folder Tahribat.com Forumları
linefolder Yazılımlar / Diğer Programlar
linefolder Davinci Resolve Ya Da Premiere Kullananlar Yardım Edebilir Mi?

Davinci Resolve Ya Da Premiere Kullananlar Yardım Edebilir Mi?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DarkSkull
    DarkSkull's avatar
    Erkek

Video montajı yaparken bu iki programdan birini kullanmak istiyorum ama en basit özelliklerden olan video ile oynanmadıysa yani sadece kesme yapıldıysa kalite bozmadan daha hızlı render alma yolunu bulamadım. Videoyu tekrar oluşturmayacak dosya kopyalar gibi kopyalamasını istiyorum. Corel video studio ile çok basit bir şekilde yapılıyor orjinal video ile arasında kalite farkı olmuyor ve çok hızlı render alıyor. Video karelerini tekrar oluşturmuyor sadece kesilen yerleri atıyor.

Premiere'de videoyu projeye atınca "this clip does not match the sequence settings" diyaloğu çıkınca change sequence settings diyorum ama hiçbir işe yaramıyor videoyu attığımda kesme bile yapmadan timeline'ın üst kısmında sarı çizgi oluyor. Yeniden render almaması için yeşil olması lazım. Render alırken de match sequence settings diyorum ama işe yaramıyor orası yeşil olmadığı sürece kalite ve render hızı kaybı oluyor. Bunu birebir nasıl eşitleyeceğimi bilen var mı?

Davinci ile de hiç beceremedim soru falan sormuyor video ile proje ayarlarını aynı yapamıyorum. Render alırken çok yavaş render alıyor. Asıl kullanmak istediğim Davinci Resolve. Renk ayarları falan çok rahat ve çok kaliteli yapılabiliyor. Renkle çok işim yok ama arayüzünü çok beğendim. Bu paragrafı okuyup renkle oynacaksan her türlü yeniden render alacak diyen varsa 30 video ekliyorsam 3-5 tanesinin rengiyle oynarım onları yeniden render'lasın diğerlerini aynen kopyalasın.

Ufak programlarda bile video ile projeyi eşitle dedin mi olay bitiyor render almıyor dosya kopyalama hızına çok yakın bir hızda alıyor ama Premiere, Davinci Resolve gibi büyük programlar neden bu kadar eziyet çektiriyor anlamıyorum.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hakkinen
    Hakkinen's avatar
    Erkek

Dostum ham videoların formatına codecine bak. hangi formatta mov. mu dnx hr mı, mpeg4 mü hangisisyse codecine ve çözünürlüğünede bak. o ayarlarda davinci resolve de projeyi aç. istediğin editi yap. render alırkende aynı ayarları koru yani ham video formatı codeci neyse onları ayarla. orjinal kalitede çıktı verir. 100 de 100 vermesede % 95 verir. ve sen bu %5 i algılayamazsın zaten. eğer yapamazsan team wıever ver yardımcı olayım.

premiere editi yap renderi adobe encoderda yap. aynı şekilde anlattıgım gibi. 

Kendini beğenmişlik, hakedilmelidir.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SweeneyTodd
    SweeneyTodd's avatar
    Erkek

Da Vinci'den vazgeç abi bi kere. O color için üst düzeydir fakat kurgu için pek de elverişli değildir. Premiere'e atıp, elle sekans açmak yerine video dosyasına sekans açma kısayolunun üzerine sürüklersen o kendiliğinden videonun özelliklerine göre sekans açar. Üstte çıkan sarı çizgiler video oynatmak için alınan program içi renderdır. Export ederken evet daha hızlı olmasını sağlar fakat kaliteye etki etmez. Render alırken "h264" + ortalama 25 bit rate'e getirirsen hızlı ve kaliteli render'a ulaşırsın.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DarkSkull
    DarkSkull's avatar
    Erkek
    SweeneyTodd bunu yazdı

Da Vinci'den vazgeç abi bi kere. O color için üst düzeydir fakat kurgu için pek de elverişli değildir. Premiere'e atıp, elle sekans açmak yerine video dosyasına sekans açma kısayolunun üzerine sürüklersen o kendiliğinden videonun özelliklerine göre sekans açar. Üstte çıkan sarı çizgiler video oynatmak için alınan program içi renderdır. Export ederken evet daha hızlı olmasını sağlar fakat kaliteye etki etmez. Render alırken "h264" + ortalama 25 bit rate'e getirirsen hızlı ve kaliteli render'a ulaşırsın.

