Flutter Gradle Hatası

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

Eski bir uygulamamız vardı ionic ile geliştirilmiş. Kullandığı apide bir değişiklik olduğundan sadece 3 satır kod değişecekti. Tekrar ayağa kaldıramadık daha doğrusu android tarafını bir şekilde ayağa kaldırdık (uygulamanın yazıldığı tarihteki nodejs ve ionic sürümlerine dönerek, tek tek bağımlılıkların versiyon kontrollerini yaparak) da ios elimizde patladı.

Anladığım kadarıyla nodejs ve üzerine bir fw kullanıyorsanız, o uygulamanın "kölesi" oluyorsunuz piyasadan çekene kadar. Bu yüzden sağlam firmalar uygulamanın desteğini X'in Y güncellemesine kadar garanti ediyor. Aksi durumda yeniden yapmak/yaptırmak daha mantıklı.

Olaylara karışmayın!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    YeniHarman bunu yazdı

Eski bir uygulamamız vardı ionic ile geliştirilmiş. Kullandığı apide bir değişiklik olduğundan sadece 3 satır kod değişecekti. Tekrar ayağa kaldıramadık daha doğrusu android tarafını bir şekilde ayağa kaldırdık (uygulamanın yazıldığı tarihteki nodejs ve ionic sürümlerine dönerek, tek tek bağımlılıkların versiyon kontrollerini yaparak) da ios elimizde patladı.

Anladığım kadarıyla nodejs ve üzerine bir fw kullanıyorsanız, o uygulamanın "kölesi" oluyorsunuz piyasadan çekene kadar. Bu yüzden sağlam firmalar uygulamanın desteğini X'in Y güncellemesine kadar garanti ediyor. Aksi durumda yeniden yapmak/yaptırmak daha mantıklı.

durum aynen bu. Müsteriye yaptigim programi simdi maui ile yaziyorum, firebase yerine de asp.net core ile bir backend yapiyorum, kafam cok rahat her sey temiz düzenli gidiyor. Evet flutter'a oranla daha yavas ilerliyorum ( o kadar yil xaml ve c# yazdigim halde) ama kendimi daha rahat hissediyorum, bir korkum yok. 

Not: MAUI hala tam oturmus degil, buglar var ama genelde workaroundlar da var. Ayni durumu xamarin ilk ciktiginda da yasamistim. Ama yine konu c# olunca bir sekilde cözülüyor. Yine de .net tarafinda mobil calismak isteyenler suan icin xamarin.forms'dan ilerlesin. MAUI'ye gecis cok zor degil, bir kac farklilik var ve boilerplate code cok az. 

@MhmdAlmz hocam bir sürü bagimlilik var, bir sürü güncelleme yapmak zorunda kaldim. ios'u ayri bir dert android'i ayri bir dert. Bu proje sürekli güncellenebilir bir proje olsaydi sorun cikmazdi cünkü o zaman parca parca günceller her sey otururdu. Ama aradan 6 ay gectiginde olmadi o is.. 

----

Bu arada konu sahibinden özür diliyorum konuyu saptirdim biraz.  @Asayisci 

Ama temel olarak bu tarz uyumsuzluklarin olmasi normal hocam. Tavsiyem su, hangi versiyona göre yapiyorsan onla ilgili github'da örnek proje bul (atiyorum gradle versionunu github'da arat ve filtreden flutter sec), daha sonra ordaki versiyon ve ayarlarla kendi projeni karsilastir. Gidilecek en akilli yol bu olurdu

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AsayisciAsayisci
    Asayisci
    Asayisci's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

Cok uzun yillardir mobile development ile ilgili calisiyorum hayatimda ilk kez bir proje beni bu kadar sikintiya düsürdü o da flutter ile yaptigim bir sey.

Yayinlandiktan bir kac ay sonra müsteri benden bir özellik istedi, bir sekilde flutter upgrade olmus atiyorum o zaman version 3.0 aboov. Bir kac kütüphane hata verdi su versiyona yükselt diye, neyse yükselttim, bu sefer onlarla ortak seyleri kullanlar zirlamaya basladi, bu bunla uyumlu degil bu versiyonu yükle, o onla uyumlu degil bu bunla uyumlu degil, kafayi yedim. Bir de isin icinde firebase var, belki 10 paket kullaniyorum hepsi zincirleme zaten (bir de aptal gibi flutter web'i icine sokmusum müsteri yüzünden iyice karisti ortalik). 

