Çok Basit Elektronik Sorusu

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aercys
    aercys's avatar
    Erkek

Hocam DC demek illa saf ripple sız olmak zorunda değil. Mesela yarım dalga doğrultucunun çıkışına bakarsan sinüsün sadece pozitif alternansı var ve bunlardan oluşuyor. Ve alternanslar arasında gerilim sıfır. DC demek sinyalde negatif alternansın barınmaması demektir. Yani lojik 0 ve 1 lerden oluşan dalga DC'dir.

0x62 0x75 0x6e 0x75 0x20 0x79 0x61 0x7a 0x61 0x6e 0x20 0x74 0x6f 0x73 0x75 0x6e 0x2c 0x20 0x6f 0x6b 0x75 0x79 0x61 0x6e 0x61 0x20 0x6b 0x6f 0x73 0x75 0x6e
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    aercys bunu yazdı

Hocam DC demek illa saf ripple sız olmak zorunda değil. Mesela yarım dalga doğrultucunun çıkışına bakarsan sinüsün sadece pozitif alternansı var ve bunlardan oluşuyor. Ve alternanslar arasında gerilim sıfır. DC demek sinyalde negatif alternansın barınmaması demektir. Yani lojik 0 ve 1 lerden oluşan dalga DC'dir.

aynen öyle hocam :) 

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aercys
    aercys's avatar
    Erkek

http://www.ti.com/lit/ds/snas555b/snas555b.pdf
    H
    ocam yukarıda verdiğim LM2907 entegresi ile bu işi yapabilirsin. LM2907 Frekans/Gerilim dönüştürücüsüdür. 
    http://e1302.hizliresim.com/16/8/jwz60.png

Yukarıda da datasheet içerisindeki örnek devre. Takometre girişini senin motoru bağladığın uçla değiştirirsen devrenin işini göreceğini düşünüyorum.

aercys tarafından 08/Şub/13 15:06 tarihinde düzenlenmiştir

0x62 0x75 0x6e 0x75 0x20 0x79 0x61 0x7a 0x61 0x6e 0x20 0x74 0x6f 0x73 0x75 0x6e 0x2c 0x20 0x6f 0x6b 0x75 0x79 0x61 0x6e 0x61 0x20 0x6b 0x6f 0x73 0x75 0x6e
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    real_agabey
    real_agabey's avatar
    Erkek
    dargut bunu yazdı
    unbalanced bunu yazdı
    ShockMan bunu yazdı

http://en.wikipedia.org/wiki/Direct_current

DC düz, titreşimsiz sinyaldir. Kare dalga kare dalgadır, DC kare dalga diye birşey olamaz! O zaman AC yerine dalgalı DC diyelim mantıklı mı?

Daha önceki mesajımda çıkıştaki sinyalin ses frekansı içerisinde olduğundan motordan ses çıktığını söylemiş ve çözümü anlatmıştım. Arkadaş neden devreyi kullanmakta ısrar ediyor anlamış değilim. Bu kadar basit bir devreyi karmaşık göstermekmi istiyor anlamadım.

Bu devreye motor koymak istemendeki sebep ne onu söyle ona göre tavsiyede bulunalım.

Montaj zorluğu olmasın ve dikkat çekmesin diye kendi mevcut plastiğinde kullanmam gerek. Ayrıca merak kaç kişide beyin fırtınasına neden oldu.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dargut
    dargut's avatar
    Erkek
    aercys bunu yazdı

Elektronikte hangi elemanın ideal olduğunu gördünüz ki? Tabiki pratikte ripplesız olmaz. Orada ideal sinyalleri göstermişler. Pratikte doğrultucu çıkışına kondansatör takılıp ripple minimuma indirilmeye çalışılmıyor mu? Benim demek istediğim DC kare dalga teriminin yanlış olduğuydu. Pratikte bir kare dalga osilatörünün çıkışınıda incelediğinizde idealdeki gibi tam kare olmadığını sizde biliyorsunuzdur.

Hocam şimdi şöyle düşünelim. Negatif alternans içermeyen 5V genliğinde bir kare dalga düşün. Dediğin gibi lojik 0 ve lojik 1 den oluşuyor.(gerçi lojik de mantıksal bir tanım, devreye göre gerlilim seviyesi değişiyor biliyorsunuz.) Şimdi bu dalganın bir frekansı yok mu? DC gerilimde frekanstan bahsedilebilir mi?

