folder Tahribat.com Forumları
linefolder Programlama Genel
linefolder Dil Kullanım Sıralaması (YAZILIM)

Dil Kullanım Sıralaması (YAZILIM)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

Bu kullanım oranlarını çok fazla kafaya takmamak gerekiyor. BASIC 50 küsür yıldır, Fortran neredeyse 60 yıldır piyasada. C'de de benzer, 44 yıl olmuş (BASIC ve Fortran evrilmeye devam ediyor). Bu diller hala kullanılıyorsa birilerinin işine yarıyor demektir. Çoğu zaman dediğim gibi: Bu işi fetişleştirmenin anlamı yok. Ne işinize geliyorsa onu kullanın. 

Öğrenmek içinse (başlangıç) Java iyidir.

Olaylara karışmayın!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

@sandman : http://whitequark.org/blog/2012/12/06/a-language-for-embedded-developers/

@RaAmLis : JavaScript bence normal yav :D

@YeniHarman : Bu Dillerin yükselme sebepleri ve bazı platformların kayıcağı dili kestirmek mümkün olabiliyor abi ben bu yüzden önemli buluyorum. Yani tabiki de sana ne yararlı ise onu kullanacaksın . Tutup ta ATM de C veya Assembler değil de gider C# kullanırsan 50 Asır beklersin para çekmek için . bu doğru onda hem fikiriz 

MhmdAlmz tarafından 24/Mar/16 17:28 tarihinde düzenlenmiştir

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    T3SL4
    T3SL4's avatar
    Erkek

JavaScrip akar ağa.

T3SL4 tarafından 24/Mar/16 18:09 tarihinde düzenlenmiştir

Stay hungary Stay foolish
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek
    MhmdAlmz bunu yazdı

@YeniHarman : Bu Dillerin yükselme sebepleri ve bazı platformların kayıcağı dili kestirmek mümkün olabiliyor abi ben bu yüzden önemli buluyorum. Yani tabiki de sana ne yararlı ise onu kullanacaksın . Tutup ta ATM de C veya Assembler değil de gider C# kullanırsan 50 Asır beklersin para çekmek için . bu doğru onda hem fikiriz 

Cık. Sürekli güncellenen bir platforma kod yazıyorsam C#'yi tercih ederim. JIT olayı abartıldığı kadar yavaş değil. Beni oldukça memnun ediyor. Genelde düşük seviye işlemler derlenen diller kadar hızlı. Hatta dinamik nesne oluşturma vs. daha hızlı olabiliyor.

Şu da var: Düzgün yazılmış bir C# kodu, düzgün yazılmamış C koduna yeğdir.

Neyse, şu an en köklü değişiklik Apple tarafında Swift'e geçiş gibi duruyor yoksa durum fazla değişmez. Kısaca bu listedekiler küme düşmez ki yenileri gelsin.

Olaylara karışmayın!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

avrupa'da java hakim, python da burada bilinen bir dil pratik olmasi icin tercih edilebiliyor ama yine de bir java'nin agirligi yok. c# icin zaten cok soz soylemeye gerek yok. 

c/c++ i sadece spesifik alanlar icin kullaniyorlardir artik, c# in ilerleyen zamanlarda yukselecegini dusunuyorum mobil platformun yukselmesiyle ve tabi cross platform icin visual studio code un da daha saglam olmasi lazim, adam akilli bir yapiya kavusulursa linux tabanli iis host eden cok site goruruz :)

hangi dilde uzmanlasalim diye sorulursa; avrupa icin java, turkiye sartlari icin de c# derim bariz sekilde. Ancak spesifik alanlara yonelecekseniz farkli diller ve teknolojilere de yonelebilirsiniz. Son olarak dilden cok belirli bir alanda uzmanlasmak daha onemlidir. 

