folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Framework(Laptop) Almayı Düşünüyorum. Sizce Alayım Mı ?

Framework(Laptop) Almayı Düşünüyorum. Sizce Alayım Mı ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

selam gençler

illa görmüşsünüzdür böyle bir laptop firması var : https://frame.work

adamlar upgrade edilebilen laptoplar yapıyor.

mesela ilk laptopları 3 sene önce intel 10. nesil cpu ile çıktı. şimdi gidip 300-500 dolara yeni anakart alıp (cpu ile bütünleşik) o aleti upgrade edebiliyosun. 

eski anakartın için de 3d printerda basabildiğin kutular var, içine koyup desktop olarak falan kullanabiliyosun.

aleti alırken hangi portlar lazımsa seçiyosun o portları takıp yolluyolar.

ekran kartı slotu var arkada. ekran kartsız alıp ilerde ekran kartı takabiliyosun vs.

fiyatı ram ve ssd hariç 1700 dolardan başlıyor.

zaten ryzen 7000 cpu lu düzgün bir alette bu civarlarda.

ama hiç bi laptopa 1700 usd vermedim şu ana kadar bu yüzden bi tık çok geldi.

mantıklı bir yatırım mı çok emin olamadım.

sizce mantıklı mı ?

gidip şimdi 1000-1200 bandına bi laptop alsam 1-2 seneye onu satıp üstüne 300-500 dolar koyup upgrade edebilirim ama satarken baya değer kaybediyor. ve satması da kolay değil. mesela elimdeki huawei yi satamadım hala. sadece saçma teklifler geliyor.

diğer senaryoda Ryzen™ 7 7840HS cpu lu framework alıp 2-3 sene sonra anakartı değiştirsem mesela 300-500 dolar verip,  elimde ıvır zıvır işlerde kullanabileceğim eski anakartım kalıyor.

yolbulucu tarafından 31/May/24 13:09 tarihinde düzenlenmiştir

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    baristbt
    baristbt's avatar
    Erkek

vazgeçtim

baristbt tarafından 31/May/24 13:44 tarihinde düzenlenmiştir

http://www.leyladansonra.com/
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    baristbt bunu yazdı

vazgeçtim

ne diyo bu diye bakınıyodum ben de. bataryanın hücreler niye önemli :P

neyse, hacı abi ben zaten evden çıkmıyorum ama masaüstünü evde sağa sola götürmek zor. 

laptopsuz olmuyor. 

masaüstüyle biraz balkona geçeyim, biraz salonda takılayım, az uzanıp çalışayım vs yapamıyorum.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mugen
    mugen's avatar
    Erkek

Alırsan deneyimlerini merak ediyorum hocam ben de istiyorum bu tarz alternatif bir şey, mevcut laptopum Dell G5 15

O mahiler ki derya içredir deryayı bilmezler.. .
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    trampfd
    trampfd's avatar
    Erkek

Bence mantiksiz, TR sartlari icin dahada mantiksiz. O paraya son nesil M3 islemcili Macbook Pro (14 inch) alabilirsin biliyorsun degil mi?

Diyelim ki cihazin eskidi, donanim yetersiz kaldi anakart degistirmen gerekti ve degistirdin, anakartin yeni olur ama elinde eskimis bir kasa, silinmis klavye ve eski nesil ekran, yipranmis soketler ve adaptor, kisacasi eski bir makine ile kalirsin.

Upgrade edince yepyeni bir sey almak en dogrusu, çünkü tüm sistemler artık tek bir çipte toplanmış durumda. Bir cihazın ne kadar süre kullanılabileceğini zaten satın alırken tahmin edebiliyorsunuz. En iyi fiyat/performans oranı hesaplanıp, cihazın kullan-at olarak düşünülmesi gerekiyor. (endustri coktandir bu yonde ilerliyor malesef)

Ehl-i Byte
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LaNCeLoT
    LaNCeLoT's avatar
    Erkek

Huawe yi yi kaça satıyorsun ki? De satılamadı

Kurtlar tasma takmaz....
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    trampfd bunu yazdı

Bence mantiksiz, TR sartlari icin dahada mantiksiz. O paraya son nesil M3 islemcili Macbook Pro (14 inch) alabilirsin biliyorsun degil mi?

Diyelim ki cihazin eskidi, donanim yetersiz kaldi anakart degistirmen gerekti ve degistirdin, anakartin yeni olur ama elinde eskimis bir kasa, silinmis klavye ve eski nesil ekran, yipranmis soketler ve adaptor, kisacasi eski bir makine ile kalirsin.

Upgrade edince yepyeni bir sey almak en dogrusu, çünkü tüm sistemler artık tek bir çipte toplanmış durumda. Bir cihazın ne kadar süre kullanılabileceğini zaten satın alırken tahmin edebiliyorsunuz. En iyi fiyat/performans oranı hesaplanıp, cihazın kullan-at olarak düşünülmesi gerekiyor. (endustri coktandir bu yonde ilerliyor malesef)

macbook sevmiyorum. yaptığım işe engel oluyor ve klavyesi kötü. ekran ve kasa konusuna katılmıyorum, dandik pc ler dışında kasa aşınan bir şey değil artık. 

kullan at düşününce de zaten konuda bahsettiğim şeye geliyor olay: şu an kullan at yapabileceğim alet 1500 usd civarı zaten (düzgün ekran, düzgün klavye, amd cpu, 32 ram, düzgün bir ssd vs. daha ucuza göremiyorum ). 3 yıl önce 1000 usd olan bi laptopu şu an 300-500 dolara anca satarım. (çevremde son zamanlarda notebook satmaya çalışanlara bakıp söylüyorum)

silinmiş klavyeyi 40 dolara yenileyebiliyorum, ekran zaten güzel bir panel ama değiştirmek istersem zaten kolayca değiştirebilirim. fiyatı belli zaten. markalar modeller belli vs.

"endüstri bu yönde ilerliyor malesef" diyip, bu yönde ilerlemeyen aleti alma diyosun bi de :p

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    LaNCeLoT bunu yazdı

Huawe yi yi kaça satıyorsun ki? De satılamadı

15 e koymuştum. 5-6k teklifler geldi sadece. kaldırdım ben de. 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    mugen bunu yazdı

Alırsan deneyimlerini merak ediyorum hocam ben de istiyorum bu tarz alternatif bir şey, mevcut laptopum Dell G5 15

sen abd de değil misin abi. orda bol sanki baya. 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CanKirca
    CanKirca's avatar
    Erkek

Almanya'da yanımda oturan eleman kullanıyordu, cidden hayran kalmıştım.

Twitter: @CanKirca
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mugen
    mugen's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı
    mugen bunu yazdı

sen abd de değil misin abi. orda bol sanki baya. 

Abi onu nerden çıkardın Allah mı söyletti :^), memleketimizde otlanıyoruz şu an :)

mugen tarafından 10/Haz/24 13:09 tarihinde düzenlenmiştir

O mahiler ki derya içredir deryayı bilmezler.. .
Toplam Hit: 770 Toplam Mesaj: 25
framework laptop frame.work