folder Tahribat.com Forumları
linefolder Hukuk & Muhasebe & Sigorta Soru - Cevap
linefolder Elinde Franchise Sözleşmesi Olan Var Mı?

Elinde Franchise Sözleşmesi Olan Var Mı?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mavii
    mavii's avatar
    Erkek

Selamlar 3 şubesi olan Afrika saç tasarım salonlarım var Afrika saçları yapıyoruz. Benden bayilik isteyen birisi var ancak elimde sözleşme yok. Elinde sözleşme olan bana gönderebilir mi onu düzenleyeyim. Bir kaç soruma cevap verebilirseniz de sevinirim.

isim hakkı için istemem gereken parayı nasıl hesaplarım?

%50 ortalık istiyor bu durumda isim hakkı için ek para talep etmeli miyim?

%50 ortaklık + %? Ek cirodan pay istemeli miyim?

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    userneyime
    userneyime's avatar
    Erkek

Ciro dan yıllık yüzde %2 pay alıyorlar genelde.

Aldığı markadan ürünleri alması lazım.

tam detaylı bilmiyorum birisi yazarsa bende merak ediyorum

takipdeyim

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cahitnuri
    cahitnuri's avatar
    Erkek
    mavii bunu yazdı

Selamlar 3 şubesi olan Afrika saç tasarım salonlarım var Afrika saçları yapıyoruz. Benden bayilik isteyen birisi var ancak elimde sözleşme yok. Elinde sözleşme olan bana gönderebilir mi onu düzenleyeyim. Bir kaç soruma cevap verebilirseniz de sevinirim.

Hocam iki farklı yol sunayım sana:

1. Franchise olayını büyütmek istiyorum hızlıca diye dusunuyorsan

-ilk 10 subeden isim hakkı talep etme hatta bunun da reklamını yapabilirsin. 
    -cirodan yüzde 2-4 arası pay al sadece.
    -zaten ürünleri senden alacak o nedenle orada biraz pay koyarsın sattıgın urunlere de. 
    -Pazarlama desteği sundugunu soyle ilk ay için (google facebook reklamları verirsin markaya)

2. Subelerin genelini ben acayım franchise cok vermeyeyim dersen
    -isim hakkı marka ve sektör bazlı cok değişiyor ama 10 bin dolar gibi bir ücret makul olabilir. Dediğim gibi sektöre göre değişiyor gıdada yeni bir marka için genelde bu rakamla ilerleniyor.
    -yine cirodan pay alırsın ya da cirodan pay almıyoruz reklamı da bu model için gecerli ilerleyebilir.

iki versiyondan da demirbaşları senden alacagı bir sözleşme imzalarsın. Tüm demirbaş listesinin toplamına yüzde 5 kâr koyup verirsin.

ortaklık olayı komple başka bi iş bayilik değil oradaki konu. O senin tercihinle alakalı iş benim elimde kalsın büyüteyip daha yuksek fiyattan ortaklık kurayım da bi model. Ben kurdum işi detayı beni yoracak dersen isim hakı cirodan pay kısmını geçip kasaya direk para koymalı bir ortaklı modelinde gidebilirsin. 

bi franchise sözleşmesi olması lazım bende maillerde cıkmadı da bulursam atarım. Ama internette de cok kolaylıkla bulabilirsin. Sektöre uyarlama kısmına kafa yorman gerekir.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek

hacı çok kompilke bir konu aslında. iki tarafıda koruma altına alacak ve marka adını zedelemeyecek bir düzen kurman gerekli. bu konuda potansiyel görüyorsan danışmanlık alman ve bu konuda yapılması gereken tüm çalışmaları yaptırıp elind hazır birşey bulundurman iyi olur.

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rapidhacker550
    rapidhacker550's avatar
    Erkek

Basit bir şey değil bu franchise olayı. Fesih gibi durumlarda sorun oluyor. cezai şart vs. koyuyor veren, alan kişi de sonra mağdur olup gelip profesyonel destek arıyor. önleyici tedbir mahiyetinde danışmanlık alman faydanıza.

