folder Tahribat.com Forumları
linefolder İş - Güç, E-Ticaret, Alışveriş
linefolder Edel Model - Girişimin Sermayen (Bilgi/Tecrübe/Emek) Olsun

Edel Model - Girişimin Sermayen (Bilgi/Tecrübe/Emek) Olsun

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    banneduser
    banneduser's avatar
    Erkek

Canlı yayına gelin;

https://www.youtube.com/watch?v=1AjTtPRZARY

Başlığı çok genel olarak açtım. Belki bilenininiz takip edeniniz vardır. Edel Model; Kadir Köymen diye bir girişimcinin, kendi kurduğu firmasında ortaya koyup ekip arkadaşlarıyla birlikte geliştirdiği bir iş modeli.

10 sene önce edelkrone diye bir firmayı 3 arkadaş kurdular. Firma kamera ekipmanları tasarlıyor. 8-9 sene sonra firma 5 m$ kazanç sağlamaya başladı. Burdaki olay bu girişimci "firma benim, ben kurdum" şeklinde düşünmeyip, firmada yer alan kişilerin bilgi emek tecrübelerini kiralama sistemi kurarak bu kişileri de, ortaya hiç para koymadan, firmaya payidar etti. 

Ne vaat ediyor: Yazılımcı bir kişinin maaşlı çalıştığı bir durumu ele alırsak, o yazılımcının yazdığı kodlar yıllarca koşarken, sadece maaş sistemiyle hakkı tecavüz edilmiş oluyor, yani sadece bir kere para alıyor. Edel Model sisteminde kiralama sistemi olduğundan senin yazdığın kodlar kullanıldıkça sana kira getiriyor.

10 sene sonunda firmadan emekli olunduğu için şuan emekli oldu ve canlı yayınlarla özellikle gençlere bu sistemi anlatmaya yaymaya çalışıyor. 

Edel Modelin güncel yönetmeliği;

https://docs.google.com/document/d/1TNHx0dYO5SdBRNJVlc942OCQV6VkyNKi779XHKkGhso/edit#heading=h.8k1m5qze3tq0

Kadir Köymen şu ara WorkHow adlı bir girişim oluşturacak ve kendisi gibi sermayesi olan insanları arıyor. Firma VR hizmet sağlamayı hedefliyor. VR ortamlar oluşturup ofis ortamı kurmayı istiyor. Fakat net bilgi için; Sitede şuan sadece randevu alıp mülakat tipi bir şeye katılıyorsunuz.

https://www.workhow.org

ride or die..
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    banneduser
    banneduser's avatar
    Erkek

Bu arada edelkrone için çektikleri belgesel;

https://www.youtube.com/watch?v=ZLA349dDSC8&t=135s

ride or die..
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wert
    wert's avatar
    Erkek
    banneduser bunu yazdı

Bu arada edelkrone için çektikleri belgesel;

https://www.youtube.com/watch?v=ZLA349dDSC8&t=135s

h*ssiktir lan

ben buradaki dambıl videosunu 1-2 yıldır arıyordum mk :D

sağol hacı :D

wert tarafından 03/Ağu/20 23:01 tarihinde düzenlenmiştir

|sadece aptalların başarısı ders notu ile ölçülür|
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LynXMaSTeR
    LynXMaSTeR's avatar
    Erkek

Kendisini çok eskiden after effects videoları yaptığı dönemlerden tanırım. O zamanlar kkymn nickiyle takılıyordu.

Türkiye'de tutmaz bu model, zaten bu arkadaş da önce yurtdışında kurdu işini, sonra buralara geldi.

goo.gl/qBNZmW
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaviEkran
    MaviEkran's avatar
    Erkek

Başka bir şey videolarında ne anlatıyor. Küçümsemek gibi olmasın ama hadi bir fikir bulalım diye bir araya gelip, anca laf yapmışlar gibi. Video 4 yıl öncesinden, bugün bir şey var mı ellerinde?

Edit: edelkrone'u şimdi gördüm. Ama videoları hâlâ anlayamadım. 

