folder Tahribat.com Forumları
linefolder Elektronik / Embedded / Mobil Cihazlar
linefolder Elektriğin Kalorisi Varmı Hesaplamak Mümkün Mü ?

Elektriğin Kalorisi Varmı Hesaplamak Mümkün Mü ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

kiloWatth nası oluyor da enerji birimi oluyor?

Gerçi Wert mürit de açıklamış da.. Bir de ben anlatayım

dediği gibi kiloWatt x Saat şeklindedir  (birçok yerde kW/h gibi çok yanlış şeyler yazılıp kullanılabiliyor.. )

Fizikte "güç " kavramının tarifi birim zamanda üretilen ya da tüketilen enerjidir .. ( enerjinin birim jul de olabilir kalori de olabilir)

P ile gösteririsek

P=Enerji / zaman

burdan Enerjyi çekersek

Enerji=P[Watt, kWatt] x zaman

şeklinde de pekala gösterilebilir..

1Joule/sn ye Watt ismi verilmiştir.. 1 kilo  Watt da 1000Joule/sn....  Buhar makinasını Ahmet icat etmiş olsaydı  Ahmet ismi de verilebilirdi...

yani satndart 1kW gücündeki bir makina ya da ısıtıcı her ne ise onun çalışma süresince (saati) süersince çektiği enerjidir..

dediğim gibi "ölçek sorunu"  1litre suyu buharlaştırmak için kullanacağın enerjiyle bir şehrin yıllık enerji ihtiyacını kaşılaştırısan onu bununla ölçersen anlamsız büyük ya da küçük sayılar elde edersiniz..

Mesela Uzay Ölçeğinde de UZAKLIKLAR  Işık yılı o da yetmez ise PARSEC kullanılır

Işığın Uzay Boşluğundaki hızı yaklaşık 300 000 km/sn dir

Işık Yılı ise Işığın bir yılda aldığı mesafedir.. =300,000x365x24x60x60=9 460 800 000 000 km

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ShockMan
    ShockMan's avatar
    Erkek

Hocalar ben konuya formüllerle, falan girmeyecem, Ama sanırım net olarak soruya yanıt verebilecem..

Elektriksel bir olayda Kalori aramak doğru değildir, Ama Benzetme yapmak mümkündür, Elektriksel bir Isı Faktöründe Harcama miktarı Wat ile ifade edilir, Potansiyel Güç ise Amper ile İfade edilir.

Kalori aramaksa gayemiz, ifade biçimlerini karıştırmadan, Ortaya çıkan Enerjide yani değişime uğrayarak ortaya gelen üründe ki bu sıcaklık olur, Yük taşınımı olur her neyse, biz Kaloriyi Ortaya gelen üründe aramalıyız.

Net olarak derimki Elektriksel bir olayın anlatımında Kalori Birimi kullanılmaz.!

Düzeltme= Yanlış anlaşılmasın arkadaşlar, Ben Kavramlar hususuna değinmek istedim, Enerjinin değişik Halleri ve Kalorinin ne olduğunu biliyorum Konuya bu konuda değerli bilgiler vermiş arkadaşlara Muhalefet etmiyorum.

ShockMan tarafından 13/Mar/17 15:51 tarihinde düzenlenmiştir

Net ortamı, tek tük de olsa iyi dostluklar sağlamışsa bile, vefasızlığı ile ünlüdür..!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aercys
    aercys's avatar
    Erkek
    ShockMan bunu yazdı

Hocalar ben konuya formüllerle, falan girmeyecem, Ama sanırım net olarak soruya yanıt verebilecem..

Elektriksel bir olayda Kalori aramak doğru değildir, Ama Benzetme yapmak mümkündür, Elektriksel bir Isı Faktöründe Harcama miktarı Wat ile ifade edilir, Potansiyel Güç ise Amper ile İfade edilir.

Kalori aramaksa gayemiz, ifade biçimlerini karıştırmadan, Ortaya çıkan Enerjide yani değişime uğrayarak ortaya gelen üründe ki bu sıcaklık olur, Yük taşınımı olur her neyse, biz Kaloriyi Ortaya gelen üründe aramalıyız.

Net olarak derimki Elektriksel bir olayın anlatımında Kalori Birimi kullanılmaz.!

