.Com Veya .Net Uzantılarının Seo Etkisi Var Mı?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EnableTurk
    EnableTurk's avatar
    Erkek

Ziyaretçiye etkisi olan her şeyin, SEO'ya da doğrudan etkisi var elbette. COM iyidir. 

Ama burada ziyaretçilerin ne kadarının siteye geri döneceğini vs. de göz önünde bulundurmak gerekiyor. 

Sürekli arama motorundan gelecekse ziyaretçi çok bi önemi yok.

seni 4 kere döverim yarın 🤙
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    buber.
    wordros
    wordros's avatar
    Erkek
    Schwarz bunu yazdı
    NoktaliVirgul bunu yazdı
    Schwarz bunu yazdı

bide hocalar .com adını aldığımız sitenin .net .org veya diğer uzantılarını almamıza gerek var mı?

kanuni bir zorunluluk yok

Şöyle aynı işi yaptığımız domainin .net adını almış ama .com bende bu beni geriye düşürür mü?

eski bir domain ise ve aynı sektörde faaliyet gösteriyorsa tavsiye etmem kullanmanı com u nu. Hem google açısından hemde birinin çakması olman açısından. Gereksiz bir davranış.

alektamovikmovik
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Schwarz
    Schwarz's avatar
    Erkek
    wordros bunu yazdı
    Schwarz bunu yazdı
    NoktaliVirgul bunu yazdı
    Schwarz bunu yazdı

bide hocalar .com adını aldığımız sitenin .net .org veya diğer uzantılarını almamıza gerek var mı?

kanuni bir zorunluluk yok

Şöyle aynı işi yaptığımız domainin .net adını almış ama .com bende bu beni geriye düşürür mü?

eski bir domain ise ve aynı sektörde faaliyet gösteriyorsa tavsiye etmem kullanmanı com u nu. Hem google açısından hemde birinin çakması olman açısından. Gereksiz bir davranış.

Ben ondan daha önce regledim ama o da gitmiş net olanı reglemiş ikimizin faliyeti vs aynı ben com u aldığım için net i almaya gerek duymadım

Ignorance is bliss.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sRcN
    sRcN's avatar
    Erkek

cctld domain ülkesel sıralamaya göre avantajlıdır. Ancak şöyle bir durum söz konusu örneğin bazı domainler ücretsiz olarak sağlanıyor (sanırım tk falan gibi domainler) bunlar üzerinden de spam ya da kalitesi düşük sayfalar oluşturuluyor bu hacim ne kadar büyürse o kadar SEO tarafında avantaj sağlamak zorlaşıyor. Şimdi burada .com da da bir çok spam ya da kalitesiz site olduğu fikri akla gelebilir ancak bu durumda şöyle bir şey ortaya çıkıyor (bir çok etken olmasına rağmen en kısa şekilde anlatmaya çalışayım) .com 'un hayatta olduğu süre ve spam site sayısı hacmi ile tk domain hayatta olduğu süre ve spam site sayısı gibi hesaplamaya gidiliyor ve uzantı dezavantaja dönüşüyor. Bir etkinlikte jeffrey jose bunu detaylı anlatmıştı. Ancak hedefleme TR ise .com.tr alıp yürümek diğer domainlere göre daha avantajlı konumda. Eskisi gibi domain uzantısı ya da domainin keywords olması çokomelli değil bunun yerine düzgün snippetların kullanılması çok daha elzem. 

Wordpress - SEO & Digital Marketing
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Velespit Kampçısı
    ruhi
    ruhi's avatar
    Erkek
    sRcN bunu yazdı

cctld domain ülkesel sıralamaya göre avantajlıdır. Ancak şöyle bir durum söz konusu örneğin bazı domainler ücretsiz olarak sağlanıyor (sanırım tk falan gibi domainler) bunlar üzerinden de spam ya da kalitesi düşük sayfalar oluşturuluyor bu hacim ne kadar büyürse o kadar SEO tarafında avantaj sağlamak zorlaşıyor. Şimdi burada .com da da bir çok spam ya da kalitesiz site olduğu fikri akla gelebilir ancak bu durumda şöyle bir şey ortaya çıkıyor (bir çok etken olmasına rağmen en kısa şekilde anlatmaya çalışayım) .com 'un hayatta olduğu süre ve spam site sayısı hacmi ile tk domain hayatta olduğu süre ve spam site sayısı gibi hesaplamaya gidiliyor ve uzantı dezavantaja dönüşüyor. Bir etkinlikte jeffrey jose bunu detaylı anlatmıştı. Ancak hedefleme TR ise .com.tr alıp yürümek diğer domainlere göre daha avantajlı konumda. Eskisi gibi domain uzantısı ya da domainin keywords olması çokomelli değil bunun yerine düzgün snippetların kullanılması çok daha elzem. 

aydınlandım :D teşekkürler

Toplam Hit: 3474 Toplam Mesaj: 16
domain domain