MaviEkran tarafından 03/Ağu/20 23:39 tarihinde düzenlenmiştir

Blue Screen of Death
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Wort
    Wort's avatar
    Erkek

Adam mantıklı konuşuyor ama dönüp bu kapitalist sisisteme bakınca olmaz diyorsun :) Yatırımcıyla girişimci biraraya geldi kazanç sağlamaya başladılar diyelim; 

• Sermaye Bakım Fonu (%30)
    • Vergi ve İhtiyat Akçesi Fonu (%10)
    • Yatırımdan Kazanç Fonu (%30)
    • Sistem Temininden Kazanç Fonu (%30)

para buralara ayrılacak diyor.Fikir sahibi kişi parayı hangi fondan alacak.

Karanlıklara sitem edeceğimize hepimiz bir mum yaksak karanlıklar aydınlığa dönerdi…
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    neverland
    neverland's avatar
    Erkek

Plazada ofisleri olup bmw'ye binen, keyfe keder proje yapan girişimci arkadaşlar değil miydi bunlar?

Çöp tenekesine 1 tane sensör koyup dolaptaki eksikleri falan saptayan japon işi icatları vardı, ne oldu acaba?

İnsanın parası olunca, kafası rahat olunca her şeyi yapar zaten. Zengin bebeleri gibi geliyordu bana bunlar, almışlar bi ofis, playstation, masatenisi falan takılıyorlardı.

Kendileri kazanıp açtılarsa ofisi eyvallah ama yaptıkları tüm projeler japon işi icatlardı, o dönem takip ediyordum. Çekim kalitesi yüksek, belgesel tadında çektiklerinden izleniyorlardı.

Bir gece her zamanki gibi yatağına girip gözlerinin ağırlığına dayanamayıp huzurla uyuduğunu düşün. Sonrasında da hiç uyanmadığını düşünmeye çalıştığında aklında hiçbir şey canlanmayacaktır, çünkü beynin kapalıyken neler olup bittiğini bilemezsin, bu yüzden bu noktayı hayal edebileceğin bir veri yok elinde. Ölüm de tam olarak böyle bir şey. Uykunun 4. saatindeki hissettiklerin, yani; hiçlik, hissizlik. Varlığından ya da yokluğundan haberinin olmaması. Böyle düşününce ölüm biraz daha tanıdık geliyor, daha kabullenilebilir geliyor. Belki de içindeki o çılgın yaşama arzusuna sahip olan egonu ancak böyle ehlileştirebiliyorsun. Aksi halde çılgınca yaşama arzusuna sahip egon sana tanrılar yaratıyor, cennetler vaat ediyor, seni sonsuz bir yaşamın varlığı ve zevkleri ile kandırıyor.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GuArDiAn55
    GuArDiAn55's avatar
    Erkek

yanlış hatırlıyor da olabilirim emin değilim internette aradım ama kaldırtmış sanırsam ya da yanlış bilgi. kadir köymenin ya babası ya da dedesi milletvekiliydi. 

HACKEROKAN!
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    banneduser
    banneduser's avatar
    Erkek

@wert eyw hocam konu o değildi ama .d

@LynXMaSTeR hocam bildiğim kadarıyla firma türkiye de ankara da kuruldu. Edelkrone marka. Bir videoda "Almanya da kurabilirdim, bunun için olanaklarım vardı ben burayı seçtim" diyor.

@MaviEkran hocam dediğin gibi edel krone var ellerinde. "Başka bir şey" 2 sezondu yakında 3. sezonu da çıkarıcaz diyor. Bayağı kendinden emin söylüyor bunu, hani "göreceksiniz bak neler neler gibisinden" .d . 

@Wort hocam çok detaylı bilmiyorum ama o yüzdelikler finansörden gelen dağılım. Emek, bilgi, deneyimi katan çalışan kişiler belirli bir süre sonra firma para kazandığı zaman para kazanıyor. Ve bu kazanç tek sefer değil sürekli oluyor. Yani maaşlı bir kazanç sistemi yok. 

@neverland valla o kadarını bilmiyorum hocam ama eğitimini yurtdışında yapmış yani parası varmış. Japon işi icatları var dediğin gibi. Ama bunlar yaptıkları asıl işin biraz dışında. Asıl yaptıkları iş kamera ekipmanları iken (ki bayağı şahane görünüyorlar -kullanmadım) bunların yanında, -sanki paydaşlar daha çok kazanmak için- ortaya "hadi bunu yapalım" diye fikir atmışlar gibi. Ben açıkcası Japon icatlarının çok kazandıracağı taraftarı değilim. Ama bir çok farklı modeli çalışırken deniyorlar. mesela kartları bizden al, ürünü sen yazdır şeklinde bir çalışmaları vardı. Japon icatları da bu denemeler arasında olabilir. Sonuçta bir bakarsın tutar veya yaparken bambaşka bir kullanım yolu görürsün.

