folder Tahribat.com Forumları
linefolder Webmaster ve Yazılım Geliştiriciler
linefolder Devamını Göster - Devamını Gizle Kodu

Devamını Göster - Devamını Gizle Kodu

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    jargonphp
    jargonphp's avatar
    Erkek

Merhaba, hepsiburada.com'da footerın üstündeki gibi devamını gizlenmiş bir metin yayınlamam gerekiyor. Devamını göster ibaresi ile gerisi kullanıcıdan gizlenecek, sonra tekrar devamını gizle ile yazı küçülecek. Kendimce bir şeyler yaptım da pek olmadı.

yazıyı display: none; ile gizledim. sonra gizli metni div içine alıp aşağıdaki kodu kullandım.

<span onclick="gizleGoster('icerik');"><strong>Devamını Göster, Gizle ...</strong></span>
    <script>function gizleGoster(ID) {
      var secilenID = document.getElementById(ID);
      if (secilenID.style.display == "none") {
        secilenID.style.display = "";
      } else {
        secilenID.style.display = "none";
      }
    }</script>

mantık olarak çalışıyor, basınca yazı açılıyor, tekrar basınca da kapanıyor. ama display: none; kullanmak pek içime sinmedi. daha düzgün bir şekilde yardımcı olabilir misiniz? Yazılımcı olmadığımdan çıkamadım işin içinden. 

“Bâkî kalan bu kubbede bir hoş sadâ imiş”(Gazel-i Baki)
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek
    jargonphp bunu yazdı

Merhaba, hepsiburada.com'da footerın üstündeki gibi devamını gizlenmiş bir metin yayınlamam gerekiyor. Devamını göster ibaresi ile gerisi kullanıcıdan gizlenecek, sonra tekrar devamını gizle ile yazı küçülecek. Kendimce bir şeyler yaptım da pek olmadı.

yazıyı display: none; ile gizledim. sonra gizli metni div içine alıp aşağıdaki kodu kullandım.

Devamını Göster, Gizle ...

mantık olarak çalışıyor, basınca yazı açılıyor, tekrar basınca da kapanıyor. ama display: none; kullanmak pek içime sinmedi. daha düzgün bir şekilde yardımcı olabilir misiniz? Yazılımcı olmadığımdan çıkamadım işin içinden. 

$(secilenid).hide(500).  ---- $(secilenid).show(500)

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    neverland
    neverland's avatar
    Erkek
    MhmdAlmz bunu yazdı
    jargonphp bunu yazdı

aynı kakanın jqueryili laciverti

Bir gece her zamanki gibi yatağına girip gözlerinin ağırlığına dayanamayıp huzurla uyuduğunu düşün. Sonrasında da hiç uyanmadığını düşünmeye çalıştığında aklında hiçbir şey canlanmayacaktır, çünkü beynin kapalıyken neler olup bittiğini bilemezsin, bu yüzden bu noktayı hayal edebileceğin bir veri yok elinde. Ölüm de tam olarak böyle bir şey. Uykunun 4. saatindeki hissettiklerin, yani; hiçlik, hissizlik. Varlığından ya da yokluğundan haberinin olmaması. Böyle düşününce ölüm biraz daha tanıdık geliyor, daha kabullenilebilir geliyor. Belki de içindeki o çılgın yaşama arzusuna sahip olan egonu ancak böyle ehlileştirebiliyorsun. Aksi halde çılgınca yaşama arzusuna sahip egon sana tanrılar yaratıyor, cennetler vaat ediyor, seni sonsuz bir yaşamın varlığı ve zevkleri ile kandırıyor.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo
    neverland bunu yazdı
    MhmdAlmz bunu yazdı
    jargonphp bunu yazdı

peki senin istediğin ne ? html'de ki boku göster mek mi ? yoksa devamina tikladiğinda ajax ile vs o anda sıçtırmak mı ? :)

edit : hitabet'imin gereksiz yanlış oldugunu fark edip editledim.