T.C Anayasası Madde 26 : Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmi makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar. Bu fıkra hükmü, radyo, televizyon, sinema veya benzeri yollarla yapılan yayımların izin sistemine bağlanmasına engel değildir.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mavii
    mavii's avatar
    Erkek
    cahitnuri bunu yazdı
    mavii bunu yazdı

Hocam iki farklı yol sunayım sana:

1. Franchise olayını büyütmek istiyorum hızlıca diye dusunuyorsan

-ilk 10 subeden isim hakkı talep etme hatta bunun da reklamını yapabilirsin. 
    -cirodan yüzde 2-4 arası pay al sadece.
    -zaten ürünleri senden alacak o nedenle orada biraz pay koyarsın sattıgın urunlere de. 
    -Pazarlama desteği sundugunu soyle ilk ay için (google facebook reklamları verirsin markaya)

2. Subelerin genelini ben acayım franchise cok vermeyeyim dersen
    -isim hakkı marka ve sektör bazlı cok değişiyor ama 10 bin dolar gibi bir ücret makul olabilir. Dediğim gibi sektöre göre değişiyor gıdada yeni bir marka için genelde bu rakamla ilerleniyor.
    -yine cirodan pay alırsın ya da cirodan pay almıyoruz reklamı da bu model için gecerli ilerleyebilir.

iki versiyondan da demirbaşları senden alacagı bir sözleşme imzalarsın. Tüm demirbaş listesinin toplamına yüzde 5 kâr koyup verirsin.

ortaklık olayı komple başka bi iş bayilik değil oradaki konu. O senin tercihinle alakalı iş benim elimde kalsın büyüteyip daha yuksek fiyattan ortaklık kurayım da bi model. Ben kurdum işi detayı beni yoracak dersen isim hakı cirodan pay kısmını geçip kasaya direk para koymalı bir ortaklı modelinde gidebilirsin. 

bi franchise sözleşmesi olması lazım bende maillerde cıkmadı da bulursam atarım. Ama internette de cok kolaylıkla bulabilirsin. Sektöre uyarlama kısmına kafa yorman gerekir.

cirodan %2-4 civarı pay almak işime hocam çünkü malzeme az işçilik geliri çok misal 500 liralık malzeme ile 4-5 bin gibi para kazanılıyor. Yani cirodan payı düşük tutup malzemeden kazanamam benim asıl kazanacağım nokta işçilikten olacak. Eğitim vereceğim pek bilinmeyen işimi öğreteceğim misal ayda 100 bin kazanda oradan 3-4 bin alayı 3-4 bin malzemeden kazanayım olayı mantıklı olmaz 2 saçı kendi salonumda yapsam aynı parayı kazanmış olur. Benim Bursa'da bir salonum var bu açmak isteyenler de Bursa'da açmak istiyor yani ben kendi müşterimi paylaşmış olacağım.. O yüzden %50 ortaklık işime gelir karşı tarafta bunu kabul ediyor. Kendim açayım dedim ama onda da personel sıkıntısı çıktı başında kendi işi olan durmayınca eleman sallamıyor o yüzden 2 şube kapattım. Ben istiyorum ki karşı taraf ile ortaklaşa kurayım salonu, işi öğreteyim 4-5 ay eğitim vereyim sonrasında ortak çalışalım. Benim adımı kullansın, benim müşterimi paylaşsın şehrin 2 ucu düşün salonları hangi müşteri nereye yakınsa oraya gitsin. O yüzden tam olarak nasıl yapacağımı bilemiyorum.. Sözleşmeyi bulup gönderirsen çok sevinirim en azından okudukça aklıma bir şeyler gelir sonrasında düzenleyerek imzalarız.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mavii
    mavii's avatar
    Erkek
    TeRRoR bunu yazdı

hacı çok kompilke bir konu aslında. iki tarafıda koruma altına alacak ve marka adını zedelemeyecek bir düzen kurman gerekli. bu konuda potansiyel görüyorsan danışmanlık alman ve bu konuda yapılması gereken tüm çalışmaları yaptırıp elind hazır birşey bulundurman iyi olur.

