Depreme Karşı En Faydalı Proje

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek

Arkadaşla konuşurken söyledi, 

Plan şu: deprem sırasında masanın, kapının altına girmek yerine, evin içine inşaa edilecek 6 yüzeyi sert ve dayanıklı çelikten küçük bir oda inşaa edilebilir. Bu odanın içine oksijen maskesi temel erzak ve iletişim aygıtları devamlı olarak bulunabilir. Bina yıkıldığında sağlam kalacak bu yapının içinde kurtulmayı bekleyebiliriz.

Çelikten kasıt sert ve direncinin büyük olması başka bir madde de olabilir.

Küçük olmasının sebebi ağır olmaması. Darbelerde eğilmesinin önlenmesi.

Aynı zamanda apartmanlarda her dairelerde bu yapının farklı yerlerine konulup ağırlık merkezinin binanın ortasında kalması sağlandığında,

Gerçekten bana en faydalı depremde kurtulma yolu olarak göründü.

Belki bu çelik odanın tonlarca yükün altında ezilebileceği düşünülebilir lakin sürekli darbe görmeyeceğinden ilk yıkılma darbesine dayanması ve sonrasındaki ağırlığı taşıması yeterli olacaktır. Bu odalar her daire için farklı yerde olacağından üst üste binip ezilmesi de önlenecektir.

Açıkcası ben patlayacak bir yerini göremedim size bir danışayım.

https://www.youtube.com/watch?v=WC3-71NKwPw
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zalimadam
    zalimadam's avatar
    Erkek

bana kalırsa depreme dayanıklı ev eşyaları kullanmak daha mantıklı.

masa her odada bulunur girersin altına.

ama odayı bulana kadar pastırma olman yüksek ihtimal.

çok önceleri 5 ayaklı her yönden dyanaıklı masa görmüştüm tv de.

anlattığın gibi bina nasıl çökerse çöksün içinde kalıyorsun bir şekilde kurtarılmayı bekiyorsun.

videosunu bulamadım ama şöyle birşey buldum

http://www.youtube.com/watch?v=P_69hXZzZtQ

masa tarzıından depreme dayanıklı şeyler kullaılırsa çoğu odada bulundurulrsa bende çok verimli birşey olur.

ama o tasarım her eve uyarmı orasını bilemem.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    piiiranha9242
    piiiranha9242's avatar
    Erkek

hocam evlerin kiler odaları dediğin şekilde dzayn edilirde , önemli olan deprem anında içine kaçabilicek zaman bulunabilecek mi ?

Ben İzmirin en unutulmaz depremlerinin olduğu dönemlerini yaşadım geceleyin inan yataktan doğrulup şoku atlatana kadar çok zaman

geçiyordu ayağa kalksan bile dengeni koruyamıyon öle şiddetli sallamıştı  hadi gündüz belki direk odaya doğru atarsın deparıda geceleri iş başka 

zaten çoğunlukla geceleri olup uykuda yakalıyo bu doğa olayı bizi nedense..

..Morali hep bozuk olan insan..
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek
    piiiranha9242 bunu yazdı

hocam evlerin kiler odaları dediğin şekilde dzayn edilirde , önemli olan deprem anında içine kaçabilicek zaman bulunabilecek mi ?

Ben İzmirin en unutulmaz depremlerinin olduğu dönemlerini yaşadım geceleyin inan yataktan doğrulup şoku atlatana kadar çok zaman

geçiyordu ayağa kalksan bile dengeni koruyamıyon öle şiddetli sallamıştı  hadi gündüz belki direk odaya doğru atarsın deparıda geceleri iş başka 

Aramızda bu muhabbette geçti ben şöyle dedim yatak odasını tamamen bu derece sağlam bir maddeden yapsak ne olur.

Fakat büyük ve ağır olacağından ya ufak yatak odaları lazım yada uyanıp kaçacak kadar bir zaman.

https://www.youtube.com/watch?v=WC3-71NKwPw
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    piiiranha9242
    piiiranha9242's avatar
    Erkek
    zeybekustasi bunu yazdı
    piiiranha9242 bunu yazdı

Aramızda bu muhabbette geçti ben şöyle dedim yatak odasını tamamen bu derece sağlam bir maddeden yapsak ne olur.

