folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Ekran Kartları Ve Özellikleri Neden Önemlidir?

Ekran Kartları Ve Özellikleri Neden Önemlidir?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarantula
    Tarantula's avatar
    Erkek

Arkadaşlar ben bu yeni nesil ekran kartlarını pek anlayamadım. Mesela ;

SAPPHIRE HD5770

GPU 850 MHz Core Clock
    40 nm Process Technology
    800 x Stream Processors
    Memory 1024 MB Size
    128 -bit GDDR5
    4800 MHz Effective

SAPPHIRE VAPOR-X HD 4890

GPU 870 MHz Core Clock
    55 nm Process Technology
    800 x Stream Processors
    Memory 1024 MB Size
    256 -bit GDDR5
    4200 MHz Effective

bellek miktarı aynı olan iki kart seçtim ki derdimi rahat anlatayım.

Veriyolu benim bildiğim kadarıyla çok önemli bir özelliktir ekran kartlarında. Ben bellek miktarından sonra onlara dikkat ederim. Bunlardan biri 128 bit ddiğer 256 bit veriyoluna sahip. DDR5 ekran kartı yapıp 128 bit yapmak bana çok saçma geliyor. Bir canavarın ağzına tasma takıp ısırmasını engellemeye benziyor. Yanlış mı düşünüyorum acaba?

Bir de diğer özelliklerle ilgili problemim var. GPU kısmındaki 870MHz core clock, 55nm Process teknology, 800 x Stream processors özellikleri ve Memory kısmındaki 4200 MHz effective yazan özellik bizim için ne ifade etmeli? Ne kadar önemli?

Açıkcası ben bunları sayılardan ibaret görüyorum ve üzerinde hiçbir yorum yapamıyorum.

Elbetteki derdimiz oyun bilgisayarına uygun bir ekran kartı seçebilmek. Fakat öncelikli özelliklerimiz aslında hangileri olmalı?

Donanımcı, bu işten anlayan arkadaşlardan yardımlarını bekliyorum.

Diğer arkadaşlar da kafalarına takılan şeyler ollursa sorsunlar ki atladığımız bir yer olursa gözümüzden kaçmasın.

Olmayacak şeyler tasarlıyorum, işim bu..
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    UCANTENEKE
    UCANTENEKE's avatar
    Erkek

Ayrıca Nvidia GeForce GT 320M nasıl

Bence bu dünya üzerinde seçilmiş ırk diye bi kavram varsa bu ırk kesin ruslardır.Onlar daha iyisini yapana kadar en iyisi onlar
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

ilk olarak kaç mb yada gb olduğu bellek miktarı yani kapasitesi diyebiliriz.

bit değeri yani veri yolu en önemli şeylerden biridir tabiki  mesela 512mb 128bit kart  256mb 256bit ekran kartımdan daha kötü hemde 2 katı daha kötü=)

55nm Process teknology, üretim teknolojisinin bir göstergesidir , ne kadar düşük olursa ekran kartı o kadar küçük, daha ar enerji harcar ve daha az ısınır.

yanlız fiyatını arttırabilir , malzeme kullanımı azaldığı halde teknoloji arttığı için.

çekirdek hızı zaten genel olarak 2 ekran kartını kıyaslıyabilmemizi sağlar.  nasıl ki işlemci alırken

2.5ghz yada 2.6 ghz kıyaslıyorsun oda aynı şey , ancak üstte verdiğin kartlardan

SAPPHIRE VAPOR-X HD 4890 daha iyi gibi geldi bana vapor serisi tamamen performans için üretilmiş  ati den şaşma nvidia ya para yedirme

şuan ekran kartı almak için pek iyi bir zaman olmayabilir dx 11 yeni çıktığı için çok fazla fiyat / performans ürünü yok

zaten dx11 ler pahalı  ya geleceğe deil şimdiye yönelik dx 10.1 ekran kartı alıp tüm oyunları full de oynayacaksınız yada daha fazla para verip dx11 alıp 2 sene sonra yeni nesil oyunlarda gene kasacak =)

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarantula
    Tarantula's avatar
    Erkek

PanxeR bunu yazdı:
    -----------------------------

bit değeri yani veri yolu en önemli şeylerden biridir tabiki  mesela 512mb 128bit kart  256mb 256bit ekran kartımdan daha kötü hemde 2 katı daha kötü=)

55nm Process teknology, üretim teknolojisinin bir göstergesidir , ne kadar düşük olursa ekran kartı o kadar küçük, daha ar enerji harcar ve daha az ısınır.

yanlız fiyatını arttırabilir , malzeme kullanımı azaldığı halde teknoloji arttığı için.

