folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Garip Bir Bilgisayar Sorunu

Garip Bir Bilgisayar Sorunu

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek
    Merhaba, daha bugün yeni bir bilgisayar topladım ve windows 7 64 Bit Prof. işletim sistemi kurdum. Driver'lar vs. hepsini yükledim. 1 SSD (120 GB) 2 HDD (500GB-2TB) olmak üzere 3 disk kullanıyorum. Driver işlemleri bittikten sonra yeniden başlattım ve normal kullanımıma başladım ve mouse ile imleci hareket ettirince hafif donmalar olduğunu farkettim. Ayrıca şimdi bu konuyu yazarken örneğin bir süre yazdım baktım hiç yazmamışım gibi bekledim 3-5 saniye sonra bilgisayar sanki kendi yazıyormuş gibi hızlıca ekranda belirdi yazdıklarım. Bu problem neyden kaynaklanıyor olabilir? Şuanda yine mouse hareket ettiriyorum birden takılıyor ve mouse kapat aç yapınca düzeliyor sonra tekrar aynı sorun. Yine aynı model kingston ssd kullanılan başka bir pc de aynı problem yaşamıştım ama şuan problem yok heralde tam bilimıyorum.

Bilgisayar Özellikler : 
    İşlemci: İ5 7600
    Anakart : Asus Prime B250M-A
    Ram : G-SKILL 8GB 2400 (2133 te çalışıyor)

Bios güncellendi problem devam ediyor. Windows u UEFI GPT olarak kurmuştum. Win10 deneyecem bir de.

Edit 1 :
    **************Çok Daha Garip Bir Durum********************

Klavye de çalışmıyor. Donukluk yapıyor. Logitech set var. Unfyng alıcı ile hem mouse hem klavye kullanıyorum. Mesela klavyede capslock a basıyorum ışığı yanması lazım yanmıyor. 5-10 sefer bas bas yapıyorum sonra düzeliyor falan. Ne olduysa bu yeni pc de bu sorun oldu eski core2Duo işlemcide tek sorunu yoktu. 
     İşlemci ram kullanımı :
    dcpromo tarafından 23/Kas/17 08:39 tarihinde düzenlenmiştir

next next next install
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pesimistzombie
    pesimistzombie's avatar
    Erkek

sebebi herşey olabilir. 

1- işlemci düzgün oturmuş mu kontrol etmelisin

2- ramleri tek tek denemelisin, slotlarını değiştirebilirsin

3- ekran kartın varsa çıkarıp deneme yapabilirsin.

4. harddiskin anakarta takılı slotlarını değiştirmeyi deneyebilirsin.

Bunları yapmadan önce işlemci, ram, hdd kullanımına bir göz at hangisi kastırıyor diye. Pc donunca işlemci ister istemez 100% olacaktır o nedenle önceliğin ram ve hdd kullanımı olsun, ramleri bir programla test et, harddiski hddtune ile test et, sıcaklıklara bak anormallik var mı diye. Ekran kartın varsa sürücüleri kaldır eski sürücülerden birini kur.

:|
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek
    pesimistzombie bunu yazdı

sebebi herşey olabilir. 

1- işlemci düzgün oturmuş mu kontrol etmelisin

2- ramleri tek tek denemelisin, slotlarını değiştirebilirsin

3- ekran kartın varsa çıkarıp deneme yapabilirsin.

4. harddiskin anakarta takılı slotlarını değiştirmeyi deneyebilirsin.

Bunları yapmadan önce işlemci, ram, hdd kullanımına bir göz at hangisi kastırıyor diye. Pc donunca işlemci ister istemez 100% olacaktır o nedenle önceliğin ram ve hdd kullanımı olsun, ramleri bir programla test et, harddiski hddtune ile test et, sıcaklıklara bak anormallik var mı diye. Ekran kartın varsa sürücüleri kaldır eski sürücülerden birini kur.

Anakart yonergelerinde RAM in tek kullanımda A2 ye takılması gerektiği yazıyordu yerinde takılı. İşlemci zaten çenrikli yerine tam oturmaması ya da biraz kayması gibi durumlar söz konusu bile değil  hdd anakart slotlarını değiştirmiştim farklı şeyler denerken şuanda sata1 de. ekran kartı nı başka da taksam aynı sorun devam.  Saçma sapan bir sıkıntı :D  kesin basit birşey.

next next next install
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ShockMan
    ShockMan's avatar
    Erkek

@İlteris usta valla eminim bunu akıl etmişsindir ben yinede diyeyim dedim, bazen insan unutabiliyor, sisteme bulaşmış bir Root kit yada trojan benzeri bir oluşumu çağrıştırdı ifadelerin, yazıların geriden gelmesi dedin ya, oradan esti kafama, bir tarama yap bence, ilk anda nasıl bulaşmışsa bulaşmış olabilir işte.. Aklıma başkada bir şey gelmedi..

