folder Tahribat.com Forumları
linefolder İş - Güç, E-Ticaret, Alışveriş
linefolder Domain Yatırımcılığı Soruları

Domain Yatırımcılığı Soruları

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TiThousand
    TiThousand's avatar
    Erkek

Hayatımda hiç domain almadım; gayet tabii satmadımda. 

Bu işler nasıl oluyor bilmek istiyorum. 

Bir domaini herhangi bir firmadan almak neyi değiştirir?

Satmak istediğimde alıcı beni nasıl buluyor? En önemlisi beni dolandırabilir mi?

Nasıl oluyor bu işler?

Domainin süresini nasıl uzatabilirim? Elimden kayıp gitmesin isterim.

Nasıl domainler para eder? En çok .com sanırım?

Son olarak, domain pazarı var mıdır? Nereleridir?

TiThousand tarafından 15/Kas/15 13:56 tarihinde düzenlenmiştir

‎‎‎
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    overbite
    overbite's avatar
    Erkek

Bir soru da ben sorayım.

2000 yılında kayit edilmiş bir domain var, 3 gün sonra whoisde görünen expiration date doluyor. Bunu benim alabilmem için kaç gün daha beklemem lazım.

Dihelim ki ben almayı başardım, whoisde  yine 2000 yılında oluşturulmuş mu görünecek yoksa düşüp tekrar alındığı için 2015 mi görünecek?

ulan bir susar mısın?
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kafkavari
    kafkavari's avatar
    Erkek

bu işe 5 6 yıl önce girecektin trilyonluk olurdun. adamlar almadık isim bırakmadılarki neyi arasak almışlar. kelime dağarcımız yetmiyor artık.

Mesele, Türkiye'nin şeftali yerine, motor üretmek istemesiydi. N. Erbakan
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    insidae
    insidae's avatar
    Erkek

Firmalar arasında birşey farketmiyor hepsi ICANN den regleniyor temelinde. Yabancı godaddy, tr ihs kalitelidir. nsleri vs yönlendirirsen bu tarz firmalardaki domainler daha hızlı işlem yapıyor.

satmak istersen godaddyden auctions ile acık arttırma yapabilirsin , r10 veya burada konu acarsın, yada alanadlari.com diye site var oraya ekleyip vitrinde listelet orda satabilirsin, domaibulten.com a ekletebilir, domainforumlari.com dada değerlendirebilirsin. ama alanadlari.com en cok satış amaclı site.

süresini uzatmak icin yenilemen gerekiyor kayıt ettikten sonra ister 1 yıllık ister 10 yıllık alabilirsin fiyatına göre. yenilemek istersende expire süresi dolmadan önce tekrar ödeme yapıcaksın renew etmen gerek.

.com uzantılılar para eder, fakat artık domain kalmadı piyasada 3 haneli veya jenerik .com lular vs para ediyor uzantılarda .tv bile saglam bir kelime olursa para edebilir, düşen domainleri takip edebilirsin bu konularda ilgili olmak istersen takip ettigim 3-4 adet site mevcut yabancı siteler bunlar düşen domainler günlük paylasılıyor.

domain pazarı dedigim gibi genelde alanadlari.com veya r10 forumları vs, benim bildigim yabancı içinde sedo,godaddy vs vs gibi benzer siteler.

Bir güldün yar sen, hep elime batan.Seni dalından kopardım, kandoldu avuçlarım..
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    insidae
    insidae's avatar
    Erkek
    overbite bunu yazdı

Bir soru da ben sorayım.

2000 yılında kayit edilmiş bir domain var, 3 gün sonra whoisde görünen expiration date doluyor. Bunu benim alabilmem için kaç gün daha beklemem lazım.

Dihelim ki ben almayı başardım, whoisde  yine 2000 yılında oluşturulmuş mu görünecek yoksa düşüp tekrar alındığı için 2015 mi görünecek?

expire süresinden sonra 75 gün genelde beklemen gerekir. renew,redemption süreçlerini geçicek, kontrol et arada pending delete yazarsa o süreç içinde alabilirsin. .com ise genelde aksam 19-20 saatleri arasında düşer. 2015 kayıtlı olarak gözükecek sistemlerde. domain age sorgulatırsan ilk reg tarihinden sayarda sistemlerde tabiki 2015 kayıtlı gösterir.

insidae tarafından 09/Eki/15 14:45 tarihinde düzenlenmiştir

Bir güldün yar sen, hep elime batan.Seni dalından kopardım, kandoldu avuçlarım..
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TiThousand
    TiThousand's avatar
    Erkek
    insidae bunu yazdı