Fakat büyük ve ağır olacağından ya ufak yatak odaları lazım yada uyanıp kaçacak kadar bir zaman.

Bende o depremleri yaşadığım günlerde aklımdan geçirmiştim senin muhbbeti ama evi komple çelikle kaplatmak gibi uçuk fikirlerde geçmişti aklımdan 

Şu çift katlı ranzalar olurya bence uyuduğumuz yataklar o şekilde olmalı üst taraf uyumalık değil korumalık olacak tabi çelikten en olmadı eskilerin dediği gibi koyacan yanına bi tane kütük zıbarcan :)

..Morali hep bozuk olan insan..
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Biocyte
    Biocyte's avatar
    Erkek

tabi aslına bakarsan güzel mantık ama bunun yerine dayanıklı binalar yapsak, devlet eliyle dayanıklı binalara teşvik edilse insanlar, en temiz çözüm bu olabilir. Benim de merak ettiğim bişey var madem konusu açıldı sizlerle paylaşayım.

ABD de görüyoruz, prefabrik yapılı evlerde yaşıyor insanlar, kıyı kesimlerde kasırgalara maruz kaldığında bu evler haşat oluyor o ayrı, araştırdığım kadarıyla bu evlerin iskeleti çelikten yapılıyor ve depreme karşı oldukça dayanıklı, özellikle müsakil ev sahipleri betonarme yerine bu evleri tercih etseler deprem açısından daha dayanıklı olmaz mı ?

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Weldox
    Weldox's avatar
    Erkek
    Biocyte bunu yazdı

tabi aslına bakarsan güzel mantık ama bunun yerine dayanıklı binalar yapsak, devlet eliyle dayanıklı binalara teşvik edilse insanlar, en temiz çözüm bu olabilir. Benim de merak ettiğim bişey var madem konusu açıldı sizlerle paylaşayım.

ABD de görüyoruz, prefabrik yapılı evlerde yaşıyor insanlar, kıyı kesimlerde kasırgalara maruz kaldığında bu evler haşat oluyor o ayrı, araştırdığım kadarıyla bu evlerin iskeleti çelikten yapılıyor ve depreme karşı oldukça dayanıklı, özellikle müsakil ev sahipleri betonarme yerine bu evleri tercih etseler deprem açısından daha dayanıklı olmaz mı ?

Amerikadaki evlerin çoğu çelikten değil keresteden imal ediliyor o nedenle kağıt gibi uçup gidiyorlar yada  çok büyük alevler çıkatarak yanıyorlar.Deprem kısmına gelirsek evler hafif az katlı olduğundan dolayı (hiç birinde tuğla yoktur hepsi kartonpiyer) yıkılmıyorlar depremden dolayı ama bi kasırga yada yangını düşünürsek en mantıklısı gene beton

Yaptık bişiler.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DaSpOnGe
    DaSpOnGe's avatar
    Erkek

zamanında bölümden annemleri korkutmak için çektiğim resim :W

You think you've travelled far and never seen the stars :)))
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    herlocksholmes
    herlocksholmes's avatar
    Erkek

Peki oksijen ne kadar yetecek?

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Easx
    Easx's avatar
    Erkek

Belki dusuk katlatda yarari olur ama uc katin ustune imkansiz hocam diyelimki bina yikildi sende icindesin besinci kattan o kasa yere cakildigjnda icinden jiletle kazirlar adami asansor hesabi

www.kriptopedi.com
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Meczup
    1049
    1049's avatar
    Homo

Oldu olacak odayı bir de kurşunla(yanlış hatırlamıyorsam) kaplayalım da nükleer patlamalara karşı sığınak görevi görsün. İçeriye bir de erzak deposu falan yaparız. 6 ay yetse yeter. 

dudaklarına değen yağmur bir parça rujundan çalar. dudaklarına değen yağmur bile, bir parça rujundan çalar. benim değemediğim o dudaklarına değen yağmur, bir parça rujundan çalar. // bi gün buralarda yeni bir ağaç yeşerecek ve biz gölgesinde mürekkepler tüketeceğiz //
Toplam Hit: 2491 Toplam Mesaj: 25