Net ortamı, tek tük de olsa iyi dostluklar sağlamışsa bile, vefasızlığı ile ünlüdür..!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusemre
    yunusemre's avatar
    Erkek

Görev yöneticisinde aşırı CPU tüketen uygulama var mı bakar mısın

"Programcılar saatler boyunca çalışmak zorunda kalmalarına engel olacak sistemler tasarlamaya saatler boyunca uğraşırlar." David Allen
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek
    ShockMan bunu yazdı

@İlteris usta valla eminim bunu akıl etmişsindir ben yinede diyeyim dedim, bazen insan unutabiliyor, sisteme bulaşmış bir Root kit yada trojan benzeri bir oluşumu çağrıştırdı ifadelerin, yazıların geriden gelmesi dedin ya, oradan esti kafama, bir tarama yap bence, ilk anda nasıl bulaşmışsa bulaşmış olabilir işte.. Aklıma başkada bir şey gelmedi..

bilgisayara formatıatıp driver ları cd den kurdum. ağa bağlamadım bile bu sorun vardı. Hiç virüslük birşey yüklemedim komple orjinaldi herşey

next next next install
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek
    yunusemre bunu yazdı

Görev yöneticisinde aşırı CPU tüketen uygulama var mı bakar mısın

iş çıkışına denk geldiğinden fazla inceleyemedim ama yarın inceler bildiririm.

next next next install
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    efsane_212
    efsane_212's avatar
    Erkek
    ilteris bunu yazdı
    Merhaba, daha bugün yeni bir bilgisayar topladım ve windows 7 64 Bit Prof. işletim sistemi kurdum. Driver'lar vs. hepsini yükledim. 1 SSD (120 GB) 2 HDD (500GB-2TB) olmak üzere 3 disk kullanıyorum. Driver işlemleri bittikten sonra yeniden başlattım ve normal kullanımıma başladım ve mouse ile imleci hareket ettirince hafif donmalar olduğunu farkettim. Ayrıca şimdi bu konuyu yazarken örneğin bir süre yazdım baktım hiç yazmamışım gibi bekledim 3-5 saniye sonra bilgisayar sanki kendi yazıyormuş gibi hızlıca ekranda belirdi yazdıklarım. Bu problem neyden kaynaklanıyor olabilir? Şuanda yine mouse hareket ettiriyorum birden takılıyor ve mouse kapat aç yapınca düzeliyor sonra tekrar aynı sorun. Yine aynı model kingston ssd kullanılan başka bir pc de aynı problem yaşamıştım ama şuan problem yok heralde tam bilimıyorum.

Bilgisayar Özellikler : 

Hocam bahsettiğin sorun ramden kaynaklanıyor.

Önemli olan; hayatta "en çok şeye sahip olmak" değil, "en az şeye ihtiyaç duymaktır.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek
    efsane_212 bunu yazdı
    ilteris bunu yazdı

Bilgisayar Özellikler : 

Hocam bahsettiğin sorun ramden kaynaklanıyor.

yarın test edecem onu da hocam. 

next next next install
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    31 yaşında emekli
    ajan1111
    ajan1111's avatar
    Erkek

bence anakart driveriyle alakalı bişey. sitesinden başka biraz daha eski win olanını indir. yeni windows bu eski version driveri tanıyacaktır. bide öyle dene.

Kayalardan kayarım yoktur benim ayarım (;
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek
    ajan1111 bunu yazdı

bence anakart driveriyle alakalı bişey. sitesinden başka biraz daha eski win olanını indir. yeni windows bu eski version driveri tanıyacaktır. bide öyle dene.

hocam direk cd den yükleme yaptım muhtemelen eski driver zaten. Yarın deneme sırasına aldım eski - yeni driver denemelerini de...

next next next install
Toplam Hit: 2068 Toplam Mesaj: 15
sorun ssd i5 masaüstü masaüstü bilgisyar