folder Tahribat.com Forumları
linefolder Eğitim & Ödev & Bilimsel Döküman
linefolder Dumbell Ve Göğüs Yayı Çalışmaları (Ben Evde Spor Yapmak İstiyorum Diyen Müridler İçin)

Dumbell Ve Göğüs Yayı Çalışmaları (Ben Evde Spor Yapmak İstiyorum Diyen Müridler İçin)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wasd
    wasd's avatar
    Erkek

Göğüs Yayı ve kullanımı:

Adı sizi yanıltmasın sakın. Sadece göğüsleri çalıştıran bir alet değildir. Hatta göğüsleri hiç çalıştırmaz diyebiliriz. Etkilediği başlıca bölgeler: Kanat ve beraberinden sırt, triceps, trapez....(omuz genişlemesinin %85inin kanattan geldiği düşünülse yay mükemmel bir alettir.)

Göğüs yayını ağırlık çalışmasından ayıran şey; kaslara(sinirlere) gelen uyarının kademeli bir şekilde artmasıdır. Yayı ne kadar çok açarsak, aşamalı olarak o kadar kuvvet harcamış oluyoruz. Bu kaslar için çok farklı bir çalışma şeklidir. (Ağırlık idmanlarında da böyle bir uyarı ve kuvvet kordinasyonu yoktur.) Bu kordinasyon ve uyarıyı daha da açmak istiyorum: bu türlü çalışmalar sinirleri daha fazladan uyarır ve uyarılarının beyne daha çabuk ulaşmasını sağlar. Beyne giden mesaj da şudur: Kaslar farklı bir şekilde zorlanıyor! Buraya en kısa zamanda protein yolla!.

Bu türlü çalışma şeklinin olumsuz yanları da vardır. Yayı dengesiz kullanma ve yetersiz ısınma durumunda çok büyük sakatlanmalar yaşanabilir. Bu nedenle bazı kişiler, yayı kesinlikle önermez.

Yay, ileri seviye vücutçular için çok iyi bir seçenek sayılmaz. Yayın en büyük etki kitlesi yeni başlayan veya orta seviyeye yaklaşmış sporculardır.

Kullanımı: Öncelikle yayı aldığınız zaman 4-5 tane yayın bağlı olduğnu görüceksiniz. Göğüs açma hareketi ile(açıklayacağım) hemen bir deneme yapmalısınız. Yayı sonuna kadar açabilmeniz gerekli.Örn: 1 tane yay takılı iken açabiliyorsanız diğer yayları söküp 1 yay bırakmalısınız.Sakın kendinizi zorlamayın!

Yay kullanımında birçok yer aynı anda çalışabiliyor. Şimdi hareket hareket, yüzde oranlarına göz atalım:

Günaydın: %55 omuz, %30 kanat, %15 triceps
    Tersten kanat açma: %60 omuz, %25 kanat, %15 triceps
    Göğüs açma: %60 kanat, %40 üst sırtın tamamı

Okçu: %50 göğüs + %50 kanat = %75, %25 triceps(bir triceps)(çünkü vücudun tek bir yanı çalışıyor. Aynı şekilde diğer kolla yapmak lazım.)
    Testere: %80 kanat, %20 üst ve orta sırt(rowing gibi düşünün)
    Belden çekiş: %100 triceps

Bu hareketler kanat, triceps veya omuz günlerinde 1er, 2şer olarak; ağırlık hareketleri yerine serpiştirilebilir. Çok ta verimli olur.

----------------------------

Kaynak: http://www.bodyforumtr.com/vbforum/g-s-yay-ile-al-t18315.html

Evet müridler yazı ve resimler herşeyi anlatıyor sayılır.

Geçen gün sipariş ettiğim yay bugün elime geçti, şöyle biraz uğraştım cidden etkili görünüyor başlangıç aşamasında olanlar için(ilk 6-9 ay arası) fiyatları 7-8liradan başlayıp 30-40 liraya kadar çıkıyor sanırım, ben düz bitane aldım dambılla yaptığım çalışmalara ek kullanıcam. Eğerki varsa spora başlamak isteyipte salona gitmeye vakit yahut nakit bulamayan müridlere tavsiyemdir.

---------------------------------------------------

Gelelim dambıl hareketlerine...Dambıl ile yapılabilecek hareketler biraz daha fazla olduğu için direk link veriyorum;

http://www.bodybuilding.com/exercises/finder/lookup/filter/equipment/id/1/equipment/dumbbell

Dambıl fiyatları bayaa değişiyor ancak tavsiyem döküm yahut mümkünse krom set almanızdan yana.(Boyutları ufak ve ağırlıklar ayarlanabilir olduğu için çoğu hareketi yapabilirsiniz vinyller falan biraz büyük olabiliyor hareketler yapılamayabiliyor)

Çalışma programı oluşturma kısmına gelince onu da siz araştırıp kendinize göre oluşturacaksınız ve hangi ağırlıklarla çalışmanız gerektiğine kendi gücünüze göre karar vereceksiniz :) ben sadeceyapılabilecek hareketleri falanı filanı burda buldum.

