Fotograf Makinaları

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bugraok
    bugraok's avatar
    Erkek

alpgiray bunu yazdı:
    -----------------------------

bugraok bunu yazdı:

hocam o zaman canonun 450d 500d 550d modellerine nikonun d5000 modeline bakabilirsin.

fiyatları ilk bakışta yüksek gelebilir ancak seni uzun bir süre tatmin edecektir.

d5000 alacağına telefonun kamerasıyla cek daha iyidir :D

nikon alacağsan d80 d90 al.

yapma hocam ya d5000'de kral makinadır. tamam d80 d90 yanında sönük kalabilirde ayaklar altına almaya da gerek yok yani.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tnrsk
    Tnrsk's avatar
    Erkek

6-7 mp den sonrası işini görmez...Makina alırken hangi lensi kullanıyo ıso hassasiyeti max-min perde hızlarına falan bak..Bu tip özellikler zaten giriş seviyesindeki makinalarda hemen hemen aynıdır..Al bi tane gitsin

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    alpgiray
    alpgiray's avatar
    Erkek

bugraok bunu yazdı:

alpgiray bunu yazdı:

bugraok bunu yazdı:

hocam o zaman canonun 450d 500d 550d modellerine nikonun d5000 modeline bakabilirsin.

fiyatları ilk bakışta yüksek gelebilir ancak seni uzun bir süre tatmin edecektir.

d5000 alacağına telefonun kamerasıyla cek daha iyidir :D

nikon alacağsan d80 d90 al.

yapma hocam ya d5000'de kral makinadır. tamam d80 d90 yanında sönük kalabilirde ayaklar altına almaya da gerek yok yani.

yapma moruk boşa para d5000. arkada ekrana para mı versin mürid

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    oliWeR
    oliWeR's avatar
    Erkek

şimdi ben anlamıyorum bu işlerden. bende sony w330 var dijital fotoğraf makinası 14 mp mi ne. bu anlattığınız 7-8 mp makinaların çektiğini çekemez mi? illa önünde kocaman bi gözümü olması lazım. daha önce öyle makinalar hiç kullanmadım bilmiyorum o yüzden soruyorum.

Ne çok küfür ediyorsun diyorlar. Ne yani hayatın içine edenlere şiir mi yazayım ?
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    alpgiray
    alpgiray's avatar
    Erkek

senin makinayı hic bilmiyorum oliwer ama makinalarda söyle bi olay var 

sensör boyutu önemli, iso performansı önemli, işlemci performansı önemli. mp bunlardan sonra öneme biner bence. 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bugraok
    bugraok's avatar
    Erkek

oliWeR bunu yazdı:

şimdi ben anlamıyorum bu işlerden. bende sony w330 var dijital fotoğraf makinası 14 mp mi ne. bu anlattığınız 7-8 mp makinaların çektiğini çekemez mi? illa önünde kocaman bi gözümü olması lazım. daha önce öyle makinalar hiç kullanmadım bilmiyorum o yüzden soruyorum.

ustam d-slr makinaların üzerlerinde bulunan sensör boyutlarıyla kompakt makinalarda bulunan sensörlerin boyutları farklı. bu nedenle aynı kaliteyi alamazsın.

ayrıca megapixel (pixel) dediğimiz olay daha çok baskıda işimize yarar.yani;

vga kamerayla -atıyorum- 10x15lik bir baskıyı fotoğrafta bozulma olmadan alabilirsin ancak sen gidip 20x30 luk baskı aldığın zaman fotoğrafta pixelleşmeler, bozulmalar olacaktır. 

pixel sayısı fazlalaştıkça boyutları daha da büyür baskıların.

@alpgiray ; boşa atılan para değil hocam o gerçi nikon d3000 de var ancak d5000 ile aynı performansı vermediğini duydum. sadece ekrandan ekstra para almıyor herifler.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    alpgiray
    alpgiray's avatar
    Erkek

bugraok bunu yazdı:

oliWeR bunu yazdı:

ustam d-slr makinaların üzerlerinde bulunan sensör boyutlarıyla kompakt makinalarda bulunan sensörlerin boyutları farklı. bu nedenle aynı kaliteyi alamazsın.

vga kamerayla -atıyorum- 10x15lik bir baskıyı fotoğrafta bozulma olmadan alabilirsin ancak sen gidip 20x30 luk baskı aldığın zaman fotoğrafta pixelleşmeler, bozulmalar olacaktır. 

@alpgiray ; boşa atılan para değil hocam o gerçi nikon d3000 de var ancak d5000 ile aynı performansı vermediğini duydum. sadece ekrandan ekstra para almıyor herifler.

d3000 ve d5000 e vereceğim parayla 2. el d80 alırım. üzerine çantasıdır filtresidir vs yardımcı ekipmanı toplarım aga :D

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bugraok
    bugraok's avatar
    Erkek

@alpgiray ; tercih meselesi tabi.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    oliWeR
    oliWeR's avatar
    Erkek

bugraok bunu yazdı:

oliWeR bunu yazdı:

bir aralar heves etmiştim.fotoğrafçı bi arkadaşa sormuştum nikon d90 al demişti hatta birde firma söylemişti oradan alırsan ücretsiz doğa resmi çekme eğitimide verirler demişti. piyasada baktığım zaman o fotoğraf makinasının 2 bin tl olduğunu öğrenmiş + olarak lens mens de almak gerektiğini öğrenince bi tarafımı tuta tuta kaçmıştım. sonra karar verdim en iyisi basit bi makina alıp aile fotoğraflarını çekmeye :) basit dediğim gene 550 filan vermiştim. olsun ben memnunum resimlerini çektiklerim memnun. yani ailecek memnunuz :) ama ilerde bir gün o kadar boş vaktim olursa ve eğitimini almaya fırsatım oluraa  alacağım öyle bir makina sonra doğru memlekete Rize'ye dağı çayırı börtü böceği çekmeye

bu arada aydınlattığın için teşekkür ederim bugraok

Ne çok küfür ediyorsun diyorlar. Ne yani hayatın içine edenlere şiir mi yazayım ?
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    oksijen
    oksijen's avatar
    Erkek

mp fotoğraf kalitesinde etkilidir fakat fotoğraf boyutu küçükken bi etkisi yoktur yani 3 mp lik bir makine 40x40 lık baskıda kumlanma olmadan sonuç verirken 12 mplik makine 400x400 boyutlarda kaliteli baskı elde eder. sayısal değerler sallamadır. Yani duvardan duvara baskı almicaksan 7-8 mp den sonrasını göz ayırmaz. Makinede önemli olan 1600 iso da nekadar kumlanma yaptığıdır ve sensörürün lensinin nekadar kaliteli ve büyük olduğudur. 

Toplam Hit: 4185 Toplam Mesaj: 32