Diyelim Ki..

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nickneyime
    nickneyime's avatar
    Erkek

FiLoZoF bunu yazdı:

-----------------------------
    HolySeclorum bunu yazdı:

Zaten ayetlerde ancak diyelim ki... ile başlayan cümleleri doğrulamakta kullanılınca anlamlı olur :)

Dünyanın kendi ekseni etrafında dönüşü öyle durmaz...

pekala sen tesadüflere inanırsın. "Diyelimki" öyle bir anda durmaz. Yavaş yavaş durur.

Ne olur?  

yada hiç durmaz 1667 km/saat, 2000 km saat/ olursa ne olur?  

"diyelim ki"

bildiğim kadarıyla güneş etrafında yaklaşık 30 km/saat hızında seyrediyor. (şimdi teyit ettim evet yaklaşık olarak verdiğim rakam doğru 28 ila 30 km/s)

günün birinde durdu. Ne olur? 

Neden duruyor?  

halbuki durmaması lazım. 

Bir de aklımı meşgul eden şey şu.

Ay dünyanın etrafında, dünya güneşin, güneş neyin etrafında, döndüğü şey bir başka şeyin etrafında dönüyor. Biz neyin etrafındayız Allah aşkına? Merkezde duran şey ne? Bütün kainat neyin etrafında dönüyor?  

kardeş evrenin döndüğünü söyleyen kim?evren genişliyor diyenler var. sabit duran hiç büyümeyen diyenler war. büyüyüpte aynı hızla küçülcek yarıçapı diyenler war(ki burada evreni top gibi bişe kabul ediyorsun :) ).mesela evrenin en soluna  (kime göre neye göre deme herhangi bi taraf :) ) gidersen sağından çıkarsın diyen bilim adamları var.Tübitak'ın kitaplarını tavsiye ederim zevkle okuyorum :)

ama ana soruya gelirsek dünyadaki bütün cisimler maddeler (hava+su+insan+börtü böcek+vs) uzaya fırlama olasılığı var

bunch of idiots around me, yes everywhere.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Hmm baya bişeyler canlandı konuyu okurken kafamda.benim teorim , şuan evren genişliyor genişleme hızı git gide azalıyor sonra bu hız büzüşme yönünde artacak ve birbirinden uzaklaşan gezegenler vs yapışacak.

Heh , diyelim ki dünya durdu.Kanımca hiçbişey olmaz.Küçükken çok merak ederdim , arabanın içinde bi sinek düşünün.Tüm camlar vs kapalı olacak . Sinek 100 km ile uçamaz , araba 100 km ile gidebilir ama.Araba 100 kmdeyken sinek nasıl olurda arka cama yapışmaz yada ani frenlerde bizim gibi fırlamaz?fırlamıyor işte.Sinek arabadan bağımsız , onun atmosferinde sadece.Aslında sabit duruyor sadece araba içindeki hızı önemli.Onun dışında biz arabanın bir parçası gibiyiz.

İşte dünya da ani bir frenle dursa , kanımca hiçbişey olmaz.Atmosferin içinde olduğumuz için yine bizi korur kendisi.Dağlar falan yamulur belki , okadar.Yani atmosferde olduğumuz için aslında zaten duruyoruz sabit.İçinde olduğumuz şey gidiyor sadece.

Bazı kişiler demiş ki atmosfer , hava tabakaları vs. yok olur uzaya gider yer çekimi durur  , bu konuda birşey diyemeyeceğim olur olmaz şeklinde.Ancak eğer ki olursa ,

üzerimizdeki , cm3'ümüz ( yada cm2 cm2 olması lazım ) başına düşen bilmemnekadarlık basınçtan kurtulur ve feci şekilde patlayarak , şişerek vs bilimum hacim artışı geçirerek ölür yada beynimiz büyüdüğü için daha akıllı olabiliriz.

Biraz gırgırlı biraz bilimsel oldu bnce.

...said addicted.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Razorback
    Razorback's avatar
    Erkek
    O anda zıplarsam eğer uçarak atlas okyanusunu geçebilir canadaya varabilirim :P
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek
    daha önce patlamazsan :D

...said addicted.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cLubb3R
    cLubb3R's avatar
    Erkek
    kaç milyar yıldır durmadı simdimi durcak =) =) 

Dj,cLubb3R in da House Gimme The Music...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FiLoZoF
    FiLoZoF's avatar
    Erkek

nickneyime;

bütün kainat neyin etrafında dönüyor diye sorarken, uzay boşluğunu esir maddeyi işin içine katmamıştım ama şimdi sen böyle deyince sorunun mahiyetinde yanlışlık olduğunu gördüm. Demek istediğim şey şu galaksiler nebulalar şunlar bunlar uzay boşluğu içinde sürekli bir şeyin etrafında dönüyor. En nihayetinde bütün bu gök cisimlerinin etrafında pervane oldukları gök cismi ne? Yada hangi galaksi? Nedir bu yoğunluk ki herşey birbirinin etrafında en nihayetinde bir başka şeyin etrafında dönüyor? 

Uzay hakkındaki değişik görüşlerden haberdarım. Kimi silindir şeklinde diyor kimi küre, kimi konik kimi eğri kimi paralel evrenler katıyor içine (karadeliklerden ve kurt deliklerinden dolayı) değişik fikirler ve görüşler mevcut. Ama nihayetinde evren bizim hafsalamız için rakamsal değerlerle yansıtılamayacak  kadar büyük ve sonsuz görünsede her türlü görüşün sonunda balon gibi şiştiğinden yola çıkarak sonsuz olmadığı kanaatini taşımaktayım. Sürekli genişleyen bir şey sonsuz olamaz değil mi?  Sonu olmayan bir şey neden genişlesin ki? Zaten sonsuz. Demekki kainat sonlu ama sonu nerede başı nerede benim/bizim hafsalamız için anlamak kabil değil. belkide tüm evren başka bir şeyin etrafında dönüyor nerden bileceğiz ki?

