folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Çözemediğim Donanım Sorunu (Hangi Parça Bozuk?)

Çözemediğim Donanım Sorunu (Hangi Parça Bozuk?)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    fatX
    fatX's avatar
    Erkek

Muritler selam, uzun bir aradan sonra yeni konu açıyorum (9 sene kadar olmuş). 

Yaklaşık 1 ay önce bilgisayarım kullanım sırasındayken tekrar açılmamak üzere kapandı. Biraz eski bir setup olmasına rağmen beni çağ atlatmıştı geçen yıl arkadaşımdan satın aldığımda, ki çalışabilse hala öyle. En son eski bilgisayarımı GTA 4 çıktığı zaman upgrade etmiş biri olarak GTA 5 oynayabilmek lüks benim için :)

Donanım özelliklerim şu şekilde;

- Gigabyte GA-P61A-D3 anakart

- Intel I5 2500 cpu

- 16 gb 1600mhz (8x2) DDR3 ram

- Msi GTX 750TI ekran kartı

- SSD + HDD vs.

Yukarıda da dediğim gibi pc kullanım halindeyken mavi ekran vererek kapanmıştı. Defalarca yeniden başlattım bir türlü windows yüklenemedi. Sonra işler daha da kötüye gitti ve anakart ekranından (POST deniyor sanırım) öteye bir türlü geçemeyecek hale geldi. Tuşlar işlemiyordu, bios'a asla giremedim. Cmos resetledim, pili çıkarttım taktım ama nafile. Yani artık sorunum windows'un yüklenmesi değildi zira ssd takılı olmadan yapıyordum denemelerimi. Ram'leri farklı kombinasyonlarla denedim vs hiçbir sonuç alamadım.

Yaptığım onca deneme ve araştırmadan sonra anakartın bozuk olduğuna kanaat getirerek 1155 pin Esonic marka bir anakart sipariş ettim. Zaten fazla alternatifim de yoktu marka olarak, şuan piyasada sıfır pek bulunmuyor. Sarı sitedeki 2. elleri dahi yeni nesil anakart fiyatlarıyla rekabet edecek durumdalar. 

Anakartım 2 gün önce geldi. Heycanla gerekli tüm donanımı masamın üzerinde kurarak hemen bir deneme yaptım. Ancak maalesef yine sonuç alamadım. Bu kez anakart ekranı değil hiç görüntü gelmiyordu. Onboard vga & hdmi ve kendi ekran kartımı takarak yaptım denemelerimi. Ramleri yine tek tek denedim. Yine cmos resetledim, pili çıkarttım taktım, statik elektriği boşalttım vs. olmadı..

Hüsranla sonuçlanan her girişimimden sonra işyerinden aldığım daha dandik olan laptop'u tekrar kurarak yoluma devam ettim. 

Yine olmayınca bu sefer PSU'dan şüphelendim. Zaten eski tozlu birşeydi, önceden kullanırken de bazen kapanma açılma/açılmama gibi şeyler olabiliyordu. Biraz gelecekte upgrade edebileceğimi de hesaba katarak 80+ sertifikalı, 650 watt Sharkoon Shp650 v2 modelini sipariş ettim. Kasam da kapaksız eski birşeydi, bir tane de kasa siparişi verdim gaza gelerek (Msi forge 100m).

Dış kasa dün, power supply da bugün elime ulaştılar. Yine masanın üstünde denemek üzere yeni anakartımı ve diğer zımbırtıları takarak yeni psu ile denedim. Yarının tatil olması sebebiyle kargonun bugün ulaşmış olmasına sevindim, boş günümde oyun da oynayabilecektim. Ancak yine sonuç alamadım. Eski anakartım bozuk değil miydi acaba diye düşünerek onu denedim o da olmadı. Önceki psu ile aynı şeyleri yapıyor; çalıştırınca bir kez reset atıyor, tekrar açılıp post ekranına gelip ilerlemiyor. Yeni anakartımdaysa hiç görüntü yok.

Deneme yapabileceğim elimdekiyle eşdeğer başka bir pc olmadığı için baya baya duplicate etmiş oldum tüm pc'yi. Hoş çok da kötü olmadı eşime veririm diğerini.

Geriye ramler ve işlemci kaldı bitek. Ramlerin aynı anda bozulma şansı var mıdır bilmiyorum. İşlemci en son şüphelenilecek parçadır genelde ancak ben ondan şüpheleniyorum şuanda. Ve alırsam ve yine olmazsa 10 senelik aletlere baya para gömmüş olacağım. Bütçe yok diyerek yeni, orta şeker bir anakart + işlemci + ram setup'ı kurmadım. 1500 TL civarına yapabiliyordum bunları ama sonuçta aslı astarını geçecek gibi. 

Sizce ne yapmalıyım? İşlemcinin bozuk olup olmadığını nasıl anlayabilirim? Ya da ramlerin ikisi de aynı anda bozulmuş olabilir mi? Ramler bozuk olsa anakartın post ekranı açılır mıydı? Yeni anakartın da bozuk olma ihtimali var mı?

Buraya kadar okuyup yardımcı olabilecek müritlere sevgilerimi sunuyorum.

