folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Diş Teli Taktırmak İstiyorum.Taktıranlar Ve Bilgisi Olanlar Varmı?

Diş Teli Taktırmak İstiyorum.Taktıranlar Ve Bilgisi Olanlar Varmı?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekkeli
    Tekkeli's avatar
    Erkek

Merhaba arkadaşlar.

Üst dişlerimde sıkıntı yok ama alt dişlerim çarpık ve dişimin birisi fazla derecede içe doğru yatmış durumda ve ağrımaya başladı.

Sadece alt dişlere tel taktırmak istiyorum.

Takılırken ağrı falan olmuyomuş ama takıldıktan sonra biraz ağrı olurmuş.

sizce ne kadar kalması lazım? Bilenler birşeyler söylerse sevinirim.

Köpeklerin kardeşliği aralarına kemik atılana kadardır. Mevlana Celaleddin-i Rumi
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    THT2005
    THT2005's avatar
    Erkek

hocam bildiğim kadarı ile uzun bir süre kalıyor.. 1 sene 2 sene veya tam tersi  6 ay v.s  süresini sanırım takan doktor dişin durumuna göre söylüyor.

Burası Türkiye... Yaşanacak , Yaşanmış , Yaşanan olayların hepsi normaldir.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    angelofhope
    angelofhope's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

dişin durumuna bağlı ama benim tedavim 3 yıl sürdü (1.5 yıl diş teli, 1.5 yıl da damaklık denilen şeyi taktım. ki bu berbat bir şey...)

Programming is our Religion, Algorithms are Our Bible & We ./make Our Own GOD
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Darkfeo
    Darkfeo's avatar
    Erkek

6 aydır kullanıyorum, tellerin verdiği ağrı bazen dayanılmaz hale geliyor.  Üst dişlerim düzeldi 6 ayda alt dişlerim de senin durumunda bir disim geri ye doğru bu disi one getirmeye çalışıyor lar. Dişlerin tamamen düzelmesi için daha 1 yılım var.

Fazla zaman kaybetmeden bir an önce taktir hocam.  Gülü seven dikenine katlanır diye atasözü cuk diye oturuyor :-D:-D

"Tarikat kutsaldır, maddi çıkar için kullanılamaz." HolyOne
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek

Hacılar arkadaş diyordu ki diş teli taktırmazsan çarpık dişe erken dökülüyormuş.Böyle bişey var mı?

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaNGeR
    RaNGeR's avatar
    Erkek

Hocam tedavi süresi ve şekli tamamen çene ve diş yapınız ile ilgili. Bazı çenelerde yeterli alan olduğundan yalnızca düzeltme işlemi yapılırken daha dar olan çenelerde sağlam dişler düzenlemeye yer açmak amacı ile çekiliyor.

İlk takıldıktan sonra dişlerini birileri hareket ettirmeye çalışıyormuş gibi hissedeceksiniz. İlk zamanlar biraz ağrıyabilir ama birkaç gün sonra ağrıyı duymuyorsunuz. Aylık kontrolleri oluyor, o kontrolde teli tutan lastikler değiştirilir, gerekirse tele de ayar çekilir veya değiştirilir, o doktorun bileceği iş. Bu değişimler bir süre için ağrıyı geri getirecek, haberiniz olsun :) Ama tedavi süreci bitmiş biri olarak şunu söyleyebilirim, sizi en çok zorlayacak kısım diş ağrısı değil, tellerin avurtlarınıza sürtmenizden kaynaklanacak tahrişler olacak. Bunun için jel tarzı bir ilaç var, onu parmağınızla avurtlarınıza sürüyorsunuz. Birkaç kullanımdan sonra eskisine göre avurtlarınızda daha kalın bir koruma oluşmuş olacak ve artık sürtse bile umursamayacaksınız.

Kendi tedavi sürecimi anlatmam gerekirse; çene darlığı nedeniyle tel takılma işleminden önce üstten ve alttan karşılıklı 2 şer olmak üzere sağlam 4 küçük azı dişim çekildi. Tedavi süresi, diş köklerinizin ve diş etinizin yapısı ile alakalı olarak 6 ay da sürebilir 6 yıl da. Benim alt ve üst çeneye tel takılmıştı ve toplamda 3,5 sene sürdü, ama kardeşimin 2 sene sürmüştü mesela. Ama başka bir akrabamda 6 sene sürdüğünü de biliyorum. Bunun dışında 6 ayda dişlerinin düzeldiği hastalar da gördüm.

