folder Tahribat.com Forumları
linefolder Programlama Genel
linefolder GOLANG Üzerine Genel Sohbet

GOLANG Üzerine Genel Sohbet

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    lepusmorris
    lepusmorris's avatar
    Erkek

bir tavsiye üzerine bakınmıştım ve aşırı hoşuma gitti. bir şeylerle uğraşmak isteyenler varsa, ben de tavsiye ederim.

neyse, temel konuları bitirdim. kendimi bir şeyler yapabilecek durumda hissediyorum.

- pratik yapabileceğim proje önerileriniz,

- tavsiye edebileceğiniz kaynaklar,

- eklemek/söylemek istediğiniz,

- sormak istediğiniz,

- sektördeki durumlar hakkında söyleyecekleriniz,

- yönlendirmeleriniz vs. var mı?

..
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

hangi alanda kullanmak istiyorsun golang ı hocam ? 

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    lepusmorris
    lepusmorris's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı

hangi alanda kullanmak istiyorsun golang ı hocam ? 

aslında hiçbir hedefim yok hocam.

ben php ile uygulamalar geliştiriyorum normalde. bu alanda da iyiyimdir. yeni bir şeyler öğrenmek istedim ve golang'ı seçtim. birçok alanda proje yapılacağının farkındayım. bundan dolayı konuyla alakalı deneyimli birileriyle sohbet etmek istedim. topluluklarına vs bakınıyorum. tuttuğumu darlayacağım artık :d

..
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antichrist
    antichrist's avatar
    Erkek

https://gobyexample.com/

https://github.com/practical-tutorials/project-based-learning#go

https://www.youtube.com/playlist?list=PLmD8u-IFdreyh6EUfevBcbiuCKzFk0EW_

Trendyol, Hepsiburada gibi microservice düzeyinde çalışan pek çok firma altyapısını uzun vadede go'ya çevirme planları yapıyor. Go özellikle microservis düzeyinde çalışan pek çok firmada aktif yol oynuyor. TR'de henüz çok yaygın değil. Ama yurtdışı iş kapsamında çok alıcısı var. Bu amaçla kullanmayı düşünüyorsanız biçilmiş kaftan denebilir. Hızlı, stabil, kolay. 

~
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    end
    end's avatar
    Erkek

Belli ki web için işler yapıyorsun ağırlıklı olarak.

PHP ile yaptığın şeyleri raw golang kütüphanelerini kullanarak yapmaya çalış.

Olayı kavradiktan sonra da golang frameworkleri ile devam edersin.

Ben vavoo tv için client falan yazmıştım daha önce burası için.

Sonra Vodafone için çark çevirici vs yazıp paylaşmıştım yine burada.

Ihtiyacin olan neyse odur aslında yani :),

0x0480 takilin madem ﷽﷽﷽
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    lepusmorris
    lepusmorris's avatar
    Erkek
    antichrist bunu yazdı

Trendyol, Hepsiburada gibi microservice düzeyinde çalışan pek çok firma altyapısını uzun vadede go'ya çevirme planları yapıyor. Go özellikle microservis düzeyinde çalışan pek çok firmada aktif yol oynuyor. TR'de henüz çok yaygın değil. Ama yurtdışı iş kapsamında çok alıcısı var. Bu amaçla kullanmayı düşünüyorsanız biçilmiş kaftan denebilir. Hızlı, stabil, kolay. 

gobyexample'daki temel başlıkları tamamladım hocam. diğerlerine gözatacağım. şimdi yapılabileceklerin ucu bucağı olmadığı için öncelikli olarak belli bir alanda uzmanlaşmak istiyorum. sanırım microservice konusu biraz daha mantıklı. hb'de çalışan birkaç kişiye twitter'dan dm attım fikir danışmak için. teşekkür ederim tavsiyelerin için.

bu arada go gerçekten çok stabil görünüyor. her şey belli, her şey yerli yerinde.

end bunu yazdı

hocam konfor alanımdan çıkıp, kendimi zorlamak istiyorum. go ile yazılmış bir şeyleri paylaşımlı hostingte yayınlayabiliyor muyuz? şuana kadar hep local'de çalıştım. deploy süreçlerini hiç denemedim. teşekkür ederim.