Simdi hem macbook hem pc'de farkli flutter versiyonu olunca o da ayri problem, tam versiyonu tutturman lazim. Versiyonu yanlislikla upgrade edersen vay haline, ara ki dogru versiyonu bul :)) Paketleri gectim baska bir sürü hatalar aldim inanilmaz gercekten. Ben hayatimda bu kadar sacma sapan bir sey görmedim

Bu neden oldu onu da söyleyeyim, anladigim su; flutter ile proje yapiyorsaniz, sik sik güncellemeniz lazim. Benim gibi aradn 5-6 ay gecince projede bir degisiklik yeni bir sey eklemeye calisinca isler sarpa sariyor. Cünkü cok fazla sey degisiyor ve toparlamak baya uzun sürüyor. Suan mesela flutter upgrade yapsam, o projeyi ayagi kaldirmam saatler sürecek cünkü o kadar cok fazla hata aliyorum.

Atiyorum xamarin ya da maui'de, istersen 1 yil sonra projeye dokunayim hic bir sorun yasamiyorum nerdeyse. Onlarca uygulama gelistirdim ki hemen hemen hepsi kurumsal uygulamalar, hayatimda hic flutter'in yasattigi gibi bir sey yasamadim. 

Evet projeyi hizli cikarmak icin cok güzel, kodlamasi basit vs vs ama benim cok büyük bir sirketim olsa, flutter'in f'sini iceri almam. 

Calistigim bir cok firmaya o zamanlar fluttter öneriyordum adamlar hep reddediyordu. Neyse bundan sonra basit dandik seyler disinda flutter'a el sürmem. 

Kendi adima cok pisman oldum hem tavsiye ettigim icin hem kendim kullandigim icin.

zamanla stabil olacaktır diye tahmin ediyorum.

çok genç bir dil.

@unbalanced est. konu aslında tam da başlığa sebep olan bir kanala evrildi. :)
    yine de flutter da hemen pes etmek istemiyorum 
    Veli Bacik in HardwareAndro kanalındaki eğitimlerini beğenerek izliyorum.
    bilale anlatır gibi anlatmış :)

Asayisci tarafından 17/Mar/24 17:05 tarihinde düzenlenmiştir
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    Asayisci bunu yazdı

çok genç bir dil.

Flutter dil değil de Dart bir dil ve sanırım bir süredir var zaten. Flutter bir teknoloji Google'un geliştirdiği, cross platform olan. Ancak ciddi, kapsamlı uygulamalar için uygun olduğunu düşünmüyorum. Özellikle geç güncellenen uygulamalar için. Üç tane flutter Ile uygulama yaptım markette olan hepsiyle sıkıntı yaşıyorum (muhtemelen artık markette de yoklar güncelleme yapmadığım için). Şimdi desem API 33 destekleyeyim. Saatlerce uğraşacağım projeyi ayağı kaldırmak için :) neden bu kadar zorlanayım? Neden Xamarin'de sorun olmuyor bu da flutter'da oluyor?

Neyse devam edebilirsin tabi. Ben kendi düşüncelerimi yazıyorum. Ve son olarak Veli'den uzak dur. Allah onu...  Yaptığı yapı hiç mantıklı değil hocam. Projenin birinde dedim benden daha iyi biliyordur onun kurduğu yapı üzeriden gideyim dedim işin içinden çıkamadım :)) flutter öğren ama onun yapısı yerine Clean flutter architecture diye arama yap, çok fazla fav alanları incele. 

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AsayisciAsayisci
    Asayisci
    Asayisci's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı
    Asayisci bunu yazdı

çok genç bir dil.