biraz yüksek paralar istiyorlar hocam ve şu anda işler bitik durumda belki 10 dükkkanım var eleman kira vs uzun zamandır cepten karşılıyorum ek masrafa giremem 3-5 bin istesler sorun yok ama ağzını açan 20den başlıyor

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mavii
    mavii's avatar
    Erkek
    rapidhacker550 bunu yazdı

Basit bir şey değil bu franchise olayı. Fesih gibi durumlarda sorun oluyor. cezai şart vs. koyuyor veren, alan kişi de sonra mağdur olup gelip profesyonel destek arıyor. önleyici tedbir mahiyetinde danışmanlık alman faydanıza.

biraz yüksek paralar istiyorlar hocam ve şu anda işler bitik durumda belki 10 dükkkanım var eleman kira vs uzun zamandır cepten karşılıyorum ek masrafa giremem 3-5 bin istesler sorun yok ama ağzını açan 20den başlıyor

eğitim sözleşmem var avukatın hazırladığı orada 10 benimle çalışacak tüm eğitim giderlerini vs ben karşılıyorum yazıyor 10 yıldan önce haksız fesih ederse dolar olarak cezasını yazısı var.. Benden ayrıldıktan sonra aynı işi yapamaz, bir yerde çalışamaz, danışmanlık veremez vs yazıyor o maddenin çok geçerli olmadığını biliyorum ama en azından karşı taraf korksun diye yazdırdım

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CiRKiN
    CiRKiN's avatar
    Erkek

Hocam anlattığına göre işinden iyi kazanıyorsun (Allah daha çok versin) ben olsam 20 değil 50 ye bile razı olur uzman bir hukuk bürosundan kapsamlı bir destek alırım. Aldığın risk 20 yada 50 ye değişilmez bence 

JACK TİESTO TAHRİBAT ... FAKİR BİR ŞİMAL KİLİSESİNDE ŞEYTAN İLE RAHİBİN MACERASI
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mavii
    mavii's avatar
    Erkek
    CiRKiN bunu yazdı

Hocam anlattığına göre işinden iyi kazanıyorsun (Allah daha çok versin) ben olsam 20 değil 50 ye bile razı olur uzman bir hukuk bürosundan kapsamlı bir destek alırım. Aldığın risk 20 yada 50 ye değişilmez bence 

Teşekkürler hocam Allah sizlere daha çok versin.. 1 senedir hiç kazanamıyoruz tüm dükkanlar zarar ediyor çoğu günler siftah olmuyor bu aralar. Bütün masraflar cepten gidiyor kiralar çok yüksek personel gideri çok yüksek şu anda avukata ekstra o kadar ödeyemem. Eğer buradan çözüm bulamazsam bir kaç ay erteleyeceğim bu işi mecburen. Çünkü sözleşmesiz olmaz

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rapidhacker550
    rapidhacker550's avatar
    Erkek
    mavii bunu yazdı
    rapidhacker550 bunu yazdı

eğitim sözleşmem var avukatın hazırladığı orada 10 benimle çalışacak tüm eğitim giderlerini vs ben karşılıyorum yazıyor 10 yıldan önce haksız fesih ederse dolar olarak cezasını yazısı var.. Benden ayrıldıktan sonra aynı işi yapamaz, bir yerde çalışamaz, danışmanlık veremez vs yazıyor o maddenin çok geçerli olmadığını biliyorum ama en azından karşı taraf korksun diye yazdırdım

Hukuki destek alman lazım, yanlış yapıyorsun ben uyarayaım.

T.C Anayasası Madde 26 : Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmi makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar. Bu fıkra hükmü, radyo, televizyon, sinema veya benzeri yollarla yapılan yayımların izin sistemine bağlanmasına engel değildir.
Toplam Hit: 1025 Toplam Mesaj: 12
isim hakkı franchise şube bayilik