folder Tahribat.com Forumları
linefolder Elektronik / Embedded / Mobil Cihazlar
linefolder Elektrikten Anlayan Var Mı ? [Çözüldü]

Elektrikten Anlayan Var Mı ? [Çözüldü]

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

selamlar

babannemler korona yüzünden köydeki eve geçtiler, daha ıssız diye. ben de eve bitane şofben taktım, şu resimdekine çok benzer.

üstünde topraklı priz lazım diyodu ben de alete topraklı priz olan yerden kablo çektim.

aynı kabloya başka bir cihazı da bağlamak için ek yaptım. bir ucunda şofben bir ucunda bitane grup priz var.

buraya kadar her şey ok ama bu şofben sıfırlamaya elektrik veriyor :p 

grup prizdeki sıfırlama pinlerine kontrol kalemiyle bakınca elektrik var. ne yapmam gerekir ? alet mi bozuk ? yoksa bunlar böyle mi.

alet bu : 

grup prizde elektrik olan kısım bu : 

edit: fişi ters çevirince düzeldi :p ahahha babanneme forumdan arkadaşlar yardım etti dedim, forum ne anlamadı ama hepinize dua etti :p 

yardımcı olan herkese teşekkür ederim

yolbulucu tarafından 05/Ağu/20 10:54 tarihinde düzenlenmiştir

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Şofbene özel, kalın hat çekmen lazım aq çoklu prizleri ayrıca çek :D

...said addicted.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    noname bunu yazdı

kalın hat çektim işte, aynı hattan bide priz istiyorum, ona da fırın takçam :P 

ayrı bi kablo daha çekemem ya, yok mu bi yolu ake, kablosuz şarj yapıyo millet

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı
    noname bunu yazdı

Vardır elbet de, toprak kısmında mı elektrik var doğru muyum, şofbenin bağlantısını nasıl yaptın ki, düzenli olarak toprağa enerji mi veriyor şofben aqü. hiç tecrübem yok şofben konusunda bilemiyorum

...said addicted.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    noname bunu yazdı
    yolbulucu bunu yazdı
    noname bunu yazdı

Vardır elbet de, toprak kısmında mı elektrik var doğru muyum, şofbenin bağlantısını nasıl yaptın ki, düzenli olarak toprağa enerji mi veriyor şofben aqü. hiç tecrübem yok şofben konusunda bilemiyorum

abi işte içinde 3 tane kablo vardı bağladım ben de onlara rengi rengine 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

Aman ha toprak hattında elektrik varsa çarpılabilirsin...

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mkyyldrm
    mkyyldrm's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı

selamlar

babannemler korona yüzünden köydeki eve geçtiler, daha ıssız diye. ben de eve bitane şofben taktım, şu resimdekine çok benzer.

üstünde topraklı priz lazım diyodu ben de alete topraklı priz olan yerden kablo çektim.

aynı kabloya başka bir cihazı da bağlamak için ek yaptım. bir ucunda şofben bir ucunda bitane grup priz var.

grup prizdeki sıfırlama pinlerine kontrol kalemiyle bakınca elektrik var. ne yapmam gerekir ? alet mi bozuk ? yoksa bunlar böyle mi.

alet bu : 

Hocam selamlar. Öncelikle aman dikkat diyorum. Normal şartlarda topraktan akım akmaması gerekiyor araya şofben bile bağlamış olsan. Sofben için ilk kablo çektiğiniz yerde herhangi bir problem olmadığını varsayıyorum. Belki şofben içerisinde kabloları ters sıra ile bağlamış olabilirmisiniz? Yada grup pirize kabloları ters bağlamış olma ihtimaliniz nedir?

Mümkün ise bağlantılarınızın resmini atabilirseniz teknik olarak size daha doğru bilgi verebilelim.

Not: Elektrik-Elektronik Mühendisiyim :)

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    mkyyldrm bunu yazdı
    yolbulucu bunu yazdı

selamlar

alet bu : 

Hocam selamlar. Öncelikle aman dikkat diyorum. Normal şartlarda topraktan akım akmaması gerekiyor araya şofben bile bağlamış olsan. Sofben için ilk kablo çektiğiniz yerde herhangi bir problem olmadığını varsayıyorum. Belki şofben içerisinde kabloları ters sıra ile bağlamış olabilirmisiniz? Yada grup pirize kabloları ters bağlamış olma ihtimaliniz nedir?

Mümkün ise bağlantılarınızın resmini atabilirseniz teknik olarak size daha doğru bilgi verebilelim.

Not: Elektrik-Elektronik Mühendisiyim :)

hocam rengi rengine bağladım, sabah tekrar kontrol edebileceğim. faz-nötr rengini değiştirip deneyeceğim ilk (aklıma gelmedi daha önce) yine olmazsa bağlantıların resmini atarım. çok teşekkür ederim şimdiden

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Foxxxxxx
    Foxxxxxx's avatar
    Erkek

Çekilin elektrikçiyim ben sen sıfırlama yaparken nötürle topraklamayı aynı yere baglaman gerekirken fazla toprağı aynı yere başlamışsın o yüzden topraklama da elektrik var sana tavsiyem öncelikle faz A bir kablo elektrik olmayan yani nötüre grup prizin topraklama ve nötürünü baglayacaksın şohbenin baglantı klemensine bak faz hangisi ise ona fazı bagla topraklama ile nötürü aynı baglayabilirsin ama topraklama çekmeyi öneririm yinede sıfırlama yapacam dersen yukardaki  adımları uygula 

Babamı namaz kılmış, dua ederken görünce Benim için de dua et deyiveriyorum Ve babamın cevabıyla sarsılıyorum Kendisi nerede, derse, ne diyeyim?
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek

bağlantıları aç . 

kabloları yanlış bağlamışın .

+ ile toprak deyiyor  

edit bide ev eski ise kablolara dikkat et  . yakma evi .

samaccc tarafından 04/Ağu/20 23:30 tarihinde düzenlenmiştir

Minimalist Değilim Tembelim
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LaNCeLoT
    LaNCeLoT's avatar
    Erkek

Kankim ek yapmaman gerek + olarak elektrikli şofbene uygun bir kablo olması gerek. Bir de toprak var sandığın priz yeterliliğe sahip olmayabilir elektrikçiler çok saçma sapan toprak hatları çekiyorlar masraf artmasın diye amk.

Bir de illa toprak arıyorsan hızlı/ucuz çözüm kır bir kirişi köşeden bağla iç demirine toprak hattı olarak teli bitti getti köy eviymiş zaten :)) ,  sonra sıvarsın üstten mis gibi işte.

Kurtlar tasma takmaz....
Toplam Hit: 2302 Toplam Mesaj: 24
dedeye sahip çıkalım şofben elektrik elektrik