Güneş Enerjisi Ve Bilgisayar

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

merhaba arkadaşlar evdeki bilgisayarımı çalıştırmak için güneş enerjisinden yaralanmak istiyorum mining filan yapmayacam normal bi laptop kullandıgım bunun için nasıl bir yl izlemem gerek ne kadar maliyetli olur  ve tam anlamıyla işimi görür mü ? daha önce yapan varmı aramızda ? mining için kullanılsa naısl birşey gerekir ya da neye göre nasıl belirlemek gerekir ? bilgisi olan paylaşırsa çok güzel olur.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KotomineKirei
    KotomineKirei's avatar
    Erkek

Elektriği bedavaya getirip de mining yapmayacak bir Allah'ın kulu olduğunu sanmıyorum :D konu takip. 

They were crying when their sons left. God is wearing black. He's gone so far to find no hope, He's never coming back. They were crying when their sons left. All young men must go. He's come so far to find the truth, He's never going home.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    KotomineKirei bunu yazdı

Elektriği bedavaya getirip de mining yapmayacak bir Allah'ın kulu olduğunu sanmıyorum :D konu takip. 

Hocam mining içinde para lazım :) en az 15 000 yeni türk lirası

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KotomineKirei
    KotomineKirei's avatar
    Erkek
    KaptaN bunu yazdı
    KotomineKirei bunu yazdı

Hocam mining içinde para lazım :) en az 15 000 yeni türk lirası

9-10k'ya 6kartlı hazır tak çalıştır sistem vereyim :) 

They were crying when their sons left. God is wearing black. He's gone so far to find no hope, He's never coming back. They were crying when their sons left. All young men must go. He's come so far to find the truth, He's never going home.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TxT
    TxT's avatar
    Erkek

Hocam işin uzmanı değilim bi dönem merak ettiğim için araştırmıştım, öncelikle yaklaşık ev tüketimini belirlemen gerekiyor bunu hesaplama araçlarından ve eski fatura bilgilerinden bakarak bulabilirsın. Sonrasında buna uygun hazır setlere bakarak tahmini maliyet çıkacaktır. Aşağıdaki linkler bu anlamda yardımcı olacaktır. 

http://www.bilgimanya.com/1-kw-h-elektrik-kac-tl-2015/ 

https://www.ckbogazici.com.tr/tr/tuketim-hesaplama/tuketim/ 

https://www.calculat.org/tr/enerji-yakit/elektrik-tuketimi.html 

Setler http://www.ezg.com.tr/urunler/gunes-paneli-paket-sistemleri-20  

TxT tarafından 28/Kas/17 15:17 tarihinde düzenlenmiştir
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

Ortalama bir laptop adaptörünün çıkış değeri 14,4 V 4,74 A'dir.

14,4 * 4,74 ~= 70 W. Yani bu adaptör 1 saat kullanılırsa 70Wh güç harcar (Dönüşüm katsayısını vs. almadık). O zaman bir yıl 365 gün, 1 gün 24 saat olarak hesaplarsak 70 x 24 x 365 ~= 613 kW. Elektriğin birim fiyatı (1kW ~= 32 kuruş ~= 0,32 TL). 613 * 0,32 ~= 196 TL.

Güneş panellerinin ömrü 5 sene diyelim (batarya vs. saymadım). (196 * 5) TL ile kurabileceğin bir güneş enerjili sistem var mı? Önce bunu araştırmak gerekli.

Olaylara karışmayın!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek
    YeniHarman bunu yazdı

14,4 * 4,74 ~= 70 W. Yani bu adaptör 1 saat kullanılırsa 70Wh güç harcar (Dönüşüm katsayısını vs. almadık). O zaman bir yıl 365 gün, 1 gün 24 saat olarak hesaplarsak 70 x 24 x 365 ~= 613 kW. Elektriğin birim fiyatı (1kW ~= 32 kuruş ~= 0,32 TL). 613 * 0,32 ~= 196 TL.

Güneş panellerinin ömrü 5 sene diyelim (batarya vs. saymadım). (196 * 5) TL ile kurabileceğin bir güneş enerjili sistem var mı? Önce bunu araştırmak gerekli.

kw = 0,40krş   seninki sanırım waat  onu kilowata çevirmemişsin.

bizim klima senin laptopla aynı harcıyor la :D baştan hesapla 

Minimalist Değilim Tembelim
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek
    samaccc bunu yazdı
    YeniHarman bunu yazdı

kw = 0,40krş   seninki sanırım waat  onu kilowata çevirmemişsin.

bizim klima senin laptopla aynı harcıyor la :D baştan hesapla 

Hesap doğru: 70 x 24 x 365 = 613.200 W = 613,2 kW.

http://www.hepsiburada.com/codegen-asus-19v-4-74a-90w-notebook-adaptor-pm-bs40174 daha fazla güç üreten (harcayan) adaptörler de var.  Kısaca sen bu adaptörü prize takıp laptopa bağlayınca bu kadar güç üretir, kayıp güçten dolayı da daha fazla enerji harcar. Tabi ki bilgisayarın güç tüketimi bu değerin altında da olabilir, pikte daha yukarı da çıkabilir (yongaların TPW değeri toplamı kadar).

Olaylara karışmayın!
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LynXMaSTeR
    LynXMaSTeR's avatar
    Erkek

mining yapmıcam diye özellikle belirtince milleti şüphelendirmişsin hocam :)

goo.gl/qBNZmW
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ShockMan
    ShockMan's avatar
    Erkek

https://forum.donanimhaber.com/tasinabilir-ruzgar-turbini--112717536

Beraberinde Güneş panelide kurarsan tadından yenmez, ama bu sistem tek başına Bilgisayarın için yeterli gücü sağlayacaktır, kurulumu pratiktir, bu ve buna benzer bir rüzgar paneli Solar panelden daha verimlidir.. fiyat aralığıda 2.500 TL civarı bir şey sanırım..  daha düşükte olabilir..

Net ortamı, tek tük de olsa iyi dostluklar sağlamışsa bile, vefasızlığı ile ünlüdür..!
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ran
    ran's avatar
    Erkek
    KaptaN bunu yazdı

merhaba arkadaşlar evdeki bilgisayarımı çalıştırmak için güneş enerjisinden yaralanmak istiyorum mining filan yapmayacam normal bi laptop kullandıgım bunun için nasıl bir yl izlemem gerek ne kadar maliyetli olur  ve tam anlamıyla işimi görür mü ? daha önce yapan varmı aramızda ? mining için kullanılsa naısl birşey gerekir ya da neye göre nasıl belirlemek gerekir ? bilgisi olan paylaşırsa çok güzel olur.

mining maliletli bir iş , donanım başka bir der, doanım alırsın üç gün sonra Zorluk yükselir alet çöp olur.

Bilmem kaçıncı galaksiden gelen gama ışınlarına maruz kalmak için Pipimizi açıkta tutup UFO konmasını bekledik
Toplam Hit: 3229 Toplam Mesaj: 15
laptop solar panel güneş enerjisi