folder Tahribat.com Forumları
linefolder Database - Veritabanı
linefolder Database Ve Polymorphic İlişkiler

Database Ve Polymorphic İlişkiler

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek

Selam müridler, şuanda mevcut bir e-ticaret projesinde güncelleme yapıyorum. Sepette ve siparişlerde değişiklik ve genişletmeye gitmemiz gerekiyor. Satın alma ve sepete ekleme kısmı şuanda "teklif (offer)" ler üzerinden ilerlerken birde hemen al özelliği ile "ürün (product)"ında eklenmesi gerekti. Mevcut yapıyı fazla kurcalamadan ve esnek bir yapı kurmak için araştırma yaptım ve uygun olan yöntemin polymorphic relations olduğu kanısına vardım. Normalde ilişkilerde ilişkili row'un PK'sını tutup aralarında bir ilişki tanımlayarak giderken burada FK ve FK tipi tutup CASE WHEN sorguları ile FK tipine göre relation oluşturuluyor ve DB'ye relation tanımlanmıyor. Laravel framework ü ile geliştirme yaptığımız için buraya Laravel'de bahsettiğim yapının nasıl kurulduğunu anlatan bir link bırakıyorum. 

https://www.itsolutionstuff.com/post/laravel-one-to-many-polymorphic-relationship-tutorialexample.html

Gelelim konuya. Bu yapıyı daha önce az kayıtlı sistemlerde bildirim işlerinde kullanıyordum. Şuanda büyük veriye sahip ve trafiği yüksek bir sistemde kullanmayı planlıyorum. Daha önce böyle bir yapı kullanmış kimselerin tecrübelerini merak ediyorum. Özellikle performans tarafında bir sorun yaşıyorlarmı? Tşk.

TeRRoR tarafından 11/Nis/20 13:39 tarihinde düzenlenmiştir

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    coder2
    coder2's avatar
    Erkek

Canlıda olan bir scriptte geliştirme yapmak gerçekten sıkıntılı bir süreç , kolay gelsin.

Anlık 1k üstü trafik alan bir sistemde pek sorun yaşamadım ama sunucu kaynakları gerçekten çok yüksekti. Buna rağmen yine de redis üzerinde cache tutarak performans konusunda sorun yaşamadım. 

Up olsun.

coder2 tarafından 11/Nis/20 15:54 tarihinde düzenlenmiştir

Önceleri Kızlar Utanınca Kızarırdı Şimdilerde Kızarınca Utanıyorlar..
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek
    coder2 bunu yazdı

Canlıda olan bir scriptte geliştirme yapmak gerçekten sıkıntılı bir süreç , kolay gelsin.

Anlık 1k üstü trafik alan bir sistemde pek sorun yaşamadım ama sunucu kaynakları gerçekten çok yüksekti. Buna rağmen yine de redis üzerinde cache tutarak performans konusunda sorun yaşamadım. 

Up olsun.

cache konusunu en son tekrar gözden geçiricem. geliştirme aşamasında birde onunla uğraşıp zaman kaybetmek istemiyorum. sağolasın.

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek

PolyMorphic Relation DataBase .  akşama kadar yukarıda kalır her'âlde. üfP,

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
Toplam Hit: 1205 Toplam Mesaj: 4
database polimorfik polymorphic relations