folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Format Atmak Disk Ömrünü Azaltır Mı?

Format Atmak Disk Ömrünü Azaltır Mı?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    renegadealien
    renegadealien's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Savaş Madalyası Başarı Madalyası Üstün Hizmet Madalyası Developer Madalyası
    Erkek

Rsslerde gözüme bir yazı carptı, devamlı dile getirdiğim kelimeleri, yazıya dökmüş, çok bilgilendirici satırlar olmuş, okunmasını tavsiye ederim :)

"Her ne kadar satın alma rehberimizin dışında olsa da sık sık sorulan bu soruya bir açıklık getirelim edik: Hayır! Aksine format atmak sabit diskinizin ömrünü artırır! Format atmanın, ya da Türkçe karşılığı ile diski biçimlendirmenin diske zarar verdiği efsanesi bu konuda yeteri kadar bilgi sahibi olmayan, ya da bilgilerini güncellemeyen kullanıcılar ve satıcılar tarafından hala anlatıla durmaktadır. Bunu, aşırı ısınmadan dolayı sistemin kapanmasına neden olan Pentium IV Prescott işlemcilerden bahsetmeyen fakat AMD'nin K6 döneminden bu yana bilgilerini güncellemediği için "AMD ısınıyor" gibi içi boş şehir efsaneleri üreten satıcı ve kullanıcıların ürettiği diğer şehir efsanelerine benzetebiliriz.

Yeteri kadar iyi araştırılmadığından dolayı disk biçimlendirme, Low Level Format gibi sektörlerin yeniden yazıldığı bir işlem sanılmakta. Oysa ki format işleminde yapılan tek şey, sabit diskteki verilerin masaüstünüzdeki bir klasörü siler gibi -fakat bu defa bütün klasörlerin- silinmesinden başka bir şey değil.

Uzun zamandan beri kullanılan işletim sisteminiz, winsxs gibi uyumluluk sağlayan klasörlerin de şişmesiyle sabit diske çok daha fazla yük bindirmeye başlar. Bu da sabit diskin daha da yoğun çalışması anlamına gelir. İşte bu yüzden sabit diskleri biçimlendirmek diskin ömrünü artırır. "

Sanıyorum kendi atasözümü yaptım, kaynak belirterek kullanabilirsiniz. 10.05.2013 tarihli google arama sonucu : Aradığınız - "herşeyin hayırlısı rampanın bayırlısı" - ile ilgili hiçbir arama sonucu mevcut değil. Not : Söyleyeni belli olduğu için(Ben) atasözü değil, özlüsöz oluyormuş, dolayısı ile kendi özlüsözümü yapmış oldum :)
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    morf1n
    morf1n's avatar
    Erkek

Kabaca bi mantık kurarsak sonucta bu hdd nin üzeri deterjanlı suyla temizlenmiyorki yıpratsın :)

Bi bardağın içindeki suyu boşaltıp boşaltıp tekrar doldurmak gibi düşünün, bardağı ne kadar yıpratır veya yıpratmaz.

Dijital ortamda dolu alanın boş alan gösterilmesi gibi birşey format.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    snnyk
    snnyk's avatar
    Erkek

güzel yazı

kendim { (ctrl+a) + ( shift + del ) }  kombinasyonu yerine

hep biçimlendirmişimdir usb bellekleri

snnyk.com - code is poetry all that i know...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    esinti
    esinti's avatar
    Erkek

O zaman şununda bir faydası yoktur diyebilirmiyiz;

Mesela ben ghost ile sistemi yedekliyorum sorun olduğunda yedeği yüklüyorum yüklemeden önce biçimlendiriyorum diski şimdi ben yedeği geri attığım için normal olarak attığım biçimlendirmenin faydası yok yani aynı devam oluyor değilmi?

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    srdr_ks
    srdr_ks's avatar
    Erkek

BENCE SEN BUNU DAHA ÖNCEDE BİLİODUN YAWRU =)

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SyspioniC
    SyspioniC's avatar
    Erkek

peki low level format in hdd ye etkisi nedir?

"Derviş Yunus bu sözü eğri büğrü söyleme, Seni sorguya çeker bir Molla Kasım gelir."
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MuratDnz
    MuratDnz's avatar
    Erkek

ulen biliyodum len :)))

YALAN doğrudan, karanlık aydınlıktan kaçar. güneş yalnızda olsa etrafına ışık saçar.UNUTMA doğruların kaderidir yalnızlık. kargalar sürüyle KARTALLAR yalnız uçar, YAŞIYORUM YİNE ASLAN GİBİ..!------------------------------------------------------------------------------hacklink.info
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Robinson_Crusoe
    Robinson_Crusoe's avatar
    Erkek

Geçenlerde bende deniyeyim dedim kazarak öyle bir format attım ki akıllara zarar bakınız, 

Silinen Resimleri Geri Kurtardım Ama Resimler Açılmıyor

Gençliğimden bu yana et yenilmesine karşıyım. Bir gün insanların hayvanları öldürmeyi tıpkı insan öldürmek gibi cinayet kabul edeceğine inanıyorum,
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erdiburak
    erdiburak's avatar
    Erkek

Robinson_Crusoe bunu yazdı:
    -----------------------------

Geçenlerde bende deniyeyim dedim kazarak öyle bir format attım ki akıllara zarar bakınız, 

Silinen Resimleri Geri Kurtardım Ama Resimler Açılmıyor

Mükkemmelsin hocam :) 

| GTP | TBT | Desinatör | icrypex.net | Turknet = XMP85HC93OKM
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    crimeangel
    crimeangel's avatar
    Erkek

SyspioniC bunu yazdı:

peki low level format in hdd ye etkisi nedir?

low level format, tabiri caizse fabrika formatı, disk üzerindeki sektörlerin komple silinip tekrar açılmasıdır. işte bu disk ömrünü azaltır. her formatta bu yapılmamamı kesinlikle. mesela hdd de az bi yerde bad sectör tespit ettiniz. diski kurtarmak için LLF atılabilir. ama zaman zaman disklerde gözle görülür performans düşüşü olabiliyor.

ESKİ NİCKİM "HAYALETKURT"TUR....................... WE TANRI TÜRK"Ü YARATTI. ZAFERLER KAZANIP YEDİ CİHANA NAM SALSIN DİYE...
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

"...AMD'nin K6 döneminden bu yana bilgilerini güncellemediği için "AMD ısınıyor" gibi içi boş şehir efsaneleri üreten ..."

Üstad, şu yanımdaki kasadan gelen gürültüyü duysan.. A-10 thunderboltun turbofan motoru mübarek

İki yıl önce arkadaşa amd tabanlı toşiba laptop almıştık .. geçen gün "bunu Vana göndercem " diye tutturdu...

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
Toplam Hit: 3420 Toplam Mesaj: 13