Eski İşverenle Hesaplaşmak

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    gkhn
    gkhn's avatar
    Erkek

Arkadaşlar öncelikle merhabalar,

Kısaca durumumu açıklayacağım, sonrasında 2 sorum olacak. Ancak ricam emin olmadığınız bir şeyi bana varsayımlara vurarak yazmamanız.

Başlıyorum, Ben yaklaşık 3 sene bir işyerinde çalıştım ve geçen Subat ayında oradan ayrıldım. Yaklaşık 32 aylık çalışmamın son 20 ayında sigortam yapıldı lakin gerçek maaşımın çok altında olan asgari ücretten gösterildi. Ben işten ayrılırken son bordromu da imzaladım fakat alacağım kalmamıştır tarzında bişey imzalamadım. Yani kıdem tazminatı tarzında alacaklarımı aldığımı gösteren bişi imzalamadım. Patronum bana son maaşımla beraber belirlediğimiz tazminatı 1 ay içinde ödeyeceğini söylemesine rağmen hala ödemedi(3 ay oldu).

Bende zamanında büyükelçiliğe vermek üzere, patrondan aldığım, şirketin antetli kağıdına kaşeli imzalı gerçek maaşımı ve işe başladığımı gösteren belge var.

Sorulara geçelim;

1) Bana ödemediği tazminatımı almak için iş mahkemesine mi yoksa çalışma bakanlığına mı başvurmalıyım? Prosedürü ne kadar sürer?

2) Günah benden gitti, sigortamı düşük gösterdiğini de kanıtlayan belgemle bölge çalışma müdürlüğüne basvurup hem geriye dönük primlerimi tamamlatıcam hem de herife ceza taktırtıcam. Bunun prosedürü nedir, bilginiz var mı?

Şimdiden Teşekkürler...

Not: Gayet kötü bir türkçeyle aceleyle yazıldığından, oluşabilecek rahatsızlıktan ötürü peşinen özür dilerim

I am free of all prejudice. I hate everyone equally
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    gkhn
    gkhn's avatar
    Erkek

Bana bu konularda önerebileceğiniz forum/site varsa o da olur. Ben hala araştırıyorum lakin hukuk zor/komplex bişi

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kız Babası
    kuytul
    kuytul's avatar
    Erkek

işkura git hacı. iş ve meslek danışmanlarından randevu al görüş sana yardımcı olacak yol göstereceklerdir.

instagram.com/yks.rehberlik >> YKS Rehberlik ve Eğitim Koçluğu için takipte kalın ;)
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    saftiriksincap
    saftiriksincap's avatar
    Erkek

1) Bana ödemediği tazminatımı almak için iş mahkemesine mi yoksa çalışma bakanlığına mı başvurmalıyım? Prosedürü ne kadar sürer?

Hocam iş avukatı bulmalısın, gerisini onlar hallediyor. Tazminat davaları hemen sonuçlanan davalardan olmuyor malesef. Avukata bunu sorduğunuzda  ilk celsede de alabiliriz 3 yılda da derler.

Ama asıl soru şu ki kıdem tazminatını alabilmen için 10 yıl sigortalı olarak çalışman gerekiyor ki sadece buda yetmiyor sanırım. ayrıca işten kendi rızanla ayrılma durumunda zaten süreyi doldurmuş olsan bile tazminata hak kazanamıyorsun.

2) Günah benden gitti, sigortamı düşük gösterdiğini de kanıtlayan belgemle bölge çalışma müdürlüğüne basvurup hem geriye dönük primlerimi tamamlatıcam hem de herife ceza taktırtıcam. Bunun prosedürü nedir, bilginiz var mı?

Burada da boşa kürek çekersin hocam. Zira yukarda maaş bordromu imzaladım demişsin. Eski işverenin, sernin şikayetine karşılık imzaladığın maaş bordrolarını gösterir ve şuan hala çalışmakta olan 2 kişiyide şahit olara gösterirse o durum da yaş. Demezler mi sana madem maaşın buydu neden imzaladın bordroları diye.

Edit: Haa maaş bordronda 1500 Tl görünüyordur sigortanı tabandan yapıyordur. işte o zaman çatır çatır kopara kopara alırsın istediğin sonucu hocam. Ama maaş bordronda asgari ücret yazıyor ve bankaya maaş hesabına yatan mebla asgari ücretse ve geri kalanı elden veriyorsa işte o zaman da bişi elde edemezsin.

Hayat Murat Boz un memesi gibi, Rasim Ozan Kütahyalı çenesi gibi, Vahdettin in son senesi gibi, Bakir kızın Coşkun a veresi gibi, İran la İsrail arası gibi,Durum değişir kerhane numarası gibi, Çömelene birisinin vurası gibi,Yazı diyince bozukluğun turası gibi,Koç ya da Sabancı parası gibi, Oy verdiklerin niye yarasa gibi?
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tabela Fatihi
    kaygusuz
    kaygusuz's avatar
    Erkek

hiçbir alacağım(kıdem tazminatı  para kalmamıştır vs diye kağıda imza atmadıysan işi mahkemesine git faiziyle kaç ay geçmişse ona göre 3 katı tazminat alırsın. kanunda yasada geçiyor açarsın davayı bi bakmışsın ilk duruşmada tazminatı vs her türlü ücret sigorta vs yatırmışlar :)

edit : kendin işten ayrılmışsın tazminat alamassın

Aldananlar aldanmaktan zevk aldıkları için hile ortaya çıkmıyordu Tolstoy
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nickmenza
    nickmenza's avatar
    Erkek

hacı abi, işten kendi rızanla çıktıysan tazminat olayı olmaz benim bildiğim. Eğer şirket seni çıkarma kararı almışsa yada askerlikten dolayı çıktıysan ödeme yapmaları gerekiyor. Onun haricinde tazminat vermezler benim bilidğim. Bu arada Ankarada iş var mı bana:) 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    gkhn
    gkhn's avatar
    Erkek

