folder Tahribat.com Forumları
linefolder Eğitim & Ödev & Bilimsel Döküman
linefolder Güneş Enerjisi Hakkında Bilgisi Olan

Güneş Enerjisi Hakkında Bilgisi Olan

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Muritcan
    Muritcan's avatar
    Erkek

S.aleyküm hocalar uzun süredir aklımda güneş enerjisi üzerine bişeyler tasarlıyorum güneş enerjisiyle şöyle yapsam yada böyle yapsam diye ancak hiç pratiğe dökemiyorum bu konu hakkında bana yardmcı olacak müritler varsa sevinirim hem belki başka arkadaşlarda yararlanır. elinde döküman video v.s gibi ne türde döküman varsa işime yarar bakarım izlerim.. en başta bi ampülü bile çalıştırsam beni mutlu eder yani.. ufaktan kendimi geliştirmek istiyorum. yardımlarınızı bekliyorum efem..

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wasd
    wasd's avatar
    Erkek

Güneş enerjisi veya Güneş erkesi, Güneş ışığından enerji elde edilmesine dayalı teknolojidir. Güneşin yaydığı ve dünyamıza da ulaşan enerji, güneşin çekirdeğinde yer alan füzyon süreci ile açığa çıkan ışınım enerjisidir. Güneşteki hidrojen gazının helyuma dönüşmesi şeklindeki füzyon sürecinden kaynaklanır. Dünya atmosferinin dışında güneş ışınımının şiddeti, aşağı yukarı sabit ve 1370 W/m2 değerindedir; ancak yeryüzünde 0-1100 W/m2 değerleri arasında değişim gösterir. Bu enerjinin dünyaya gelen küçük bir bölümü dahi,insanlığın mevcut enerji tüketiminden kat kat fazladır. Güneş enerjisinden yararlanma konusundaki çalışmalar özellikle 1970'lerden sonra hız kazanmış, güneş enerjisi sistemleri teknolojik olarak ilerleme ve maliyet bakımından düşme göstermiş, güneş enerjisi çevresel olarak temiz bir enerji kaynağı olarak kendini kabul ettirmiştir.

:)
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wert
    wert's avatar
    Erkek

http://en.wikipedia.org/wiki/Semiconductor

ya da

http://en.wikipedia.org/wiki/Parabolic_reflector

|sadece aptalların başarısı ders notu ile ölçülür|
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kafkavari
    kafkavari's avatar
    Erkek

kurban yapmayın şöyle :) adam nasıl yaparım ederim diye teknik yardım istemiş sizden

Mesele, Türkiye'nin şeftali yerine, motor üretmek istemesiydi. N. Erbakan
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wasd
    wasd's avatar
    Erkek

GoldenBoy bunu yazdı:
    -----------------------------

kurban yapmayın şöyle :) adam nasıl yaparım ederim diye teknik yardım istemiş sizden

http://www.tahribat.com/Search.asp  tamam proje istemiş ama bak burası var dimi :) güneş enerjisi yazdım bisürü başlık geliyor misal şu konu hoşuma gitmişti http://www.tahribat.com/Forum-Bos-Kutu-Koladan-Gunes-Enerjisi-Elde-Etmek-145857/1/g%C3%BCne%C5%9F

bunun dışında googledada aratabilirdi güneş enerjisi projeleri yada güneş enerjisiyle yapılabilecek sistemler vs gibi :)

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Muritcan
    Muritcan's avatar
    Erkek

verilen linklerin 2 tanesi ingilizce onları geçtim, wasd arkadaşın verdiği ilk bilgiler ise direk wipikediadan copy+paste yapılmış onları okudum hocam googleden de baktım biraz herkes kafasına göre bişeyler saçmalamış bakmadan oraya direk buraya konu açacak kadar çöm değiliz. benim istediğim döküman video sağlam bişey varsa. teşekkür ederim yinede ..