çekirdek hızı zaten genel olarak 2 ekran kartını kıyaslıyabilmemizi sağlar.  nasıl ki işlemci alırken

2.5ghz yada 2.6 ghz kıyaslıyorsun oda aynı şey , ancak üstte verdiğin kartlardan

SAPPHIRE VAPOR-X HD 4890 daha iyi gibi geldi bana vapor serisi tamamen performans için üretilmiş  ati den şaşma nvidia ya para yedirme

şuan ekran kartı almak için pek iyi bir zaman olmayabilir dx 11 yeni çıktığı için çok fazla fiyat / performans ürünü yok

zaten dx11 ler pahalı  ya geleceğe deil şimdiye yönelik dx 10.1 ekran kartı alıp tüm oyunları full de oynayacaksınız yada daha fazla para verip dx11 alıp 2 sene sonra yeni nesil oyunlarda gene kasacak =)

Yok zaten hemen almak için açmadım konuyu. Ara ara bakıyorum da 1 yıla kadar alırım nihayetinde bilgim olsun.

Bellek veriyolu mu daha önemlidir performans için yoksa işlemci hızımı?

Olmayacak şeyler tasarlıyorum, işim bu..
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

Tarantula bunu yazdı:

PanxeR bunu yazdı:

Yok zaten hemen almak için açmadım konuyu. Ara ara bakıyorum da 1 yıla kadar alırım nihayetinde bilgim olsun.

Bellek veriyolu mu daha önemlidir performans için yoksa işlemci hızımı?

2side önemli oranına bakacaksın işlemcisi çok iyi ama bit i  düşük de iyi olabilir, ama işlemci düşükse bit istedin kadar çok olsun önemli deil aslında 2 sinin uyumu olacak =)

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    eselcuker
    eselcuker's avatar
    Erkek

ati ve nvidia da  her zaman için ikinci karakter kart hakkında bilgi verir =) yani 4xyz 5xyz burada x değerleri yüksek olan kartlar performansı paralel olarak fiyatı yüksek olan kartlardır. aynı şekilde nvidia da 8xyz, 9xyz de x değerleri yüksek olanlar yine performanslı ve pahalı kartlar örnek olarak ;

Ati HD 2900 XT kartımız HD 3450 HD 4650 den bile daha yüksek değerler verbilen bir kart :D

Nvidia 8800 GT kartımız da 9400 9500 9600 Den bile daha yüksek değerler verebilen bir kart aynı şekilde

iki firmada da x diye adlandırğım ikinci değerler yükseldikce diğer değerlerde (Çekirdek hızı, Bellek hızı v.b) yükseliyor saten

verdiğin iki kart arasındaki durum ama biraz farklı neden diye soracak olduğunda DX11 die cevap vereceğim :D bugun açısında bakıldığında DX 11 doğru tercih olarak düşünülemeye bilir.çünki daha iyileri daha ucuz fiyatlara çıkacak. o yüzden bence de dediğin gibi beklemede kalmak en doğrusu

AMD Rulezzz =)
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    husnuweb
    husnuweb's avatar
    Erkek

bende 15-20 gün içinde 5770'li bir sistem toplamayı düşünüyorum.

He is finding himself.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    scheitann
    scheitann's avatar
    Erkek

bit konusunda yanlış bilgilenmeyin.

bir gpu nun yüksek veriyolu kullanmasını sağlamak yerine frekansı yüksek ramleri kullanmak daha düşük maliyete sebep olacaktır.

her zaman hatırlanması gereken örnek 2900xt kartlardır. bunlar 512 bit gelen kartlardı ama performanslar rezaletti.

4870 256 bit 1 gb ddr5

5770 128 bit 1 gb ddr5

aynı performansa sahiptir.

çünkü 5770 in gpu su mimari açıdan daha verimli ve performanslı tasarlanmıştır.

4890 ın muadili ise 5830 olabilir.

5XXX serisi 4XXX serisinden daha pahalıdır.

yine aynı örnekten gidersek 4850 180watt civarında tüketime sahipken 5750 sadece 86wattlık tüketime sahiptir.

bununla beraber daha serin çalışır ve dx11 desteklidir.

lütfen hiç bir şart altında iki farklı modeldeki ekran kartını bit değerlerine bakarak kıyaslamayın.

performansta direk fark yaratan etmen bit değeri değildir!