Tel tedavisinden önce eğer mümkünse yirmiliklerinizi çektirin. Tel çıkarıldıktan sonra bozuluyor diyorlar ama sizin ağız yapınıza göre değişebilir bu durum, doktora danışmakta fayda var. Ben çektirmedim ama tel tedavisine başlamamdan itibaren çıkardıktan sonra bile eskisi gibi yirmilik ağrısı çekmedim pek.

Bir de iyi bir doktor için önce araştırma yapmanızda fayda var. Fiyat olarak bir şey söyleyemiyorum, çünkü benim zamanımda yaptırdığım fiyatı şimdi yaptırmak mümkün değil.

edit: Benim alt çene üst çeneden daha inatçıydı, bu kadar uzun sürmesinin bir nedeni de o aslında :)

RaNGeR tarafından 17/Kas/15 18:29 tarihinde düzenlenmiştir

Forumda mesaj yazarken lütfen imla kurallarına uyalım, düzgün bir TÜRKÇE ile yazışalım. TÜRKÇE bizimdir, dilimize sahip çıkalım.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaNGeR
    RaNGeR's avatar
    Erkek
    u235 bunu yazdı

Hacılar arkadaş diyordu ki diş teli taktırmazsan çarpık dişe erken dökülüyormuş.Böyle bişey var mı?

Hocam, kesin dökülür diyemem ama kendimden örnek verecek olursam tel tedavisinden sonra diş etlerimin bile daha sağlıklı olduğunu hissediyorum. Öyle ki eskiden koştuğumda dişlerim sızlardı, tel tedavisinden sonra hiç böyle bir his yaşadığımı hatırlamıyorum. Sıcak üzerine bir anda soğuk bir şey bile yesem/içsem, eskisi kadar rahatsız etmiyor. Diş dökülmesi bildiğim kadarıyla dişin mine tabakası ve diş etleri ile alakalı bir durum. Çarpık diş daha güç temizlendiğinden ve temizlik güç olmasından dolayı çürüme ve diş eti sağlığı bozulacağından böyle bir sonuca varmış olabilirler.

Forumda mesaj yazarken lütfen imla kurallarına uyalım, düzgün bir TÜRKÇE ile yazışalım. TÜRKÇE bizimdir, dilimize sahip çıkalım.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Lazmania61
    Lazmania61's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Benim hem altta hemde üstte var 2 senedir üstte 2 aydır altta tel var üstten 2 alttan 1 dişimi çektirmek zorunda kaldım.

arkadaşımın sadece üstte tel vardı 1 senede işlem tamamlandı çıkardı arkadan tel taktırdı herhangi bir dişinide çektirmedi.

Ablamda sadece üst dişlerine taktırmıştı 7-8 ayda tedavisi tamamlandı oda şuan damaklık kullanıyor.

anlayacağın ekran ardından dişlerine bakamıyoruz en mantıklısı bir ortodontiste görünmen

tel montajı yapılırken ağrımıyor ama ağzına teli sokup sıkıştırdığı zaman ağrıyor ve sonraki 2 haftada ağrıyor tabii buda kişisine ağız yapısına dişlerinin oynamasına göre değişiyor

ayrıca sadece alta tel takmıyorlar diye biliyorum benim gittiğim doktor en azından sadece alta tel takmıyor ya üste takıyor alta tel lazımsa üstede takıp iki tarafıda dengeliyor.

Bize Tahribat.com'da TRABZON:)
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekkeli
    Tekkeli's avatar
    Erkek

Cevaplarınız için çok teşekkürler.

Şu diş çektirme işi çok kafamı karıştırdı gerçekten.

Nese yarın gidecez bakalım dişçiye hayırlısı olsun.

Köpeklerin kardeşliği aralarına kemik atılana kadardır. Mevlana Celaleddin-i Rumi
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Lupin
    Lupin's avatar
    Erkek

bunun yaş sınırı var mı?

Rus ile aldatmayanı etmeli takdir,tek biri ile uslanmayanın hakkı köçektir.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi
    Lupin bunu yazdı

bunun yaş sınırı var mı?

Tam soracağim sormuşsunuz

Arkadaş uğruna ölmek kolaydır, ama uğruna ölünecek arkadaş bulmak çok zordur
Toplam Hit: 2185 Toplam Mesaj: 14
dişçi diş diş teli