folder Tahribat.com Forumları
linefolder Mobil Programlama
linefolder Flutter Ogrenmeye Cabaliyorum & Sorularim

Flutter Ogrenmeye Cabaliyorum & Sorularim

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hipokondriyak
    hipokondriyak's avatar
    Erkek
    neverland bunu yazdı

Bir soru da ben sıkıştırabilir miyim kenara; sadece jquery kullanarak yapabildiğim bir şey var sistemde. Cordova dışında bunu başka bir dilde mobil kodlayabilir miyim?

Cordova ile jquery mobile kullanarak mobil uygulama yazsam bir eksisi olur mu?

jquery ıle yaptıgını javascrıptle yapabılırsın 

javascrıptle yaptıgını da react native ıle yapabılırsın flutterla da yapabılırsın . ama nasıl yaparsın bılmiyorum . 

benmde react nativeden anlayan musaıt olan arkadas olursa pm atarsa yardımcı olursa sevınırım ; kafama takılan noktalar var onceden calıstıgım arkadaslarım hepsını acıga aldık :) dısardan projelerde cok yogunlar bende gelıstırmeye calıstıgım bır uygulama ıcın kosturuyorum. 

react native de reactnativagitonda 4 te duzenledıgım uygulamalrda skntı fakat 5 ıle yapmaya calıstıgımda navigationı cozemıyorum bottomtabtda skntı yok fakat customları cozemedım. 

javascrıpte basladım daha ıyı cozeyım dıye:) webde 1 saatte yaptıgın ısı mobılde yapamıyorum 4 katı zmanda. 

tamamen farklı mantık yurutmek gerekıyor .

ornek verıyorum react kursunda 59 ıle ılerken son versıyon 62  ıle uygulama yapmaya calısıyorum. 

0.59 da react docstekı ornekler class mantıgında ılerlerken 62 de herseyı function a dokmusler bu bıle secım olayı 

hipokondriyak tarafından 25/May/20 02:30 tarihinde düzenlenmiştir

Homo sapiens, yaşamak için, diğer canlıların yaşamasına muhtaç; obligat parazit türüdür. "Sen olursan boş bardak , sana olur koyan çok su. a.g."
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    banneduser
    banneduser's avatar
    Erkek

Hocam ayrıntı detayını hatırlamamakla birlikte; 3 üyle de yazarsın. Bloc veya provider ve yanlış hatırlamıyorsam bir de setstate(en temel hali) vardı.

Provider ın sıkıntısı, büyük yazılımların mimarisine çok uygun olmuyormuş. Eğitimi dinlediğim hoca öyle diyordu. 

Bloc mimari: adım adım, kuralına uygun yazmak gibi birşey. 

Emre Altunbilek udemy de 83 saatlik flutter kursu var isteyen bakabilir; (Firestore, admob, state managementlar...) Eğitim güzel...

https://www.udemy.com/share/101sjkB0cTcltVR3g=/

Ayrıca youtube da proje videoları paylaşan da var. Öğrenmek için güzel.

https://www.youtube.com/channel/UC6xZXR2zd76Jx13-3u39wQA/videos

Edit: imla..

banneduser tarafından 25/May/20 10:13 tarihinde düzenlenmiştir

ride or die..
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek
    banneduser bunu yazdı

Provider ın sıkıntısı, büyük yazılımların mimarisine çok uygun olmuyormuş. Eğitimi dinlediğim hoca öyle diyordu. 

Kim demiş büyük projelerde mimariye uygun değilmiş.

Zaten Bloc temelinde Provider var. RxDart var. Streaming var. Bloc'u yanlış kurgula bak bakalım uygulamanın anası nasıl ağlıyor. Aynı şekilde Redux'da. 

Yani mimariyi iyi kurarsan her management'i kullanırsın. Zaten temelinde hepsi Observable yapısını hedef olarak alıyor. Data değiştiğinde widget'i uyar. Olay bu..

Ek olarak Bloc'u denedim. MVVM denedim MVP denedim. Bloc bana daha mantıklı geldi. Gerçi Bloc biraz MVP ye benziyor. Gerçi MVVM de MVP yi kapsıyor neyse..

Yani Provider dediğin şey bir sınıf bir kütüphane artık ne dersen Bloc bir mimari. O Yüzden bu mimariyi uygulama MVVM uygula fark etmez ki. Ama Flutter da Bloc popüler + ve - lerine bakabilirsin.

Flutterda Rendering olduğu için bir stream e ihtiyaç duyuyorsun.

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    makets
    makets's avatar
    Erkek

Flutterda benim gibi mvvm diyenler için kaynak: https://www.filledstacks.com/post/flutter-and-provider-architecture-using-stacked/

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Reskam
    Reskam's avatar
    Erkek

6 saatlik canlı yayında kurs yapacakmış hoca ilgilenen olursa diye link bırakıyorum

https://www.youtube.com/watch?v=oISIcfHAzm4

Memento Mori
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    garga
    garga's avatar
    Erkek
    Reskam bunu yazdı

6 saatlik canlı yayında kurs yapacakmış hoca ilgilenen olursa diye link bırakıyorum

https://www.youtube.com/watch?v=oISIcfHAzm4

Belki. Ugrariz...

http://www.youtube.com/watch?v=oISIcfHAzm4

anca gidersin...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    jargonphp
    jargonphp's avatar
    Erkek

flutter öğrenmeden önce hangi programlama dillerini biliyordunuz ?

“Bâkî kalan bu kubbede bir hoş sadâ imiş”(Gazel-i Baki)
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    makets
    makets's avatar
    Erkek
    jargonphp bunu yazdı

flutter öğrenmeden önce hangi programlama dillerini biliyordunuz ?

hocam bilmek demeyelim de 13 yıldır bir çok dili kurcalamisligim var. ASM, c, c++,c#, Python, js, java, pascal, vb ,basic, html, CSS, php, asp, go, dart..etc. Allah ne verdiyse. Flutter için tüm bunlara gerek var mı  hayır ama iddiam o dur ki flutter da dahil olmak üzere hiç bir mobil programlama frameworku/dili kolay değildir. Zahmetlidir. Zaman maliyetlidir. Masaüstündeki gibi esneklik yoktur.

Edit// ilave yapayım native diller(swift, kotlin,java) harici frameworkler için mobil programlama işinde fena değilim diyebilmenin eşik değeri state management i rahatça uygulayabilmek olabilir.

makets tarafından 29/May/20 14:50 tarihinde düzenlenmiştir
Toplam Hit: 4066 Toplam Mesaj: 19
flutter bu ne mobil flutter chat