Premiere'da dediğin gibi yaptım yine farketmedi. Export alırken match sequence settings dediğimde mxf uzantılı oluyor.

Amacım sadece kalite değil önemli olan tekrar render almasın. Premier'ın 3 saatte oluşturduğu video corel video studio ile 0 kalite kaybı ile yarım saatte alınıyor. Premiere bilgisayarın da ağzına sıçıyor i7 4790k kullanıyorum bir yandan photoshop yaparken çok kasıyor. Corel kasmıyor ve çok daha kısa sürede render alıyor.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DarkSkull
    DarkSkull's avatar
    Erkek
    Hakkinen bunu yazdı

Dostum ham videoların formatına codecine bak. hangi formatta mov. mu dnx hr mı, mpeg4 mü hangisisyse codecine ve çözünürlüğünede bak. o ayarlarda davinci resolve de projeyi aç. istediğin editi yap. render alırkende aynı ayarları koru yani ham video formatı codeci neyse onları ayarla. orjinal kalitede çıktı verir. 100 de 100 vermesede % 95 verir. ve sen bu %5 i algılayamazsın zaten. eğer yapamazsan team wıever ver yardımcı olayım.

premiere editi yap renderi adobe encoderda yap. aynı şekilde anlattıgım gibi. 

Üstte de yazdım kalite kaybından önemlisi bilgisayarı kasmaması ve daha kısa sürmesi. Bu işlemleri yapınca da yeniden render alıyor. Corel Video Studio ve Cyberlink Power Director 1 tuş ile render'sız 0 kalite kaybı ile hallediyor. Bu 2 programın da arayüzü adamı biraz yoruyor.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SweeneyTodd
    SweeneyTodd's avatar
    Erkek
    DarkSkull bunu yazdı
    SweeneyTodd bunu yazdı

Premiere'da dediğin gibi yaptım yine farketmedi. Export alırken match sequence settings dediğimde mxf uzantılı oluyor.

Amacım sadece kalite değil önemli olan tekrar render almasın. Premier'ın 3 saatte oluşturduğu video corel video studio ile 0 kalite kaybı ile yarım saatte alınıyor. Premiere bilgisayarın da ağzına sıçıyor i7 4790k kullanıyorum bir yandan photoshop yaparken çok kasıyor. Corel kasmıyor ve çok daha kısa sürede render alıyor.

Tekrar "render almasın" derken kasıt nedir onu anlamadım tam olarak. Hiçbir efekt vermeden, sadece kesip biçilecekse herhangi bir render yükü olmaz, basit bir convert mantığıyla çalışır.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DarkSkull
    DarkSkull's avatar
    Erkek
    SweeneyTodd bunu yazdı

Tekrar "render almasın" derken kasıt nedir onu anlamadım tam olarak. Hiçbir efekt vermeden, sadece kesip biçilecekse herhangi bir render yükü olmaz, basit bir convert mantığıyla çalışır.

Yine olmadı. Tekrar render almasın demek dosya kopyalama gibi düşün. Msdos komutlarıyla dosya birleştirme yapılabiliyor mesela byte byte dosyaları ekliyor tek dosya yapıyor. Video programlarında da eğer video ile çıktı ayarları birebir aynı olursa tekrar render almadan byte byte veriyi kopyalar. Bu da bilgisayarı kasmaması ve gerçek anlamda 0 kalite kaybı demek. Bu konudakileri ve kendi bildiklerimi 15 saniyelik video ile denedim. Premiere her türlü 15 saniyede render alırken corel 7 saniyede alıyor. Videodan kare alıp photoshop'ta 3-4 videonun karesini üst üste koydum corel'inki hariç hepsinde görüntü yeniden oluşturulduğu için kalite kaybı olmuş. 24" monitörde kalite kaybı çok belli olmasa da 40-50" TV'lerde farkedilir. Ama öncelik kaliteden çok hız. Hızlı render almanın tek yolu da kesilen kısımları atıp diğer kısımları byte byte kopyalamak, her saniye için 25 kare görüntü oluşturmak değil.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SweeneyTodd
    SweeneyTodd's avatar
    Erkek
    DarkSkull bunu yazdı
    SweeneyTodd bunu yazdı

