Fotograf Makinasi Lens Araligi Hakkinda Sorum?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    patates
    patates's avatar
    Erkek

Arkadaslar simdi canon 650d almayi dusunuyorum az kaldi. Arastirdigimde genel olarak 18-55 lik lens uygun fakat tavsiye edilmiyo 18-135 aralikli lensle satilan makinalar 2000 lira. Fakat birde cift lens satan urunler var. Soyleki 18-55 ve 70-300 u beraber satiyorlar simdi bu ikili kanpanyaninda fiyati 1700 lerde. Burda sunu anlamadim elimizde iki lens oldugu zaman 18 135 araligindaki lensi secmedigimiz zaman bu diger lensle 135 den sonrasi olarak 300mm kadar odaklanma alabiliyoruz diger 18 -55 ilede 18e kadar inebiliyoruz . Yani fiyati daha yuksek olmasi gerekirken neden daha dusuk?   55   ile 70 arasindaki odaklanmaya ulasamiyoruz cift lens ile bu yuzdenmi pahali??

Son olarak isi bilenler su an bodd alip extra lens alicak butcem yok. Bu seceneklerden 18  135 i mi yoksa hem 18 55 hemde 70 300 araligindaki iki baslangic kitli olanimi tercih etmeliyim?

https://t.me/pump_upp
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kutikula
    Kutikula's avatar
    Erkek

geniş açı aralıkları ve tele objektif aralıkları prime olarak cok pahalıdır. Bunlar gibi zoom lensler onlara göre daha ucuzdur bu stopları bulabilirsin fakat diyaframları primelara göre daha düşüktür handikapı da burada zaten.

şimdi soruna gelirsek ne cekmek istediğine bağlı dersen ki portre fotoğraf çalışacağım normal stüdyo fotoğrafçısı gibi 70-300 alman yararınadır

70-80 mm portre çekim için idealdir. Dersen ki artistik manzaralar doğa fotoğrafları 18-135 daha iyi bir tercih olacaktır 18 mm'nin bir alt stop u

balık gözüdür zaten 18 mm iyi bir geniş açı stop udur 135 mm de cok makro calışmak istemezsen seni kurtarır ki makineden anladığım kadarıyla

yeni başlamışsın.

Özet: Şuanlık sana tavsiyem 18-135 lens alıp keyfini çıkarmaktır zaten işi kaptıkça prime lenslere bakmaya başlayacaksın ve yine bir tavsiye

50 mm 1.8 paran varsa 50 mm 1.4 bir lens kesinlikle al. :)

insanın en önemli ayırt edici özelliklerinden biri iletişime açık bireyler olmasıdır.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hipokondriyak
    hipokondriyak's avatar
    Erkek
    patates bunu yazdı

Arkadaslar simdi canon 650d almayi dusunuyorum az kaldi. Arastirdigimde genel olarak 18-55 lik lens uygun fakat tavsiye edilmiyo 18-135 aralikli lensle satilan makinalar 2000 lira. Fakat birde cift lens satan urunler var. Soyleki 18-55 ve 70-300 u beraber satiyorlar simdi bu ikili kanpanyaninda fiyati 1700 lerde. Burda sunu anlamadim elimizde iki lens oldugu zaman 18 135 araligindaki lensi secmedigimiz zaman bu diger lensle 135 den sonrasi olarak 300mm kadar odaklanma alabiliyoruz diger 18 -55 ilede 18e kadar inebiliyoruz . Yani fiyati daha yuksek olmasi gerekirken neden daha dusuk?   55   ile 70 arasindaki odaklanmaya ulasamiyoruz cift lens ile bu yuzdenmi pahali??

Son olarak isi bilenler su an bodd alip extra lens alicak butcem yok. Bu seceneklerden 18  135 i mi yoksa hem 18 55 hemde 70 300 araligindaki iki baslangic kitli olanimi tercih etmeliyim?

makına yanında gelen ek lensler cok kalıtelı olmayabılıyor. Alma lens ılk etapta 18-55 ısını gorur once ısık pozlama vs ogren hocam sonrasında alırsın lensını ıyıce arastırıp buyuk ıhtımalle makına yanında gelen 70-300 fılan cok performanslı olmayacaktır

Homo sapiens, yaşamak için, diğer canlıların yaşamasına muhtaç; obligat parazit türüdür. "Sen olursan boş bardak , sana olur koyan çok su. a.g."
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MGT
    MGT's avatar
    Erkek
    hipokondriyak bunu yazdı
    patates bunu yazdı

makına yanında gelen ek lensler cok kalıtelı olmayabılıyor. Alma lens ılk etapta 18-55 ısını gorur once ısık pozlama vs ogren hocam sonrasında alırsın lensını ıyıce arastırıp buyuk ıhtımalle makına yanında gelen 70-300 fılan cok performanslı olmayacaktır

kesinlikle katılıyorum yukarıda yazanlara öncelikle makine ile çekimlere başla 18-55 yeterli bir başlangıç lensi ilerleyen süreçte nasıl çekimlerden zevk alıyorsan ona göre ve ihtiyacın doğrultusunda lensler alabilirsin iyi çekimler :)

