Evdeki İnterneti Dışarıya Açıp Uygulamalara Erişme

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Https
    Https's avatar
    Erkek

Evdeki bilgisayarda çalışan uygulamalara veya rabbitmq, redis, ssh, db gibi platformlara dışarıdan erişmek için en uygun yöntem nedir?

Ngrok, ddns, openvpn gibi yöntemler var anladığım kadarıyla aktif olarak sizin kullandığınız yöntemler var mı?

Bunların yönetimini kolaylaştıracak firewall vs. kurmak gerekir mi bilgisayara?

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    end
    end's avatar
    Erkek

Cloudflared

0x0480 takilin madem ﷽﷽﷽
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cukurova
    cukurova's avatar
    Erkek

Benim kullandığım; PC'nin ip adresi dhcp de adres rezervasyonunda mac adresi statik/sabit ip ayarlı. Bu ip modem DMZ de tanımlı. Doğrudan dışardan erişime açık.

Statik ip yoksa; modem veya pc de bir dinamik dns ajanı kullan (dnsomatic, noip.com, dnsdyn.com gibi...) Bu arada; PC komple dışarıya açık olacaktır. ssh,ftp,web server vb. portlar... Buna göre güvenlik önlemlerinide al.

Sistem dışarıya açık olmasın, ben dışardan iç network erişmek istiyorum dersen; vpn kullanmak gerekecek. Bu sefer pc de vpn server kurulacaksın ve yine port forwarding ile vpn portunu dışarıya açacaksın. (openvpn, wireguard keyfine kalmış)
    Bazı iyi modemler vpn destekliyor, o konuya hiç girmiyorum.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Https
    Https's avatar
    Erkek
    cukurova bunu yazdı

Benim kullandığım; PC'nin ip adresi dhcp de adres rezervasyonunda mac adresi statik/sabit ip ayarlı. Bu ip modem DMZ de tanımlı. Doğrudan dışardan erişime açık.

Statik ip yoksa; modem veya pc de bir dinamik dns ajanı kullan (dnsomatic, noip.com, dnsdyn.com gibi...) Bu arada; PC komple dışarıya açık olacaktır. ssh,ftp,web server vb. portlar... Buna göre güvenlik önlemlerinide al.

Sistem dışarıya açık olmasın, ben dışardan iç network erişmek istiyorum dersen; vpn kullanmak gerekecek. Bu sefer pc de vpn server kurulacaksın ve yine port forwarding ile vpn portunu dışarıya açacaksın. (openvpn, wireguard keyfine kalmış)
    Bazı iyi modemler vpn destekliyor, o konuya hiç girmiyorum.

Yanıtın için teşekkür ederim hocam, modeme openvpn server kurmak en iyi çözüm gibi görünüyor.

Aynı ağa bağlıyken openvpn bağlanıyor telefondan ama şebeke internetine geçtikten sonra openvpn'e bağlanamıyorum. ddns kaydı ekledim anladığım kadarıyla modemin wan ip adresi dinamik olduğu için ddns ile sabit domain üzerinden bağlanılıyor.

İnternet üzerindende local ağa erişmek için port forwarding kurcaladım ama yanlış mı yaptım acaba?

openvpn ayarları

port forwarding ayarları

Local ağda bağlanıyorum openvpn e ama internetten bağlanmaya çalışınca timeout a düşüyor

Https tarafından 15/Kas/22 20:13 tarihinde düzenlenmiştir
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Https
    Https's avatar
    Erkek
    end bunu yazdı

Cloudflared

Kıymetli yanıtın için teşekkür ederim hocam. 

Ayrıca makina çalıştırmak gerekiyor galiba.  Modem olmazsa google da bedava çalışan makina vardı oraya wireguard veya cloudflared sunucusu kurmayı deneyeceğim.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

cgNat arkasındaysanız dinamik dns yönlendirmeleri çalışmaz (karşı sistem sizin nat arkasındaki yani paylaşılan ip adresini görür). cgNat arkasında modeme kurduğunuz openvpn de çalışmaz. Bu durumda sabit ip ya da vpn şart. ISP'nin size nat üzerinde port yönlendirmesi ayarlayacağını hiç sanmıyorum.

Ben de benzer ama kurulumu/işletmesi kolay bir yöntem arıyorum.

