folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Doktor Veya Doktor Adayı Müritler Yardım

Doktor Veya Doktor Adayı Müritler Yardım

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Enquinx35
    Enquinx35's avatar
    Erkek

Arkadaşlar geçen gün doktora gittim kan tahlili falan yaptırdım. b12 değerlim 282 çıktı yani düşük. Doktor dedi midende sorun olabilir, endoskopi çektirdim reflü çıktı, Yani emilim bozukluğu filan yok. Şimdi b12 takviseyi almalımıyım ? alıcaksam önerileriniz neler ? veya kullanan var mı ? sanırım 900'lü değerlerde olması lazımmış. tabi bu eksiklik yorgunluk iştahsızlık ve halsizlik yapıyor bende.....

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    oinomaos
    oinomaos's avatar
    Erkek

Kardeş doktor değilimde takviye için doktor iğne falan yazıyor. Cart diye 1 ayda toparlıyorsun. Alternatifle tamamlanması uzun herhalde.

Dediğin gibi eksikliği halsizlik, yorgunluk, bitkinlik, uykuyu alamama, aşırı eksikliği unutkanlık, sürekli sinirli/gergin olma durumları yapıyor. Bende 65 gibi bir şeydi 15 iğne bastırdım şimdi her ay bir tane yaptırıyorum rutine bağlanması gerekiyormuş :)

Anıl
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Enquinx35
    Enquinx35's avatar
    Erkek

Hmm. bu solgarın b12 vitamini işe yaramı acaba

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AlbayHardal
    AlbayHardal's avatar
    Erkek

bir doktor ya da tıp öğrencisi değilim ama, b12 de bir vitamindir nihayetinde ve karaciğerde depolanır, fazlası atılır. hap falan almayı düşünmüyorsan hayvansal gıdalara ağırlık ver. 

They are as numerous as ants in the earth, as fish in the water, as birds in the air. They are timid, brave, ignorant, dominating and they are children.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    karabudun
    karabudun's avatar
    Erkek

Özellikle hayvansal protein açısından beslenmen normal ise kronik B12 eksikliği ciddi problemdir. İnsan hafızasında geri dönüşümsüz tahribatlara yol açabilir. Böyle durumlarda ağızdan alınan vitaminler değil de enjeksiyon tercih edilir. Doktorun ne önerdi ise onu yap.

"Bugünden geru divanda, dergahta, bergahta, mecliste ve meydanda Türkçeden başka dil kullanılmayacaktır." KaramanoğluMehmet Bey - 1277 -
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TiThousand
    TiThousand's avatar
    Erkek

B-12'yi gastroenteroloji endikasyonları olan birinin ilaç formuyla almasından ziyade doğal besin takviyeleriyle alması bence daha uygun. 

Üstelik bahsettiğin şikayetler için tek şüpheli ajan B-12 eksikliğidirde diyemeyiz bence. 

‎‎‎
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    biri
    biri's avatar
    Erkek

282 düşük ama aşırı düşük değil. O sebeple bemiks c veya benexol b12 kullansan yükselir bir kaç haftaya.

Daha düşük olsaydı dodex iğne yazarlardı. Ama midendeki reflüyü falan çözmen lazım. Bunun içinde proton pompası inhibitörü kullanmalısın. Buradan ilaç adı yazmam doğru olmaz benim, doktor bunları yazmadı mı sana?

¯\(ツ)/¯ ฏ๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Enquinx35
    Enquinx35's avatar
    Erkek

hayvansal olarak pek beslenemiyorum. o yüzden destek amaçlı ilaç kullanmayı düşünüyorum kırmızı et filan nadir yerim kokuyor bana

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    adeleks
    adeleks's avatar
    Erkek

bu aralar bende de unutkanlık arttı pztesi gidip test yaptıracam 

adeleks tarafından 30/Mar/17 10:42 tarihinde düzenlenmiştir
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mrkps
    mrkps's avatar
    Erkek

b12 miktarın aslında normal gibi görünüyor. elindeki değerin yanındaki referans aralığı kaçtı.

ben şahsen çok fazla gerekli olmadıktan sonra iğne vurdurtmam kendime. (nedeni popodan yaptırılan iğne bir ihtimal siyatik sinire gelip o taraf bacakta kuvvet kaybına veya felce neden olabiliyor. her ne kadar iğneyi yapan kişi düzgün yapsa bile siyatik sinir bazı kişilerde iğne yapılan yerden geçebiliyor.)

bunun yerine ağızdan kullanılan hapı tercih ederdim.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Enquinx35
    Enquinx35's avatar
    Erkek
    mrkps bunu yazdı

b12 miktarın aslında normal gibi görünüyor. elindeki değerin yanındaki referans aralığı kaçtı.

ben şahsen çok fazla gerekli olmadıktan sonra iğne vurdurtmam kendime. (nedeni popodan yaptırılan iğne bir ihtimal siyatik sinire gelip o taraf bacakta kuvvet kaybına veya felce neden olabiliyor. her ne kadar iğneyi yapan kişi düzgün yapsa bile siyatik sinir bazı kişilerde iğne yapılan yerden geçebiliyor.)

bunun yerine ağızdan kullanılan hapı tercih ederdim.

Normal değer 197-771 yazıyor bende çıkan 282

Toplam Hit: 1359 Toplam Mesaj: 15
b12 vitamin