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sunyy2003
    sunyy2003's avatar
    Erkek

50 mm den ötesi teferruat :) sen bir 18-55  al birde 50mm ne olduğunu anlamaya başladığında kendi lensini kendin seçersin

sunyy2003 tarafından 20/Eyl/14 12:23 tarihinde düzenlenmiştir

bu hayat biterkende aklımda hep sen olacaksın B bu dilden firar eden her söz yaydan çıkmış ok gibi (sagopa kajmer) Sago sıcak ekmek üzerine bal kaymak. "Bla bla" larını tartıda tartar bakkal aylak. Aşkın bir sabunsa köpürt beni Pentax
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Milamber
    Milamber's avatar
    Erkek

aslinda Murid kutikula kesinlikle sana dogru cevabi vermis. benim soruna cevap verme seklimse biraz daha farkli.

ne calisacaksin? ne is yapacaksin makinenle. gezerken fotograf ceketim diyorsan 18-55 bile tek basina seni kurtarir. ama ciddi birseyer yapmak istiyorum dersen. yapacagin sey basit.  prime lens denilen luxury serilere bakacaskin. f degeri 1-2 araliginda gezen lenslere. ama soyleyim makinen ve normal lenslerden 3 tane alirsin o prime lenslerin fiyatina. 

Fırtına koparmaktır işim... Uzaklar Yolcusu
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    patates
    patates's avatar
    Erkek

Acikcasi pozlama dir enstantene diyafram iso filan biliyorum fakat makina uzerinde denemisligim yok. Sevdigim fotolar genelde 10 20 mm araligindakiler. Fakat oda surekli ugrasilacak birsey degil. Bir yil filan beni 18 135 goturur gibi bu aralikta gezer dururum. Birde evet 50 mm cok duyuyorum .  Bir iki foto koyabilirmisiniz.?

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bektas
    x-files
    x-files's avatar
    Erkek
    fiyat farkı olması kaliteden dolayıdır şimdi canonun 70-300 başka lensleri de vardır (ben nikon kullanıyorum) fiyatı senin makineden babasıdır. 18-55 kötü bit lens değil zaten aldığın makine croplu Canon da 1.6 çarpanı Var nikonda 1.5 yani sen gerçekten 18 mm kullanamıyorsun 300*1.6=28.8 mm yapıyor yukarda arkadaş geniş açı demiş ama 18 mm genel açı değil geniş açı lensler 11 ila 18 arası altı da balık göz oluyor geniş açı lenslerde distirisyon çok olur kaliteli bir objektif olmazsa mesela tavsiyem sigma 10-20 tokina 12-24 canondaki performanslarını bilmiyorum nikonda gayet memnunum. 70-300 ile çok güzel portreler çekebilirsiniz 200mm civarlarında çok hoş portreler çıkar ama siz ilk defa kullanacksanız size tavsiyem 18-55 sizin her işinizi görecektir. iyice haşir neşir olunca zaten size neyin lazım olacağını fark edeceksinizdir. hayırlı olsun.

650 d şantiyede vardı şirketin çok oyuncakımsı geldi bana hoşlanmadık kendisiyle :)

//Hayat Bazen Tatlıdır//--//Aşıksan vur saza şoförsen bas gaza// https://zulfumehmet.com/ Kişisel bir olay
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    patates
    patates's avatar
    Erkek

Peki ayni ayarda ise yeni baslayan birisi icin niconun hangi modeline bakmalidir sizce?

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    patates
    patates's avatar
    Erkek

Birde su mm artikca yani 55 degil 135 135 degil 300 oldukca olay uzaktaki nesneyi cekme degilmi dar acili sekilde? Yani porte diyorsunuz portere normal yakindan olacagi icin anlamadim sizin demek istediginizi. 18 55 ile de zaten onu yapamiyormuyum. Benim anladiiim 18 55 uzaktaki nesneleri verimli cekememem demek gibi dusunuyorum. Soyleminize gore yanlis anladigim seyler var. Birde su 1.6 carpani nedir.  

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoktaliVirgul
    NoktaliVirgul's avatar
    Erkek

İlk defa DSLR alacaksak 18-55 ile başla. Makineyi tanı, fotoğrafı tanı. Ondan sonra zaten sana yetmeyeni anlayacaksın.

Ben makineyi aldığımda 18-55 ve 75-300 gelmişti üzerinde. Sonra yetmedi 50mm 1.8 aldım :D

Issız adaya düşsem 550D, şarj aleti ve 50mm f1.8 alırım :D

If my calculations are correct, when this baby hits eighty-eight miles per hour... you"re gonna see some serious shit.
Toplam Hit: 1672 Toplam Mesaj: 15