folder Tahribat.com Forumları
linefolder Yazılımlar / Diğer Programlar
linefolder Excel Üstadlarına Soru: Tek Hücreye Farklı Koşullar İçin Farklı Biçimlendirmeler Uygulanabilir Mi?

Excel Üstadlarına Soru: Tek Hücreye Farklı Koşullar İçin Farklı Biçimlendirmeler Uygulanabilir Mi?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    saatci
    muaythaist
    muaythaist's avatar
    Erkek

örneğin Excel 2016'da 

bir hücrenin üzerindeki hücrede

"dolar" yazıyorsa o hücre formatının "virgülden sonra 2 basamaklı dolar para birimi"

"euro" yazıyorsa o hücre formatının "virgülden sonra 2 basamaklı euro para birimi" 

"TL" yazıyorsa o hücre formatının "virgülden sonra 2 basamaklı TL para birimi" 

olması gibi, farklı koşullara farklı formatlar verecek şekilde bir koşullu biçimlendirme yapılabilir mi?

koşullu biçimlendirme formülleri ile birden fazla koşul ekleyebiliyorum ama tek format seçimi ile neticelendirebiliyorum.

ve bu şekilde default hücre formatı TL para birimi olsa, koşullu biçimlenen hali dolar para birimi olsa, diğer para birimleri yapılamıyor.

başka örnek gerekirse,

sınavdan

90-100 arası puan alan öğrencilerin isim hücresini yeşile

50-90 arası alanları maviye

30-50 arası sarıya

0-30 arası alanları kırmızıya boyamak

gibi bir koşullu biçimlendirme yapılabilir mi?

2 farklı format ile neticelendirebiliyoruz: default renk ve koşula bağlı renk olarak. 

ben bu "koşula bağlı renk" kısmını, "koşullara bağlı farklı renkler" yapmak istiyorum

maruzatımı net anlatabilmek adına biraz tekrarlı bir anlatım oldu ama, kusuruma bakmayın :)

muaythaist tarafından 03/May/18 08:48 tarihinde düzenlenmiştir

Ali & Dua & Zeynep'in Babası
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tayga
    Tayga's avatar
    Erkek

Yapılır hocam koşullu biçimlendirmede aşağıda Yeni Kural seçeneği var ordan ayarlıcan istediğin opsiyonları.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ekerci
    Ekerci's avatar
    Erkek

2side yapışır hocam. 2. hatta cok kolay mürit cevap vermiş

1. si için su an aklıma gelmedi ama kesinlikle yapılır. buna benzer bişiler yapmıstım daha önce

Konu ID: 112846 Konuyu Acan : Ekerci Konu Başlığı : Tahribatın en sevdiği adam ? Silinme Sebebi : 3 sayfadır takip ediyorum beni seven kimse çıkmadı. alacağınız olsun müridler
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    saatci
    muaythaist
    muaythaist's avatar
    Erkek
    Tayga bunu yazdı

Yapılır hocam koşullu biçimlendirmede aşağıda Yeni Kural seçeneği var ordan ayarlıcan istediğin opsiyonları.

hocam onu kullanıyorum zaten, yeni kural kısmından istediğin koşulları formulize olarak ekliyorsun, atıyorum 5den büyükse, 10 dan küçükse, ali değilse gibi bir sürü koşul koyabiliyorum.

ama bu kriterlere uyunca şu formatı yap diyoruz ya, o format tek bir format.

5den büyükse mavi yap

ali ise yeşil yap

cabbar ise rakam yap gibi farklı koşula farklı format yapması olayını bahsettiğin yerden yapamadım.

varsa bir yolu yeşillendirin, sabahtan beri bir sürü video izledim, herkes farklı farklı koşullar koyup neticede tek format koyuyor mesela koşullara uyanları sarıya boyuyor.

muaythaist tarafından 03/May/18 11:34 tarihinde düzenlenmiştir

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ekerci
    Ekerci's avatar
    Erkek

buraya bi tane örnek yazarmısın cunku dollar euro tl ve rakamlar bir hücre içinde mi bilmioz. tam örnek yazarmısın bi tane

Konu ID: 112846 Konuyu Acan : Ekerci Konu Başlığı : Tahribatın en sevdiği adam ? Silinme Sebebi : 3 sayfadır takip ediyorum beni seven kimse çıkmadı. alacağınız olsun müridler
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ekerci
    Ekerci's avatar
    Erkek

yaptım hocam bu arada

3 tane conditional formating yapacaksın

edit: conditionala girerken formül kısmına gireceksin bide format kısmından da para birimini sececeksin

Ekerci tarafından 03/May/18 12:01 tarihinde düzenlenmiştir

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    saatci
    muaythaist
    muaythaist's avatar
    Erkek
    Ekerci bunu yazdı

buraya bi tane örnek yazarmısın cunku dollar euro tl ve rakamlar bir hücre içinde mi bilmioz. tam örnek yazarmısın bi tane

A1 boş

A2 ₺5.00

A1'e dolar yazıyorum A2 kendiliğinden $5.00 oluyor

A1'e euro yazıyorum A2 kendiliğinden €5.00 oluyor

A1'e yuan yazıyorum A2 kendiliğinden ¥5.00 oluyor

gibi, bunu istiyorum.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ekerci
    Ekerci's avatar
    Erkek
    muaythaist bunu yazdı
    Ekerci bunu yazdı

A1 boş

A2 ₺5.00

A1'e dolar yazıyorum A2 kendiliğinden $5.00 oluyor

A1'e euro yazıyorum A2 kendiliğinden €5.00 oluyor

A1'e yuan yazıyorum A2 kendiliğinden ¥5.00 oluyor

gibi, bunu istiyorum.

yaptım hocam yukarda var. yapamazsan daha ayrıntılı yazarım yine

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    saatci
    muaythaist
    muaythaist's avatar
    Erkek

@Ekerci inceliyorum hocam, sağolasın, anlayamazsam rahatsız ederim (:

edit: eyvallah hocam, sayende hallettim, daha önce birden fazla formül ekleyerek çalıştığım exceller olmuş ama, basiret bağlanınca bağlanıyor (:

sabahtan beri tek formül içerisine herşeyi sığdırmaya çalışıyordum başaramıyordum :D

muaythaist tarafından 03/May/18 12:24 tarihinde düzenlenmiştir

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Çömez
    underzero
    underzero's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Tek hucrede degil ama iki hucrede yaparsin,

orn, a2 hucresinde $ isareti var ise a1 hucresinin kurus ayrimini virgul yap gibi

pist bak bi ! - Ban Golu Canavari
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Çömez
    underzero
    underzero's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

:( sanirim olmayacak, zira o nokta virgul ayrimini bölgesel ayarlardan aliyor

pist bak bi ! - Ban Golu Canavari