folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Geleceğin Dili Çince Midir ?

Geleceğin Dili Çince Midir ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaTRiXe
    MaTRiXe's avatar
    Erkek

aynen denildiği gibi çin kendi içinde lehçe farkından kaynaklanan bir iletişimsizlik içinde iken + alfabe nin genişliği bu epey zor bir ihtimal; fakat öte yandan çince bilenin aç kalmayacağı yönünde bir rivayet var nedeni bilen olmaması, fakat ingilizce gibi basit bir dil (gramer yapısı,zamanlar hakkında ipucu veren kelimelerin yahut yardımcı fiilerin oluşu; sanıyorum öğrenmeye daha müsait hale getiriyor) varken çince gibi öğrenmesi kasvetli bir dil tercih edilmeyecektir. Türkçe ve rusça da bu konuda zorlayıcı gibi görünüyor bana. Çünkü kelimelerin sonuna gelen ekler duruma göre değişmekte. Bunu kavramak için de benzer yapıya sahip bir dili konuşmak yetmiyor. Bununla birlikte yeni öğrenilen dilin kurallarını da özümsemek gerekli.

İngilizceye bakıyorum mesela terimsel olarak zengin bir dil. Türkçe böyle değil buna gerek yok çünkü var olan sözcüklerle hemen hemen her durum anlatılabiliyor yani esnekliğiyle muhteşem bir potansiyele sahip bu yüzden muhteşem derecede de zor öğrenilen bir dil gibi görünüyor gözüme. Aksine ingilizce de sözlüklerden arayın karşınıza terimler çıkar zaman ifadeleri ve zamirlerle gramere rahatlıkla uydurur kendinizi az çok anlatırsınız. 

Şimdi neden İngilizceyi Türkçeyi mukayese ettim? ikisi de latin harfleriyle yazılıyor. Buna  karşın Çince için yeni alfabeler öğrenmekde şart, gramer yapısından haberdar değilim. Ama japoncadan yola çıkarak (asya dillerinden olduğu için) sondan eklemeli bir dil olması muhtemel. Tabii olarak bu eklerinde kişi ve zamana göre değişiyor olmalı. Tüm bu sebeplerlden ve bahsedildiği gibi Çin'in içine kapanık bir politika izlemesi sebebiyle epey uzak bir ihtimal fakat; üreme hızları biraz daha artarsa evet Çince Dünya dili olacaktır zira... :D

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hermes
    abdullahazad
    abdullahazad's avatar
    Erkek

mungabunga bunu yazdı:
    -----------------------------

Esperanto dili yeniden keşfedilecek evrensel bir dildir

Ingilizce olmazsa olmazdır.. Arapça ve Fransızca diğer dillere göre uzun süre baki kalır

-----------------------------

yok hocam.

"yapma dil" donemi gecti artik. not: evrensel dil degil "yapma dil"dir.

az insan çok huzur.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    enes
    enes's avatar
    Erkek

Çinliler bile artık yeni ürettiği teknolojilere ingilizce dil versiyonu nu yükleyip piyasaya sürüyorlar. Geleceğin Dili Değil Dünyanın Dili İngilizcedir.

Hanimabi Sen Neler Dedin Oyle :( http://www.youtube.com/watch?v=YRbUA9UuUqk
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SaNaL_AjaN
    SaNaL_AjaN's avatar
    Erkek

Geleceğin dili dediğin olay eğer ticaret alanındaysa  Çinde ezer geçer artık çinden bir kız ihtaç etmediğimiz kaldı evlenmek için geri her şey çin malı nerdeyse yok arkadaşım ben dünya geneli dilinden bahsederim diyorsan kesinlikle ingilizce ticari çince turistlik amaçlı ingilizce diyebilirim

Antalya'da Emlakçı parçası :)
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Holyzone
    Holyzone's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Geleceğin devi muhtemelen Çin olacak. O zaman ne yaparlarsa yaparlar artık :P

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ershn
    ershn's avatar
    Erkek

Artık ingilizce bilmek öyle çokta bir ayrıcalık değil gibime geliyor.

Dünya pazarı yavaş yavaş Çin ve Rusya'nın eline geçince göreceğiz kısa zamanda olmasada uzun vadede Rusya ve Çince alıp başını gidecek gibi.

Allah Türktür.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    anarsistherif
    anarsistherif's avatar
    Erkek

İngilizceyi herkes biliyor, ingilizce dışında konuşalım. herkes biliyor derken yeni nesilin çoğu anlaşabilecek seviyede gibi. onun dışında bence rusça, ben öğrenmeye başladım yazın =)

=)
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    degree
    degree's avatar
    Erkek

dilin değişme % leri

savaş-sömürü   -%70

müzik             -%5

turizm            -%10

ekonomi        -%10

diğer             -%5

olarak düşünüyorum yani 3. dünya savaşı çıkmadıkça popüler dil değişmez

...Düşmanın yoksa iyilik yap... Söz Ola Kese Savaşı Söz Ola Kestire Başı
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Robinson_Crusoe
    Robinson_Crusoe's avatar
    Erkek

Geleceğin dili ingilizce,

Gençliğimden bu yana et yenilmesine karşıyım. Bir gün insanların hayvanları öldürmeyi tıpkı insan öldürmek gibi cinayet kabul edeceğine inanıyorum,
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SaNaL_AjaN
    SaNaL_AjaN's avatar
    Erkek

Aslında şu var zaten ingilizcenin kullanım durumu belli Türkçe'yi ne kadar çok biliyorsan ingilizceyi o kadar bilmek gerekiyor ki bir çok büyük firma ingilizcenin dısında yabancı dil istiyorlar ingilizce herkes bilmesi gerekiyor zaten

Antalya'da Emlakçı parçası :)
Toplam Hit: 6217 Toplam Mesaj: 49