rakkoc tarafından 02/Eyl/20 11:39 tarihinde düzenlenmiştir

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    jargonphp
    jargonphp's avatar
    Erkek
    rakkoc bunu yazdı
    neverland bunu yazdı
    MhmdAlmz bunu yazdı
    jargonphp bunu yazdı

peki senin istediğin ne ? html'de ki boku göster mek mi ? yoksa devamina tikladiğinda ajax ile vs o anda sıçtırmak mı ? :)

yazdığım içeriğin "Devamını göster" deyince açılmasını istiyorum. Normalde kullanıcı içeriği görmesin, 

hepsiburada.com'daki gibi. devamını göster diyorsun yazı açılıyor, sonra devamını gizle diyorsun kapanıyor. Yazılım kıtlığım olduğundan yapamıyorum. Sayfaya uzunca içerik gireceğim. Eticaret sitesinde o kadar uzun yazıyı gizlemekten başka seçenek yok. İlk mesajda yazdığım kodla yaptım da display none kullandım yazıyı gizlemiş oluyorum google amca istemiyor. İşi bilenlere sorayım dedim

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    neverland
    neverland's avatar
    Erkek
    rakkoc bunu yazdı
    neverland bunu yazdı
    MhmdAlmz bunu yazdı
    jargonphp bunu yazdı

Bak bir şey yazıyorum her seferinde kızıyorsunuz. Benim açıklamalarım yeterli gelmiyor demekki bari kaynak vereyim:

https://stackoverflow.com/questions/4396983/difference-between-jquery-s-hide-and-setting-css-to-display-none

"So if it's important that you're able to revert to the previous value of display, you'd better use hide() because that way the previous state is remembered. Apart from that there's no difference."

Şimdi adam zaten gizleGoster diye bir metot yapmış. @MhmdAlmz arkadaşın verdiği çözümün tek farkı; metodun adının gizleGoster yerine show/hide diye 2 metottan oluşması ve üstüne javascript yerine jQuery olması.

Soruyu soran adama diyorsunki; metodunun adı gizleGoster sen onu hide/show diye 2 metot olarak yaz, al sana çözüm. Bu çözüm mü oluyor şimdi?

Yanlış mıyım yani? Anlatamıyor muyum?

Niye bu kadar terstten anlıyorsunuz her yazdığımı bilmiyorum.

Buyur jQuery hide-show metodunun içi; burayı okuyup arkadaşın yazdığı kodla aynı olduğunu görebilirsin. (Daha gelişmişi tabiki)

Umarım neden laciverti olduğunu şimdi anlatabilmişimdir.

https://github.com/jquery/jquery/blob/master/src/css/showHide.js

if ( show ) {

// Since we force visibility upon cascade-hidden elements, an immediate (and slow)
    			// check is required in this first loop unless we have a nonempty display value (either
    			// inline or about-to-be-restored)
    			if ( display === "none" ) {
    				values[ index ] = dataPriv.get( elem, "display" ) || null;
    				if ( !values[ index ] ) {
    					elem.style.display = "";
    				}
    			}
    			if ( elem.style.display === "" && isHiddenWithinTree( elem ) ) {
    				values[ index ] = getDefaultDisplay( elem );
    			}
    		} else {
    			if ( display !== "none" ) {
    				values[ index ] = "none";

// Remember what we're overwriting
    				dataPriv.set( elem, "display", display );
    			}
    		}