Soru-Sorun olursa burdan yazın elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım.

Bonus: http://www.youtube.com/watch?v=rP6St25n8XY

:)
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roark
    Roark's avatar
    Erkek

Hocam , sırt cart curt diyorda bu yaylar ile göğüs kaslarını nasıl geliştircez ? 

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    baristbt
    baristbt's avatar
    Erkek

çook iyi... hemen çizittirelimm..

http://www.leyladansonra.com/
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TrC
    TrC's avatar
    Erkek

yay göğsünü pek çalıştırmaz hacim kazandırmaz göğüs için ayakların havada şınav çek derim yada 2 dumbell al öle çalış dumbella çabuk gelişir

Büyüdükçe mi fakirleşiyorsun, fakirleştikçe mi büyüyorsun?
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roark
    Roark's avatar
    Erkek
    TrC bunu yazdı

yay göğsünü pek çalıştırmaz hacim kazandırmaz göğüs için ayakların havada şınav çek derim yada 2 dumbell al öle çalış dumbella çabuk gelişir

Teşekkürler hocam. 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaviGozluDev
    MaviGozluDev's avatar
    Erkek

Goto gobegi saldigim su gunlerde, sporada baslamayi dusunurken iyi oldu bu :)

.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    g2k
    g2k's avatar
    Erkek

bi de böyle çektirmeli değil de kıvırmalı yaylar var. onun adı ne? onunla çalışmak için kaynak bulabilir miyiz?

g2k[et]tahribat[dat]com
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wasd
    wasd's avatar
    Erkek

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

EKLEME:

hangi hareket nereyi çalıştırıyo resimlerle gösteren ekitap (dil ispanyolca gibi duruyo ama resimler zaten herşeyi gösteriyo)

https://rapidshare.com/#!download|17p6|21099584|gmm.7z|32111|0|0

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Yay ile ilk bugün çalıştım, en çok kanatlarda etki hissettim ama bakalım, daha 2. ayın içindeyim yeni başladım.

Şu an sadece dambıl seti ve yay var elimde. koldaki tüm kasları çalıştırabiliyorum, omuz-kanat-göğüs çalışabiliyorum... Karın için mekik çekiyorum,göğüse ek şınav çekiyorum bir de arka kol için dips hareketi yapıyorum http://www.youtube.com/watch?v=nx9gVDCnT84  aslında bu basit hali,  henüz yapamıyorum ve şu an elimde bu alette yok ama esas dips bu http://www.youtube.com/watch?v=quRSZHwJjHM

@g2k: o dediğin bük bük diye geçiyor sanırım :D onunla yapılan tek bi hareket var o da bükmek, iki yandan tutup büküyorsun. O yay da iyi deniyor göğüs için ama henüz alıp denemedim(gördüğüm kadarıyla şu ağırlık istasyonlarındaki butterfly hareketine benziyor), istiyorsanız araştırın 4lü 5li aile setleri var mesela, içinde el yayı göğüs yayı atlama ipi bük bük falan var 30-40 liraya.

wasd tarafından 19/Eyl/12 00:24 tarihinde düzenlenmiştir

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    g2k
    g2k's avatar
    Erkek
    wasd bunu yazdı

@g2k: o dediğin bük bük diye geçiyor sanırım :D onunla yapılan tek bi hareket var o da bükmek, iki yandan tutup büküyorsun. O yay da iyi deniyor göğüs için ama henüz alıp denemedim(gördüğüm kadarıyla şu ağırlık istasyonlarındaki butterfly hareketine benziyor), istiyorsanız araştırın 4lü 5li aile setleri var mesela, içinde el yayı göğüs yayı atlama ipi bük bük falan var 30-40 liraya.

yok hocam o da tek hareket değil ya arkaya alıp arkadan bükersin birini dizine koyar diğer tarafını bükersin falan :D da şöyle tam teşekküllü bi kaynak bulabilir miyiz acaba dedim bük bük hmm bi araştıralım.

g2k[et]tahribat[dat]com
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GusFring
    GusFring's avatar
    Erkek

Dumbell vardı da sadece dumbell sıkıyordu, gördüğümde birde göğüs yayı alırım

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wasd
    wasd's avatar
    Erkek

@g2k: pek kullanıldığını görmedim bükbükün ondan pek bişey yok gibi onunla ilgili, ama ekitaplar falan var
     hangi hareket hangi kası çalıştırıyo diye resimlerle gösteriyor, onlara bakıp bükbük kullanarak nasıl yapabileceğini denersin anca.

@gusfring: hepsiburadada tüm spor malzemelerinde kargo ücretsiz, ben 8küsur liraya aldım ücretsiz kargoyla geldi.

Ek olarak: bodybuilding.comda equipment kısmından dumbellı kaldeırıp diğerlerini seçerek diğer aletlerne ya da aletsiz neler yapabileceğinizide hem vidyo ne de resimlerle görebilirsiniz.

Toplam Hit: 16068 Toplam Mesaj: 43