Yine olmadı. Tekrar render almasın demek dosya kopyalama gibi düşün. Msdos komutlarıyla dosya birleştirme yapılabiliyor mesela byte byte dosyaları ekliyor tek dosya yapıyor. Video programlarında da eğer video ile çıktı ayarları birebir aynı olursa tekrar render almadan byte byte veriyi kopyalar. Bu da bilgisayarı kasmaması ve gerçek anlamda 0 kalite kaybı demek. Bu konudakileri ve kendi bildiklerimi 15 saniyelik video ile denedim. Premiere her türlü 15 saniyede render alırken corel 7 saniyede alıyor. Videodan kare alıp photoshop'ta 3-4 videonun karesini üst üste koydum corel'inki hariç hepsinde görüntü yeniden oluşturulduğu için kalite kaybı olmuş. 24" monitörde kalite kaybı çok belli olmasa da 40-50" TV'lerde farkedilir. Ama öncelik kaliteden çok hız. Hızlı render almanın tek yolu da kesilen kısımları atıp diğer kısımları byte byte kopyalamak, her saniye için 25 kare görüntü oluşturmak değil.

Abi kalite kaybı muhakkak olacak. Fakar byte byte bölme vb. benim, herhangi bir kurgu operatörü, görsel efekt uzmanı ya da yönetmenin bileceği bir iş değil :) En nihayetinde elde bir video var ve o video yeniden işleniyor. Bu da bir şekilde kalite kaybına sebep olur. Tüm değerleri maksimuma getirsek bile düşüş olur. Misal; bir kısa film çekiliyor, ham görüntülerin boyutu 100 gb, kurgudan sonra 5 gb’ye düşüyor. Bu kaybın tv ya da sinemada fark edilmesi mümkün değil. 

Hız konusunda da; video efektsiz bir şekilde kendi uzunluğundan kısa bir sürede export edilir. Render; proje içinde yer alan dosya ve efektlerin görsel materyal haline gelmesidir. 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DarkSkull
    DarkSkull's avatar
    Erkek
    SweeneyTodd bunu yazdı
    DarkSkull bunu yazdı
    SweeneyTodd bunu yazdı

Abi kalite kaybı muhakkak olacak. Fakar byte byte bölme vb. benim, herhangi bir kurgu operatörü, görsel efekt uzmanı ya da yönetmenin bileceği bir iş değil :) En nihayetinde elde bir video var ve o video yeniden işleniyor. Bu da bir şekilde kalite kaybına sebep olur. Tüm değerleri maksimuma getirsek bile düşüş olur. Misal; bir kısa film çekiliyor, ham görüntülerin boyutu 100 gb, kurgudan sonra 5 gb’ye düşüyor. Bu kaybın tv ya da sinemada fark edilmesi mümkün değil. 

Hız konusunda da; video efektsiz bir şekilde kendi uzunluğundan kısa bir sürede export edilir. Render; proje içinde yer alan dosya ve efektlerin görsel materyal haline gelmesidir. 

Programlama bildiğim için arkada ne iş yaptığını anlayabiliyorum :) Renkle falan oynanmadıysa sadece kesme ve parçaları ekleme varsa video yeniden işlenmez (Çıktı ile orjinal dosyanın çözünürlük, codec, bitrate, ses, framerate'i tamamıyla aynı olursa). Tek video atıp hiç oynamadan render alınca dosya boyutu bile aynı oluyor. Hatta cmd ile de birleştirince tek farkı video olduğunu anlayıp süreyi ayarlayamaması. Mesela 20 dakikalık 4 videoyu byte byte ekliyor tek dosya yapıyor. Dosya çalışıyor ama video süresini ilk dosyadan okuduğu için 20 dakika olarak gösteriyor.