Altan naptın oğlum :|
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

Bellekleri çıkarınca post düdüğü ötüyor mu?

Olaylara karışmayın!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    turkz
    turkz's avatar
    Erkek

Sadece RAM bozuk mu kısmına şöyle bir şey söyleyebilirim. RAM bozuksa power tuşuna bastığında ışıklar yanar ama ekran hiç gelmez. Benim bilgisayarda böyle oldu.

Dünyayı iyiler kurtaracak.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    fatX
    fatX's avatar
    Erkek
    YeniHarman bunu yazdı

Hocam herhangi bir bip sesi yok 2 anakartta da. Hatta sen sorunca farkettim harbiden hiç bip sesi yok. Normalde anakartın üzerinde dahili speaker mı oluyor nereden çıkması gerekiyor o sesler?

@turkz teşekkürler yorumun için hocam. Ramleri elemeyi ben de istiyorum ama bir anakartta senin dediği gibi oluyor diğerinde olmuyor.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    fatX bunu yazdı
    YeniHarman bunu yazdı

Hocam herhangi bir bip sesi yok 2 anakartta da. Hatta sen sorunca farkettim harbiden hiç bip sesi yok. Normalde anakartın üzerinde dahili speaker mı oluyor nereden çıkması gerekiyor o sesler?

@turkz teşekkürler yorumun için hocam. Ramleri elemeyi ben de istiyorum ama bir anakartta senin dediği gibi oluyor diğerinde olmuyor.

aynen, ufak bişey oluyo öyle büyük bişey değil

https://www.google.com/search?q=motherboard+buzzer&client=opera&hs=Dna&sxsrf=ALeKk00Ui73NXIOQhdXWtyphhTrtd7F39g:1603916523205&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwj_tfXUjtjsAhVuA2MBHUzhDU4Q_AUoAXoECBUQAw&biw=1918&bih=979

bu şekil

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    spybreak
    spybreak's avatar
    Erkek

ramleri test edebileceğin bir cihaz yok mu hocam ? bir de şehir neresi ? yakın zamanda başıma geldi psu yüzünden anakart ram cpu hepsi gitti. sen anakartı değiştirmişsin, ramler olabilir elbette ama bana göre ya anakart cpuyu desteklemiyor ya da cpu gidik. 

REMEMBER! RESPECT IS EVERYTHING
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    fatX
    fatX's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı
    fatX bunu yazdı
    YeniHarman bunu yazdı

aynen, ufak bişey oluyo öyle büyük bişey değil

https://www.google.com/search?q=motherboard+buzzer&client=opera&hs=Dna&sxsrf=ALeKk00Ui73NXIOQhdXWtyphhTrtd7F39g:1603916523205&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwj_tfXUjtjsAhVuA2MBHUzhDU4Q_AUoAXoECBUQAw&biw=1918&bih=979

bu şekil

Böyle bişi yok maalesef hocam şuanda. Satın alayım 1 tane :/

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    fatX
    fatX's avatar
    Erkek
    SpyBreaK bunu yazdı

ramleri test edebileceğin bir cihaz yok mu hocam ? bir de şehir neresi ? yakın zamanda başıma geldi psu yüzünden anakart ram cpu hepsi gitti. sen anakartı değiştirmişsin, ramler olabilir elbette ama bana göre ya anakart cpuyu desteklemiyor ya da cpu gidik. 

Maalesef yok hocam, olsa epey işimi kolaylaştırırdı. Bana da cpu gibi geliyor çok bi seçenek de kalmadı zaten. Şehir olarak İstanbul'dayım.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    trampfd
    trampfd's avatar
    Erkek

Ramleri teker teker denedin mi?

Tum ramleri cikart, ilk ram slotuna (slot uzerinde yazar) sadece tek bir ram takip o sekilde kurulum dene, olmazsa aynisini diger ram ile dene, ta ki tum ramlerden emin olana dek.

Ehl-i Byte
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Liquid
    Liquid's avatar
    Erkek

Tam sorunu anlamadım. onboard da olsa harici ekran kartı da takılı olsa bios ekranında mı takılıp kalıyor yoksa biosu geçip windowsu mu hiç göstermiyor? Bir video ekleme şansın var mı? Format falan denedin mi?

İmzalamazsam ne olcak?
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    fatX
    fatX's avatar
    Erkek
    Liquid bunu yazdı

Tam sorunu anlamadım. onboard da olsa harici ekran kartı da takılı olsa bios ekranında mı takılıp kalıyor yoksa biosu geçip windowsu mu hiç göstermiyor? Bir video ekleme şansın var mı? Format falan denedin mi?

Hocam özetle elimde iki farklı anakart var. Birisine (yeni olan) hiç görüntü gelmiyor. Eski olan ise anakartın logosunun çıktığı ekranda takılı kalıyor. Bios'a girmek için del, boot menüsü için f9 vs. yazan ekranda ilgili kısayol tuşları çalışmıyor. Sadece ctrl alt delete kombinasyonuyla restart atabiliyorsun ve yine o ekrana gelip orada kalıyor.

@trampfd dediklerini denemiştim yemedi hocam.

Toplam Hit: 1545 Toplam Mesaj: 14
gta 4 gta 5