folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Dell Inspiron 15R 5521 Ekran Kartı Çip Değişimi Hk.

Dell Inspiron 15R 5521 Ekran Kartı Çip Değişimi Hk.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kernel_Panic
    Kernel_Panic's avatar
    Erkek

Merhaba müridler,

Geçen hafta perpada bir notebook servisine gittim. Donma, ısınma, lcd kapağı hafif oynadığında ekrana görüntü gelmeme sorunları yüzünden verdiğim laptobun arızası için fiyat istedim.

*ATI Radeon HD 8730M Ekran kartı chipset değişimi.

*Flex kablo değişimi

*Speaker onarımı yapacakmış.

Toplam hepsi için 700 TL fiyat çekti.

Fiyatı biraz fazla geldi. Ayrıca son 2 aydır işsiz olduğum için bu fiyatı ödeyecek durumum yok. Tabi ki emeğinin karşılığını ödeyeceğim ama 350 tl üstüne çıkamam bu ara. 

İstanbul’da tavsiye edebileceğiniz biraz daha uyguna sağlam onarım yapabilecek bir notebook servisi var mı?

Kernel_Panic tarafından 11/Eki/21 13:32 tarihinde düzenlenmiştir

Hvor ulvens ører er, er ulvens tenner nær...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Çömez
    underzero
    underzero's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Firma saglam ve guvenilir ise 700 TL iyi rakam vermisler.

pist bak bi ! - Ban Golu Canavari
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GoQaN
    GoQaN's avatar
    Erkek

Bu cihaz ile ilgili tecrübelerimi paylaşayım ..

Bende de aynı cihaz var ve yıllardır kullanıyorum. Gerçekten çok iyi bir makine...

"hafif oynadığında ekrana görüntü gelmeme" sorunu bende de yıllardır var, kullanıma engel değil ama bu konuda şöyle bir tespitim oldu, windows (10) açıkken bu durum oluşuyor. Mesela BIOS ya da ilk açılış ekranında nedense olmuyor. Dolayısıyla bu durumun donanımsal değil de çözümleyemediğim sürücü vs olduğunu düşünüyorum.  Sende ekran kartı chipseti değişimi demiş aslında bu teorimi destekliyor, belki de sadece yazılımsal güncelleme yapacaktır.

Şarj adaptörüm bir iki ay önce arızalandı, muadil aldım. Amper watt vs. aynı olsa da cihaz çok ağır çalışmaya ve hatalar vermeye başladı. Ben de iade edip orjinal adaptör aldım, sorun kalmadı..

Bataryam şu an arızalı (aslında bataryayı hiç kullanmadım, hep fişe takılı kullandım), şarj etmiyor uyarısı veriyor. Başta adaptörden sandım ama değiştirmeme rağmen yeni batarya ihtiyacım var ve çok pahalı!

Fiyat konusunda yorum olarak maalesef hiç bir şey ucuz değil artık. Yeni bir notebook desek 10k üzeri bütçe lazım ..

Avrupa yakasında neredesin, yakınsa birlikte bakıp yorumlayalım istersen sorunları ...

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TurkForces
    TurkForces's avatar
    Erkek

tek değişmesi gereken flex kablo. masraf istemiyorsan götür bi tamirciye ekran flexi değişecek de işten anlıyormuş gibi uygun bi fiyata ver yapsın

Digital Marketing Manager / Health Tourism
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Erkek

perpada swordfish vardı onun tanıdıgı vardır bi iletişime geç istersen 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kernel_Panic
    Kernel_Panic's avatar
    Erkek
    GoQaN bunu yazdı

Bu cihaz ile ilgili tecrübelerimi paylaşayım ..

Bende de aynı cihaz var ve yıllardır kullanıyorum. Gerçekten çok iyi bir makine...

"hafif oynadığında ekrana görüntü gelmeme" sorunu bende de yıllardır var, kullanıma engel değil ama bu konuda şöyle bir tespitim oldu, windows (10) açıkken bu durum oluşuyor. Mesela BIOS ya da ilk açılış ekranında nedense olmuyor. Dolayısıyla bu durumun donanımsal değil de çözümleyemediğim sürücü vs olduğunu düşünüyorum.  Sende ekran kartı chipseti değişimi demiş aslında bu teorimi destekliyor, belki de sadece yazılımsal güncelleme yapacaktır.

Şarj adaptörüm bir iki ay önce arızalandı, muadil aldım. Amper watt vs. aynı olsa da cihaz çok ağır çalışmaya ve hatalar vermeye başladı. Ben de iade edip orjinal adaptör aldım, sorun kalmadı..

Bataryam şu an arızalı (aslında bataryayı hiç kullanmadım, hep fişe takılı kullandım), şarj etmiyor uyarısı veriyor. Başta adaptörden sandım ama değiştirmeme rağmen yeni batarya ihtiyacım var ve çok pahalı!

Fiyat konusunda yorum olarak maalesef hiç bir şey ucuz değil artık. Yeni bir notebook desek 10k üzeri bütçe lazım ..

Avrupa yakasında neredesin, yakınsa birlikte bakıp yorumlayalım istersen sorunları ...

İstanbul, Sarıyer hocam. Yarın perpaya gidip pc'yi servisten geri alacağım. Pm'den haberleşelim müsait olduğunuzda.

@KaptaN Swordfish'in tanıdığı servise götürdüm zaten :)

@underzero Kadıköy Delta'dan Hasan'a sordum. Belki chipset değiştirmeye gerek yoktur kendi çipiyle de onarılabilir. Cihazı getir görmem lazım dedi.

Piyasasına baktım ati'nin hd 8000 serisi ekran kartı chipset'leri 350-400 TL civarında + 200 TL işçilik bedeli istemelerini doğal karşılıyorum.

Sorun şu ben piyasayı hala 3-4 yıl önceki gibi sanıyormuşum. 4 litre pırıl 23 milyon olmuş...

Kernel_Panic tarafından 11/Eki/21 15:19 tarihinde düzenlenmiştir

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Çömez
    underzero
    underzero's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Aga Kadikoy Yazicioglu is merkezi Hasan'a götür, kazik atmaz ne ise onu söyler, fazla para almaz, fiyati sisirmez.

pist bak bi ! - Ban Golu Canavari
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kernel_Panic
    Kernel_Panic's avatar
    Erkek
    underzero bunu yazdı

Aga Kadikoy Yazicioglu is merkezi Hasan'a götür, kazik atmaz ne ise onu söyler, fazla para almaz, fiyati sisirmez.

Tamam sağol

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sansar55
    sansar55's avatar
    Erkek

ben buna tamir ettirdim . 850 tl  cip değişimi anakart guney koprumu kuzeymi ne ise. tel aç fiat al

https://www.mycombilgisayar.com.tr/

sansar55 tarafından 11/Eki/21 16:12 tarihinde düzenlenmiştir

- ahmet abi sen hala ölmedin mi ya? - yok yok ölmedim - e öldü demişlerdi? - yok ölmedim
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LaNCeLoT
    LaNCeLoT's avatar
    Erkek

Kendın yap çok zor şeyler degıl, anasının amı 700 tl ımış

Kurtlar tasma takmaz....
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Wort
    Wort's avatar
    Erkek

Hem flex hemde chipsetin aynı anda arızalanması bana saçma geliyor.Muhtemelen flexde sorun yok.Chipset ise aşırı ısınmalardan dolayı pinlerinde gevşeme oluyor.Isı tabancası veya fön makinesiyle ısıtmayı dene.

Karanlıklara sitem edeceğimize hepimiz bir mum yaksak karanlıklar aydınlığa dönerdi…