Flutter dil değil de Dart bir dil ve sanırım bir süredir var zaten. Flutter bir teknoloji Google'un geliştirdiği, cross platform olan. Ancak ciddi, kapsamlı uygulamalar için uygun olduğunu düşünmüyorum. Özellikle geç güncellenen uygulamalar için. Üç tane flutter Ile uygulama yaptım markette olan hepsiyle sıkıntı yaşıyorum (muhtemelen artık markette de yoklar güncelleme yapmadığım için). Şimdi desem API 33 destekleyeyim. Saatlerce uğraşacağım projeyi ayağı kaldırmak için :) neden bu kadar zorlanayım? Neden Xamarin'de sorun olmuyor bu da flutter'da oluyor?

Neyse devam edebilirsin tabi. Ben kendi düşüncelerimi yazıyorum. Ve son olarak Veli'den uzak dur. Allah onu...  Yaptığı yapı hiç mantıklı değil hocam. Projenin birinde dedim benden daha iyi biliyordur onun kurduğu yapı üzeriden gideyim dedim işin içinden çıkamadım :)) flutter öğren ama onun yapısı yerine Clean flutter architecture diye arama yap, çok fazla fav alanları incele. 

benim tüm hayal dünyamı yıktın hocam :)
    veli den önce birkaç farklı kanaldan takip ettim. zorlandım.
    101 bitti baya faydalı oldu.
    bir süre daha takip edeceğim. karmaşık gelen yerlerde yan kaynakları değerlendiriyorum. 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Castaway
    Castaway's avatar
    Homo

Hem konu up olsun hemde sormak istedim,

Flutter yerine Android ve IOS için neyi tavsiye edersiniz o halde ?

...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek
    Castaway bunu yazdı

React Native

https://www.youtube.com/watch?v=WC3-71NKwPw
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    garga
    garga's avatar
    Erkek
    zeybekustasi bunu yazdı
    Castaway bunu yazdı

React Native

Ve buum ! +1 derdim ama .... amasını boşver :)

react native öğrenin. Ben üşeniyom.

Flutter oyuncak gibi gelmişti bana, everthing is a widget ow wauvv. Amanda widget herşey bir widget onu içine şunu şunun icine soksak oh ne güzel. Null  safety mi wtf is that ??? ne güzel pempe gözlük :) dart ise pek zorlamadi beni sanki.

Merak ediyorum react native yazan var mı Windows da mesela ? Yoksa hep elma mıdır ? Varsa nerde yazıyorsunuz IDE olarak ? vesaire....

Eski javaci (kral) :D olarak react bir kurup gundikledim bırakmışım neden ki acaba ? Tembel miyim la ben ? Doğru söyleyin.

Edit: bu aralar bir Air geçti elime (Allah affetsin :P) tekrar bir kurup bakayimmi react native acaba ya ? 

garga tarafından 20/Mar/24 01:58 tarihinde düzenlenmiştir

anca gidersin...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Daemond
    Daemond's avatar
    Erkek
    Realseyler bunu yazdı

İki aydir java calisiyorum birakayim şimdi. :) 

Temelerini öğrendim gibi ama swinge henuz gecmedim gecemiyorum zor gibi..Ben bir tane dil öğreneyim de ne olursa olsun yeterki ulan bende şu dili biliyorum diyeyim olmeden once.

Ne önerirsiniz... 

Html bir programla dilidir hemen öğrenebilirsiniz 

Dodo
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Realseyler
    Realseyler's avatar
    Erkek
    Daemond bunu yazdı
    Realseyler bunu yazdı

İki aydir java calisiyorum birakayim şimdi. :) 

Temelerini öğrendim gibi ama swinge henuz gecmedim gecemiyorum zor gibi..Ben bir tane dil öğreneyim de ne olursa olsun yeterki ulan bende şu dili biliyorum diyeyim olmeden once.

Ne önerirsiniz... 

Html bir programla dilidir hemen öğrenebilirsiniz 

Html de donguler yok gercek bir dil degil bir dile benzemediği icin python bile ögrenmek istemiyorum. :)

Java olmali her değiskenin tipini belirtmeli her kod satirin bitimi belli olmali. Kod bloklari siniri belli olmali. :)

Baktığınız benim gördüğünüz sizsiniz
Toplam Hit: 1123 Toplam Mesaj: 23
java gradle flutter flutter