Firmalar arasında birşey farketmiyor hepsi ICANN den regleniyor temelinde. Yabancı godaddy, tr ihs kalitelidir. nsleri vs yönlendirirsen bu tarz firmalardaki domainler daha hızlı işlem yapıyor.

satmak istersen godaddyden auctions ile acık arttırma yapabilirsin , r10 veya burada konu acarsın, yada alanadlari.com diye site var oraya ekleyip vitrinde listelet orda satabilirsin, domaibulten.com a ekletebilir, domainforumlari.com dada değerlendirebilirsin. ama alanadlari.com en cok satış amaclı site.

süresini uzatmak icin yenilemen gerekiyor kayıt ettikten sonra ister 1 yıllık ister 10 yıllık alabilirsin fiyatına göre. yenilemek istersende expire süresi dolmadan önce tekrar ödeme yapıcaksın renew etmen gerek.

.com uzantılılar para eder, fakat artık domain kalmadı piyasada 3 haneli veya jenerik .com lular vs para ediyor uzantılarda .tv bile saglam bir kelime olursa para edebilir, düşen domainleri takip edebilirsin bu konularda ilgili olmak istersen takip ettigim 3-4 adet site mevcut yabancı siteler bunlar düşen domainler günlük paylasılıyor.

domain pazarı dedigim gibi genelde alanadlari.com veya r10 forumları vs, benim bildigim yabancı içinde sedo,godaddy vs vs gibi benzer siteler.

Hepsini anladımda "ns yönlendirme" konusuna yabancı kaldım. 

Name server ne işe yarar? Domain alırken bir de bunu da mı alıyoruz? Şayet yönlendirmezsek ne olur?

‎‎‎
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    UmuT38
    UmuT38's avatar
    Erkek

valla 3 bankanın .us uzantılı doaminleri 3 -4 yıldır bende 10 yıl daha kalacak :)

bende hafifden biriktiriyom.

Eger "dokuz" CanLı oLsaydın biLe En fazLa "sekiz" kez kaçabiLirdin öLümden BiLki "yedi" düveLe suLtan oLsan dahi Yerin "aLtı" mekan oLacak sana En fazLa "beş" metre kumaş götürebiLeceksin Kapatacaksın "dört" açsanda gözünü Bu dünya "üç" günLük dünya AzraiLin yanında "iki" kat oLup yaLvarsanda nafiLe ELbet "bir" gün öLeceksin İşte o gün herşey "sıfır"dan başLayacak..!
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ksiezyc
    Ksiezyc's avatar
    Erkek

Yerli domainde para kazandırma umudu azaldı, proje yapacak adam her türlü domaine uyduruyor projesini dolayısıyla senin elindeki domainin değeri düşüyor. Tabi zamanında alanlar parayı götürdü, çok iyi araştırmalar yapmak gerek uluslar arası platformda iş yapmak daha mantıklı geçmişte alınıp para eden isimleri araştırıp + ileride neler para edecek bunlarıda iyi analiz edersen hala yatırım yapılabilir. İngilizce domain her zaman daha avantajlıdır. Her ay 3 5 domain al dursun panelde en kötü kayıt parasına geri satarsın.

İtalya'da bir abimizin 900 civarı domaini var ve aylık 4000£ civarında para getiriyor.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    janni
    janni's avatar
    Erkek

Geçen gün aldım bir proje için 35bin USD

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    insidae
    insidae's avatar
    Erkek
    TiThousand bunu yazdı
    insidae bunu yazdı

Hepsini anladımda "ns yönlendirme" konusuna yabancı kaldım. 

Name server ne işe yarar? Domain alırken bir de bunu da mı alıyoruz? Şayet yönlendirmezsek ne olur?

host açman gerekiyor hostun ns değerini alan adı sitesine ns yerlerine giriceksin, site yönlenmesi için, satın almıyorsun. Yönlendirmezsen site hosta gitmez boşta kalır. googlea yazarsan daha net cevaplar alabilirsin hocam

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Branimir
    Branimir's avatar
    Erkek

Ne yatırımı ya bitti o işler çok şanslı olman lazım şuna bak daha ne olsun;

Bunu bile alan adam piyasada domainmi bırakır :)

Branimir tarafından 09/Eki/15 18:05 tarihinde düzenlenmiştir
Toplam Hit: 1612 Toplam Mesaj: 20
domain kayıt domain alan adı