folder Tahribat.com Forumları
linefolder Programlama Genel
linefolder Fotoğraf Üzerinde Ki Hasarlı Alan Tespitini Nasıl Gerçekleştirebiliriz?

Fotoğraf Üzerinde Ki Hasarlı Alan Tespitini Nasıl Gerçekleştirebiliriz?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AciyaGulmek
    AciyaGulmek's avatar
    Erkek
    Opsiyonel_Bilgiler bunu yazdı

ben şöyle bişey yapmıştım anlatayım,

metaller üzerindeki iki farklı fazı örnek resimdeki gibi iki zıt kontrastta renk ayarı yapıp, bundan sonra da "siyah bölgeler resimde yüzde kaçlık yer kaplıyor" sorusunun cevabını adobe photoshopta piksel saydırarak bulmuştum. ayrıntılı anlatımlar youtube'da var, bilmiyorum işini görür mü

Buna bir bakayım hocam Matlab üzerinden mi yoksa photoshop ile mi çalışıyordunuz ?

De Get Yalan Dünya...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AciyaGulmek
    AciyaGulmek's avatar
    Erkek
    YeniHarman bunu yazdı

Konu hakkında uzman değilim, sadece fikir yürütüyorum. Plakalardaki yazı tipi ve boyut sabitse şu şekilde olabilir: 

1) Plaka OCR ile okutulur.

2) OCR ile gelen bilgiyle sanal bir plaka oluşturulur.

3) Sanal plaka ile gerçek plaka RGB harici bir resim uzayıyla karşılaştırılır. RGB harici diyorum çünkü ışıktan bağımsız olması gerektiği fikrindeyim. Veya daha basiti otsu ile belirlenen eşik değeriyle (OCR zaten bunu yapıyordur) iki görüntü de SB'ye çevrilir. 

4) Piksellerin farklılaştığı nokta hasarlı diye kabul edilir. Gerekirse dilimlenir.

Tesseract işi çözebilir mi?

De Get Yalan Dünya...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

İlla forgrafi yöntemle mi yapmak istiyorsun.. 

Yani numuneye temas tehlikeli ve o yüzden mi fotografik yöntemle yapmak istiyorsun? Yoksa asıl amaç fotgrafik ölçüm yöntemi mi geliştiştirmek..

İlla fotgrafik bir ölçüm yöntemi istiyorsan bence scaner kullan.. Numuneler tarayıcıya sığabilecek ölçüde ise veya uygun bir tarayıcn varsa  pek alla kulanabilirsin

Hasarsız bölgeyi hasarlı deforme bölgeden ayırmayı kolaylaştırmak için  boya kullanabikirsin..

Düzgün bir yüzeye ince bir katman uygun bir boya sür ve  numuneyi bu katman üzerine mühür gibi bas..

Sonra ister bu numuneyi tara ya da numuneyi temiz kağıda basıp onu tara..

Boyalı kısımları bilgisayarda işaretlediğin zaman sana delik kısım kalır..

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

Ha bir de madem öyle yüksek hızlı kamera kullan ki mermi çıkş hızını  ölçüp plakaya bıraktığı enerjiyi de ölçebilesin

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AciyaGulmek
    AciyaGulmek's avatar
    Erkek
    ltcelik bunu yazdı

İlla forgrafi yöntemle mi yapmak istiyorsun.. 

Yani numuneye temas tehlikeli ve o yüzden mi fotografik yöntemle yapmak istiyorsun? Yoksa asıl amaç fotgrafik ölçüm yöntemi mi geliştiştirmek..

İlla fotgrafik bir ölçüm yöntemi istiyorsan bence scaner kullan.. Numuneler tarayıcıya sığabilecek ölçüde ise veya uygun bir tarayıcn varsa  pek alla kulanabilirsin

Hasarsız bölgeyi hasarlı deforme bölgeden ayırmayı kolaylaştırmak için  boya kullanabikirsin..

Düzgün bir yüzeye ince bir katman uygun bir boya sür ve  numuneyi bu katman üzerine mühür gibi bas..

Sonra ister bu numuneyi tara ya da numuneyi temiz kağıda basıp onu tara..

Boyalı kısımları bilgisayarda işaretlediğin zaman sana delik kısım kalır..

Muayen yöntemleri ile tespiti mümkün ama ben daha basit bir yöntemi olduğunu ve görüntü işlemi ile mümkün olabileceğini düşünüyorum.

Yani fotoğraf üzerinden basit bir yöntemle elde edilip edilemeyeceğini araştırıyorum. 

De Get Yalan Dünya...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

Klasik fotografik yöntemlerle sağlıklı bir metod geliştirebileceğni sanmıyorum açıkçası.. sadece giriş bölgesindeki deformasyon yeterli ise olabilir ama .

Toplam şekil değiştirmede harcanan enerji önemli ise pek olası değil gibi.. öyle ise   holgram ya da  çok hassas bir  3D scan gerkli

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AciyaGulmek
    AciyaGulmek's avatar
    Erkek
    ltcelik bunu yazdı

Klasik fotografik yöntemlerle sağlıklı bir metod geliştirebileceğni sanmıyorum açıkçası.. sadece giriş bölgesindeki deformasyon yeterli ise olabilir ama .

Toplam şekil değiştirmede harcanan enerji önemli ise pek olası değil gibi.. öyle ise   holgram ya da  çok hassas bir  3D scan gerkli

Hocam olmadı ayrıntılı atarım sana PM den haftaiçi tavsiyelerin önemli

De Get Yalan Dünya...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Opsiyonel_Bilgiler
    Opsiyonel_Bilgiler's avatar
    Erkek
    AciyaGulmek bunu yazdı
    Opsiyonel_Bilgiler bunu yazdı

ben şöyle bişey yapmıştım anlatayım,

metaller üzerindeki iki farklı fazı örnek resimdeki gibi iki zıt kontrastta renk ayarı yapıp, bundan sonra da "siyah bölgeler resimde yüzde kaçlık yer kaplıyor" sorusunun cevabını adobe photoshopta piksel saydırarak bulmuştum. ayrıntılı anlatımlar youtube'da var, bilmiyorum işini görür mü

Buna bir bakayım hocam Matlab üzerinden mi yoksa photoshop ile mi çalışıyordunuz ?

evet adobe photoshop

imza mı gelmiş?
Toplam Hit: 2325 Toplam Mesaj: 19
görüntü işleme