neverland tarafından 02/Eyl/20 15:39 tarihinde düzenlenmiştir

Bir gece her zamanki gibi yatağına girip gözlerinin ağırlığına dayanamayıp huzurla uyuduğunu düşün. Sonrasında da hiç uyanmadığını düşünmeye çalıştığında aklında hiçbir şey canlanmayacaktır, çünkü beynin kapalıyken neler olup bittiğini bilemezsin, bu yüzden bu noktayı hayal edebileceğin bir veri yok elinde. Ölüm de tam olarak böyle bir şey. Uykunun 4. saatindeki hissettiklerin, yani; hiçlik, hissizlik. Varlığından ya da yokluğundan haberinin olmaması. Böyle düşününce ölüm biraz daha tanıdık geliyor, daha kabullenilebilir geliyor. Belki de içindeki o çılgın yaşama arzusuna sahip olan egonu ancak böyle ehlileştirebiliyorsun. Aksi halde çılgınca yaşama arzusuna sahip egon sana tanrılar yaratıyor, cennetler vaat ediyor, seni sonsuz bir yaşamın varlığı ve zevkleri ile kandırıyor.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    neverland
    neverland's avatar
    Erkek
    jargonphp bunu yazdı

yazdığım içeriğin "Devamını göster" deyince açılmasını istiyorum. Normalde kullanıcı içeriği görmesin, 

hepsiburada.com'daki gibi. devamını göster diyorsun yazı açılıyor, sonra devamını gizle diyorsun kapanıyor. Yazılım kıtlığım olduğundan yapamıyorum. Sayfaya uzunca içerik gireceğim. Eticaret sitesinde o kadar uzun yazıyı gizlemekten başka seçenek yok. İlk mesajda yazdığım kodla yaptım da display none kullandım yazıyı gizlemiş oluyorum google amca istemiyor. İşi bilenlere sorayım dedim

display: none yapınca kullanıcılardan gizliyorsun sadece. Google'dan değil.

Google tam olarak bunu istiyor. Yaptığın şey de hata yok.

neverland tarafından 02/Eyl/20 15:29 tarihinde düzenlenmiştir

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Retro
    by_Tet
    by_Tet's avatar
    Erkek

Eğer bir divi ikiye bölüyorum paragraf sıkıntıya giriyor diyorsan diye şöyle bir şey yazdım;

https://jsfiddle.net/mnote207/3/

Olabildiğince az kod kullandım

Çok daha kısa ama işlevsiz halini de birazdan atarım

iyibu! yeniden..
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    jargonphp
    jargonphp's avatar
    Erkek
    neverland bunu yazdı
    jargonphp bunu yazdı

display: none yapınca kullanıcılardan gizliyorsun sadece. Google'dan değil.

Google tam olarak bunu istiyor. Yaptığın şey de hata yok.

Önceki mesajdaki bağlantıyı da inceledim. Sorun yok o zaman, kodlar da çalışıyor zaten. Teşekkür ederim

Konuyla ilgilenen herkese teşekkür ediyorum.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Retro
    by_Tet
    by_Tet's avatar
    Erkek

Bu da javascriptsiz useless hali

https://jsfiddle.net/mnote207/4/

Özet&Açıklama

Google açısından display:none yeni nesil frontend development açısından etkili. Çünkü tarayacı nasıl görürse Google da o şekilde indexliyor. Böyle olmasa vuejs gibi reactive frameworkler bir boka yaramazdı.

Bir diğer durumda da bir metni iki farklı dive böldüğünde google yine her halükarda bunu iki farklı paragraf olarak algılar.

Çözüm olarak jsfiddle verdiğim iki örneği de inceleyebilirsin

by_Tet tarafından 02/Eyl/20 16:08 tarihinde düzenlenmiştir

iyibu! yeniden..
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    jargonphp
    jargonphp's avatar
    Erkek
    by_Tet bunu yazdı

Eğer bir divi ikiye bölüyorum paragraf sıkıntıya giriyor diyorsan diye şöyle bir şey yazdım;

https://jsfiddle.net/mnote207/3/

Olabildiğince az kod kullandım

Çok daha kısa ama işlevsiz halini de birazdan atarım

Bu kodlara, yazı açıldıktan sonra "devamını gizle" ekleyebilir misiniz? Yazıyı geri de kapatmak lazım. Onu nasıl yapacağımı bilmiyorum

Toplam Hit: 4878 Toplam Mesaj: 35
kod