folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilgisayarla İlgili Diğer Konular
linefolder Ekranda Ölü Piksel / İade Sıkıntısı [Yardım]

Ekranda Ölü Piksel / İade Sıkıntısı [Yardım]

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GodKlaus
    GodKlaus's avatar
    Erkek

Geçenlerde yeni bilgisayar toplamıştım konusu vardı. Sonunda çalışır vaziyette ama 2. gününde ekranda 1 adet ölü piksel oluştu.Yeşil renkte.

Ürün olarak DELL S2716DG ürünü kullanıyorum. Hepsiburada'dan satın almıştım aradım konuştum. Ürünü iade etmek istediğimi söyledim. Bana ürünü kullanıp kullanmadığımı sordular bende "evet kullandım. Gözlerimi ağrıttı busebebten geri vermek istiyorum" dedim.

"Ürünü kullandığınız için Dell Teknik servisinden DOA raporu almanız gerekmektedir" dediler.

Sonrasında Dell'i aradım. Anlattım durumu ve cevap olarak "şahsi rahatsızlıklardan dolayı DOA raporu veremiyoruz. Üründe bir hasar arıza olması gerekmektedir" dediler.

Bunu üzerine bende " Ekranda 1 adet ölü piksel var. Bu yüzden geri vermek istiyorum "dedim.

Cevap olarakta "Ekranda 1 adet ölü piksel olması Dell açısından bir sorun teşkil etmemektedir. Bu sebebten ötürü raporu sağlayamıyoruz" denildi.

Kapattıktan sonra telefonu interntten araştırdım ve ekranda 1 tane dahi ölü piksel olsa "ayıplı mal" olduğu için değişim/tamir yapılması gerektiğini gördüm. Gerekli yasal maddeleride okuduktan sonra Dell'i bir kez daha aradım.

Haklarımı biliyorum o yüzden güzel yolla halledelim. Tüketici Hakem heyetine başvurmak istemiyorum dedim.

"Tüketici olarak sizinle temasta bulunan kurum Hepsiburada'dır. Bu yüzden bu haklarınızdan onlara bahsetmelisiniz. Raporu sağlayamamaktayız." dedi ve açıklayıcı bir mail yolladı adam. (farklı birisi bu)

Hepsiburadayı aradım tekrardan anlattım durumu. Hakkım var ve yasal çerçevede hakkımı ararsam haklı çıkacağımdan bahsettim. Kadın bana şikayet formu oluşturduğunu ve Dell'den gelen maili göndermem gerektiğni söyledi.

Mailime boş mesaj attı ve bende gelen maili yolladım.

Şimdi hiç tatava yapmadan direk kaymakamlıktaki Tüketici hakem heyetine mi başvurayım ?

Yoksa biraz daha bekleyip bir çözüm yapabilieceklerine mi inanayım ?

Daha önce aynı olay başıma geldi. Monster marka laptopta 2 tane ölü pixel vardı. Kadıköye gittim ilk başta geri yolladılar. 5 Tane olmsı lazım dediler. Sonrasında yine haklarımı öğrenip geri gittim birazda ağız açtım. Hemen ürünü tamir edip verdiler.

Aynı uygulamayı Dell'e de yaptım yemediler. Ne yapmam lazım ? :D

EKLEME : Şimdi en başından beri 1 adet ölü piksel diyorum ya. Sanırım o 4 adet pikselin kare oluşturmuş hali. Aynı ekranın farklı bir köşesinde 1 adet daha ölü piksel oluştu. Ama dediğim gibi bu yeni arkadaş hali hazırda olanın dörtte biri kadar.

Totalde 5 adet ölü pikselim var. Haydi bakalım sabaha 1 tane daha çıkarsa "1 taneydi 6 tane oldular. Promosyon olarak ananızı getirecektim de onunda çoğalmasını bekliyorum" diycem.