ALLAH RIZASI ICIN BU PROFILI SILIN
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hepaq
    Hepaq's avatar
    Erkek

Tarantula bunu yazdı:

SAPPHIRE HD5770

GPU 850 MHz Core Clock
    40 nm Process Technology
    800 x Stream Processors
    Memory 1024 MB Size
    128 -bit GDDR5
    4800 MHz Effective

SAPPHIRE VAPOR-X HD 4890

GPU 870 MHz Core Clock
    55 nm Process Technology
    800 x Stream Processors
    Memory 1024 MB Size
    256 -bit GDDR5
    4200 MHz Effective

Veriyolu benim bildiğim kadarıyla çok önemli bir özelliktir ekran kartlarında. Ben bellek miktarından sonra onlara dikkat ederim. Bunlardan biri 128 bit ddiğer 256 bit veriyoluna sahip. DDR5 ekran kartı yapıp 128 bit yapmak bana çok saçma geliyor. Bir canavarın ağzına tasma takıp ısırmasını engellemeye benziyor. Yanlış mı düşünüyorum acaba?

Bir de diğer özelliklerle ilgili problemim var. GPU kısmındaki 870MHz core clock, 55nm Process teknology, 800 x Stream processors özellikleri ve Memory kısmındaki 4200 MHz effective yazan özellik bizim için ne ifade etmeli? Ne kadar önemli?

Açıkcası ben bunları sayılardan ibaret görüyorum ve üzerinde hiçbir yorum yapamıyorum.

Elbetteki derdimiz oyun bilgisayarına uygun bir ekran kartı seçebilmek. Fakat öncelikli özelliklerimiz aslında hangileri olmalı?

Diğer arkadaşlar da kafalarına takılan şeyler ollursa sorsunlar ki atladığımız bir yer olursa gözümüzden kaçmasın.

hocam nm degerleri ne kadar yüksek olursa ısınma sorunun azalır buda bendne bir bilgi :D

hepaq işte bildigin hepaq hep-aq degil :D
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    scheitann
    scheitann's avatar
    Erkek

Hepaq bunu yazdı:

Tarantula bunu yazdı:

SAPPHIRE HD5770

GPU 850 MHz Core Clock
    40 nm Process Technology
    800 x Stream Processors
    Memory 1024 MB Size
    128 -bit GDDR5
    4800 MHz Effective

SAPPHIRE VAPOR-X HD 4890

GPU 870 MHz Core Clock
    55 nm Process Technology
    800 x Stream Processors
    Memory 1024 MB Size
    256 -bit GDDR5
    4200 MHz Effective

hocam nm degerleri ne kadar yüksek olursa ısınma sorunun azalır buda bendne bir bilgi :D

tam tersine nm ne kadar düşük olursa o kadar az ısınır + o kadar az güç tüketir

55 nm iyidir 65 nm den...

ALLAH RIZASI ICIN BU PROFILI SILIN
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    eselcuker
    eselcuker's avatar
    Erkek

hocam çok pis sallamışsın ya :D bu kadarına da pes diyorum :D:D

Nanometre (NM) bu üretim teknolojisidir. eski ürünlern NM değerleri daha yüksektir ve yeniye doğru geldikçe azalır. peki ne işimize yarıyor derseniz bu değer yükseldikçe enerji kullanımı buna bağlı olarakda çipsetin ısınma miktarı artar.azaldıkça enerji tüketimi ve paralel olarak da ısınma sorunu azalır

derin bilgi; (alıntıdır.)

Nm miktarı düstükce yaydıgı ısı ve harcadıgı enerjide düsecektir
    Nedeni: Küçülen tasarım elemanları daha küçük voltajlara tepki verip devreyi çalışır hale getirdiğinden işlemcinin çalışma voltajı rahatca düşürülebilir. bu aynı voltajda daha yüksek hız demek olabildiği gibi özellikle taşınabilir bilgisayarlar için hayati öneme sahip düşük güç tüketimi anlamına da gelir

Ufak eleman boyunun diğer bir avantajı ise az da olsa hızlanan devre elemanlarıdır. sonuçta daha az yol kateden akım hedefe daha hızlı varacağından işlemci içi gecikme süreleri düşer.
    Örnek vermek gerekirse,Mesela 45 nm Full yük altında 40C derece ve max 60w güç tüketirken > 90 nm aynı yük altında 60 dereceye kadar cıkar ve 100w güç tüketir

AMD Rulezzz =)
Toplam Hit: 3455 Toplam Mesaj: 12