@saftiriksincap

20 ay hocam. Bu arada meslek olarak avukat mısınız yada bu tarz olaylar basınıza mı geldi de bu kadar kesin konuşuyorsunuz?

@kaygusuz

Hocam kesinlikle öyle bişi imzalamadım. Benim de arastırmam genel olarak, elinizde gerçek maaşı yazan bir belge varsa kısa ve altın vuruş şeklinde oldugu yönünde. Teşekkur ederim

@kuytul

Hocam yarın ilk fırsatta işkura gidip akıl danışacağım. Çok tesekkur ederim

@nickmenza

Hacım her ne kadar dostça çıksak da ilk fitili karşı taraf ateşledi. Yani istifa söz konusu değil, zira verdiğim istifa dilekçesi de yok. Bu arada görüşelim la bir ara ayrıca senin gibi adama iş olmaz mı? Gerçi sen meslek değiştirmediysen farklı sektördeyiz sana yararım pek olmaz ama birkaç tavsiyede bulunabilirim... Şimdi çıkmam gerek, sana detaylı bir mail yada burdan pm döşerim:))

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    saftiriksincap
    saftiriksincap's avatar
    Erkek

Kıdem tazminatı, hem belirli süreli hizmet sözleşmesine göre çalışan işçilere hem de belirsiz süreli hizmet sözleşmesine göre çalışan işçilere ödenir. Ancak, belirli süreli hizmet sözleşmelerinde, sözleşmede belirlenen sürenin kendiliğinden son bulması halinde veya tarafların anlaşarak sözleşmeyi sona erdirmelerinde kıdem tazminatı ödenmez.

Edit: Eksik yatan sigorta primlerini her türlü ödetirsin üstelik sağlam ceza keserler.

Hayat Murat Boz un memesi gibi, Rasim Ozan Kütahyalı çenesi gibi, Vahdettin in son senesi gibi, Bakir kızın Coşkun a veresi gibi, İran la İsrail arası gibi,Durum değişir kerhane numarası gibi, Çömelene birisinin vurası gibi,Yazı diyince bozukluğun turası gibi,Koç ya da Sabancı parası gibi, Oy verdiklerin niye yarasa gibi?
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    skonb
    skonb's avatar
    Erkek
    hocam en iyi bi avukata danışman. Ama şöyle söyliyeyim mahkeme verirsen yüzde yüz kazanırsın. Sigortanın aldığın maaştan az yattığını kanıtlaman lazım daha önce seninle aynı firmada çalışmış şahit bul yada elimde belge var diyor sun. Belgenin altında şirket sahibinin imza sürküleri varsa işine yarar. İş mahkemeleri çok uzun zaman sürüyor mahkemeye verdiğin zaman en az iki seneyi gözden çıkar. Çaliştiğin yerle son birkez konuş mahkeme gideceğini söyledigin zaman seninle anlaşmak isterler. Sigortayı düşük bedelden göstermenin ağır yaptırım cezalari var. Alacagın miktarı bu işi bilen birine güzelce hesaplat o bedel üzerinden şirketinle pazarlık yaparsın. 32 ay demişsin bin lira maaşın olsa ortalama üç binlara tazminatın olur + 15 günde ihbarın var 3.500 4.000 para teklif eder şirketin mahkemeye verirsen daha fazlasını alırsın. Mahkeme fazla mesaini bile hesaplıyor ona gôre aylık 180 saatin üstü mesai e girer mesai tazminatından daha çok para tutar.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mirliva
    mirliva's avatar
    Erkek

AYRILDIĞIN YERDE SİGORTASIZ CALIŞAN VARSA ŞİKAYET ET CEZA YESİN SEN BİŞİ ALAMIYOSAN GICIKLIK YAP HİÇ OLMADI BÖLE RAHATLARSIN... :)

Bir insanın sana neler verebileceği değil, senin için nelerden vazgeçebileceği önemlidir.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pompaci
    pompaci's avatar
    Erkek

hocam her türlü alacağını tahsil edebilirsin işçi mahkemesine git durumunu anlat davan açılsın şikayetçi ol ne kadar uzun sürerse sürsün primlerinide ödetirsin tazminatınıda misli misli alırsın hiç sıkıntı yapma kendine git son bi kez konuş adam akıllı niyeti yoksa direk ver mahkemeye kağıt ulaştığı zaman ellerine illaki sana ulaşırlar 

hayat boş pompala çoşşş :):)...
Toplam Hit: 2542 Toplam Mesaj: 14