folder Tahribat.com Forumları
linefolder Sosyal Ağlar
linefolder Deeptext: Facebook Metinleri Nasıl Anlıyor?

Deeptext: Facebook Metinleri Nasıl Anlıyor?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nickalti
    Lightsaber
    Lightsaber's avatar
    Erkek

Selam hcoalar,

Denk geldim burda da paylaşayım dedim. DeepText diye bir engine yapmışlar, metin bazlı içerikleri anlamak için:

https://code.facebook.com/posts/181565595577955/introducing-deeptext-facebook-s-text-understanding-engine/

Şu kısmı alıntılıyorum:

"With this goal in mind, we built DeepText, a deep learning-based text understanding engine that can understand with near-human accuracy the textual content of several thousands posts per second, spanning more than 20 languages."

Yani 20'den fazla dilde saniyede binlerce postu insana yakın bir doğrulukla anlayabilecek deep learning kullanan bir sistem yapmışlar.

Deep learning giderek yaygınlaşıyor ve gördüğüm kadarıyla diğer learning metodlarından çok daha başarılı. Tek eksiği devasa datasetlere ihtiyaç duyması ve bunun getirdiği performans problemleri sanırım.

Siz ne diyorsunuz müritler?

Lightsaber tarafından 02/Haz/16 15:32 tarihinde düzenlenmiştir

İnsan; insan olsaydı,insan olmazdı..
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nickalti
    Lightsaber
    Lightsaber's avatar
    Erkek

görmeyenler için up

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mürşide
    izzmarit
    izzmarit's avatar
    Dişi

Tahribatta bilisim konusulmuyor yeni nesil cok bozdu :p

sigara değil, balık olan.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nick6
    0x656e
    0x656e's avatar
    Homo

Facebook'un devasa datasetlere ihtiyacı olacağını düşünmüyorum :D bu konu hakkında yapabiliceğim tek yorum 

@izzmarit lightsaber da yeni nesil :/

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Meczup
    1049
    1049's avatar
    Homo
    0x656e bunu yazdı

Facebook'un devasa datasetlere ihtiyacı olacağını düşünmüyorum :D bu konu hakkında yapabiliceğim tek yorum 

Sen de öylesin. Konudan defol lütfen :D

Ekleme: Deep learning in bize ne gibi fayda getireceğini -en azından şu dönem için- anlayamıyorum. Tamam bir fotoğrafı yorumlayabiliyor yani fotoğraftaki nesneleri elinden geldiğinde şu var bu var diyerek aktarabiliyor ya da metinleri kısmen anlayabiliyor olsun da bebeğin anne karnından çıkış anı gibi bu. Yani önünde uzun bir süre olan bir durumu sanki çok iyi şeyler başarmışlar gibi lanse etmeleri de ayrı bi tuhaf.

1049 tarafından 02/Haz/16 21:46 tarihinde düzenlenmiştir

dudaklarına değen yağmur bir parça rujundan çalar. dudaklarına değen yağmur bile, bir parça rujundan çalar. benim değemediğim o dudaklarına değen yağmur, bir parça rujundan çalar. // bi gün buralarda yeni bir ağaç yeşerecek ve biz gölgesinde mürekkepler tüketeceğiz //
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mürşide
    izzmarit
    izzmarit's avatar
    Dişi
    1049 bunu yazdı
    0x656e bunu yazdı

ayrica cumle komple ironiydi zaten :P dagilabiliriz.

sigara değil, balık olan.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ozgunlu
    ozgunlu's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    1049 bunu yazdı
    0x656e bunu yazdı

Ekleme: Deep learning in bize ne gibi fayda getireceğini -en azından şu dönem için- anlayamıyorum. Tamam bir fotoğrafı yorumlayabiliyor yani fotoğraftaki nesneleri elinden geldiğinde şu var bu var diyerek aktarabiliyor ya da metinleri kısmen anlayabiliyor olsun da bebeğin anne karnından çıkış anı gibi bu. Yani önünde uzun bir süre olan bir durumu sanki çok iyi şeyler başarmışlar gibi lanse etmeleri de ayrı bi tuhaf.

Bebekler çok hızlı öğrenirler hocam :)

Kırılma noktalarından birindeyiz bence. O bebeği anne karnından çıkarırlarsa zaten bebek kendiliğinden geri kalan herşeyi halleder.

Hello, i am nothing. I come from Neverland.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nurk
    nurk's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

in machine learning we trust ya

bu da bonus olsun https://code.facebook.com/posts/1478523512478471/teaching-machines-to-see-and-understand-advances-in-ai-research/

<3

[22817//kaanabak]
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cankol
    cankol's avatar
    Erkek
    ozgunlu bunu yazdı
    1049 bunu yazdı
    0x656e bunu yazdı

Bebekler çok hızlı öğrenirler hocam :)

Kırılma noktalarından birindeyiz bence. O bebeği anne karnından çıkarırlarsa zaten bebek kendiliğinden geri kalan herşeyi halleder.

kırılma noktasını çoktan aşmış olabilirler hocam. aldığım duyumlar yok artık dedirtiyor :)

imza.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nickalti
    Lightsaber
    Lightsaber's avatar
    Erkek
    1049 bunu yazdı
    0x656e bunu yazdı

Hocam dediğin şeylerin deep learning ile başarılı bir şekilde yapılabilmesi asıl olay bence. Düşün Facebook paylaştığın fotoğrafları, paylaşımlarını, konuşmalarını anlayıp buna göre içerik sunabilecek.

Bilgisayarın verileri yorumlaması insanınkine yaklaştıkça aradaki sınırların da kalkacağına inanıyorum açıkçası.

benim anlamadığım nokta geleneksel NLP metodlarından (morfolojik analizlerden vs) nasıl daha başarılı oluyor?

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RockZs
    RockZs's avatar
    Erkek

Black Mirror ( http://www.imdb.com/title/tt2085059/ ) gün be gün gerçeğe dönüşüyor, ya da belki daha doğru bir ifadeyle, zaten gerçek olan Artificial Intelligence, Virtual Reality, Augmented Reality vs.. ile ilgili şeyler bizlere yeni-yeni sunulmaya başlandı.

Toplam Hit: 2492 Toplam Mesaj: 12
ai facebook yapay zeka deep learning deeptext