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wasd
    wasd's avatar
    Erkek

Muritcan bunu yazdı:

verilen linklerin 2 tanesi ingilizce onları geçtim, wasd arkadaşın verdiği ilk bilgiler ise direk wipikediadan copy+paste yapılmış onları okudum hocam googleden de baktım biraz herkes kafasına göre bişeyler saçmalamış bakmadan oraya direk buraya konu açacak kadar çöm değiliz. benim istediğim döküman video sağlam bişey varsa. teşekkür ederim yinede ..

yahu bende diyorumki araştırdığın şey fizik,yüzyıllardır fizik üzerine çalışmalar yapılmış,internette hiçmi döküman bulamıyorsun :D onun dışında kurabileceğin en basit devre ufak bi güneş paneliyle ampül yakmak olur herhalde. Birde dealextremede ufak bi oyuncak araba var güneş enerjisiyle çalışıyor,güneşin altına koyduğun gibi motoru çalışmaya başlıyor böyle ufak tefek şeylerle uraşabilirsin.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

http://www.eusolar.ege.edu.tr/detay.php?SayfaID=167

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wert
    wert's avatar
    Erkek

bakmaya üşendiğin linklerde 1 tanesi yarıiletkenler  diğeri ise parabolik yansıtıcı yada parabolik ayna 

şimdilik 2 tane yöntem geliyor aklıma

1. yöntemde porabolik aynadan gneş ışığını yansıtırsın bir noktada doplarsın buradan elde ettiğin enerji ile suyu buharlaştırıp o basınçlı buhar yardımı ilede tribnleri dndürerek elektrik elde edersin

diğeri ise  yarıiletken malzemeleri kullanarak fotopil yaparsın bununla bir tarla oluşturursun vsvsvsvs

yukarıda link verilmiş zaten 

|sadece aptalların başarısı ders notu ile ölçülür|
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bauer
    Bauer's avatar
    Erkek

wasd bunu yazdı:

Güneş enerjisi veya Güneş erkesi, Güneş ışığından enerji elde edilmesine dayalı teknolojidir. Güneşin yaydığı ve dünyamıza da ulaşan enerji, güneşin çekirdeğinde yer alan füzyon süreci ile açığa çıkan ışınım enerjisidir. Güneşteki hidrojen gazının helyuma dönüşmesi şeklindeki füzyon sürecinden kaynaklanır. Dünya atmosferinin dışında güneş ışınımının şiddeti, aşağı yukarı sabit ve 1370 W/m2 değerindedir; ancak yeryüzünde 0-1100 W/m2 değerleri arasında değişim gösterir. Bu enerjinin dünyaya gelen küçük bir bölümü dahi,insanlığın mevcut enerji tüketiminden kat kat fazladır. Güneş enerjisinden yararlanma konusundaki çalışmalar özellikle 1970'lerden sonra hız kazanmış, güneş enerjisi sistemleri teknolojik olarak ilerleme ve maliyet bakımından düşme göstermiş, güneş enerjisi çevresel olarak temiz bir enerji kaynağı olarak kendini kabul ettirmiştir.

tam aklımdan geçeni yazmışsın üstat :D

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    glaurung
    glaurung's avatar
    Erkek

Dostum güneş enerjisinde kullanacağın tüm meteryallerin ömrü kısıtlı olup maliyet/kar oranı yüksek yatırımlar olacaktır, ancak merceklerle odak noktasına yoğunlaştırdığın enerjiyi çok daha kolay elektrik enerjisine çevirebilirsin, hatta merceği büyük ve düzgün yaparsan odak noktasında 5000 derece elde edebilir bununla demir-çelik işine girebilirsin =D şaka bir yana sabah güneş doğduktan hemen sonra odakta 100dereceden çok daha fazla sıcaklık göreceksin, buraya döşenmş bir boru ve türbin yardımıyla güzel bir şeyler çıkabilir.

Toplam Hit: 3512 Toplam Mesaj: 13