@GuArDiAn55 o kadarını bilmiyorum hocam ama babası da esnaf varii bir adammış. Çünkü edelkrone a ilk başladıklarında siparişleri babasının firmasına makbuz kesiyormuş .d

Hocalar olay bir kişiyi zengin etmek değil bana kalırsa. Eline biraz geçicek diye zengin ediyoruz insanları. Steve Jobs mesela. Sayko adamın önde gideni, beğenmediği adamı işten direk kovuyor ama kendisinin kazancına kazanç katanı adam altında maaşla çalışıyor. 

Bu sistemin tek sevemediğim yanı; girişime dahil olduğun zaman, sana küçükte olsa para verilmemesi gibi göürünüyor .d part-time bu modele girmek bence çok mantıklı. 

ride or die..
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Baturay_Turkmen
    Baturay_Turkmen's avatar
    Erkek
    GuArDiAn55 bunu yazdı

yanlış hatırlıyor da olabilirim emin değilim internette aradım ama kaldırtmış sanırsam ya da yanlış bilgi. kadir köymenin ya babası ya da dedesi milletvekiliydi. 

Mehmet Altay Köymen var Selçuklu  tarihçisi 

Ne Mutlu Türk Doğana..
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LynXMaSTeR
    LynXMaSTeR's avatar
    Erkek
    banneduser bunu yazdı

@wert eyw hocam konu o değildi ama .d

@LynXMaSTeR hocam bildiğim kadarıyla firma türkiye de ankara da kuruldu. Edelkrone marka. Bir videoda "Almanya da kurabilirdim, bunun için olanaklarım vardı ben burayı seçtim" diyor.

@MaviEkran hocam dediğin gibi edel krone var ellerinde. "Başka bir şey" 2 sezondu yakında 3. sezonu da çıkarıcaz diyor. Bayağı kendinden emin söylüyor bunu, hani "göreceksiniz bak neler neler gibisinden" .d . 

@Wort hocam çok detaylı bilmiyorum ama o yüzdelikler finansörden gelen dağılım. Emek, bilgi, deneyimi katan çalışan kişiler belirli bir süre sonra firma para kazandığı zaman para kazanıyor. Ve bu kazanç tek sefer değil sürekli oluyor. Yani maaşlı bir kazanç sistemi yok. 

@neverland valla o kadarını bilmiyorum hocam ama eğitimini yurtdışında yapmış yani parası varmış. Japon işi icatları var dediğin gibi. Ama bunlar yaptıkları asıl işin biraz dışında. Asıl yaptıkları iş kamera ekipmanları iken (ki bayağı şahane görünüyorlar -kullanmadım) bunların yanında, -sanki paydaşlar daha çok kazanmak için- ortaya "hadi bunu yapalım" diye fikir atmışlar gibi. Ben açıkcası Japon icatlarının çok kazandıracağı taraftarı değilim. Ama bir çok farklı modeli çalışırken deniyorlar. mesela kartları bizden al, ürünü sen yazdır şeklinde bir çalışmaları vardı. Japon icatları da bu denemeler arasında olabilir. Sonuçta bir bakarsın tutar veya yaparken bambaşka bir kullanım yolu görürsün.

@GuArDiAn55 o kadarını bilmiyorum hocam ama babası da esnaf varii bir adammış. Çünkü edelkrone a ilk başladıklarında siparişleri babasının firmasına makbuz kesiyormuş .d

Hocalar olay bir kişiyi zengin etmek değil bana kalırsa. Eline biraz geçicek diye zengin ediyoruz insanları. Steve Jobs mesela. Sayko adamın önde gideni, beğenmediği adamı işten direk kovuyor ama kendisinin kazancına kazanç katanı adam altında maaşla çalışıyor. 

Bu sistemin tek sevemediğim yanı; girişime dahil olduğun zaman, sana küçükte olsa para verilmemesi gibi göürünüyor .d part-time bu modele girmek bence çok mantıklı. 

firma ismini burada tescillemiş olabilir, ancak gelişiminin büyük kısmını yurt dışında yaptı diye biliyorum.

goo.gl/qBNZmW
Toplam Hit: 1239 Toplam Mesaj: 12
edelmodel