@unbalanced Hocam o dalgalardan biri yarım dalga doğrultucu çıkışı, diğeri tam dalga doğrultucu çıkışı, zaten yazıyor orda. Bunların özel bir adı varmı ben bilmiyorum. Ama DC, AC, kare dalga, testere dalga bunlar sinyallere verilmiş adlar ve kime söylesen kafasında aynı sinyal canlanır.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aercys
    aercys's avatar
    Erkek
    dargut bunu yazdı
    aercys bunu yazdı

Elektronikte hangi elemanın ideal olduğunu gördünüz ki? Tabiki pratikte ripplesız olmaz. Orada ideal sinyalleri göstermişler. Pratikte doğrultucu çıkışına kondansatör takılıp ripple minimuma indirilmeye çalışılmıyor mu? Benim demek istediğim DC kare dalga teriminin yanlış olduğuydu. Pratikte bir kare dalga osilatörünün çıkışınıda incelediğinizde idealdeki gibi tam kare olmadığını sizde biliyorsunuzdur.

Hocam şimdi şöyle düşünelim. Negatif alternans içermeyen 5V genliğinde bir kare dalga düşün. Dediğin gibi lojik 0 ve lojik 1 den oluşuyor.(gerçi lojik de mantıksal bir tanım, devreye göre gerlilim seviyesi değişiyor biliyorsunuz.) Şimdi bu dalganın bir frekansı yok mu? DC gerilimde frekanstan bahsedilebilir mi?

@unbalanced Hocam o dalgalardan biri yarım dalga doğrultucu çıkışı, diğeri tam dalga doğrultucu çıkışı, zaten yazıyor orda. Bunların özel bir adı varmı ben bilmiyorum. Ama DC, AC, kare dalga, testere dalga bunlar sinyallere verilmiş adlar ve kime söylesen kafasında aynı sinyal canlanır.

Unbalanced hocamında önceki postlarda bahsettiği gibi bir anlam kargaşası söz konusu. AC yani alternatif gerilim ortalaması 0 olan dalga şeklidir. Bizim burda bahsettiğimiz kare dalga DC'dir çünkü negatif alternansı yoktur. Tabiki DC motoru bu gerilimle çalıştırmak verimli olmaz çünkü dalga şekli harmonik açısından uygun değil. Çıkışa kapasite konulması dalgayı DC yapmak için değil aksine dalgalılığı yüksek olan dalganın  ripple'ını düşürmek için kullanılır. Bu yüzden DC kare dalga tanımlaması gayet doğrudur :)

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dargut
    dargut's avatar
    Erkek
    aercys bunu yazdı

Unbalanced hocamında önceki postlarda bahsettiği gibi bir anlam kargaşası söz konusu. AC yani alternatif gerilim ortalaması 0 olan dalga şeklidir. Bizim burda bahsettiğimiz kare dalga DC'dir çünkü negatif alternansı yoktur. Tabiki DC motoru bu gerilimle çalıştırmak verimli olmaz çünkü dalga şekli harmonik açısından uygun değil. Çıkışa kapasite konulması dalgayı DC yapmak için değil aksine dalgalılığı yüksek olan dalganın  ripple'ını düşürmek için kullanılır. Bu yüzden DC kare dalga tanımlaması gayet doğrudur :)

Arkadaşlar kare dalga o sinyalin şeklidir. Kare dalga negatif alternanslı olamaz diye birşey yok. +5V -5V arasında salınım yapan kare dalga çiz desem ne çizersin? Kare dalga sıfır geçişleri yapar. Bahsettiğin o 5V 0V kare dalga 2.5V DC gerilim üzerine bindirilmiş kare dalgadır. Buna DC kare dalga denmez.

Lütfen şu sorularımı yanıtlayın. Kare dalganın frekansı var mı yok mu? DC gerilimin frekansı var mı yok mu?

http://tr.wikipedia.org/wiki/Kare_dalga

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aercys
    aercys's avatar
    Erkek

Üstad frekansı olan her dalga AC demek yanlış bir kavram. Evet kare dalganın bir frekansı var ancak AC değil çünkü negatif alternansı yok ve ortalaması 0'dan farklı. Ha dersenki kare dalgayı lojik 1 ve 0 değilde -5v ve +5v tan oluşturacağım, o zaman AC olur. Dediğin mantıkla olsaydı akü haricinde DC gerilim elde edemezdik. 
    Not: Daha doğru ifade etmek gerekirse, buzzer'ı süren frekans değerindeki kare dalga dc'dir. Senin verdiğin wikipedia linkindeki dalga şekillerinin negatif alternanslarıda mevcut

aercys tarafından 08/Şub/13 17:32 tarihinde düzenlenmiştir

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dargut
    dargut's avatar
    Erkek
    aercys bunu yazdı

Üstad frekansı olan her dalga AC demek yanlış bir kavram. Ben frekansı olan her dalga AC dir demedim.

Evet kare dalganın bir frekansı var ancak AC değil çünkü negatif alternansı yok ve ortalaması 0'dan farklı. Ben kare dalga AC dir de demedim. Aksine DC, AC, kare dalga, testere dalganın farklı şeyler olduğunu anlatmaya çalışıyorum. Kare dalganın negatif alternansı olabilir, hatta tamamen negatif alternanstan oluşabilir. (5V 0V kare dalgayı -10V DC gerilim üzerini bindirdiğini düşün.) Aynı şekilde AC dalgayıda DC gerilim üzerine bindirebilirsin. Önemli olan sinyal şeklinin kare yada sinizoidal olmasıdır.