Filmlerdeki mantık farklı adamlar raw çekiyor ve mutlaka efekt atıyor, renkle oynuyor onlarda işlemeden render almak mümkün değil zaten. Corel ve power director programlarının yaptığı videoyu işlemeden render almak o yüzden kalite kaybı olmuyor (görüntüye müdahele edilmediyse). Videodan 1 kare alıp (jpg) pixellerine kadar girdim orjinal dosyadan tek farkı kesilen yerlerin olmaması. Kalite kaybını ben 42" TV'de farkedebiliyorum. Bir de davinci ile alınan render'da insanlar hareket ederken çok hafiften bulanıklaşıyorlar gibi diğer programlarda bu yok. Yüksek kalitede render aldım onda bile aynısı oldu çözüm bulamadım. Program üst düzey ama çok ince ayar yapmadan yüksek kalite alınmıyor. Ufak programların basitçe yaptığı işi neden bu kadar zorlaştırıyorlar anlamıyorum.

DarkSkull tarafından 21/Eki/18 03:24 tarihinde düzenlenmiştir
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hakkinen
    Hakkinen's avatar
    Erkek
    DarkSkull bunu yazdı
    SweeneyTodd bunu yazdı
    DarkSkull bunu yazdı
    SweeneyTodd bunu yazdı

Programlama bildiğim için arkada ne iş yaptığını anlayabiliyorum :) Renkle falan oynanmadıysa sadece kesme ve parçaları ekleme varsa video yeniden işlenmez (Çıktı ile orjinal dosyanın çözünürlük, codec, bitrate, ses, framerate'i tamamıyla aynı olursa). Tek video atıp hiç oynamadan render alınca dosya boyutu bile aynı oluyor. Hatta cmd ile de birleştirince tek farkı video olduğunu anlayıp süreyi ayarlayamaması. Mesela 20 dakikalık 4 videoyu byte byte ekliyor tek dosya yapıyor. Dosya çalışıyor ama video süresini ilk dosyadan okuduğu için 20 dakika olarak gösteriyor.

Filmlerdeki mantık farklı adamlar raw çekiyor ve mutlaka efekt atıyor, renkle oynuyor onlarda işlemeden render almak mümkün değil zaten. Corel ve power director programlarının yaptığı videoyu işlemeden render almak o yüzden kalite kaybı olmuyor (görüntüye müdahele edilmediyse). Videodan 1 kare alıp (jpg) pixellerine kadar girdim orjinal dosyadan tek farkı kesilen yerlerin olmaması. Kalite kaybını ben 42" TV'de farkedebiliyorum. Bir de davinci ile alınan render'da insanlar hareket ederken çok hafiften bulanıklaşıyorlar gibi diğer programlarda bu yok. Yüksek kalitede render aldım onda bile aynısı oldu çözüm bulamadım. Program üst düzey ama çok ince ayar yapmadan yüksek kalite alınmıyor. Ufak programların basitçe yaptığı işi neden bu kadar zorlaştırıyorlar anlamıyorum.

çünkü premiere özellikle davinci büyük işlerde yani video yükü fazla işlerde kullanılıyor. örneğin günde 2 tb ham video geliyor bize. davinciyi sadece mov uzantıyı mxf e çevirmek için kullanıyoruz. mxf ler avid media composer da kurgulanıyor. sonra sekanstaki her videoyu tekrar online ediyoruz yani ham ilk gelen videoları gösteriyoruz bunu baz diye. onları göstererek export alıyoruz yada kaset basıyoruz. davinci gibi programlar bu işlemler için gayet hızlı ve seri.. senin olayına gelirsek sana şöyle söyleyebilirim. davinci olsun avid olsun premiere olsun kendi codecleri var. yani sen h264 ayarlarsın o formatta cıktı verir ham videonda h264 tür ama o video o programa girdiyse o codecte işlenir. mesela avid ve davincide aynı ayarları yap aynı videoyu export al premierde dahil buna. renklerini bi karsılastır. kalitelerini bi karsılastır azda olsa muhakkak bi fark olur.

İşin özeti o programlara giren video afedersin sikilmeden çıkamaz...

Kendini beğenmişlik, hakedilmelidir.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DarkSkull
    DarkSkull's avatar
    Erkek
    Hakkinen bunu yazdı

İşin özeti o programlara giren video afedersin sikilmeden çıkamaz...

Corel video studio'da mpeg optimizer, power director'de svrt teknolojisi ile sikilmeden çıkıyor.