..
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    lepusmorris bunu yazdı
    antichrist bunu yazdı

gobyexample'daki temel başlıkları tamamladım hocam. diğerlerine gözatacağım. şimdi yapılabileceklerin ucu bucağı olmadığı için öncelikli olarak belli bir alanda uzmanlaşmak istiyorum. sanırım microservice konusu biraz daha mantıklı. hb'de çalışan birkaç kişiye twitter'dan dm attım fikir danışmak için. teşekkür ederim tavsiyelerin için.

bu arada go gerçekten çok stabil görünüyor. her şey belli, her şey yerli yerinde.

end bunu yazdı

hocam konfor alanımdan çıkıp, kendimi zorlamak istiyorum. go ile yazılmış bir şeyleri paylaşımlı hostingte yayınlayabiliyor muyuz? şuana kadar hep local'de çalıştım. deploy süreçlerini hiç denemedim. teşekkür ederim.

paylaşımlı hostingde yayınlayamazsın muhtemelen hocam. yayınlarsan da baya tricky olur heralde diye düşünüyorum

ama google cloudda ki 600 mb lık free vps te yayınlarsın gayet.

bence go ve php çok farklı işler için yapılmış şeyler. php de yaptığın şeyleri go da yapmaya çalışmazdım yerinde olsam.

ufak mikroservisler yazabilirsin. bunları nasıl bir arada çalıştırabileceğine bakabilirsin.

yerinde olsam resim ya da video işleyen bi tool yapardım. resim işleyen kısmı go da yazıp bunu ölümüne scale olacak şekilde deploy ederdim.

bunu deploy etmek içinde aws lambda, google cloud functions ya da kubernetes gibi bir şey kullanırdım.

atıyorum: kullanıcı gelsin benim siteme girsin, sitemin ön yüzü (js, css, html) aws cloudfrontta falan host edilsin. arayüzü bağlandığı api backendi google clouddaki 600mb lık vps te çalışsın. 

adam bi resim yükleyip bunu boyutlandır dediğinde redis queue ya bi mesaj at, kubernetes te bi tane pod açılsın ve senin yazdığın mikroservis çalışıp fotoğrafı boyutlandırıp s3 e atsın. frontende de websoketten "knk resmi boyutlandırdım bitti işim" desin.

bunlar için yazdığın tüm kodları githuba at, google cloud build le trigger oluşturup repoya bir şey pushladığında gidip konteynerları yeniden build ettir vs.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    İnce Memed
    ComputerWolf
    ComputerWolf's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Suan calisiyor musun hocam ?

Calisiyorsan is yerindeki ihtiyaclara gore kendine proje belirlemen daha dogru olur. Go'nun cidden fark yarattigi alanlar var, sektorde de seveni cok. Ben suanda daha once python ve ruby ile yazilmis iki adet exporter'i(prometheus) go'da yaziyorum tekrardan. Birisi Dell iDrac digeri nvme exporter.  iDrac exporter'in ilk testlerinde gordugum hiz cidden sasirtici. 

Kaynak: 

https://go.dev/doc/

tutorial hell'e girme, resmi kaynaklari cidden temiz.

Biraz daha temiz isler icin "Design Pattern..." baslikli iyi bir kitap bak.

github'i kurcalayabilirsin "golang projects, golang examples..."

Hep denedin. Hep yenildin. Olsun yine dene , yine yenil ama daha iyi yenil !
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    lepusmorris
    lepusmorris's avatar
    Erkek

maşallah hacılar. herkes biliyormuş; hiç soru gelmedi :d

@yolbulucu; hocam teşekkürler. bu kubernetes üzerine notlar alıyorum.

@ComputerWolf; tavsiyelerin için teşekkürler hocam. freelance çalışıyorum. twitter üzerinden birkaç ismi takibe aldım. github'daki repolara gözatıyorum.

türkiye piyasasında yer edinebilmek için akıcı ingilizce bilmek şart mıdır?

..
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    lepusmorris bunu yazdı

maşallah hacılar. herkes biliyormuş; hiç soru gelmedi :d

@yolbulucu; hocam teşekkürler. bu kubernetes üzerine notlar alıyorum.

@ComputerWolf; tavsiyelerin için teşekkürler hocam. freelance çalışıyorum. twitter üzerinden birkaç ismi takibe aldım. github'daki repolara gözatıyorum.

türkiye piyasasında yer edinebilmek için akıcı ingilizce bilmek şart mıdır?

benim gördüğüm : konuşma konusunda zorlamıyorlar pek ama rahatça yazıp okuyabilmeni duyduğunu anlayabilmeni bekliyorlar.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    end
    end's avatar
    Erkek

Phpde yaptığı şeyleri yeniden uygulamasını tavsiye etmemin sebebi hem built-in librarylere olan aşinalığının artmasını sağlamak, hem de php'den farklı olarak nasıl standalone server olarak çalıştığını kavramasından ötürüydü.

Request -> webserver -> php interpreter + PHP file

Şeklinde değil,

Request -> golang server

Şeklinde çalışıyor ya hani.

Yani sırf phpde yaptığı şeylere bağlı kalacaksa elbette php yerine go kullanması o kadar da mantıklı değil.

Ama dediğim gibi, phpden yeni geçmiş bir insanın kafasını karıştırabilir çalışma mantığı.

Öte yandan concurrency/channel olayını kavraması da epey yardımcı olacaktır bence. 

0x0480 takilin madem ﷽﷽﷽
Toplam Hit: 1555 Toplam Mesaj: 12
golang google amca