Düzeltme= Yanlış anlaşılmasın arkadaşlar, Ben Kavramlar hususuna değinmek istedim, Enerjinin değişik Halleri ve Kalorinin ne olduğunu biliyorum Konuya bu konuda değerli bilgiler vermiş arkadaşlara Muhalefet etmiyorum.

Hocam nadir de olsa kullanıldığı yerler var.

http://ecmweb.com/content/calculating-arc-flash-energy-levels

http://www.atcllc.com/wp-content/uploads/2011/06/ARCFAQs.pdf

0x62 0x75 0x6e 0x75 0x20 0x79 0x61 0x7a 0x61 0x6e 0x20 0x74 0x6f 0x73 0x75 0x6e 0x2c 0x20 0x6f 0x6b 0x75 0x79 0x61 0x6e 0x61 0x20 0x6b 0x6f 0x73 0x75 0x6e
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    3Dxsolid
    3Dxsolid's avatar
    Erkek
    tolgasen bunu yazdı

Elektrik bir enerji olduğu için enerjinin kalorisi olmaz hocam

Maalesef oluyor hocam.

Hayırlısı...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ShockMan
    ShockMan's avatar
    Erkek
    aercys bunu yazdı
    ShockMan bunu yazdı

Hocam nadir de olsa kullanıldığı yerler var.

http://ecmweb.com/content/calculating-arc-flash-energy-levels

http://www.atcllc.com/wp-content/uploads/2011/06/ARCFAQs.pdf

Hocam Elektriksel bir olayın neticesinde Ortaya gelen ürün ile ilgili Formülasyonlada elbetteki geçer. Ancak Bir Elektronik Devrede, Devre inşaasında, Kullanılmaz demek istemiştim.

Düzenleme= Örneğin 1000 Kaloriye karşılık gelecek şekilde suyu ısıtmak gayesindeyiz, bunun için derizki acaba kaç wat elektrik enerjisine gereksinimimiz olur? Bunun bir formülü varmı bilmiyorum, ancak Yine net diyorum Elektrik ve Elektronik devrelerde Kalori birimi kullanılmaz. Sonuçları için Yani beklenen ürün veya netice için Denemeler neticesinde alınan değerlerde Watt ve Amper uygulanır.

ShockMan tarafından 13/Mar/17 16:48 tarihinde düzenlenmiştir

Net ortamı, tek tük de olsa iyi dostluklar sağlamışsa bile, vefasızlığı ile ünlüdür..!
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek
    ShockMan bunu yazdı

kavramları biraz incelererseniz biraz eksik kavramış olduğunu görürsün ( İş , güç , enerji , elektrik yükünün elektrik alandaki potansiyel enerjisi hepsi bunlar lise konusu bi dünya kaynak var )

Volt dediğin şey zaten elektrik yüklü parçacığın "potansiyel ENERJSİDİR"   

I akım ( Amper ,eletrik alanda saniyede geçen elektrik yükü miktarıdır)

Elektrikte Güç P=IxV ( I amper (Coulomb/saniye ), V volt ise ) Güç Watt olarak çıkar  (joule / sn ) ...

Üretilen İş ya da enerj makinanın ya da elektrik sobasının  kaç saniye ya da ne kadar zaman çalıştığı ile ortaya çıkar

örnek 150Watt ısıtıcınız var 45 dakiaka çalıştırdığnızda kaç kilo jul enerji üretir

150Watt=150/1000=0.15kW

45dakika=45x60=2700sn

Enerji=Güç x zaman= 0.15x2700=405kJoule 

=>  405/4.18=96.89kKalori

kilokalori/saat da kullanılan  bir güç birimidir  ama özel bir isim verilmemiştir [ Watt gibi ] ( genelde su ısıtma kalorifer  işlerinde kullanılması pratiktir çünki zaten referans olarak 1gram suyu bir derece ısıtmak içi gerekli enerji miktarı olarak tanımlanmıştır  o da 4.18 joule'a eşittir )

İş bir kuvvete karşı kuvvetin aldığı yoldur = Kuvvet x yol

örnek 20 litrelik suyu 5. kata çıakran bakkal kardeş yer çekimine karşı ne kadar iş yapmıştır