GodKlaus tarafından 07/Haz/18 00:19 tarihinde düzenlenmiştir

Telegram : @CuneytKuscu && Discord : Tyenuc#2679 | İstanbul Avr. Yazılım Mühendisi ve sonunda işim var (:
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

5 taneye kadar ölü piksel serbest olayı 2010 yılında kaldırıldı. Firmalar yılar önceki bir kararın arkasına sığınıyor. 

Tüketici hakem heyeti senin işini çözer ama araya bayram tatili vs girer aylarca sürer. Bol sabır şimdiden.

Aslında devletin tüketici hakem heyetini meşgul eden firmalara fatura tutarının yarısı kadar ceza kesmesi gerek. Bak o zaman nasıl müşteriyle ilgileniyorlar. 

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GodKlaus
    GodKlaus's avatar
    Erkek
    mkyb bunu yazdı

5 taneye kadar ölü piksel serbest olayı 2010 yılında kaldırıldı. Firmalar yılar önceki bir kararın arkasına sığınıyor. 

Tüketici hakem heyeti senin işini çözer ama araya bayram tatili vs girer aylarca sürer. Bol sabır şimdiden.

Aslında devletin tüketici hakem heyetini meşgul eden firmalara fatura tutarının yarısı kadar ceza kesmesi gerek. Bak o zaman nasıl müşteriyle ilgileniyorlar. 

Dell'e anlattım abi durumu. Direk yasadaki maddeyi okudum. Adamlar bana şu linki yolladılar link (lang=en --> lang=tr türkçe yapar)

Burada bir tablo var aşağıda. Benim ürünüm Diğer Dell düz ekranlara giriyor S serisi olduğu için ve rakat olarak 6 tane ölü piksel varda DOA raporunu veririz diyorlar.

Anlatıyorum anlamıyorlar. Yasanın değiştiğini , daha önce başıma gelen olayı hepsini anlattım.

Senin işin bizimle değil satın aldığın firma ile çözülecek bir iş diyorlar sürekli.

Telegram : @CuneytKuscu && Discord : Tyenuc#2679 | İstanbul Avr. Yazılım Mühendisi ve sonunda işim var (:
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GodKlaus
    GodKlaus's avatar
    Erkek

up olsun 1 kez

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Liquid
    Liquid's avatar
    Erkek

ölü piksel falan ne uğraşıyorsun internetten aldığın ürünü koşulsuz iade edersin yeter ki zarar verme. Hiç uğraşma iade et. İade sebebine beğenmedim cayma hakkımı kullanarak iade ediyorum de tabi 15 gün dü süresi galiba. O süre geçmediyse. İade almazlarsa o zaman hakem heyetine başvur ama piksel olayını çok dillendirme oradan kazanamazsın. Sen süresi içerisinde cayma hakkını kullanmak istediğini belirt sadece.

EDİT: Amerikada, Amerikan futbolu sezonu sonunda final karşılaşmasını 100m den fazla kişi izler. Bir haberde izlemiştim. Adamlar maç izlemek için TV alıp iade ediyorlarmış :) Zincir mağazalardan bir tanesinin yetkilisi konuşuyordu. Alınan tvlerin %10u iade edilmese yine işimize gelir diyordu :) yani orada adamlar maç izleyip iade ederklen biz burada sorunlu ürünle uğraşıyoruz. 

Liquid tarafından 07/Haz/18 00:12 tarihinde düzenlenmiştir

İmzalamazsam ne olcak?
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GodKlaus
    GodKlaus's avatar
    Erkek
    Liquid bunu yazdı

ölü piksel falan ne uğraşıyorsun internetten aldığın ürünü koşulsuz iade edersin yeter ki zarar verme. Hiç uğraşma iade et. İade sebebine beğenmedim cayma hakkımı kullanarak iade ediyorum de tabi 15 gün dü süresi galiba. O süre geçmediyse. İade almazlarsa o zaman hakem heyetine başvur ama piksel olayını çok dillendirme oradan kazanamazsın. Sen süresi içerisinde cayma hakkını kullanmak istediğini belirt sadece.

