folder Tahribat.com Forumları
linefolder Oyunlar
linefolder Fikir Alışverişinde Bugün Türkiyede Oyun Sektörü

Fikir Alışverişinde Bugün Türkiyede Oyun Sektörü

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hasato
    hasato's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

kolay gelsimüridler küçükte olsa kendi oyununu yapma uğraşında birisi olarak ülkemizde neden oyun setörü yok merak ediyorum...çok ciddi oyuncu potansiyeli var ancak oyunların yüzde doksanı yabancı firmaların yapımı

-çok uğraş gerektiren bir iş oyun yapabilmek yazılımı grafik boyutu, senaryosu,güncellenmesi güvenliği ve daha pek çok aşaması var ancakbunları başarabildiğinde getirisi yüksek diye düşünüyorum evet ülkemizde ekipçe iş yapma alışkanlığı malesef hala yok ancak maddi gücü olan firmalarda  da bu tarz girişim yok.boş iş diyemi bakılıyor acaba

dipnot: şuan için yerli yapım olarak bildiğim sadece zula var evet harika değil ancak ciddi bir kitleye ulaştı oyun tek eleştirim grafiklerine hazır 3d modeller kullanılmış resmen daha özgün olunabilirdi

sizlerin düşüncesi nedir bu konuda

Ders paylaşımlarıma @hasan safa tosun ( youtube) , @hasato (facebook) adreslerinden ulaşabilirsiniz.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mad Scientist
    AMpul
    AMpul's avatar
    Erkek

degistiricem hocam bunu, tahribati oyun ve startup hub yapacagiz. siz disiplinli olun ve basladiginiz projeyi bitirin yeter. 

What I cannot create, I do not understand. — Richard Feynman
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ShockMan
    ShockMan's avatar
    Erkek

Yani pek anladığım bir alan değil, ama sadece güzel fikrin beni heyecanlandırdığı için bir şeyler yazayım dedim, öncelikle tebrik ederim, gerçektende ciddi olarak uğraşırsan ve ciddi bir şeyler yapabilirsen ekmek yiyebileceğin hatta zengin bile olabileceğin bir sektördür, tavsiyem bu konuda senin gibi kodlamadan anlayan arkadaşlarla bir grup oluşturmanız..!

Kolay gelsin, başarılar diliyorum.

Net ortamı, tek tük de olsa iyi dostluklar sağlamışsa bile, vefasızlığı ile ünlüdür..!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Abizittin
    Abizittin's avatar
    Erkek

işin geliştirme ve ekip çalışması boyutunu bi tarafa bırakırsak benim düşündüğüm farklı konular var.

türkiyeden çıkacak oyunların hedefi daha çok para kazanma amacı güdeceğinden uzun ömürlü/sağlıklı/sürdürülebilir olmayacağı fikrindeyim.

multiplayer oyunlarda da yine bu para kazanma amacı yüzünden pay to win'in ön planda olacağını oyuncu deneyiminin 3. hatta 4. planlara atılacağını düşünüyorum.

tabi bunlar tamamen 0 bilgiyle yaptığım yorumlar. sadece oyuncu deneyimi tarafından yorumlayabiliyorum.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Zula evet başarıya ulaştı zira Counter Strike çakması. Haritaları bile aynı. Steam'den CS Go almaya parası yetmeyen 13-16 yaş grubu oynuyor.

Biraz oynayayım dedim yok abi oynanmıyor. Hileler havada uçuşuyor. Adam duvarın arkasından vuruyor vs. 

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hasato
    hasato's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    Abizittin bunu yazdı

işin geliştirme ve ekip çalışması boyutunu bi tarafa bırakırsak benim düşündüğüm farklı konular var.

türkiyeden çıkacak oyunların hedefi daha çok para kazanma amacı güdeceğinden uzun ömürlü/sağlıklı/sürdürülebilir olmayacağı fikrindeyim.

multiplayer oyunlarda da yine bu para kazanma amacı yüzünden pay to win'in ön planda olacağını oyuncu deneyiminin 3. hatta 4. planlara atılacağını düşünüyorum.

tabi bunlar tamamen 0 bilgiyle yaptığım yorumlar. sadece oyuncu deneyimi tarafından yorumlayabiliyorum.