Ha dersenki kare dalgayı lojik 1 ve 0 değilde -5v ve +5v tan oluşturacağım, o zaman AC olur. Şimdi de kare dalgayı AC yaptın bravo :)

Dediğin mantıkla olsaydı akü haricinde DC gerilim elde edemezdik. Önceki postumda dediğim gibi pratikte hiç bir sinyalin şekli teorideki gibi keskin değildir. Doğrultucu çıkışından aldığın sinyal de ripplelar olması onun Dc olarak kabul edilemeyeceği anlamına gelmez. 

Not: Daha doğru ifade etmek gerekirse, buzzer'ı süren frekans değerindeki kare dalga dc'dir. Senin verdiğin wikipedia linkindeki dalga şekillerinin negatif alternanslarıda mevcut Kare dalgada negatif alternans olmadığını idda edipte bu dalgaya nasıl kare dalga diyebiliyorsun peki? 

Seninde dediğin gibi kare dalga bir şekildir. Sabit genlikli, minimum ile maksimum gerilim uygulanma süreleri eşit olan periyodik bir sinyal şeklidir.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aercys
    aercys's avatar
    Erkek
    dargut bunu yazdı
    aercys bunu yazdı

Üstad frekansı olan her dalga AC demek yanlış bir kavram. Ben frekansı olan her dalga AC dir demedim.

Evet kare dalganın bir frekansı var ancak AC değil çünkü negatif alternansı yok ve ortalaması 0'dan farklı. Ben kare dalga AC dir de demedim. Aksine DC, AC, kare dalga, testere dalganın farklı şeyler olduğunu anlatmaya çalışıyorum. Kare dalganın negatif alternansı olabilir, hatta tamamen negatif alternanstan oluşabilir. (5V 0V kare dalgayı -10V DC gerilim üzerini bindirdiğini düşün.) Aynı şekilde AC dalgayıda DC gerilim üzerine bindirebilirsin. Önemli olan sinyal şeklinin kare yada sinizoidal olmasıdır.

Ha dersenki kare dalgayı lojik 1 ve 0 değilde -5v ve +5v tan oluşturacağım, o zaman AC olur. Şimdi de kare dalgayı AC yaptın bravo :)

Dediğin mantıkla olsaydı akü haricinde DC gerilim elde edemezdik. Önceki postumda dediğim gibi pratikte hiç bir sinyalin şekli teorideki gibi keskin değildir. Doğrultucu çıkışından aldığın sinyal de ripplelar olması onun Dc olarak kabul edilemeyeceği anlamına gelmez. 

Not: Daha doğru ifade etmek gerekirse, buzzer'ı süren frekans değerindeki kare dalga dc'dir. Senin verdiğin wikipedia linkindeki dalga şekillerinin negatif alternanslarıda mevcut Kare dalgada negatif alternans olmadığını idda edipte bu dalgaya nasıl kare dalga diyebiliyorsun peki? 

Seninde dediğin gibi kare dalga bir şekildir. Sabit genlikli, minimum ile maksimum gerilim uygulanma süreleri eşit olan periyodik bir sinyal şeklidir.

Ben frekansı olan her dalga AC dir demedim. Hocam ben onu sen öyle dedin diye demedim. Açıklama yapmak için kullandım.
    Kare dalgada negatif alternans olmadığını idda edipte bu dalgaya nasıl kare dalga diyebiliyorsun peki? Demişsin Hocam +5V ve 0V lojik seviyelerinden elde edebiliyorum. Senin 0V tan anladığın negatif alternanssa, diyecek birşeyim yok.
    Şimdi de kare dalgayı AC yaptın bravo :) Evet öyle yaptım. 5v ve -5v lojik seviyelerini kullanıyorsan evet ac'dir
    Önceki postumda dediğim gibi pratikte hiç bir sinyalin şekli teorideki gibi keskin değildir. Doğrultucu çıkışından aldığın sinyal de ripplelar olması onun Dc olarak kabul edilemeyeceği anlamına gelmez. Yani biz burda ripplelar çok olsaydı DC elde edemeyecek miydik. Misal yarım dalga doğrultucunun çıkışına filtre koymadığını düşün. Sinyal sürekli 0 +220V arasında değişecek frekansıda sabit. Bu dalga AC mi olacaktı yani?
    En başta ta dediğim gibi bir anlam kargaşası mevcut. Sen kare dalga derken + ve - alternanslardan oluşan (yani +5v -5v gibi değerlerden) kare dalgadan bahsediyorsan AC dir. Ama burada benim deminden beri bahsetmekte olduğum Buzzer ı süren kare dalga DC dir. yani 5v 0v lojik değerlere sahip. 

Toplam Hit: 5105 Toplam Mesaj: 37