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

@YeniHarman  Bu dediğini bilmiyordum Şahsen ben yüksek seviyeli dillerin yani (C# C'den türetildi sonuçta) C#'ın vs yavaş çalıştığını biliyordum işte Derleme esnasında vs vs. Ama bu dediğin C# da düzgün kod C deki kötü koddan iyidir lafı bence benim görüşümce saçma . Yanlış anlama beni saygısızlık etmek istemiyorum :/ Yani adam C de kod yazıyorsa düzgün yazamıyorsa ben ne yapam öyle elemanı :D Ama bu hız meselesini biraz araştırmak lazım eğer dediğin gibi ise C# büyüyor zaten büyümeye de devam eder... bu .Net teknolojileri de büyümesine etki eder. fakat .Net ayakta kalır ise..

@Unbalanced Hangi dilde yoğunlaşma konusu değildi abi bu :D sadece dillerin sıralaması idi merak ettim sorayım dedim. hazır konusu da açılmışken JAVA ile gömülü sistemde Rasberry pi gibi programlama mantığını vs öğrenip ordan Swift'e bakacağım C#'ın %5-6 kadarını biliyorum şimdilik bu yeterli bi yüzde 1 sene sonra ya C# yada Java da kod yazacağım küçük ihtimal Perl oda aklımda birşey olduğu için.

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JPriest
    JPriest's avatar
    Erkek

@MhmdAlmz: Dilin hızlı ya da yavaş olmasını neye göre ölçersin? Adamın dediği saçma falan değil. İyi yazılmış C# ya da Java kodu, iyi yazılmamış bir C kodundan yeğdir çoğu zaman. Aslında ikisi de iyi yazılsa, yine de C# ya da Java tercih sebebi olacaktır çok fazla yerde. .net için IL, Java için de ByteCode artık ilk çıktığı günlerdeki gibi değiller. İnanması güç ama Java birçok konuda C++'dan daha performanslı çalışabiliyor artık.

ATM'de para çekerken seni bekleten çoğunlukla network işleri, ordaki uygulamanın yavaş olması değil.

Sen hiç kaval çaldın mı?
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

@JPriest : Abi gömmene gerek yoktu :/ Eğer cidden dediğin gibi Düzgün bir C# kodu ile C kodu hemen hemen hatta ve hatta aynı performansı sağlıyor ise. C'nin bu gün kullanma oranının bayağı bir düşmesi gerekmez mi mantıken . Atm örneğini öylesine verdim ben . Diller arasında kıyaslama yapmıyorum. Assembler ile yazılan kod daha hızlı çalışabilir belki de ama Assembler de gidip de button tasarlamak akıl karı değil bu devirde. C# da Javada vs vs sürükle bırak artık. Ama bu dil karşılaştırması konusunda kesin birşey söylemiyorum söyleyemem de o kadar tecrübem yok sadece düşündüklerim bunlar. Zaten daha 3 senem var rahat piyasaya çıkmak için. O zaman belki de değil C#/Java Assemblerr bile ölü dil olur kim nerden bilsin . Gün geçtikçe birileri para kazanmak için bazı şeyleri bitiriyorlar. Şekil A. Google Vs Sun

Edit : Dünyanın en büyük Kumarbazları Yazılımcılar. öyle bir kumar oynuyoruz ki. bi dil seçiyoruz artık dilde uzman olduğumuzda bite de bilir dünyanın %80 i o dili de kullanabilir...

MhmdAlmz tarafından 24/Mar/16 20:05 tarihinde düzenlenmiştir

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RockZs
    RockZs's avatar
    Erkek

http://arc.applause.com/2016/03/22/javascript-is-the-worlds-dominant-programming-language/#.VvGQnf9aLrU.twitter

“JavaScript is the most commonly used programming language on earth. Even Back-End developers are more likely to use it than any other language,” Stack Overflow 

(ne kadar doğru bilemem, bu habere az önce denk geldim)

RockZs tarafından 24/Mar/16 20:08 tarihinde düzenlenmiştir
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nick6
    0x656e
    0x656e's avatar
    Homo
Toplam Hit: 6005 Toplam Mesaj: 43
yazılım dil