Datacenter Maliyeti

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Maresca
    Maresca's avatar
    Erkek

Hocalar şuanki piyasayla;

200-300 sunucu kapasiteli

10gbps bağlantılı ring yedekli

200-250 kva jeneratörlü, ups li, soğutma sistemleri vs.

Maliyeti ne olur sizce ?

Gel bili bili gates
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Easx
    Easx's avatar
    Erkek

500 bini gecer sanırım . Pek bır bılgım yok sadece server basına fıyattan yola cıkarak bu kanıya vardım baglantı olayı bayagı pahalıdır dıye dusunuyorum.

Bende merak ettım. Konuya hakim biri aydınlatır ıns :)

www.kriptopedi.com
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Allura
    Allura's avatar
    Erkek

tanesine 2000 dolar desen hesapla sırf makine ücreti + elektrik + internet + barınma vs 1 trilyonu bulur 300 makina kapasiteli biyer

"
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Maresca
    Maresca's avatar
    Erkek

Allura bunu yazdı:
    -----------------------------

tanesine 2000 dolar desen hesapla sırf makine ücreti + elektrik + internet + barınma vs 1 trilyonu bulur 300 makina kapasiteli biyer

----------------------------

Teşekkürler.

Gel bili bili gates
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nitrous
    Nitrous's avatar
    Erkek

VideoJockey bunu yazdı:

Allura bunu yazdı:

Teşekkürler.

2000 dolar ne hacı ya?

öyle kabala hesap mı yapılır koyun mu alıyorsun mal pazarından.

hacım makinaların özelliklerini ne olacak bina yapımı altyapısı güvenliği iklimlendirmesi ağ kabloları routerları firewallları switchi jeneratörü trafosu lisansı ıvırı zıvırı bi dünya maliyeti var. En önemlisi profesyonel eleman bulma ve bunun maliyeti.

Öyle apartman dairesinin salolunu kabin odası geri kalanını ofis olarak kullanarak datacentercılık oynamak istersen o ayrı. O zamanda r10'da host satarken bulursun kendini.

Ama şu da var artık lokasyon ciddi önem kazandı bölgenizde sağlam bağlantılarınız varsa atıyorum okullar şirketler hastaneler belediyeler vs. bunlarla anlaşma yapıp veri işlemlerini üzerinizden yaptırabilirsen ki çoğu firma bu şekilde hizmet satınalma yolunu seçiyor o zaman yapılacak bir iş olabilir.

<< Nitrous@TahriBaT.com >>
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SaNaL_AjaN
    SaNaL_AjaN's avatar
    Erkek

Valla hocam kabaca hesapta bile trilyonu geçiyor.Bence o kadar paran varsa sana daha zahmetsiz işler bulalım kafan rahat olsun :D 

Antalya'da Emlakçı parçası :)
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Daniel-Koo
    Daniel-Koo's avatar
    Erkek

hacı bunun soğutma sistemleri falan jenaratör :D of of. 1 trilyonu ikiye katlar çarpar böler.

erör

ne diyon?
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Balyoz99
    Balyoz99's avatar
    Erkek

Düşündüm, hesaplamaya çalıştım ama çıkamadım işin içinden. Çok para be hocam. Kurulumdan sonra elektrik, hat, bakım, personel giderleri var. Sıfırdan datacenter kurmak zor, maliyetli ve göt isteyen bir iş. Datacenter kurma gibi bir isteğin varsa önce büyük firmalardan birinde cage kiralaman, makinalar cage'i parçalayacağı zaman kendi mekanına geçmen daha doğru olur.

arbeit macht frei
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Allura
    Allura's avatar
    Erkek

Nitrous bunu yazdı:

VideoJockey bunu yazdı:

Allura bunu yazdı:

Teşekkürler.

2000 dolar ne hacı ya?

hacım makinaların özelliklerini ne olacak bina yapımı altyapısı güvenliği iklimlendirmesi ağ kabloları routerları firewallları switchi jeneratörü trafosu lisansı ıvırı zıvırı bi dünya maliyeti var. En önemlisi profesyonel eleman bulma ve bunun maliyeti.

Öyle apartman dairesinin salolunu kabin odası geri kalanını ofis olarak kullanarak datacentercılık oynamak istersen o ayrı. O zamanda r10'da host satarken bulursun kendini.

Ama şu da var artık lokasyon ciddi önem kazandı bölgenizde sağlam bağlantılarınız varsa atıyorum okullar şirketler hastaneler belediyeler vs. bunlarla anlaşma yapıp veri işlemlerini üzerinizden yaptırabilirsen ki çoğu firma bu şekilde hizmet satınalma yolunu seçiyor o zaman yapılacak bir iş olabilir.

ne biliyim bizim şirkete aldılar ibm 20 makine 2600 dolardan quad sunucu yurtdışından alman teknisyen geldi kurdu 8 yıl ibm garantisi fln fişman bizim ki 2600 dolardı 2000 dolarada var 

300000 milyar dolar degil heralde bi makina

ben eminim ki 1 trilyona kurulur net.

"
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Maresca
    Maresca's avatar
    Erkek

Allura bunu yazdı:

Nitrous bunu yazdı:

VideoJockey bunu yazdı:

Allura bunu yazdı:

Teşekkürler.

2000 dolar ne hacı ya?

ne biliyim bizim şirkete aldılar ibm 20 makine 2600 dolardan quad sunucu yurtdışından alman teknisyen geldi kurdu 8 yıl ibm garantisi fln fişman bizim ki 2600 dolardı 2000 dolarada var 

300000 milyar dolar degil heralde bi makina

ben eminim ki 1 trilyona kurulur net.

Eyvallah hocam teknik işlemleri bana ait kurulum vs.

800 binle kalkarmıyım bu işin altından ?

Gel bili bili gates
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Jilet_Boris
    Jilet_Boris's avatar
    Erkek

Burada varsayımlar arasında boğuşmak yerine keşke şu server falan satan firmalara bi telefon açaydın hocum :\

Toplam Hit: 2891 Toplam Mesaj: 16