folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Evde Güneş Enerjisi İle Klima Çalıştırma Vs

Evde Güneş Enerjisi İle Klima Çalıştırma Vs

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sansar55
    sansar55's avatar
    Erkek

modifiye invertor kombiye zarar verirmi?

- ahmet abi sen hala ölmedin mi ya? - yok yok ölmedim - e öldü demişlerdi? - yok ölmedim
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    burhan808
    burhan808's avatar
    Erkek

Hocalar, yani nacizane fikrim, 400-410w lık panel alacagınıza 200-205 2Ad. alın. Hem tasıması kolay olur, hemde bunlarda rüzgar - kar dayanımı ne bileyim yük durumu falan oluyor, yani malumunuz 400w lık bir panel 200w olanın iki katı, hücreler altında köprü vs. olmadıgı icin esneme durumu kılcal çatlaklar vs. olumsuz olabilir. Bir arıza vs. durmu olursa panelin tamamı çöpe gitmez, arızalı olmayanla devam edilir.Fiyatlarda sanki birbirine çok yakın.

Ayrıca Türkiye günes haritası şeklinde bakarsanız az da olsa bölgenize göre panel sayısı durumunu anlayabilirsiniz.

https://mundasolar.com/wp-content/webpc-passthru.php?src=https://mundasolar.com/wp-content/uploads/2020/12/guneslenme_suresi_turkiye.jpg&nocache=1

1-Panel 2-Mppt şarj cihazı 3-Saf sinüs inverter 4-Batarya şeklindedir.  (Mppt ile inverter bir arada olan modeller Akıllı inverter olarak geçer, iyidir hoştur fakat pahalı gelebilir.) Evin geneli için en az 5000w inverter bakmanız gerekir.

Kabaca fiyat (07.02.22) -

Panel 200w*2 : 2600TL (Full güneş ortalama 6saat*2400w, Ki bu durumda yeterli gelmeyebilir hem gün içi kullanımı hemde yatıncaya kadar depolama yetmez. Panel artırmak gerekecektir.)

Powmr 60amp mppt 1400TL (60a olması ileriye dönük, panel artması vb.)

2500w saf inverter 2800TL (ikinci eli çok daha uygun olabilir.)

lifepo4 128ad. (1*5500amp) 5000TL (Bms devresi eklenmemiştir, denetleyici ile yapılır fakat illa bms olsun deniliyorsa 600TL)

Tabi belirttiğim fiyat tamamen panel üretim kapasitesine göre hesaplamaya çalıştım, Burada batarya ile ilgili belirtmek istediğim bir durum var, diyelim siz tam güneşli bir günde 400wlık panelinizle, saatlik 400w a denk sarfiyatınız olursa bataryanız gün içinde dolum yapayacaktır bu bağlamda bu bataryayı almanıza gerek yoktur. Kaldı ki bu bataryayı tam doldursanız ve tam bosaltsanız 2500w enerjiniz vardır, klima gibi yük çeken cihazları bu sistem çalıştırmaz veya uzun süreli olmaz. Dediğim gibi panel sayısından dolayı işin içinden çıkamadım. Fiyatlar bugün baktım yaklaşık bu ayardalar. Akü seçimi önemli insanlar genelde bu sistemden enerjiyi saklama bakım ve maliyetinden dolayı vazgeçmekteler. n11 gibi sitelerde çoklu paket lifepo4 hücreler satılıyor, çevrim ömrü yeterli diye düşünüyorum. inanın jel akü falan bunların yanında hikaye hatta lto bataryalar var çok çok uzun ömürlü ama fiyat uçuk, şuan en ideali lifepo4. Mesela yukarıdaki örnekte 128ad. 176Amp yapıyor, 200amp lık bir jel akü fiyatı neredeyse, yani jel akü maks. 800-1000 doldur boşalt yaparken bu batarya ise 2000 ve daha fazla çevrim ömrü olacaktır.

Son sözüm 10 yıl önce sistemi kurmuş olsaydık defalarca kendini amorti etmiş olurdu. Bir kaç konuda bahsettim yeniden yazayım, dünya tasarruf moduna geçti, gün geçtikçe enerji fiyatları artacağını ve ihtiyaç harici harcamayı kısıtlayacaklarını düşünüyorum, bireysel olarak enerji üretimine geçmenizi tavsiye ederim. Tasarrufla alakası yok ama Isparta en yakın örneğidir.