YeniHarman tarafından 15/Kas/22 23:10 tarihinde düzenlenmiştir

Olaylara karışmayın!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zalimadam
    zalimadam's avatar
    Erkek

ip adresin sabit mi ?

az bilgi ver ona göre şey edek.

firewall olmadan sakın dışarı birşey açma

dmz filan yapma 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Https
    Https's avatar
    Erkek

Modemde yazan wan ip adresi ile what s mu ip de çıkan ip ler farklı.

Büyük ihtimalle cgNat üzerinden çıkıyorum internete bu durumda VPN sunucusunun ayrı bir makinaya kurulması gerekiyor sanırım. Akşam deneyeyim kurmayı

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Https
    Https's avatar
    Erkek
    zalimadam bunu yazdı

ip adresin sabit mi ?

dmz filan yapma 

İp sabit değil sürekli değişiyor hocam.

Ddns vs denedim ama iş görmedi. 

Dış internetten local ağıma bağlanamıyorum.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cukurova
    cukurova's avatar
    Erkek
    YeniHarman bunu yazdı

cgNat arkasındaysanız dinamik dns yönlendirmeleri çalışmaz (karşı sistem sizin nat arkasındaki yani paylaşılan ip adresini görür). cgNat arkasında modeme kurduğunuz openvpn de çalışmaz. Bu durumda sabit ip ya da vpn şart. ISP'nin size nat üzerinde port yönlendirmesi ayarlayacağını hiç sanmıyorum.

Ben de benzer ama kurulumu/işletmesi kolay bir yöntem arıyorum.

@YeniHarman bu konuda haklı, ben tamamen atladım bu konuyu. Eğer cgnat arkasındaysan, internet üstünden modeme erişemezsin. Modemde alınan wan ip'e bak, eğer private bir ip ise (genelde 10.x.x.x bloklardan verilir) cgnat arkasındasın. Statik ip alman gerekir. statik ip alırsan ddns gerek kalmaz.

cukurova tarafından 16/Kas/22 10:28 tarihinde düzenlenmiştir
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zalimadam
    zalimadam's avatar
    Erkek
    Https bunu yazdı
    zalimadam bunu yazdı

ip adresin sabit mi ?

dmz filan yapma 

İp sabit değil sürekli değişiyor hocam.

Ddns vs denedim ama iş görmedi. 

Dış internetten local ağıma bağlanamıyorum.

muridler yazmış zaten hocam cgnat denen karın ağrısından dolayı port açamadığın için bağlanamazsın.

ngrok işini görür ama free olanında kısıtlamalar var.

yinede dahaönce kullandım güzel çalışıyor. ng rok ile işe başla önce  daha sonra daha farklı free olanlara bakarsın.

mesela eve uzaktan bağlanacaksın diyelim

ngrok sana bir adres ve port verecek onu hangi porta yönlendireceğini soracak. 3389 a yönlendirdin mesela. o sana verdiği adresi rdp yaparsan direk bağlanır ama şu ayarları unutma.

windows firewall için hem giden hem gelen  ayrıca hem tcp hem udp kural ekle. bu kuralları 3389 için mantıken yeterli ama bağlanamazsan ngrokun verdiği portlarıda ekleyebilirsin. yada geçici windows firewall devredışı brak. 

sonra modemden kendi bilgisayar ip adresinin ngrok GERÇEK portunu dışarı aç mesela ngrok sana11455 portu verdi o portu dışarı açacaksın ki ngrok kendisine gelen isteği 3389 a yönlendirsin.

kabak gibi dışarı açma portları. illa kabak gibi açman gerekiyorsa openvpn kullanmaya çalış ama denemek için geçici olarak windows firewallı devredışı brakıp kendi bilgisayar ip adresini dmz yapabilirsin.

modemden modeme değişebilir. dmz yaptıktan sonra modemin firewallı devredışı brakman gerekebilir.

bunları niye anlattım bir yerde takılırsan fikir olur diye.

edit: eğer cgnat olmasaydı sana firewall kurup stediğin şeyi kolaylıkla yapardık ama cgnat işi bozuyor.

zalimadam tarafından 16/Kas/22 11:37 tarihinde düzenlenmiştir
Toplam Hit: 3160 Toplam Mesaj: 16
postgresql ssh http-server