar aydınlığa dönerdi…
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Yanıt için teşekkürler. Ezcast kullanıyorsun sanırım. Netflix yansıtabiliyor mu? Görüntü şifreli olduğu için miracast ekran yansıtmada bile aktaramıyormuş sanırım.

Pcde airplay var. Ezair mi ne varmış sanırım ezcast te

...said addicted.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kernel_Panic
    Kernel_Panic's avatar
    Erkek

Dolar farkı olmasa en iyi fiyat performans streaming cihazı bu diyebilirim https://www.amazon.com/Roku-Express-Definition-Streaming-Player/dp/B075XN1NZC/

Roku'daki olay smarttv özelliği taşımayan tüm tv, monitör vb. donanımları içerik uygulamalarıyla donatmak. 

Netflix, Amazon Primevideo, Youtube, Plex dışında TR'de Roku channel, Showtime, Hbo go, Discovery go vb. Abd içerikli uygulama kanalları çalışmıyor. Smartdns, vpn falan deneyebilirsin. 

Bende Roku Streaming Stick 2016 3600R modeli var 39$ almıştım yeni versiyonu bugünkü kura göre biraz daha tuzlu https://www.amazon.com/gp/aw/d/B075XN5L53/

Kablosuz ekran yansıtma stick'lerde vardı express modelinde de olacağını düşünüyorum. Mobil remote uygulamasının içinde private listening sayesinde roku'da o an izlediğin içeriği ortamdakileri rahatsız etmeden cep telefonu vasıtasıyla kulaklıkla dinleyebiliyorsun. 

Kernel_Panic tarafından 19/Oca/19 03:43 tarihinde düzenlenmiştir

Hvor ulvens ører er, er ulvens tenner nær...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Wort
    Wort's avatar
    Erkek
    noname bunu yazdı

Yanıt için teşekkürler. Ezcast kullanıyorsun sanırım. Netflix yansıtabiliyor mu? Görüntü şifreli olduğu için miracast ekran yansıtmada bile aktaramıyormuş sanırım.

Pcde airplay var. Ezair mi ne varmış sanırım ezcast te

Ezcast kullanmıyorum zamanında araştırmıştım denk gelmedi almak :) Şimdi baktımda aslında ezcastinde miracas özelliği var yani görüntüyü komple aktarıyor ama miracastler kadar iyi değil kasma fazla oluyor.Ezcaste kendi bir yapısı var ekrana sadece sunum müzik video yansıtmak için kullanılabiliyor.Direk görüntü aktarmak yerine sunum için daha iyi.Choremecast ekrana sadece destekledigi uygulamalar üzerinden görüntü aktarıyor.

Airplay özelliği ios  cihazlarında bulunuyor tek tıkla görüntüyü aktarıyor.Androit cihazlarda mirascreen özelliği tek tıkla görüntüyü aktarıyor.Windows cihazlardada miracast destegi ile görüntü aktarıyor.

Netfilix gibi bazı choremecast uygulamaları diye geçiyor normal görüntü aktarma sırasında sifreleme giriyor olabilir.

Airplay, miracast, Dlna  özelliği olan cihazlar var ayrıyeten choremecastı destekleyen  bir cihaz var amazon.com/Wireless-Display-Receiver-Miracast bunu bi incele.Bu özelliklere göre alternatifleri değerlendir.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Şimdi telefondan screen mirroring ile farklı bir akıllı tvye aynalama yaptım cidden de Netflix te sadece ses ve Altyazı geldi görüntü gelmedi :D

Acaba bunlarla uğraşmak yerine bi kasa mı toplasam direk diyorum. 4k oynatabilecek en ucuz kasayı nasıl toplarım donanımdan iyi anlayıp tavsiye verebilecek var mı?

Ekran yok anakart işlemci ram psu (ekran kartı?) kablosuz klavye mouse, mis gibi

Hem zamanla upgrade de mümkün olur oyun bile oynarım :d

Bu arada Netflix chrome vs ile 4k oynatmıyormuş pcde sadece ie/edge ve osx te safari ile oynatıyormuş, enteresan 

...said addicted.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hayalet Avcısı
    TaRuZ
    TaRuZ's avatar
    Erkek

Belki dediklerinizin aynısıdır tam anlayamadım ne olduğunu ama dlna özelliği varsa tvde ve modeme kablo ile bağlayabiliyorsan, bazı uygulamalar telefondan açtığın videoyu modemden direkt tvde oynatıyor. 

Errare Humanum Est
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kernel_Panic
    Kernel_Panic's avatar
    Erkek
    noname bunu yazdı

Şimdi telefondan screen mirroring ile farklı bir akıllı tvye aynalama yaptım cidden de Netflix te sadece ses ve Altyazı geldi görüntü gelmedi :D

Acaba bunlarla uğraşmak yerine bi kasa mı toplasam direk diyorum. 4k oynatabilecek en ucuz kasayı nasıl toplarım donanımdan iyi anlayıp tavsiye verebilecek var mı?

Ekran yok anakart işlemci ram psu (ekran kartı?) kablosuz klavye mouse, mis gibi

Bu arada Netflix chrome vs ile 4k oynatmıyormuş pcde sadece ie/edge ve osx te safari ile oynatıyormuş, enteresan 

Drm yüzünden 720p sınırlandırılmış chrome, firefox. 

Hvor ulvens ører er, er ulvens tenner nær...
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek
    Kernel_Panic bunu yazdı
    noname bunu yazdı

Drm yüzünden 720p sınırlandırılmış chrome, firefox. 

apple cihazlarda hiç bir şekilde 4k desteği yok safari dahil. (macbook macbook pro air vs imac i kastediyorum)

safari 1080p

edge 1080p

geri kalan tüm işletim sistemleri ve tarayıcılarda 720p

4k izlemek için 3 seçenek var

1. tv nin 4k destekli smart olması yani içinde netflix uygulaması olması

2. windows üzerinde microsoft marketten yükleyeceğiniz netflix uygulaması

3. apple tv 4k almak

androidbox mış yok bilmemne castmış en fazla 720p destekler.

sana tavsiyem ucuz 2.el  apple tv bak 1080p olandan 4k olandan değil bazen 200 300 e parayı sıkışıp satan oluyor onlar işini görür.

mi box aladabilirsin daha özgürdür.

PanxeR tarafından 19/Oca/19 10:34 tarihinde düzenlenmiştir