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nickneyime
    nickneyime's avatar
    Erkek

FiLoZoF bunu yazdı:

nickneyime;

bütün kainat neyin etrafında dönüyor diye sorarken, uzay boşluğunu esir maddeyi işin içine katmamıştım ama şimdi sen böyle deyince sorunun mahiyetinde yanlışlık olduğunu gördüm. Demek istediğim şey şu galaksiler nebulalar şunlar bunlar uzay boşluğu içinde sürekli bir şeyin etrafında dönüyor. En nihayetinde bütün bu gök cisimlerinin etrafında pervane oldukları gök cismi ne? Yada hangi galaksi? Nedir bu yoğunluk ki herşey birbirinin etrafında en nihayetinde bir başka şeyin etrafında dönüyor? 

Uzay hakkındaki değişik görüşlerden haberdarım. Kimi silindir şeklinde diyor kimi küre, kimi konik kimi eğri kimi paralel evrenler katıyor içine (karadeliklerden ve kurt deliklerinden dolayı) değişik fikirler ve görüşler mevcut. Ama nihayetinde evren bizim hafsalamız için rakamsal değerlerle yansıtılamayacak  kadar büyük ve sonsuz görünsede her türlü görüşün sonunda balon gibi şiştiğinden yola çıkarak sonsuz olmadığı kanaatini taşımaktayım. Sürekli genişleyen bir şey sonsuz olamaz değil mi?  Sonu olmayan bir şey neden genişlesin ki? Zaten sonsuz. Demekki kainat sonlu ama sonu nerede başı nerede benim/bizim hafsalamız için anlamak kabil değil. belkide tüm evren başka bir şeyin etrafında dönüyor nerden bileceğiz ki?

Kardeş şöle düşün, büyük bir ormandaki bir sinekmişsin gibi düşün.yukarı gidebilirsin aşağı gidebilirsin sağa sola gidebilrsin.ama bu gidebileceğin doğrultular sana hiç bi zaman o bulunduğun büyük ormanın şekli için bi ipucu vermez :) ormanın dairesel yüzeyleri mi var?,yoksa silindirik mi?,yoksa kübik mi?,deltoit mi?. orman nerede bitiyor sorusunun cevabını belki de hiç öğrenemeyebilirsin.(Önceki mesajımda dediğim gibi ; kabaca, evrenin solundan girip sağından çıkma olasılığın öyle bi noktadan girip o girdiğin noktaya göre milyonlarca milyarlarca ışık yılı uzaktaki bir başka delikten çıkma olasılığında mevcut.)Niye , çünkü ormanın sonuna dahi değil ortasına bile gelebilecek imkanlara sahip olmayabilirsin.Misal insan oğlu en fazla Mars'a büyük teknoloji içeren araçlar ile gidebilmiştir bildiğim kadarıyla.Ki bu  Evren'nin büyüklüğü oranı ile Dünya'nın bulunduğu Güneş Sistemi karşısında devede kulak gibi bir orandır :) Dolayısıyla bunlar Dünya'nın ve diğer gezegenlerin, etrafında döndüğü Güneş gibi bir ortak bir merkezin, tüm evren için ağırlık merkezi gibi veya tüm herşeyin ortasındaki bir nokta bulunması gerektiğini yada o noktanın kabaca bir galaksi olduğunu kaotik olarak imkansızlaştırır.

bunch of idiots around me, yes everywhere.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Biyotbt
    Biyotbt's avatar
    Erkek
    sirpence bunu yazdı:
    AnTiSoZeL bunu yazdı:

jöleli değilse saçlarım sağa yatar.

saçların değil sen yatarsın:D (jöleli değlsen)

jöleliysen daha feci :D

ayrıca bizim okulda bi prof var. fizik profesörü birsürü bilim adamı dünyanın farklı yerlerinden gelmişler bi teori üretmişler. dersimize girdiğinde anlattı bi gün elektronlar proton ve notronun çekimine dayanamyıp bi yörünge içe çekilecek ve çıkan enerji diğerlerini tetikleyecek. en zon basamaktaki inanılmaz enerji  güneş benzeri bi sistem yaratacak ve biz dünyada hiç bir şeyin farkına varmayacağız. ama bir anda herşey 5 te 1 oranında küçülecek. bunun olacağını ispatlamışlar dediğine göre ama olduğunda nasıl anlarız onu araştırıyorlar. bana çok ütopik geldi ama geçen yıl ispanya,isviçreden bilim adamları gelince iş ciddi dedim 

kendim hakkında daha fazla bilgi de
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bilemem83
    bilemem83's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    denizdeki su karaya çıkar bizi ıslatır

Sizler, Bizlerden Mekanik Sinyaller beklerken , Bizler de Sizlerden Beyin Sinyalleri bekliyoruz!
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MinervaL
    MinervaL's avatar
    Erkek
    sirpence bunu yazdı:
    AnTiSoZeL bunu yazdı:

jöleli değilse saçlarım sağa yatar.

saçların değil sen yatarsın:D (jöleli değlsen)

+1 [bütün + lar feda olsun sana :D ] 

Konumu silenlere inat kürdüm
Toplam Hit: 7153 Toplam Mesaj: 44