20litre suyu kabaca 20kg kabuledelim kat yüksekiği de 3m 

F=20xg(g yi10 kabul edelim)=200Newton

kuvvete karşı alınan yol S=3*5=15metre

iş=FXS=200x15=3000joule =---------------> 3000/4.18=717.7Kalori =0,717klio kalori lik iş yapmıştır 

bu enerji kaybını yerine koymak için ne kadar çikolata yemelidir ya da çikolatasına göre haketmesi için  kaç sefer daha yapmaldır

http://www.etietieti.com/eti-uzun-cikolata-sutlu

çikolatanın enerji içeriği 100gram için 540kCal --> Gramdaki enerji ( ısıl değer )  540kCal/100=5.4kCal/gr

çikolata 38 gram olduğuna göre vereceği enerji  205.2 kCal

ohoo 205.2/5.4= 38 seferlik enerji var 37 sefer daha yaparsa anca hak ediyor :D

Fizikte Güç ise "kuvveti fazla olmak değildir" brim zamanda üretilen iş ya da enerji (enerji işe - iş enerjie dönüştüğü için brimleri aynıdır ).. miktarıdır

örnek..  kombi 24kW gücünde demek  saniyede 24 kilo joul ısı nerjisi ortaya çıkarıyor demek

[ = 24 kiloJoul/sn= [/4.18]= 0.17416kCal/sn =[*3600]=627kCal/h ]

Bakkala dönelim

Bakkalın kuvveti en fazla 2 damacana kaldırmaya yetiyor

Çırak ise 1 damacana kaldırabiliyor

Bakkal 5.kata 120snde çıkabiliyorken  ( 2damacana ile 

çırak 5.kata 45 snde  (1 damacana ile )

hangisi güçlü?

birim zmanda daha çok iş yapan daha güçlüdür

1 damacanayı 5. kata çıkarmak için yapılan iş ya da harcanan enerji ye 1İB ( iş birimi diyelim ( gerçek rakamalrla uğraşmaya gerek yok zaten orantıda gidecekler ))

Bakkal iki damcana taşıdığına göre

bakkalın gücü 2İB/120 =1 İB/60

(120 snd eçıkarığı için 120ye böldük )

Çırak ise  1 damacana kaldırabildiği için

Çırağın gücü 1 İB/45

Bakıldığında aynı işi Bakkal 60 snde Çırak 45 snde yapıyor çırak daha güçlüdür

[ 1İB /45 ]/[1İB/60]=60/45= 1 1/3 .. çırak bakkaldan 1/3 oranında fazladan güçlüdür..

Edit: biraz sert dalmışım

ltcelik tarafından 13/Mar/17 20:12 tarihinde düzenlenmiştir

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ShockMan
    ShockMan's avatar
    Erkek
    ltcelik bunu yazdı
    ShockMan bunu yazdı

kavramları biraz incelererseniz biraz eksik kavramış olduğunu görürsün ( İş , güç , enerji , elektrik yükünün elektrik alandaki potansiyel enerjisi hepsi bunlar lise konusu bi dünya kaynak var )

Volt dediğin şey zaten elektrik yüklü parçacığın "potansiyel ENERJSİDİR"   

I akım ( Amper ,eletrik alanda saniyede geçen elektrik yükü miktarıdır)

Elektrikte Güç P=IxV ( I amper (Coulomb/saniye ), V volt ise ) Güç Watt olarak çıkar  (joule / sn ) ...

Üretilen İş ya da enerj makinanın ya da elektrik sobasının  kaç saniye ya da ne kadar zaman çalıştığı ile ortaya çıkar

örnek 150Watt ısıtıcınız var 45 dakiaka çalıştırdığnızda kaç kilo jul enerji üretir

150Watt=150/1000=0.15kW

45dakika=45x60=2700sn

Enerji=Güç x zaman= 0.15x2700=405kJoule 

=>  405/4.18=96.89kKalori

kilokalori/saat da kullanılan  bir güç birimidir  ama özel bir isim verilmemiştir [ Watt gibi ] ( genelde su ısıtma kalorifer  işlerinde kullanılması pratiktir çünki zaten referans olarak 1gram suyu bir derece ısıtmak içi gerekli enerji miktarı olarak tanımlanmıştır  o da 4.18 joule'a eşittir )

