folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Cisimlerin Rengini Yavaşça Renkten Renge Değiştirebilmek İçin Ne Gerekir?

Cisimlerin Rengini Yavaşça Renkten Renge Değiştirebilmek İçin Ne Gerekir?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nikoteen
    Nikoteen's avatar
    Erkek

Alet ırdavat yahut henüz olmayan bir teknolojiyi sormuyorum. Prensipte ne yapılması gerekir sorum bu, mantık, fikir, bilgi hatta "mantıksızca gelebilecek" şeylere de açığım, yazmakta tereddüt etmeyin bilimkurgu yazar gibi yazın, yeterki ilk attığı kulaçta dibe batmayacak kadar sağlam bir şey olsun.

Renklerin oluşması için temelde ışık gerekli bunu biliyoruz (yani algılayabilmemiz için) hatta hızla renk değiştiren bir özel kaplama bile yapmışlardı bir araca youtubede izlemiştim. Fakat ben özel bir donanıma sahip belli bir neseneden söz etmiyorum. Düşünün ki bir meydanda bir şov yapacaksınız etraftaki her şeyin rengini yavaş yavaş değiştirecek ve bir süre içinde olsa o renkler dönüşecek. "Değişir belki şöyle şöyle bir yolla ama sürekli bir dönüşüm bu şekilde olmaz." dediğiniz fikirler de kabulüm.Yani söz gelimi siyah bir araba sakin dalgalar helinde maviya dönüşecek. Fakat her cisim aynı renge dönüşmeyecek. Ve bu orjinalde siyah olan araba maviye dönüşümünü tamamladıktan sonra yine aynı sakin dalgalar halinde bir başka renge yahut sadece öz rengine dönecek.

Söz gelimi, ışığı yavaşlatabildiğimizi düşünün bunun renklerin "sakin dalgalar" şartına bir katkısı olur muydu? Ve özel bir donanımlı, belirli bir nesne değil  hedefimiz bu yüzden meydandaki herşeye ulaşabilen ışıkta ne gibi bir değişim, ekleme yapmalıyız ki böyle bir şey mümkün olsun? 

Troubles'll come & they'll pass
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Shed510
    Shed510's avatar
    Erkek

Hocam oyuncak arabalar var. Önce buzluğa koyup soğutuyorsun sonra buzluktan çıkarıyorsun, ısındıkça renk değiştiriyor. Ama renk değişimi tamamlanınca duruyor yani tekrar soğutman gerekiyor. 

İnsanın İçindedir hakikat, dışarısı sadece manzara !!!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nikoteen
    Nikoteen's avatar
    Erkek

Evet ısının renge bir etkisi var. Misal gri renkteki çeliği ısıtırsanız kıpkırmızı olur fakat bu ısı yoluyla renk etkileşimi her yapıda geçerl mi? Söz gelimi Şu elimdeki plastikten ve siyah renkteki klavyeyi yakmadan ısıtmayı başarabilsek o da kırmızıya mı dönerdi ya da hangi renge? 

Troubles'll come & they'll pass
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Shed510
    Shed510's avatar
    Erkek

Hocam bilimsel açıklamasını yapamam ama olay çeliğin ısınmasından farklı. Çünkü yanmadan dolayı kızarma oluyor bildiğim kadarıyla. Benim anlatmak istediğim bu...

https://www.youtube.com/watch?v=MssCThmDIyY

Shed510 tarafından 07/Ara/17 21:35 tarihinde düzenlenmiştir

İnsanın İçindedir hakikat, dışarısı sadece manzara !!!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

http://www.tahribat.com/forum/self--assemble-kendiliginden-kurulan-teknoloji-223827

Burdan gidersek çokda bilimkurgu olmuyor. Isı olani varmi bilmiyorum

Nanoteknolojiyi araştırabilirsin

futurist tarafından 08/Ara/17 00:35 tarihinde düzenlenmiştir

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Esquire
    Esquire's avatar
    Erkek
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    manglerman
    manglerman's avatar
    Erkek

https://www.youtube.com/watch?v=BqtLQrIzvQE

türk kızlarından sabun yapalım, rus kızları elini yıkasın.:)
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TxT
    TxT's avatar
    Erkek

Eğer meydanda gösteri yapacaksan çok zor çünkü konu ortamın ışığıyla ilgili.  Kapalı bir alanda ışığı kontrol edebilirsin sanırım buradaki deneyimi "Karanlıkta Diyalog" etkinliğinde anlayabilirsin bizim karanlık dediğimiz şey ile zifiri karanlık arasındakı farkı burada gördüm. Derin dalışlar yapan biri olarak cisimlerin düşük ışıkta nasıl davrandığını en iyi su altında yakaladım, su altına indikçe ışığın emilimi artıyor ve cisimleri karada gördüğümüzden farklı bir renk geçişlerinde görebiliyoruz. Bu konuda aşağıdaki videou izlemeni tavsiye ederim ayrıca bu konuda daha detaylı bilgi almak için buradan başlayabilirsin. =>  https://goo.gl/oVusrZ 

https://www.youtube.com/watch?v=AAJjdA6b4Ts 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    crystalmeth
    crystalmeth's avatar
    Erkek

aklıma bu geldi.

https://youtu.be/kER5r5TcB1E

//konu dışı : bunlar ruhsata nasıl işleniyor tr de de çok var.

“Fortes Fortuna Adiuvat”
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

Niko kardeş bildiğin gibi renk iki Temel şekilde oluşur,

1. Cismin sıcaklığından dolayı ( siyah cisim ışıması ) dolaysıyla yaydığı bir "termik ışıma" dediğmiz ışık yayınlar , teorik olarak siyah cisim çok çeşitli dalga boylarında , görünür- görünmez bölgelerde ışıma yapar..  sıcaklığına göre en yüksek dalga boyu Vien yasası  http://www.fizik.net.tr/site/kara-cisim-isimasi/

ile bellidir..

2. ise maddenin atomik / moleküler düzeyde dış yörüngelerdeki elektronların dış ortamdan gelen fotonların çarpışıp yörünge değiştirirken yayınladıkları enerjinin frekansına göre yadıkları enerjinin frekansına göre aldıkları  "asıl" renk vardır  E=hv ( h planck sabiti , v ışıma frekansı - V değil yunan harfi nü- -h çarpı nü- )

3. olarak bunların dışında yüzey yapısından  / kristal yapısına göre ışık kırılmasından dolayı oluşan renkler vardır örnek gök kuşağı.. 

Bu gün kullandığımız LCD zaten teknolojisi likid kristalle elektrik verilerek ışık geçirmesini düzenleyerek çalışıyor..

Ama presnip olarak yönlendirilebilir nano materyal - molekül olması gerekiyor, nasıl yönlendireceğin sana kalmış :D

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    emrah20
    emrah20's avatar
    Erkek
    Güçlü bir projectör veya Laser ışını kullanarak renkleri farklı veya cisimler üzerinde renk değişimleri hatta resim çizimleri gösterebilirsin. Bu işi gece yapmak daha mantıklı olur.

Kendisini Hacker sanan zibidilerden değilim.
Toplam Hit: 2281 Toplam Mesaj: 13
fizik ışık renkler cisim