EDİT: Amerikada, Amerikan futbolu sezonu sonunda final karşılaşmasını 100m den fazla kişi izler. Bir haberde izlemiştim. Adamlar maç izlemek için TV alıp iade ediyorlarmış :) Zincir mağazalardan bir tanesinin yetkilisi konuşuyordu. Alınan tvlerin %10u iade edilmese yine işimize gelir diyordu :) yani orada adamlar maç izleyip iade ederklen biz burada sorunlu ürünle uğraşıyoruz. 

hocam ilk postta . satırda belirttim zaten.

Hepsiburadayı aradığımda ilk dediğim " ürün gözlerimde ağrı yaptığı için iade etmek istiyorum"di.

Banada "Ürünü kullandınız mı" diye soru yönelttiler ve bende " Evet şuanda bilgisayarımda bağlı" dedim.

"Ürünü iade alabilmemiz için Dell'den DOA raporu almanız gerekli" diye bir dönüş sağladı.

Dell'de bu raporu vermiyor. Ölü piksel sayısı 6 adetten daha az olduğu için.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mycity
    Mycity's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Senin işini tek seferde çözebilirim ama kolay lokma vermek yok artık :) sadece sana yol göstereceğim direk dell'in kendi servisini ara sana çok iyi yardımcı olucaklardır.

Bazıları sadece konuşur bazıları ise hayalleri ile dünya'ya yön verir.. Mycity
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GodKlaus
    GodKlaus's avatar
    Erkek
    Mycity bunu yazdı

Senin işini tek seferde çözebilirim ama kolay lokma vermek yok artık :) sadece sana yol göstereceğim direk dell'in kendi servisini ara sana çok iyi yardımcı olucaklardır.

bugun 3 defa aradım. Pek yardımcı olmadılar açıkcası.

Yasal haklarımı kullanarak şikayet edicem dedim " Tabiiki böyle bir hakkınız var. Sorun yok" dediler :D

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    gortaburun
    gortaburun's avatar
    Erkek

Ürünü satan firma da teknik servisde garanti süresi içerisinde sana yardımcı olmakla mükellefler. Bir yandan firma ile cebelleşirken bir yandanda hakem heyetine başvurunu yap. Ordan karar cıkınca seve seve yapıyorlar.

MediaMarktı bu şekilde dile getirdim. Ne para ödüyorlardı, ne değişim. Onarımı bekleyeceksin felan dediler. +300 TL faiziyle aldım. 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GodKlaus
    GodKlaus's avatar
    Erkek
    gortaburun bunu yazdı

Ürünü satan firma da teknik servisde garanti süresi içerisinde sana yardımcı olmakla mükellefler. Bir yandan firma ile cebelleşirken bir yandanda hakem heyetine başvurunu yap. Ordan karar cıkınca seve seve yapıyorlar.

MediaMarktı bu şekilde dile getirdim. Ne para ödüyorlardı, ne değişim. Onarımı bekleyeceksin felan dediler. +300 TL faiziyle aldım. 

evet evet adamlar biz sana yardım etmeyiz demiyorlar. Biz sana ekranında 6 adet ölü piksel olmadığı için yardım edemiyoruz diyorlar.

Yasada ise diyor ki "Eğer ürün muadillerinden farklı ise , maddi , ekonomik , hukuki açıcan zarara sokacak bir yanı var ise öpe öpe değiştirecekler" yazıyor.

Bende bu yasayı onlara harfiyen okudum ve bana "istediğin yere şikayet etmekte özgürsün "dediler :D

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusdogan
    yunusdogan's avatar
    Erkek

netten aldıysan 15 gün içinde sorgusuz sualsiz iade edebilme hakkın var

bu arada 3 5 diye bi kaide yoktur almak zorundadır. kurcalarsan alırsın. koç sistemle benim maceram vardır dell makineyle ilgili..

iade onayı çıkan makineden ram çalıp bana geri yollamışlardı.

yunusdogan tarafından 07/Haz/18 01:06 tarihinde düzenlenmiştir
Toplam Hit: 2666 Toplam Mesaj: 19
dead pixel dell