dünyanın düzeni bu malesef hayattaki herşey paraya odaklı olduğundan bir noktadan sonra işin para boyutunuda düşümek zorundasın yolun çok başındayım ancak başarabilirsem oyun içi reklam sistemi yapmak istiyorum mesela oyundaki bir evin duvarında a firmasının b ürünü olsun hem ek gelir hemde yeni bir reklam sektörü tabi bunlar plan uygulşamada nasıl olur bilemiyorum

Ders paylaşımlarıma @hasan safa tosun ( youtube) , @hasato (facebook) adreslerinden ulaşabilirsiniz.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaAmLis
    RaAmLis's avatar
    Erkek

Yatırım, destek, yetersiz eğitim. Bunun dışında yapılmaması için bir neden yok. Ana akım ülkelerde zaten güzel bir fikrin varsa yeterli yatırımı alıp büyüyorsun. Daha az gelişmiş ülkelerde ise devlet desteğiyle fikrini geliştirip büyütüyorsun. Bizim ülkemiz bu iki kategoriyede girmiyor malesef.

Ama mobil oyun sektöründe dünyayla eş zamanlı ilerliyoruz geride değiliz güzel projeler çıkıyor. Yabancı sermayeden yatırımlar geliyor, satın alımlar oluyor.

Video oyun diyebileceğimiz oyunlarada son bir iki senede baya bir proje hayata geçirildi ama hepsi benchmark videolarından hallice olduğundan henüz bir umut ışığı yok. İşte bir elle tutulur TaleWorlds stüdyosu var. Onlarda karı koca bu işe başlamış mount and blade oyunu tutunca isim yapmış bir stüdyo.

Hayattaki amacını bulamayan, bulmaya yaklaştığını hissettiğinde ise alıkoyulan bu yüzden herşeyi oluruna bırakan ama bunu da beceremeyen kişi.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    badass
    badass's avatar
    Erkek

Bilgisayar oyunu egitimi veren bir universite var mi Turkiye'de?

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    h0rtl4kk
    h0rtl4kk's avatar
    Erkek

Bende oyun geliştiriyorum sorsan 1 tane oyunum yok playde. Çünkü kendim için çalışırsam aç kalırım bu yüzden hep başkalarına çalışıyorum.

Yatırım şart. Ekip şart. Ekip olmasada hazır modeller, grafikler sesler alınarak birşeyler yapılabilir ama yatırım kesin şart. 

Tbtden bir ekip toplanacaksa nakit sorunuda hallolursa Unity3D oyun motoru ile oyun geliştirilecekse yazılımcı olarak katılabilirim.

Edit : Yokmudur yatırımcı bir müridimiz. Bir ekip toplayıp kendi oyunumuzu çıkartalım.

h0rtl4kk tarafından 20/Ara/17 16:33 tarihinde düzenlenmiştir
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hasato
    hasato's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    h0rtl4kk bunu yazdı

Bende oyun geliştiriyorum sorsan 1 tane oyunum yok playde. Çünkü kendim için çalışırsam aç kalırım bu yüzden hep başkalarına çalışıyorum.

Yatırım şart. Ekip şart. Ekip olmasada hazır modeller, grafikler sesler alınarak birşeyler yapılabilir ama yatırım kesin şart. 

Tbtden bir ekip toplanacaksa nakit sorunuda hallolursa Unity3D oyun motoru ile oyun geliştirilecekse yazılımcı olarak katılabilirim.

3d modeller üzerinde çalışıyorum yakında bir aksilik olmaz ise forumda paylaşacağım yine irtibatta kalalım

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ManiakRhifat
    ManiakRhifat's avatar
    Erkek
    badass bunu yazdı

Bilgisayar oyunu egitimi veren bir universite var mi Turkiye'de?

Bahçeşehir üniversitesinin var http://buglab.bau.edu.tr/

eğer bir domates ışık hızına ulaşırsa kendisi ışık olur. bu sebeple ampulü yakdığınızda yanınızdan geçenlerin ışık mı yoksa domates mi oldunu bilemezsiniz. eğer ışık diyorsanız ışıktır, domates diyorsanız domatezdir. buna röletivite deriz.
Toplam Hit: 4690 Toplam Mesaj: 37
oyun oyun tasarımı yerlioyun