İş bir kuvvete karşı kuvvetin aldığı yoldur = Kuvvet x yol

örnek 20 litrelik suyu 5. kata çıakran bakkal kardeş yer çekimine karşı ne kadar iş yapmıştır

20litre suyu kabaca 20kg kabuledelim kat yüksekiği de 3m 

F=20xg(g yi10 kabul edelim)=200Newton

kuvvete karşı alınan yol S=3*5=15metre

iş=FXS=200x15=3000joule =---------------> 3000/4.18=717.7Kalori =0,717klio kalori lik iş yapmıştır 

bu enerji kaybını yerine koymak için ne kadar çikolata yemelidir ya da çikolatasına göre haketmesi için  kaç sefer daha yapmaldır

http://www.etietieti.com/eti-uzun-cikolata-sutlu

çikolatanın enerji içeriği 100gram için 540kCal --> Gramdaki enerji ( ısıl değer )  540kCal/100=5.4kCal/gr

çikolata 38 gram olduğuna göre vereceği enerji  205.2 kCal

ohoo 205.2/5.4= 38 seferlik enerji var 37 sefer daha yaparsa anca hak ediyor :D

Fizikte Güç ise "kuvveti fazla olmak değildir" brim zamanda üretilen iş ya da enerji (enerji işe - iş enerjie dönüştüğü için brimleri aynıdır ).. miktarıdır

örnek..  kombi 24kW gücünde demek  saniyede 24 kilo joul ısı nerjisi ortaya çıkarıyor demek

[ = 24 kiloJoul/sn= [/4.18]= 0.17416kCal/sn =[*3600]=627kCal/h ]

Bakkala dönelim

Bakkalın kuvveti en fazla 2 damacana kaldırmaya yetiyor

Çırak ise 1 damacana kaldırabiliyor

Bakkal 5.kata 120snde çıkabiliyorken  ( 2damacana ile 

çırak 5.kata 45 snde  (1 damacana ile )

hangisi güçlü?

birim zmanda daha çok iş yapan daha güçlüdür

1 damacanayı 5. kata çıkarmak için yapılan iş ya da harcanan enerji ye 1İB ( iş birimi diyelim ( gerçek rakamalrla uğraşmaya gerek yok zaten orantıda gidecekler ))

Bakkal iki damcana taşıdığına göre

bakkalın gücü 2İB/120 =1 İB/60

(120 snd eçıkarığı için 120ye böldük )

Çırak ise  1 damacana kaldırabildiği için

Çırağın gücü 1 İB/45

Bakıldığında aynı işi Bakkal 60 snde Çırak 45 snde yapıyor çırak daha güçlüdür

[ 1İB /45 ]/[1İB/60]=60/45= 1 1/3 .. çırak bakkaldan 1/3 oranında fazladan güçlüdür..

Edit: biraz sert dalmışım

Hocam Önceki mesajımda zaten vermiş olduğunuz bilgilere itirazım olmadığını beyan etmiştim. Şu ankiler ilede gayet ayrıntılı olmuş diyebilirim.

Ancak Sorulan soru, Olayın anatomisini ister tarzda değildir. Sadece Teknik kullanımda Elektronikçi yada Elektrikçi için Akım Hesaplamaları Devre hesaplamaları yapılırken, Kalori cinsinden birim ile hesaplamaların yapılmadığını beyan ettim.  Yani Söylemim söyleminizin damıtılmış halidir. Ondaki gayede birazda Teknik Bilmeyen Müritleride Düşünmemdir. Daha kısa ve Net olması baabında.

Ayrıca bu kadar ayrıntılı bilgi verdiğiniz için Teşekkür ediyorum.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tutum
    tutum's avatar
    Erkek

http://www.birimcevir.com/enerji-ve-is-birimleri/enerji-ve-is-birimleri.aspx

bu linkten istediğin enerji birimini istediğine çevirebiliyorsun, 

https://youtu.be/-bvKwS7GeVs
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek

aynen ya joule kalori dönüşümü bile varken nasıl hesaplanamıyor?

ifade edilmezo ayrı mesela ama hesaplanır.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    O Şimdi Astek
    deja-vu
    deja-vu's avatar
    Erkek

#showerthoughts :D

Almanya Fatihi
Toplam Hit: 3091 Toplam Mesaj: 31
elektrik elektrik kalori yakıt