(Hesaplar kabacadır, %20hata payı ekleyiniz)

"O da Senden Razi Dön Rabbine"
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    burhan808
    burhan808's avatar
    Erkek
    sansar55 bunu yazdı

Kombi sirkülasyon pompası bobinli olduğunu düşürsek, frekans uygun olmadığı için motor iniltili çalışacaktır, gereğinden fazla ısınabilir. Uygun olmayabilir.

Fakat; bir örnekte su içinde çalışan 600w lık bir su motorunun, modifiye sinüs ile yıllardır çalıştığını bilmekteyim.

"O da Senden Razi Dön Rabbine"
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sansar55
    sansar55's avatar
    Erkek
    burhan808 bunu yazdı
    sansar55 bunu yazdı

Kombi sirkülasyon pompası bobinli olduğunu düşürsek, frekans uygun olmadığı için motor iniltili çalışacaktır, gereğinden fazla ısınabilir. Uygun olmayabilir.

Fakat; bir örnekte su içinde çalışan 600w lık bir su motorunun, modifiye sinüs ile yıllardır çalıştığını bilmekteyim.

tskler

- ahmet abi sen hala ölmedin mi ya? - yok yok ölmedim - e öldü demişlerdi? - yok ölmedim
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zalimadam
    zalimadam's avatar
    Erkek

bu hesaplamaların yanında birde çatıdaki panellerden gelen kablo hesaplanmalı.

projede klimanın direk panellerin enerjisi ile çalışması isteniyor.

inverter olmayan klimadan bahsediyoruz. en az 2mm solar kablosu lazım olabilir.

maliyet düşsün diye normal 3 lük ac kablo diyecem ama risk almamak lazım. panel dc elektrik ürettiği için dc ye uygun solar kablo kullanmak lazım olacak.

dc sistemler için kayıp hesaplamaları iyi yapılmalı. acayip hesapta olmayan kayıplar oluyor.

ha sistem tamamen çatıda kurulur herşey biribirine yakın olur aküler iyi izole edilir son olarak ac elektrik bina içine 1.5 luk kablo ile çekilir orada pek kayıp olmaz.

alper hoca klimasının değerlerini yazmış olsaydı daha net hesap yapardık. 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek

Sana kliması dahil hazır sistem fiyatı vereyim mi? 

ulan hepiniz yaşlanmışlınız size inat ben yaşlanmayacam saç da ektirecem pilates de yapacam, götümü yiyin.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusdogan
    yunusdogan's avatar
    Erkek

kaç seferdir başlığı " ebru gündeş enerjisi" diye okuyorum

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sigortacı
    DJ_Alper
    DJ_Alper's avatar
    Bilgi/Destek Madalyası
    Erkek

Klima 12 btu max input 1400w

Sorularınızı cilginsigortaci@gmail.com a yazabilirsiniz cevaplar facebook sayfasında >>> facebook.com/cilginsigortaci █║▌│█│║▌║││█║▌║▌║
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zalimadam
    zalimadam's avatar
    Erkek
    DJ_Alper bunu yazdı

Klima 12 btu max input 1400w

hacı abi kliman dinazor zamanından kalmış olmalı ki bukadar çok tüketim değeri var. :D

o klimayı beslemen için eve nükleer santral kursan ancak kurtarır. 

1400 watt lık klima mı kaldı 

kabaca hesapla 4 tane 400 lük büyük güneş paneli alsan bile 1600 watt civarı yapar. ama yinede klimanı çalıştırmayacaklar. 

çinkü fabrika verileri ile gerçek kullanım bir olmaz ve kayıplarlar beraber o verim 1400 ün altına düşer zaten.

en az 5 tane 400 lük panel olacak ki idare etsin.

hadi aküyü aradan çıkardık diyelim paneller klimanın ilk kalkışta çekeceği ampere mümkün değil dayanmaz.

illa arada güçlü inverter yada ups olacak ki panellere sıkıntı olmasın.

yapılır ama mailiyetli olur çünkü kliman mahalle kadar enerji tüketiyor değiştir onu 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cybermole
    cybermole's avatar
    Erkek

A+++ kliman yoksa hiç bulaşma panelleri elinizde kalir

Toplam Hit: 3227 Toplam Mesaj: 32
solar güneş enerjisi