Evde Server Kurmak

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    xylgn_
    xylgn_'s avatar
    Homo

Evde üzerinde python çalıştırabileceğim mini bir server kurma düşüncem var. İlk aklıma gelen raspberry almak ama üretim krizinden fiyatlar uçmuş gitmiş bir de sürekli açık kalırsa sorun olur mu? alternatif ne önerirsiniz? amd ve intel bir mini pc alsam sürekli açık kalmaya dayanır mı? 

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    crystalmeth
    crystalmeth's avatar
    Erkek

Niye vps almıyorsun ki hocam? Eziyet bence eve kurmak hadi yaptın diyelim ağını komple dışarıya açacaksın firewall lazım e dışarıdan erişeceğim güvenlik olsun dersen vpn lazım.  Elektriği, ısınma problemi, yedeklemesi,bant genişliği, evdeki network hızı, donanım problemleri vs..

gereksiz bence :D ha öğrenmek için diyorsan orası ayrı 

“Fortes Fortuna Adiuvat”
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    xylgn_
    xylgn_'s avatar
    Homo

Dışarıya açmayacağım sadece localde kullanacağım. Arkada job calistiracagim.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

Pi 2 için sürekli açık kalmak sorun olmuyordu. Pasif alüminyum soğutucu yeterli. Belki üstüne ufak 5v fonlardan eklenebilir. Fakat performansının tatmin edeceğini sanmıyorum.

İkinci el Q2D işlemcili, 4 GB bellekli, ssdli ikinci el bir makine yeterli olabilir yapacağınız işe bağlı olarak (Pi'nin yeterli olduğunu farz ediyorum yoksa bu sistem yüzlerce kat performanslı olur).

Olaylara karışmayın!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoktaliVirgul
    NoktaliVirgul's avatar
    Erkek

Ben evde bir mini pc kullanıyorum download işleri için. Geçen mini pc satan mürid vardı. Onu aldım, download için olanı kaldırdım.

Şu an jdownloader kurulu, idm kurulu -> download yapıyorum

Python kurulu -> İş yaptırıyorum. whatsapp botu kuracağım

Homeassistant çalışıyor içindeki sanal makinede.

tailscale yüklü. telefonum ve diğer laptopum ile vpn kurup evimdeki ağıma bağlanıyorum.

...

profit

---

özetle mini pc öneririm.

NoktaliVirgul tarafından 04/Nis/23 22:37 tarihinde düzenlenmiştir

If my calculations are correct, when this baby hits eighty-eight miles per hour... you"re gonna see some serious shit.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    crystalmeth
    crystalmeth's avatar
    Erkek

valla 300+ mini hp pc üstünde koşan applere destek veriyorum ben 7/24 çalışıyor makinalar sadece browser açık 2-3 günün sonunda o bile kasıyor :) ama arka planda kurumsal çok app var dlp, pgp, edr v.s
    mini pc varsa elinde çak bi light linux distro devam et

“Fortes Fortuna Adiuvat”
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    xylgn_
    xylgn_'s avatar
    Homo

Mini pc deki işlemciler 7/24 kullanıma uygun yani? Centos linux kuracağım. kaynak tuketimi çok az olacak.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    OnLyGoDCaNStoPMe
    OnLyGoDCaNStoPMe's avatar
    Erkek

Epeydir benzer bir iş için Msi Cubi 5 kullanıyorum 7/24 açık bir problem yaşamadım.

Birkaç yıldır gene benzer şekilde 7/24 Pine64 kullanıyorum, RAM düşük(1GB) olması dışında problem yaşamadım.

Aslında şöyle HP Microserver Gen 10 gibi cihazlar upgrade için ilgimi çekiyor ama maalesef idle güç kullanımı bile çok fazla :(

Dell Optiplex veya Lenovo thinkcentre mini pc modelleri de güzel fakat biraz masraflı.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    crystalmeth
    crystalmeth's avatar
    Erkek
    xylgn_ bunu yazdı

Mini pc deki işlemciler 7/24 kullanıma uygun yani? Centos linux kuracağım. kaynak tuketimi çok az olacak.

Tabi ki değil hocam. 

7/24 çalışacak donanımlara server diyoruz. 

Fakat sizin için en mantıklısı o şu an için.

“Fortes Fortuna Adiuvat”
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    edminkardes
    edminkardes's avatar
    Erkek

raspberry pi fiyatlarının fıralamasından sonra ufak tefek işler için 2700 tl ye thinkcentre m700 tiny almıştım ramini yükseltip ssd taktım hem az güç tüktekiyor hemde sessiz yine geçenlerde bir proje için 2 adet m73 tiny için 2900 tl verdim takip edersen bu cihazları ucuza bulabiliyorsun raspberry pi den daha performanslı ve daha ucuz oluyorlar

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ccaglayan
    Ccaglayan's avatar
    Erkek

Başta ben raspberry pi 3 kullanıyordum çok ağır iş yükü yoksa rahatca kaldırıyordu dockerize etmiştim herşeyi elektrik tüketimi azdı. Tabi sonra yetmemeye başladı kubernetes ortamına girmem gerekti şuan Dell r410 aldım yaklaşık 8 aydır felan aktif çalışıyor üzerinde 2 adet intel X5670 işlemci 64gb ram 3 tane 1tb sas, 1 adet 2tb sata hdd ve raid kart bulunuyor işletim sistemi olarak proxmox kurdum lxc ler ve normal vmler açarak hayatıma devam ediyorum. Elektrik konusunda da işlemci şuan ortalama %2 civarında 180-190 watt elektrik çekiyor. Buda günlük 4.50-5.00 kwh tüketime takabül ediyor. (akıllı priz ile takip ediyorum.) misal şubat ayında toplam 125 kwh tüketim yapmış tabi bu prizde bide gigabit 8 portlu switch de var aylık maaliyeti kafanızda oluşturmanız için yazıyorum bunları. Tabi bir diğer problem ise ses ben evin bodrumuna koydum evdekileri rahatsız etmemesi için çünkü delta fan gerçekten fena ses çıkarıyor özellikle yük altında :) şuan baya memnunum adguard ım kurulu truenas ile ev ağında storage ım mevcut güze güzel geçiniyoruz. Bu gibi işe girişmek isteyen olursa seve seve yardımcı olurum.

Ekleme yapayım sunucuyu güzel fiyata 5000TL ya bulmuştum 8-9 ay önce.

Ccaglayan tarafından 05/Nis/23 10:08 tarihinde düzenlenmiştir
Toplam Hit: 2364 Toplam Mesaj: 23
mini pc