folder Tahribat.com Forumları
linefolder Programlama Genel
linefolder Docker I Bilmeyeniniz Var Mı?

Docker I Bilmeyeniniz Var Mı?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

selam gençler,

docker diye bir şey var, baya iş kolaylaştırıyo. ufaktan özet geçeyim nette zaten zibilyon tane dokümanı var kullanması da çok basit. Hala bilmeyen varsa böyle bir şey olduğunu görsün diye açıyorum konuyu. 

şimdi diyelim mysql kuracaksınız, bunu indir kur ayarla güncelle falan bi ton eziyet, ya da mysql çok basit oldu diyelim buremba nın yazdığı rakam i kuracaksınız, işte java lazım o lazım bu lazım. docker bunun yerine ne lazımsa bunları bitane sanal makineye kuruyor gibi düşünebilirsiniz.

https://hub.docker.com/r/buremba/rakam

mesela bu rakam imajını çekip kuruyorsunuz tam da uygulamayı yazanın istediği gibi çalışıyor. 

bir de docker compose var, o da birden fazla şeye ihtiyaç duyduğunuzda bunları hep birlikte tek dosyadan yonetmenizi sağlıyor. atıyorum siz laravelde bi uygulama yapacaksınız, mysql lazım, redis lazım atıyorum bi de mongodb lazım. docker compose da 10 satırda bunları yazıyosunuz docker bu imajları indirip arkada çalıştırıyo. 

Mesela bana selenium chrome lazım oldu, linuxa chrome kurmak baya uğraştırıcı, onun yerine selenium-chrome docker imajını çektim çalıştırdım direkt. işim bitince de çok kolay bi şekilde silebiliyorum arkasında pislik bırakmadan.

docker imajları normal sanal makinalar gibi hayvani ram yemiyor, dockera 1gb ram verip gül gibi kullanabilirsiniz. mesela redis imajı 2mb falan ram tüketiyo.

docker kurunca arayüzsüz geliyor, fakat dockerın kitematic diye bir uygulaması var, onu kurarsanızda arayüzden katalogdaki imajları indirip çalıştırabilir ayalarını falan kurcalayabilirsiniz.

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

docker'ın üzerine kubernetes ve openshift/cloudfoundry çakın sonra bana dua edersiniz.

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    İnce Memed
    ComputerWolf
    ComputerWolf's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Docker nedir ? Daha kısa özeti bırakıyorum.

https://twitter.com/pixeltolife/status/1164470229642203136?lang=en

Hep denedin. Hep yenildin. Olsun yine dene , yine yenil ama daha iyi yenil !
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siyahbereli
    siyahbereli's avatar
    Erkek

Bi inceleyelim teşkr

Yapmadıklarınıza pişman olmaktansa, Yaptıklarınıza pişman olun...Yapın pişman olun, yada yapmayın yine pişman olun.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    garga
    garga's avatar
    Erkek

Ya simdi adama parasini verdik.

Adam gelip ok abi kodu yazdik docker image aldik, senin servere docker kurup yukluycez imageide kurucaz hop bitti diyor.

Peki bu herifin kurdugu application (php, postgresql felan) kodlari 1)editleyebiliyormuyum ?

2)nasil ?

anca gidersin...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Martech
    Martech's avatar
    Erkek

100 den fazla ghost sitem var docker da :) köpek gibi çalışıyorlar

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    garga bunu yazdı

Ya simdi adama parasini verdik.

Adam gelip ok abi kodu yazdik docker image aldik, senin servere docker kurup yukluycez imageide kurucaz hop bitti diyor.

Peki bu herifin kurdugu application (php, postgresql felan) kodlari 1)editleyebiliyormuyum ?

2)nasil ?

kısaca özetleyeyim.

docker makinaları istediği zaman restart edebileceğini düşünür. restart ettiğinde de makina ilk kurulduğu haline resetlenir. eğer veri kaydetmesi gereken bir imajın varsa (mesela database) kurarken imaj içindeki db klasörünü (imaj dediğimiz şey linux bir sanal makine. orda nereye kaydediyorsa işte. atıyorum /var/lib/mysql/data ) gerçek (host) makinadaki bi klasöre mapliyorsun, docker konteynerı başlattığında bu iki klasörü birbirine mapliyor birindeki değişiklik diğerine de yansıyor falan. eğer development için kullanacaksan kodların olduğu klasörü kendi bilgisayarındaki klasöre maplersin ve istediğin gibi çalışırsın. bazı github projelerinin içinde Dockerfile ya da docker-compose.yml diye dosya görürsün bu dosyalarda bu maplemeler, port yönlendirmeleri falan filan nasıl olacak onlar yazar. 

bunu inceleyebilirsin mesela : 

https://github.com/bitnami/bitnami-docker-laravel/tree/master/6/debian-9

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    angels_demos
    angels_demos's avatar
    Erkek
    ComputerWolf bunu yazdı

:D

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cemnet
    cemnet's avatar
    Erkek
    ComputerWolf bunu yazdı

docker için gemi kubernetes içinde minik minik binlerce sandal diyebilir miyiz o halde hocam

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    angels_demos bunu yazdı
    ComputerWolf bunu yazdı

:D

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
Toplam Hit: 1733 Toplam Mesaj: 10
docker