folder Tahribat.com Forumları
linefolder Linux ve Diğer İşletim Sistemleri
linefolder [Döküman] - Ubuntu Kurulum Sonrası Ayarları

[Döküman] - Ubuntu Kurulum Sonrası Ayarları

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    opensource2009
    opensource2009's avatar
    Erkek

Merhaba,

Ubuntu Linux dağıtımı birçok açıdan en iyi Gnu/Linux dağıtımları arasındadır. Özellikle son kullanıcılar için. Fakat Ubuntu ne kadar son kullanıcıya uygun olursa olsun, ne kadar kullanıcı dostu olursa olsun çeşitli teknik ve ticari nedenlerden dolayı kurulumdan sonra birkaç işlemle son haline getirilmesi gerekir.

İşlemler denmesi sizi korkutmasın yapacağınız çoğu zaman terminale birkaç kod yapıştırmak.

Ubuntu sürekli güncellenen ve yükseltilen bir dağıtım olduğundan yazılacak olan içeriğin zamanla işlevselliğini kaybedeceğini düşünebilirsiniz fakat bu doğru değildir. Aslına bakarsanız Ubuntu 10.10'a kodek yüklemekle Ubuntu 7.04'e kodek yüklemek arasında hiçbir fark yoktur.

Konuya hızlıca bir giriş yaparsak ;

Ubuntu 10.10'u indirdiniz ve bir şekilde kurulumu yaptınız. Kurulumu yaparken size 3.parti uygulamaları kullanıp kullanmak istemediğinizi soracaktır. Eğer burayı onaylamazsanız flash player ve mp3 kodekleri gibi birçok araç sisteminize kurulmayacaktır. Fakat son alınan karara göre flash player bu seçeneği işaretlediğiniz halde kurulu gelmeyecek artık.

İlk olarak yapılması gereken ;

1-Bilgisayarınızı açtığınızda tüm sürücülerin yüklendiğinden emin olmalısınız, ekran kartı dışında ki sürücüler yüklenir ve ekran kartı sürücünüz de bulunur. Kurmak sizin onayınıza kalmıştır. Bu yüzden ekran kartı sürücünüzü kurmak için masaüstünüzde çıkan "kısıtlanmış donanım" uyarısına tıklamanız yeter ama eğer böyle bir uyarı gözünüzden kaçtıysa

Sistem-YÖnetim-Ek sürücüler yolundan karşınıza çıkan ve karşısında "Önerilen" yazan ekran kartı sürücünüzü kurabilirsiniz.

Artık donanımla ilgili birşey kalmadı. Zaten birşey yoktu ama insanın ilk kez yaptığı şeyler çoğu zaman zor ve karmaşık gelir. Şimdi gerekli birkaç paketi kuracağız o kadar.

2-Konuyu şuraya getireceğim, eğer sisteminize flash player dahil olsada olmasada Ubuntu için gerekli araçların toplandığı bir paket var, bu paketi kurduğumuzda

-Flash Player, Birçok ses ve görüntü kodekleri (mp3,acc,avi vs.) ve MS yazı tipi fontları kurulmuş olacak (İsteğe bağlı) Bu web sitelerini gerçek fontlarında görmenizi sağlayacak. Tabii siteler bu fontlarla hazırlanmışsa. Bunlarıkurduğumuzda artık sistemimiz tamamen hazır.

Evet bu paketi kurmak için Sistem-Yönetim yolunda ki Synaptic Paket Yöneticisine giriyoruz ve

ubuntu-restricted-extras yazarak aratıyoruz, zaten yazarken karşınıza çıkacaktır. Ardından kurulum için işaretliyoruz ve uygula diyoruz.

3-Fakat çok tercih edilen birkaç kaliteli program kuralım ki verimlilik maksimuma çıksın. Öncelikle rar dosyalarıyla problem yaşıyorsak

sudo aptitude install rar unrar

komutunu vererek bu problemi çözelim.

4-Artık sıra uygulamalarımızı indirme işinde. Synaptic paket yöneticisinden "vlc" yazarak VLC player "chromium" yazarak Chromium tarayıcılarını indirmek mümkün, veya Ubuntu Yazılım Merkezi'nden başka yazılımlarda keşfedebiliriz.

Kolay gelsin.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sokoban
    sokoban's avatar
    Erkek

bir de winamp gibi temiz bir player önersene hacı :D amarok falan var ama sevmedim winamp gibi değiller.

.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Darkcode
    Darkcode's avatar
    Erkek

audacious kullanabilirsin ufak ve sade.

nasıl edelim?
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sokoban
    sokoban's avatar
    Erkek

Darkcode bunu yazdı:
    -----------------------------

audacious kullanabilirsin ufak ve sade.

eyvallah hacı bir deneyeyim.

.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kafkavari
    kafkavari's avatar
    Erkek

Eywl kardeşim tam aradığım şey :) çizik--------

Mesele, Türkiye'nin şeftali yerine, motor üretmek istemesiydi. N. Erbakan
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hackworm
    hackworm's avatar
    Erkek

yeni sürümde ek sürücüler ile ilgili bir problem var eğer ki ek sürücüleri açamayıp driver yükleyemiyorsanız şu kodu terminalde şeyettirin açılır:

env LANG=”en_US.UTF8” jockey-gtk

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    renegadealien
    renegadealien's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Savaş Madalyası Başarı Madalyası Üstün Hizmet Madalyası Developer Madalyası
    Erkek

Linuxle ilgili düzenli cevaplanan bi konu haline getirebiliz aslında bunu

Sanıyorum kendi atasözümü yaptım, kaynak belirterek kullanabilirsiniz. 10.05.2013 tarihli google arama sonucu : Aradığınız - "herşeyin hayırlısı rampanın bayırlısı" - ile ilgili hiçbir arama sonucu mevcut değil. Not : Söyleyeni belli olduğu için(Ben) atasözü değil, özlüsöz oluyormuş, dolayısı ile kendi özlüsözümü yapmış oldum :)
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Jilet_Boris
    Jilet_Boris's avatar
    Erkek

Belli bir müddet ubuntu kullandım artık sistemin her yerden sorun çıkarmasını ve onu toparlayarak öğrenmeyi istiyorum.Bunun için slackware uygun mudur:?

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sokoban
    sokoban's avatar
    Erkek

Stargazer bunu yazdı:

Belli bir müddet ubuntu kullandım artık sistemin her yerden sorun çıkarmasını ve onu toparlayarak öğrenmeyi istiyorum.Bunun için slackware uygun mudur:?

aga o zaman windows kullan her yerden sorun çıkıyor :D

.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sokoban
    sokoban's avatar
    Erkek

bu ubuntunun son sürümüne bir şekilde internet explorer kurma şansımız var mı wine'dan falan ?

.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Darkcode
    Darkcode's avatar
    Erkek

emin degilim ama kurulabilir. ben wine ile safari kurmustum ama pek bi verim aldigim soylenemez yine en iyi stabil calisan firefox.

nasıl edelim?
Toplam Hit: 3827 Toplam Mesaj: 22